Sunteți pe pagina 1din 17

Liceul Teoretic ,,Nicolae Jiga Tinca

Cercul Pedagogic de Religie


Sectorul Salonta - Tinca
23 noiembrie 2007

Proiect didactic

Prof. Dorel Leucea

Tinca,
2007

PROIECT DIDACTIC
A. Date de identificare
coala:
Liceul Teoretic ,,Nicolae Jiga Tinca
Data:
23 noiembrie 2007
Clasa:
a VI-a C
Propuntor:
prof. Dorel Leucea
Obiectul de nvmnt:
Religie Ortodox
Subiectul:
Pcatul opusul virtuii
Tipul de activitate:
Mixt
Forme de organizare:
Individual i frontal
Modaliti de evaluare:
Verificare oral i verificare scris

B. Componentele leciei:
Obiectivul fundamental (scopul):
Dezvoltarea capacitilor operaional-funcionale ale elevilor prin nsuirea
unor cunotine referitoare la pcat i nsuirile lui, contientizarea gravitii
pcatului n viaa cretinilor precum i dezvoltarea contiinei i conduitei religiosmorale a elevilor.
Obiectivele operaionale:
O1: s defineasc noiunea de pcat, pe baza informaiilor primite pe
parcursul leciei;
O2: s precizeze originea pcatului, valorificnd cunotinele dobndite n
cadrul leciei;
O3: s clasifice pcatele pe baza conversaiei organizate n clas, avnd la
dispoziie plana care ilustreaz principalele categorii de pcate;
O4: s identifice cel puin dou urmri ale pcatului, n urma lecturrii unor
texte biblice
2

O5: s argumenteze importana Sfintei Taine a Pocinei (Spovedaniei) n


viaa bunului cretin, folosindu-se de informaiile primite.
Obiectivul formativ-educativ:
Elevii s contientizeze gravitatea pcatului pentru sntatea moral a
cretinului, s preuiasc adevrurile de credin ale Bisericii dreptmritoare i si exprime dorina de a-i mrturisi pcatele preotului duhovnic ori de cte ori simt
nevoia.

C. Strategii didactice:
Metode:
M1: conversaia euristic
M2: elemente de problematizare
M3: lectura
M4: explicaia
M5: exemplul
M6: rugciunea
M7: argumentarea
Mijloace didactice:
m1: plane ilustrnd diferite pcate
m2: testul docimologic
m3: textul biblic
m4: manualul
m5: textul religios (pilda ,,Greutatea pcatelor i fragmentul din opera
Sfntului Ioan Gur de Aur referitor la modul de comportament al adevratului
cretin n faa oamenilor violeni)
m6: plana ilustrnd clasificarea pcatelor
m7: planele cuprinznd informaii generice despre pcatele capitale,
pcatele mpotriva Duhului Sfnt i pcatele strigtoare la cer
m8: fia cuprinznd Psalmul 50
m9: fia cuprinznd cugetri i maxime referitoare la ispit i pcat

D. Resurse bibliografice:
Biblia sau Sfnta Scriptur, Ed. Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii
Ortodoxe Romne, Bucureti, 1992.
nvtura de credin cretin ortodox (Catehism), Episcopia Ortodox
Romn Oradea, 1996.
Bria, Ion, Dicionar de Teologie Ortodox, Ed. Institutului Biblic i de
Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1994.
Magdan, Leon, Cele mai frumoase pilde i povestiri cretin-ortodoxe, Ed.
Aramis, 2000.
3

Mircea, Ioan, Dicionar al Noului Testament, Ed. Institutului Biblic i de


Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1995.
Mladin, Nicolae; Bucevschi, Orest; Pavel, Constantin; Zgrean, Ioan,
Teologia moral ortodox, vol. I (Morala general), Ed. Rentregirea, Alba-Iulia,
2003.
Muha, Camelia, Religie cretin-ortodox, caiet pentru elevi, cadre didactice
i prini, clasa a VI-a, Ed. Sf. Mina, Iai, 2005.
Popescu, Aurel; Mihai, Aurel; Popescu, Olga; Negre-Dobridor, Ion; Toader,
Dan, Proiectarea pedagogic a nvrii religiei n coal, Ed. Aramis, Bucureti,
2002.
ebu, Sebastian; Opri, Monica; Opri, Dorin, Metodica predrii religiei,
Ed. Rentregirea, Alba-Iulia, 2000.
Timi, Vasile, Misiunea Bisericii i educaia atitudini, convergene,
perspective, Ed. Presa Universitar Clujean, Cluj-Napoca, 2004.
www.crestinortodox.ro, la 21 noiembrie 2007.
www.ioanguradeaur.ro, la 21 noiembrie 2007.

Evenimentele
instruirii /
Secvenele
didactice
1.Organizarea
clasei

2.Reactualizarea
cunotinelor
nvate

Obiective
operaionale

Scenariul didactic

Activitatea profesorului

Salutul
Rostirea rugciunii
Notarea absenelor
Asigurarea condiiilor igienice
Crearea climatului afectiv-emoional
Pregtirea materialului didactic
Se va verifica cantitativ i calitativ
efectuarea de ctre elevi a activitii
suplimentare pentru ora curent.
Reactualizarea cunotinelor elevilor
dobndite din leciile anterioare se va
realiza printr-un test docimologic. Voi
prezenta pe scurt sarcinile de lucru
prevzute n test i voi transmite
indicaii elevilor pentru rezolvarea
corect a testului.

Activitatea
elevilor

Elevii rostesc
rugciunea
Elevul de
serviciu anun
absenii
Elevii prezint
caietele.
Un elev citete
tema.
Elevii ascult
indicaiile
profesorului, apoi
rezolv cerinele
testului

3.Pregtirea
pentru lecia
nou

Voi citi elevilor povestirea ,,Greutatea


Elevii ascult
pcatelor.
textul lecturat.
Pe baza textului povestirii voi purta cu
Elevii particip
elevii o conversaie care s ne conduc activ la
spre tema propus pentru aceact lecie. conversaie.

4.Enunarea
subiectului i a
obiectivelor
leciei

Vom vorbi astzi despre pcat, vom


ncerca s precizm ce este pcatul, care
este originea lui, cum se nate pcatul,
cine i cum pedepsete nclcarea voii i
a poruncilor lui Dumnezeu, vom ncerca
s facem o clasificare a pcatelor.
Voi nota pe tabl titlul leciei i voi
verifica dac toi elevii noteaz n caiete
titlul leciei.

Elevii ascult cu
interes titlul temei
i momentele ce
vor fi dezbtute n
continuare.
Noteaz n
caiete titlul
leciei.

5.Comunicarea
noilor
coninuturi

O1

O2

O4

Pe baza cunotinelor anterioare ale


elevilor, n urma unei conversaii, se va
ncerca extragerea unei definiii a
pcatului, din partea elevilor.
Pe tabl va fi scris definiia pcatului:
,,Pcatul este clcarea cu deplin tiin
i cu voie liber , prin gnd, cuvnt sau
fapt, a voii lui Dumnezeu.
Le vor fi prezentate elevilor o serie de
plane care ilustreaz anumite pcate, ei
avnd datoria de a recunoate pcatul
ilustrat n fiecare imagine.

Elevii particip
activ la
conversaie.
Noteaz n
caiete definiia
pcatului.

Urmresc cu
atenie imaginile
prezentate i dau
rspunsurile
corespunztoare.
Particip la
Se va iniia o conversaie pentru a
compara pcatul cu virtutea, noiune conversaia
iniiat de
asimilat n leciile anterioare.
profesor.
Vom vorbi apoi despre originea
pcatului, fcnd apel la cunotinele
dobndite de ctre elevi n clasele mai
mici:
Elevii rspund
Care a fost primul pcat svrit de
ctre un reprezentatnt al neamului activ la ntrebrile
provocate de
omenesc?
Considerai voi c acesta a fost primul profesor.
pcat care a fost svrit n lume? Dar
unii ngeri nu au pctuit?
n ce au constat pcatele lor (cel al
ngerilor, ct i cel al oamenilor)?
De ce credei voi c Dumnezeu a
ngduit pcatul?
Care au fost urmrile pcatului
adamic?
Se va face o analogie ntre viaa Ascult cu interes
omului i litera Y, pentru a reliefa explicaiile
libertatea de aciune cu care Dumnezeu oferite.
l-a nzestrat pe om.
Vor fi notate pe tabl informaii Noteaz n
sumare cu privire la originea pcatului i caiete.
la coninutul primelor pcate .
Ascult cu
Voi prezenta apoi elevilor modul n
care se nate pcatul, ce este ispita, de interes explicaiile
unde izvorte ea, cum poate fi ea profesorului,
biruit, care sunt mijloacele pe care participnd activ
cretinul le are la ndemn pentru a la conversaie i
6

O3

O5

nvinge ispita.
Elevii vor fi provocai s dea exemple
din istoria biblic n acest sens.
Se vor nota pe tabl, respectiv n
caietele elevilor, informaiille necesare.
Ca orice greeal sau neascultare, i
pcatul ar trebui s fie pedepsit. Cine
credei voi c pedepsete pcatul?
Conversaia va fi canalizat spre
descrierea strii sufleteti a celui care a
svrit pcate, pentru a ajunge la rolul
pe care contiina moral l are n
judecarea faptelor fcute de fiecare
dintre noi.
Se vor nota pe tabl informaii sumare
despre judecarea pcatelor, extrase n
urma conversaiei cu elevii.
Se va realiza o clasificare a pcatelor,
n urma prezentrii planei omonime.
Pentru a ilustra clasificarea pcatelor
grele vor fi prezentate alte trei plane
cuprinznd pcatele capitale, pcatele
strigtoare la cer i pcatele mpotriva
Duhului Sfnt.
Elevii vor fi provocai s participe la
conversaie,
explicnd
coninutul
pcatelor prezentate.
Ce credei voi c ar trebui s fac
omul pentru a fi iertat de ctre Dumnezu
pentru viaa sa pctoas? Se va scoate
n eviden necesitatea rugciunii pentru
apropierea de Dumnezeu, ilustrnd cu
exemplul regelui David. Se vor mpri
elevilor fiele cuprinznd Psalmul 50,
ndemnndu-i s citeasc ct mai des
aceast rugciune.
Se va scoate apoi n relief mijlocul pe
care Dumnezeu l-a lsat la ndemna
oamenilor pentru a se curi de pcate:
Sfnta Tain a Spovedaniei. Se va defini
Taina Pocinei, necesitatea ei pentru
asanarea moral a credincioilor,
adresnd elevilor ndemnul de a se
spovedi n faa preotului duhovnic
atunci cnd i simt contiina ncrcat.
7

notnd n caiete
informaiile
indicate.

Sunt membri
activi n
conversaie.

Noteaz n
caiete informaiile
indicate.

Privesc cu
atenie planele
prezentate i
explicaiile
profesorului,
intervenind activ
n conversaie la
provocrile
lansate de cadrul
didactic.
Rspund la
ntrebrile
profesorului.

Urmresc
explicaiile
profesorului,
notnd n caiete
cele indicate.

6.Obinerea
performanei

Fixarea cunotinelor se va face printrun dialog pe tema leciei, profesorul


completnd eventualele lacune ale
elevilor n reproducerea sau nelegerea
informaiilor predate.

Elevii particip
activ la
conversaia
provocat de
profesor.

7.Aprecierea,
asocierea,
generalizarea

Se va lectura un fragment din opera


Sfntului Ioan Gur de Aur, care
vorbete despre cum ar trebui s se
comporte cretinii n faa oamenilor
violeni.
Vom vorbi despre violen ca fiind
pornirea impulsiv din care izvorsc o
mulime de pcate.
Se vor generaliza informaiile
transmise n lecia curent prin
sintagma: ,,Pcatul boal a sufletului.

Ascult cu
interes cele
lecturate de
profesor.

8.Evaluarea

9.Activitatea
suplimentar

10.ncheierea

Voi face aprecieri generale i


individuale referitoare la contribuia
elevilor la desfurarea activitii.
Voi nota elevii cei mai activi.
Voi mpri elevilor cte o fi
cuprinznd cugetri i maxime cu
referire la ispit i pcat, ei urmnd s
mediteze asupra lor acas i s
memoreze, la alegere, cinci dintre ele
pentru ora viitoare.
Rostirea rugciunii.
Salutul

Particip la
conversaie.

Elevii urmresc
indicaiile cu
privire la tema
pentru acas.

Elevii rostesc
rugciunea.

Pcatul cu cugetul este reaua ntrebuinare a gndurilor; pcatul cu fapta


este reaua ntrebuinare a lucrurilor. (Talasie Libianul)
Dac poi i nu vrei, este pcat. (pr. Paisie Olaru)
Degeaba tiem crengile pcatului n afara noastr, dac n noi ramn
rdcinile care vor crete din nou. (Sfntul Grigorie Dialogul)
Pcatul este nedreptate: cine pctuiete fie se nedreptete pe sine, fie
nedreptete pe altul. (Sfntul Ioan Gur de Aur)
Pcatul te stpnete nu prin puterea sa, ci prin delsarea ta. (Sfntul Ioan
Gur de Aur)
Cel mai primejdios lucru este ca cineva s fie bolnav i nici mcar s nu tie
c e bolnav. (Sfntul Ioan Gur de Aur)
Iubete-i pe pctoi, dar urte faptele lor! (Sfntul Isaac Sirul)
A grei este omenete; a dezndjdui este diavolesc. (Sfntul Nil Sinaitul)
Pcatul rupe comuniunea cu Dumnezeu. (Sfntul Grigorie Dialogul)
Omului nu-i este cu putin s dezrdcineze pcatul cu propria putere, ci
doar cu puterea dumnezeiasc. (Sfntul Macarie)
Nimic nu se svete mai cu uurin i nu se nelege mai cu greutate ca
pcatul. (Ilie Miniatis)
S vedem grozvia nu n pedeaps, ci n pcat. (Sfntul Ioan Gur de Aur)
Pcatul l mpiedic pe Dumnezeu s strluceasc n noi. (Sfntul Atanasie
cel Mare)
O cdere nu este att de rea ca o recdere. (Bernard de Clairvaux)
Toat ispita este ngduit de Dumnezeu pentru vindecarea sufletului
bolnav. (Sfntul Ioan Damaschin)
9

nd vedei un om ieit din fire, cu att mai mult nu-i facei


mpotrivire. Nebunia lui de aceasta are nevoie, ca s se produc. Cu
ct mai greu v batjocorete, cu att mai mult blndee artai-i
Cu omul acesta e ca i cu cel prins de friguri, cruia trebuie s-i facem pe plac,
cnd rul l zglie mai tare.
Cnd o slbaticiune se pornete furioas, fugim cu toii, s facem tot aa cu
acel pe care furia l frmnt. i s nu credei, cumva, c trebuie s ne purtm
aa pentru a-i face cinste; cinstim, oare, pe slbticiunea nfuriat, pe
nebunii furioi, cnd ne ferim de ei? - ctui de puin.
Purtarea noastr e mai degrab o jignire - sau, mai bine zis, nu o jignire, ci
un semn de mil i de omenie.
Nu vedem, oare, pe corbieri cnd vntul sufl tare, destinznd pnzele, ca
nu cumva, altfel, corabia s se nece?
Sau pe clreul, al crui cal s-a pornit nebunete, lsndu-l n voia lui,
pn ce-i pier puterile? S facem i noi la fel.
Mnia e ca i un foc, ca i-o flacr care trebuie s mute din ceva. Dac
acestei flcri nu-i dai nimic s mannce, repede ai deprtat acest flagel. Furia
n-are putere prin ea nsi, dac nu vine cineva s-o hrneasc. Suntei fr
acoperire.
Omul acela care este prad furiei, nu mai tie ce face; tu, care-l vezi cum e,
merii, oare, vreo ngduin, dac pici n aceeai tulburare i nu te nelepeti
deloc la o asemenea vedere? Presupune c ducndu-te la un osp, ntlneti la
intrare un om beat care face gesturi urte. Dac pici i tu n aceeai greeal, nu
eti cu att mai de neiertat cu ct eti asemenea lui? Intmplarea este aici,
aceeai. S nu credei c vom fi acoperii de vom zice: ,,N-am nceput eu. Aceasta
este tocmai mpotriva noastr, ntruct ceea ce am vzut nu ne-a nelepit. Este ca
i a zice: ,,N-am ucis eu cel dinti.
Dac merii s fii pedepsit, este din pricina c, dei ai avut o ocazie s te
nelepeti, totui nu i-ai inut firea.

(Sfntul Ioan Gur de Aur)


10

I.

Pcate mpotriva credinei:




mpotrivirea fa de adevrul dovedit al credinei


cretine

tgduirea credinei cretine, lepdarea de ea sau


prigonirea ei

II. Pcate mpotriva ndejdii:


 ncrederea nesocotit n harul lui Dumnezeu
 dezndjduirea n mila i buntatea lui Dumnezeu

III. Pcate mpotriva dragostei:


 invidierea aproapelui pantru harul mprtit
 nendrumarea celor rtcii pe calea cea bun
 ura mpotriva lui Dumnezeu

11

uciderea svrit cu bun voie

sodomia (homosexualitatea)

asuprirea vduvelor, orfanilor i sracilor

oprirea plii lucrtorilor

batjocorirea, necinstirea i asuprirea prinilor

12

1) Mndria - este preuirea de sine peste msura i


atitudinea de superioritate sau de dispre fa de ceilali
oameni.
2) Iubirea de argint - este pofta nenfrnat dup
bunurile pmnteti, considernd ctigarea lor drept
scopul principal al vieii.
3) Desfrnarea - este lsarea cu totul n voia
poftelor trupului, care se a n noi prin simurile noastre.
4) Invidia sau pizma - prilejuieste prere de ru
pentru binele aproapelui i bucurie pentru nenorocirea i
suferina lui.
5) Lcomia - este pofta nestpnit de a mnca i de
a bea peste msura.
6) Mnia - este suprarea cu uurin pentru orice
lucru i pornirea de a ne rzbuna asupra celor care ne-au
pricinuit vreun neajuns. Mnia este i o lips a dragostei.
7) Lenea - este nepsarea fa de mplinirea datoriilor
i dezgustul pentru munc, fie cu braele, fie cu mintea.

13

Miluiete-m, Dumnezeule, dup mare mila Ta


i dup mulimea ndurrilor Tale, terge frdelegea mea.
Mai vrtos m spal de frdelegea mea i de pcatul meu m curete.
C frdelegea mea eu o cunosc i pcatul meu naintea mea este pururea.
ie unuia am greit i ru naintea Ta am fcut, aa nct drept eti Tu ntru
cuvintele Tale i biruitor cnd vei judeca Tu.
C iat ntru frdelegi m-am zmislit i n pcate m-a nscut maica mea.
C iat adevrul ai iubit; cele neartate i cele ascunse ale nelepciunii Tale, mi-ai
artat mie.
Stropi-m-vei cu isop i m voi curi; spla-m-vei i mai vrtos dect zpada m
voi albi.
Auzului meu vei da bucurie i veselie; bucura-se-vor oasele mele cele smerite.
ntoarce faa Ta de la pcatele mele i toate frdelegile mele terge-le.
Inim curat zidete intru mine, Dumnezeule i duh drept nnoiete ntru cele
dinluntru ale mele.
Nu m lepda de la faa Ta i Duhul Tu cel sfnt nu-l lua de la mine.
D-mi mie bucuria mntuirii Tale i cu duh stpnitor m ntrete.
nva-voi pe cei fr de lege cile Tale i cei necredincioi la Tine se vor ntoarce.
Izbvete-m de vrsarea de snge, Dumnezeule, Dumnezeul mntuirii mele;
bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta.
Doamne, buzele mele vei deschide i gura mea va vesti lauda Ta.
C de ai fi voit jertf, i-a fi dat; arderile de tot nu le vei binevoi.
Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima nfrnt i smerit Dumnezeu nu o va
urgisi.
F bine, Doamne, ntru bun voirea Ta, Sionului, i s se zideasc zidurile
Ierusalimului.
Atunci vei binevoi jertfa dreptii, prinosul i arderile de tot; atunci vor pune pe
altarul Tu viei.
14

Numele i prenumele ..........................................................

I. Completai textul de mai jos (definiia virtuii) cu cuvintele potrivite:


Virtutea nseamn ..................... i ..................... pe calea binelui, n
svrirea ..................... bune i ..................... nencetat asupra rului.
II. Completai textele scripturistice de mai jos cu virtutea teologic potrivit:
1. ,,ntru aceasta s-a artat ..................... lui Dumnezeu ctre noi, c pe
Fiul Su Cel Unul Nscut L-a trimis n lume, ca prin El via s avem.
(I Ioan 4, 9)
2. ,,i Iisus i-a zis: Vezi! ..................... Ta te-a mntuit.
(Luca 18, 42)
3. ,,Ci eu numai spre Domnul voi ainti privirea, n Domnul Dumnezeul
meu mi voi pune ..................... i Dumnezeul meu m va asculta.
(Miheia 7,7)
4. ,,Cci precum trupul fr suflet mort este, astfel i ..................... fr
de fapte, moart este.
(Iacov 2, 26)
5. ,,Cea cu adevrat vduv i rmas singur are ..................... n
Dumnezeu i struiete n cereri i n rugciuni, noaptea i ziua.
(Timotei 5,5)
6. ,,Dar Dumnezeu i arat ..................... Lui fa de noi prin aceea c,
pentru noi, Hristoa a murit, cnd noi eram nc pctoi.
(Romani 5, 8)
III. Asociai personajele biblice enumerate mai jos cu virtuile pe care le
considerai potrivite, apoi notai-le n careul de pe pagina urmtoare. Pe direcia
A-B vei obine denumirea categoriei din care fac parte aceste virtui:
1.
2.
3.
4.

Iov - .........................
David - .....................
Iisus Hristos - .....................
Solomon - .....................

15

Soluia careului (A-B) este: ............................................................................

Timp de lucru: 8 minute

Barem de notare:
Numrul
subiectului

Punctajul acordat

Detalierea punctajului acordat

20 puncte

4 cuvinte X 5 puncte fiecare

II

30 puncte

6 cuvinte X 5 puncte fiecare

III

30 puncte

4 virtui X 5 puncte fiecare


10 puncte soluia corect a careului

Din oficiu

20 puncte

Total

100 puncte

16

recnd prin sat, un preot s-a ntlnit cu un ran care nu prea venea la
biseric. Oprindu-l, i-a spus:
- Fiule, de ce nu ai venit ieri la slujb ? Ai avut vreun necaz, pot s te
ajut cu ceva ?
- Printe, nu am avut vreme, m-am luat cu una, cu alta i ...
- Vai, fiule, nu se poate s nu-i faci timp s vii n biseric, s aprinzi o lumnare
i s spui o rugciune ...! Dac tu nu te gndeti la Dumnezeu i nu caui ajutorul
Su, cum ai vrea s-i poarte El de grij? Orice probleme ai avea, chiar dac nu le
poi rezolva singur, chiar dac nimeni nu ar fi n stare s te ajute, Dumnezeu
poate. El i d sntate, linite i spor n cas. Dac i faci pcate, ns, mai
merii tu ajutorul Su?
- Dar, printe, ce pcate am eu? - zise omul cu nedumerire. Nu am dect pacate
mici. Sunt acestea att de grave?
- Fiule - i-a mai spus preotul - orice pcat este grav, fiindc pcatul, orict de mic,
i strecoar n suflet rutate. Poate nu par pcatele tale prea mari, dar ... ia adu-i
aminte, ieri a plouat?
- Da, printe, a plouat ceva, dar nu prea mult.
- i azi, de ce ai putut s iei din cas?
- E, printe, pentru c de diminea a ieit soarele i pmntul s-a uscat repede.
- Pi, vezi, fiule? Anul trecut ii minte cnd au fost inundaiile? A plouat trei zile n
ir. Am mai putut noi s ieim atunci din case?
Pcatul, fiule, este la fel ca pictura de ap. Aa mic, ai impresia c nici
nu-i poate face ru. Dac ai ceva pcate, dar caui s le ndrepi prin cin i
buntate, prin rugciune n Sfnta Biseric, atunci imediat apare dragostea
Domnului, care aduce iar linite sufletului, la fel ca i cldura i lumina soarelui,
dup o zi cu ploaie. Dar, atunci cnd ploile se adun i curg unele dup altele,
cnd mii i mii de picturi, ce par fr putere, se strng laolalt, atunci nimic nu
le mai poate sta n cale. Tot astfel, dac se adun pcate peste pcate n sufletele
noastre, nu le mai putem sta n cale i devenim tot mai ri i mai egoiti.
Intr n Biseric, fiule, ct mai des. Roag-te i nchin-te n faa icoanelor
i, atunci, sufletul tu nu va fi chinuit de greutatea pcatelor i viaa ta va fi un
exemplu pentru cei din jur.

,,Nu se poate ca Dumnezeu s nu asculte rugciunile


omului, dac omul ascult poruncile Domnului.

17

S-ar putea să vă placă și