Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 3.04.2015
UNITATEA DE INVATAMANT:Grdinia cu PN ,,Crai Nou Ploieti
GRUPA MIC ,,URSULETII
PROF INV PRESC MATEI ALINA
TEMA ANUALA DE STUDIU:CUM ESTE/ A FOST SI VA FI PE
PAMANT?
TEMA SAPTAMANII: IEPURASUL VA SOSI, OUA ROSII VOM
CIOCNI
TEMA ZILEI: POVESTEA IEPURASUL DE PASTE
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata
TIPUL DE ACTIVITATE: integrata transmitere si insusire de noi cunostinte
DURATA:o zi
DOMENII DE ACTIVITATE INTEGRATE: ALA+ADE(DLC+DOS)
SCOPUL ACTIVITATII:
Stimularea curiozitatii, a interesului de cunoastere fata de traditiile si
obiceiurile de Paste;
Dezvoltarea capacitatii de a asculta o poveste, de a transpune
semnificatii prin limbajul specific varstei;
Consolidarea si sistematizarea deprinderilor practic-gospodaresti, a
muncii individuale cat si in echipa ;
Educarea atentiei, a spiritului de cooperare, de ordine si disciplina, a
spiritului critic si autocritic.;
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE:
povestirea, conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea,
brainstorming, exercitiul, munca independenta, in perechi, in grup, jocul
RESURSE MATERIALE:
Coletul surpriza de la iepuras,plansele reprezentand momentele principale
ale povestirii, lipici, foarfeci, pensule, acuarele, creioane colorate, oua
decupate, felicitare suport, cartoane ondulate, puisor decupat, ochisori,
iarba din fetru
FORMA DE ORGANIZARE:frontal,pe grupuri,individual,in perechi;
EVALUAREA ACTIVITATII Finalitatea zilei :
Aprecieri verbale individuale si colective;
Recompense
Expozitie cu lucrarile copiilor;

ACTIVITI DE INVARE:
ADP:
Intlnirea de diminea:Bun dimineaa iepurailor veseli!
In cerc s ne adunm
Cu toii s ne salutm
A-nceput o nou zi
Bun dimineaa iepurai!
Prezena: Dup ce ne-am adunat
i frumos ne-am salutat
Colegii ne-am ntlnit
Oare cine n-a venit?
(consemnarea prezenei copiilor).
CALENDARUL NATURII:
Iepuraul, se bucur tare mult de schimbarile din natur, de apari ia
florilor i de nflorirea copceilor.

tie cineva n ce anotimp suntem?

Vino(nominalizez un copil) s ne ajui s completm calendarul naturii.


NOUTATEA ZILEI: Prezentarea iepuraului pe care l vom invita s participe
la activitile noastre pentru c i-am pregtit multe surpize. Vom lucra pe
centre, vom lectura imagini i ne vom exprima sentimentele fa de
minunatele srbtori Pascale, iar la final ne vom distra jucnd jocul
,, Cursa iepurailor.
MESAJUL ZILEI: Iepuraul va sosi
GIMNASTICA DE NVIORARE: Pentru a fi n form vom face cteva mi cri
jucnd jocul muzical Luai seama bine.
RUTINE:
,, Iart-m!- exersarea deprinderii de a cere iertare
M pregtesc pentru activitate- exersarea unor deprinderi de autoservire;
Singur mi fac ordine la locul de munc - exersarea unor deprinderi de
munc gospodreasc;
Micul dejun- deprinderi de igien alimentar i autoservire
TRANZIII :
Dac vesel se triete -joc cu text si cnt

JOCURI I ACTIVITI DIDACTICE ALESE:


ALA 1
BIBLIOTEC:
Mriuca si prietenii ei - citire de imagini;
Obiective operaionale:
S citeasc imagini specifice Patelui;
S se exprime in propozitii corect din punct de vedere gramatical;
Sa adopte o poziie corecta a corpului fa de suportul de lucru;
ART :
Colorm ou pentru Pate -colorare n contur;
Lipim oul colorat n caseta potrivit;
Obiective operaionale:
S coloreze intr-un contur dat;
S utilizeze in mod creativ culorile;
S lipeasca oul colorat in caseta potrivita;
S-i autoevalueze lucrarea;
CONSTRUCII -Relaii interumane (relaii de grup)- Construim o biseric
Obiective operaionale:
S coopereze n realizarea temei
S foloseasc corect trusa de construcii
S finalizeze tema
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:
DLCPovestea Iepuraului de Pate-lectura educatoarei;
Obiective operaionale:
S rein titlul povestirii;
S redea pe scurt coninutul povestirii pe baza imaginilor in
succesiunea desfasurarii evenimentelor;
S exprime verbal semnificaia sarbtorii Patelui si a unor
simboluri;
S-i imbogaeasc vocabularul activ si pasiv pe baza experienei
personale si simultan sa utilizeze un limbaj corect din punct de
vedere gramatical;
S manifeste interes pentru literatura adresat copiilor;
DOS Vopsim si decoram oua de Paste
Obiective operaionale:

S confectioneze felicitarea de Pate;


S asambleze corespunztor materialele date;
S manifeste spirit cooperant n cadrul activitilor;
3

S gseasc utiliti obiectelor realizate.

ACTIVITI LIBER ALESE(ALA2)


Cursa Iepurailor- joc distractiv
Exersarea deprinderilor motrice invate: alergarea ctre o int;
saritura cu desprindere pe doua picioare;
Dezvoltarea spiritului de echip
Dezvoltarea spiritului de competitive.

BIBLIOGRAFIE:
Preda Viorica,Pletea Mioara,Grama FilofteiaGhid de proiecte
tematice,Bucureti,Editura Humanitas,2006;
Borteanu Silvia i colaboratorii Curriculum pentru invmntul
precolar,Bucuresti,Editura Didactic Publishing House,2009.
Adina Glava,Maria Pocol,Lolica Lenuta TataruEducatia timpurieghid metodic pentru aplicarea curriculumului precolar,Editura
Paralela 45,Pitesti,2009.

SCENARIUL ZILEI
Copiii iubesc nespus aceast srbtoare deoarece Iepuraul de
Pate le aduce n dar cadouri, dulciuri i ou roii.
Centrul tematic i sala de grup sunt amenajate corespunztor
srbtorii care se apropie cu decoruri specifice: reviste, cri, diverse
imagini;
Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea:
Bun dimineaa ,iepurailor veseli!
purtm o scurt discuie despre srbtoarea care se apropie,dup care
completm calendarul naturii,facem prezena si anun noutatea zilei.
Tema zilei se numete:Povestea Iepuraului de Pate!
Prezint copiilor scrisoarea i coletul surpriz pe care le-am primit de la
Iepuraul de Pate n timp ce m ndreptam spre grdini. Aici avem toate
materialele necesare desfasurarii activitatilor de astazi. Deschid scrisoarea
i citesc:
Dragi copii ,n curnd sosesc la voi, dar pn ne ntlnim v-am
trimis povestea mea, Povestea Iepuraului de Pate (avei i planele) sper
s o ascultai cu atenie, dupa care va rog sa realizai o felicitare pentru
prietenul meu, Puiorul.
V rog s realizati i alte lucrri pentru mine in cadrul sectoarelor :
BIBLIOTECA:
s citii imagini despre Mriuca i prietenii ei;
ARTA:
s colorati oul de Paste;
s lipii oul colorat n caseta potrivit;
CONSTRUCII:
sa construii Biserica folosind trusa de construcii ;
Dac rezolvai toate cerinele mele la sfritul zilei o s primii o alt
surpriz din partea mea.
V doresc s avei o zi minunat alturi de educatoarea voastr.
Semneaz: Iepuraul de Pate
Pentru a-i arta iepuraului c suntem cumini haidei s-i spunem
versuri ritmice:
n fiecare diminea
S-avem gndul bun pe fa ,(trecem palmele peste fa)
Ctre soare s privim(braele in form de cerc,privim n sus)
Iubire s druim (strngem braele peste piept )
De gand ru, sa ne ferim (mna alung gndul rau )
S-adunm doar bucurie!(strngem braele peste piept)
i-n lume s-o rspndim!(srim n sus cu braele desfcute)
5

i-atunci oriice copil,


n fiecare diminea
Are gndul bun pe fa!(trecem palmele peste fa).
Acum ne aezm frumos pe scunele pentru a asculta Povestea
Iepuraului de Pate. Copiii repet titlul povestirii. Redau coninutul
povestirii clar, cursiv, expresiv folosind mimica si gestica corespunztoare.
Expun coninuturi urmrind succesiunea momentelor principale, simultan
cu povestirea prezint imaginile sugestive, pe parcursul povestirii explic
cuvintele necunoscute.
Pentru fixarea cunotinelor le adresez copiilor intrebri referitoare la
povestea noastr si le cer s realizeze o felicitare pentru Iepura.
n ncheierea activitii fac aprecieri colective i individuale si se
realizeaz expoziia cu felicitrile realizate de copii.
Tranziia dintre activitatea de povestire i activitatea practic se face
interpretnd cntecul : ,,Dac vesel se triete
A doua dorin a iepuraului este de a realiza o felicitare de Pate.
Ne aezm la msue dup care explic i demonstrez copiilor modul de
lucru. Efectum exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii: nchidem i
deschidem pumnii, cantm la pian , ploaia, lupta degetelor.
Urez copiilor spor la lucru.
Copiii ncep s lucreze i voi supraveghea i voi ajuta dac este
nevoie. Apreciez activitatea copiilor, le ofer libertatea de a aprecia critic i
autocritic propriile lucrri. Felicitarile copiilor vor fi aezate pe panou si
vor fi expuse la centrul tematic .
Iepuraul va fi foarte mulumit i se va ine de cuvnt, oferind
copiilor recompense dulci: iepurai de ciocolat. Ziua se ncheie cu o
expoziie pregtit pentru colegii din celelalte grupe si prinii copiilor.

DESFURAREA ACTIVITII
Secvene didactice

Coninut stiinific

Strategii

Evaluarea

didactice

1)MOMENT
ORGANIZATORIC

2)CAPTAREA ATENIEI

Se creeaz condiii optime


pentru desfurarea activitii:
-aranjarea mobilierului pe centre;
-pregtirea
materialului
didactic
necesar rezolvrii sarcinilor propuse
pe centre de activitate i domenii
expereniale;
-aranjarea scaunelelor in semicerc.
Activitatea debuteaza cu :
ntlnirea de diminea - salutul,
prezena copiilor,
completarea
calendarului naturii.
In fiecare dimineataversuri ritmice
Se poart discuii referitoare la

Capacitatea
Conversaia

de atenie

tema abordat n aceast sptmn


si se anunta tema zilei.
Se

prezint

coletul

surpriz

Brainstorming

scrisoarea primit de la Iepuraul de


3)ANUNAREA TEMEI
I ANUNAREA
OBIECTIVELOR

Observarea
comporta-

Pate.

mentului

Tema zilei de astzi se numeste

copiilor

,,Povestea Iepuraului de Pate!


Se

discut

despre

apropierea

srbtorii Patelui i semnificaia


acesteia.

Conversatia

Ce srbtoare mare se apropie?


Cum se pregtesc copiii de Pate?
Cum se pregtesc opamenii pentru
srbtoarea de Pate?( fac
curenie, in post, se spovedesc, se
mprtesc)

Explicaia

Ce mncruri pregtesc gospodinele


pentru masa de Pate?( ou roii,
cozonac, pasc, drob)
Cerina iepuraului este de a ne
grupa pe centre i de a rezolva

Conversaia

Observarea

sarcinile prezentate in scrisoare.

comporta-

Copiii se vor aeza la un centru de

mentului

activitate n cadrul cruia vor lucra

copiilor

dupa cum urmeaza:


BIBLIOTECA:
,,Mriuca i prietenii si-citire de
imagini
Construcii:
,,Construim o Biseric
ART:
,, Colorm ou pentru Pate
-colorare in contur;
,,Lipim oul colorat in caseta
potrivit

Exerciiul

Educatoarea trece pe la centre i


supravegheaz modul de lucru al
copiilor, poart discuii cu acetia,
urmrete

realizarea

corect

Conversaia
Exerciiul

Corectitudi
nea execuiei

sarcinilor. Copiii care ii rezolva


sarcina pot trece la alt centru pentru
a realiza alte cerine.

-aprecieri
individuale

Lucrrile realizate vor fi analizate i


expuse in sala de grupa lundu-se
n considerare urmtoarele criterii:
-respectarea tehnicilor de lucru;
-colaborarea cu ceilali copii;
-finalizarea lucrrilor;

4)PREZENTAREA
NOULUI CONINUT I In

continuarea
tema

activitii
zilei:

se

DIRIJAREA INVRII

reamintete

Povestea

Expunerea povetii

Iepuraului de Pate. Doi, trei copii

Povestirea
Conversaia

repeta titlul povetii.


Va trebui s fii foarte ateni la ce

Observarea

s-a ntmplat n poveste pentru ca

comporta

apoi

mentului

s-l

ajutai

pe

iepura

realizeze o felicitare de Pate.

copiilor

In redarea textului povestirii se va


respecta
ideilor,

succesiunea
tonul

si

logica

mimica

vor

a
fi

Fixarea coninutului i adecvate fiecarui moment.


sinteza final

Pe parcurs se vor explica cuvintele


noi .
Pentru fixarea cunostinelor solicit
copiii s precizeze titlul povestirii, s

Conversaia

redea ideile principale.


5)OBINEREA

Trecerea ctre activitatea practic se

PERFORMANELOR I realizeaz printr-o tranziie ,,Dac


ASIGURAREA

vesel se traiete.

FEEDBACK-ULUI

Explic si demonstrez copiilor modul

Explicaia

nainte de nceperea

Exercitiul

de lucru.

lucrului se efectueaz exerciii de


nclzire a muchilor mici ai minii:
nchidem
cntam

i
la

deschidem
pian,

ploaia,

pumnii,
lupta

Observarea

degetelor. Urez copiilor spor la lucru

comporta

i i voi ajuta dac au nevoie.

mentului

Apreciez activitatea copiilor i le

copiilor

ofer libertatea de a i aprecia critic


i autocritic lucrrile.
Vor

fi

fcute

participrii

aprecieri

copiilor

la

asupra

activitate,

6)INCHEIEREA

implicand si copiii n analiza muncii

ACTIVITII

din aceast zi.

conversatia

Evaluarea
prin
recompense
Aprecieri
generale

Iepuraul este foarte mulumit si


ofer copiilor recompense dulci.
Ziua se ncheie cu o

expoziie

pregtita pentru prinii si colegii din


celelalte grupe.

10

S-ar putea să vă placă și