Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECIE

DAT: 10.09.2014
UNITATEA DE APLICAIE: coala gimnazial nr.11 Oradea
CLASA: a IV-a D
INSTITUTOR/NVTOR: Tutu Olimpia
PROPUNTOR: Tutu Olimpia
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL: Bunicul ,,Bunica dup Barbu tefnescu Delavrancea
UNITATEA DE NVARE: Copilria
TIPUL LECIEI: Fixare i consolidare
OBIECTIVE CADRU: 1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral
2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citirea/
lectura)
4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris
OBIECTIVE DE REFERIN:
OR 1.1. S sesizeze sensul global al unui mesaj, identificnd aspectele principale i de
detaliu la care se refer un mesaj oral
OR 1.3. S sesizeze corectitudinea unui enun oral
OR 1.5. S manifeste atenie fa de interlocutor n diferite situaii de comunicare
OR 2.1. S construiasc texte orale scurte pe baza unui suport vizual dat i/sau a unui
plan simplu de idei dat *sau a unui plan propriu
OR 2.2. S pronune clar i corect un mesaj
OR 3.1.S identifice elemente de baz ale organizrii textului literar/nonliterar n
pagin
OR 3.2. S desprind ideile principale dintr-un text citit
OR 3.3. S citeasc n mod contient, corect, *fluent i expresiv un text cunoscut
OR 4.2. S povesteasc n scris fragmente dintr-un text citit
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Formarea i consolidarea priceperilor i deprinderilor
elevilor de citire corect, fluent, contient i expresiv.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
OO 1 s citeasc corect textul leciei cu intonaia cerut de semnele de punctuaie;
OO 2 s citeasc lecia n lan;
OO 3 s citeasc pe roluri;
OO 4 s interpreteze un joc de rol corespunztor fiecrui personaj;
OO 5 s delimiteze textul n fragmente;
OO 6 -s rspund la ntrebrile adresate, pe baza textului citit.
OO 7- s rezolve exerciiile din fia de evaluare;
METODE I PROCEDEE DIDACTICE: explicaia, jocul de rol, conversaia
MIJLOACE DE NVMNT: imagini cu povestea, fise de lucru
BIBLIOGRAFIE: Mihilescu, C. & Piil, T. (2005). Limba i literatura romn manual,
clasa a III-a. Editura Aramis
Iordchescu, C. (2005). S desluim tainele textelor literare - clasa a III-a. Editura Carminis

DESFURAREA ACTIVITII
Etapele leciei

OO

Activitatea nvtoarei

Activitatea elevilor

1.Momentul
organizatoric

Se asigur condiiile necesare


desfurrii n bune condiii a leciei.

Se pregtesc pentru
lecie.

2.Pregtirea
psihologic

Pregtirea psihologic se realizeaz


printr-un set de ntrebri:
-Care este ultima noastr lecie la limba
romn?

- Ultima noastr
lecie este Bunicul.

-De cine a fost scris?

-Povestea a fost
scris de Barbu
tefnescu
Delavrancea.

- Cine a fost Barbu tefnescu


Delavrancea?

- Barbu tefnescu
Delavrancea a fost

un scriitor.

3.Anunarea
temei i a
obiectivelor

4.Fixarea i
consolidarea
cunotinelor

-V iubii voi bunicii?

-Da

-Ce fac ei bun pentru noi?

-Bunicii ne alint, ne
iubesc, au grij de
noi.

nvtoarea va numi doi elevi i le va


cere s-i descrie bunicii.

Copiii se ridic n
picioare i i descriu
bunicii.

Astzi la ora de limba romn vom Elevii sunt ateni i


rezolva exerciii pentru a ne consolida rein tema leciei.
cunotinele
referitoare
la
textul
,,Bunicul dup Barbu tefnescu
Delavrancea
OO 1
OO2

Elevii vor citi (citire n lan) cu mult


atenie, pentru a reine cele mai
importante momente ale aciunii.
-Ce predomin n acest text?

-n acest text
predomin dialogul.

-Ce este dialogul?

- Dialogul este
convorbirea dintre
dou sau mai multe
personaje.

-ntre cine are loc acest dialog?

- ntre cei doi nepoi.

- Ce i mpart cei doi?

-Ei i mpart
mustaa, barba i
obrajii bunicului.

OO 6

OO 3

OO 4

nvtoarea le cere elevilor s citeasc


textul pe roluri.
nvtoarea alege trei copii pentru a
realiza un joc de rol.

Elevii citesc textul.


Copiii ies n faa
clasei i
interpreteaz
personajele din text.

OO 5

OO 6

mprirea textului n fragmente


Plan de idei
1. Bunicul st pe prisp.
2.Bunicul discut cu nepoii.
3.Copiii se fac stpni pe chipul
bunicului.

Copiii mpart textul


pentru fiecare idee n
parte.

-Ce nseamn chip?

-Chip nseamn
nfiare.

-Unde se afla bunicul?

-Bunicul se afla pe
prisp.

-Ce nfiare avea bunicul?

-Bunicul avea plete


albe i crete, avea
barb, era btrn,
avea ochi blnzi i
mngietori.

Elevii vor primi o fi de lucru cu


exerciii formulate pe baza textului .
nvtoarea mparte elevii n 4 grupe.
Fiecare membru al celor patru grupe
trebuie s rezolve o fi de lucru diferit.
OO7

Fia numrul 1:
Explic expresiile , apoi alctuiete
enunuri cu ele: au nins ani muli i
grei , l trecur lacrimile.
Fia numrul 2:
Scrie cte dou cuvinte cu sens
asemntor cu al celor scrise mai jos:
mireasm = miros, arom;
blnd= cald, bun;
zice= spune, povestete;
Alctuiete enunuri cu cuvintele
explicate.
Fia numrul 3:
Gsete cuvinte cu sens opus pentru
cuvintele date :

-Elevii sunt ateni la


sarcinile de lucru i
rezolv exerciiile cu
mare atenie.

albe -... ;
btrnul- ......;
frumoase -.... ;
muli -.......... ;
lumin- ........ ;
dulce-........... ;
grei- ............. ;
cald-.............
Fia numrul 4:
Scrie cte dou enunuri cu ajutorul
cuvintelor urmtoare
astfel nct s aib nelesuri diferite.
parte:
a)
..................................................................
.......................
b)
..................................................................
.......................
ochi:
a)
..................................................................
.......................
b)
..................................................................

.......................
se aprinse:
a)
..................................................................
.......................
b)

5.Evaluare/Ap
recieri

6. Tema pentru
acas. Indicaii
pentru studiul
individual
7. ncheierea
leciei

..................................................................
.......................
Se analizeaz munca fiecrei echipe .
-copiii ascult
-face aprecieri att globale ct i
aprecierile fcute de
individuale n ceea ce privete modul n nvtoare
care au rspuns i au lucrat copiii
Tema pentru acas : Rspundei la
ntrebrile de la pagina 36.

Elevii i noteaz
tema n caiete.

-nvtoarea le mulumete elevilor


pentru atenie i cooperare

-elevii ies n pauz

BUNICUL
de Barbu Stefanescu Delavrancea
Se scutur din salcmi o ploaie de miresme.
Bunicul st pe prisp. Se gndete. La ce se gndete?La nimic. Enumer florile care
cad. Se uit-n fundul grdinii. Se scarpin-n cap. Iar enumer florile scuturate de adiere.
Pletele lui albe i cree parc sunt nite ciorchini de flori albe; sprincenele, mustile,
barba... peste toate au nins anii muli i grei.
Numai ochii bunicului au rmas ca odinioar: blnzi i mngietori.
Cine trnti poarta?
Credeam c s-a umflat vntul... o, bat-v norocul, cocoeii moului!
Un bietan -o feti, roii i buclai, srutar minile lui "tata-mou".
"Tat-moule, zise fetia, de ce zboar psrile?
Fiindc au aripi, rspunse btrnul sorbind-o din ochi.
Poi, raele n-au aripi? de ce nu zboar?
Zboar, zise biatul, dar pe jos.
Btrnul cuprinse ntr-o mn pe fat i n cealalt pe biat.
O, voinicii moului!...
i zmbi pe sub musti, i-i privi cu atta dragoste, c ochii lui era numai lumin i
binecuvntare.
Tat-moule, da' cocorii un' se duc cnd se duc?
n ara cocorilor.
n ara cocorilor?
Da.
Dar rndunelele un'se duc cnd se duc?
n ara rndunelelor.
n ara rndunelelor?
Da.
Tat-moule, a vrea s-mi creasc i mie aripi i s zbor sus de tot, pn n slava
cerului, zise biatul netezindu-i barba.
Dac i-o crete ie aripi, zise fata, mie s-mi prinzi o presur i un sticlete.
Da... h... h... poi ce fel... i mie?
Fata se ntrist.
Btrnul o mngie i zise biatului:
Bine, s prinzi i pentru tine, s prinzi i pentru ea.
ie dou i mie dou... nu e-aa, tat-moule?
Firete, ie dou, lui dou i mie una.
Vrei i tu, tat-moule? ntreb biatul cu mndrie.
Cum de nu?! Mie un scatiu.
Ce fericii sunt!
Biatul nclec pe un genunchi i fata pe altul. Bunicul i joac. Copiii bat n palme.
Bunicul le cnt "Mi cazace, czcele, ce cai noaptea prin argele"...
O femeie usciv intr pe poart cu dou donii de ap. Copii tcur din rs i bunicul
din cntec.
E muma lor i fata lui.
Cum l vzu, ncepu:
I... tat, i d-ta... iar i rzgi... o s i s suie n cap...

Bunicul ridic mna n sus, aducnd detele ca un preot care binecuvnteaz, i zise
prelung:
Lsai pe copii s vie la mine!
Biiine, tat, biiine... dar tii... o, bat-i focul de copii!...
Femeia intr n cas.
S-i bat norocul i sntatea, opti moul ca i cum ar fi mustrat pe cineva, i srut n
cretetul capului i pe unul, i pe altul.
i iar ncepu rsul, i jocul, i cntecul.
Se osteni bunicul. Sttu din joc. Copiii ncepur s-l mngie.
Din vorb n vorb, copiii se fcur stpni pe obrajii bunicului.
Partea asta este a mea.
i partea asta, a mea!
Mustaa asta este a mea.
i asta, a mea!
La barb se-ncurcar. Bunicul i mpc, zicndu-le:
Pe din dou.
i copii o i despicar, cam repede, c btrnul strnse din ochi.
Jumtate mie.
i jumtate mie.
i dup ce o mprir frete, ncepu lauda.
Biatul:
Mustaa mea e mai lung.
Fata:
Ba a mea e mai lung!
i biatul ntinse d-o musta i fata de alta, ba a lui, ba a ei s fie mai lung.
Pe bunic l trecur lacrimile, dar tcu i-i mpc zicndu-le:
Amndou sunt deopotriv.
-a mea, -a ei!
-a mea, -a lui!
La obraji cearta se aprinse mai tare.
Partea mea e mai frumoas.
Ba a mea, c e mai alb!
Bunicul zmbi.
Ba a mea, c e mai cald!
Ba a mea, c e mai dulce!
Ba a mea, c nu e ca a ta!
Ba a mea, c are un ochi mai verde!
Ba a mea, c are un ochi i mai verde!
Bunicul abia se inea de rs.
Ba a mea!
Ba a mea!
i biatul, nfuriindu-se, trase o palm n partea fetei.
Fata ip, sri de pe genunchiul btrnului, se repezi i trase o palm n partea biatului.
Biatul, cu lacrimile n ochi, srut partea lui, i fata, suspinnd pe a ei.
Mama lor iei pe u i ntreb rstit:
Ce e asta, viermi neadormii!
Obrajii bunicului erau roii i calzi. i surznd fericit, rspunse fie-sei:
Lsai pe copii s vie la mine!

Bunica
Barbu tefnescu Delavrancea

O vz, ca prin vis.


O vz limpede, aa cum era. Nalt, usciv, cu prul alb i cre, cu ochii cprui, cu gura
strns i cu buza de sus crestat n dini de pieptene, de la nas n jos.
Cum deschidea poarta, i sream nainte.
Ea bga binior mna n sn i-mi zicea:
Ghici
Alune!
Nu.
Stafide!
Nu.
Nut!
Nu.
Turt-dulce!
Nu.
Pn nu ghiceam, nu scotea mna din sn.
i totdeauna snul ei era plin.
i srutam mna.
Ea-mi da prul n sus i m sruta pe frunte.
Ne duceam la umbra dudului din fundul grdinii.
Ea i nfigea furca cu caierul de in n bru i ncepea s trag i s rsuceasc un fir lung
i subire. Eu m culcam pe spate i lsam alene capul n poala ei.
Fusul mi sfria pe la urechi. M uitam la cer, printre frunzele dudului. De sus mi se
prea c se scutur o ploaie albastr.

Ei, ce mai vrei? mi zicea bunica.


Sursul ei m gdila n cretetul capului.
S spui
i niciodat nu isprvea basmul.
Glasul ei dulce m legna; genele mi se prindeau i adormeam; uneori tresream -o
ntrebam cte ceva; ea ncepea s spun, i eu visam nainte.
A fost odat un mprat mare, mare
Ct de mare?
Mare de tot. i-i iubea mprteasa ca ochii din cap. Dar copii nu avea. i i prea ru,
i prea ru c nu avea copii
Bunico, e ru s nu ai copii?
Firete c e ru. Casa omului fr copii e cas pustie.
Bunico, dar eu n-am copii i nu-mi pare ru.
Ea lsa fusul, rdea, mi desfcea prul crlionat n dou i m sruta n cretetul
capului.
Cte-o frunz se desprindea din ramuri i cdea legnndu-se. Eu m luam cu ochii dup
ea i ziceam:
Spune, bunico, spune.
i aa, i prea grozav de ru c nu avea copii. i nu mai putea de prere de ru c
nu are copii ntr-o zi veni la el un mo btrn, btrn, c-i tra barba pe jos de btrn i de
cocoat ce era. i era mic, mic de tot
Ct era de mic?
Poate s fi fost, aa, cam ca tine.
Va s zic, nu era mic, mic de tot
Era mic, da nu aa mic de tot. i cum veni i zise: "Mria-ta, ai doi meri n grdin,
unul lng altul, c nu tii care sunt ramurile unuia i care sunt ale altuia; i cnd nfloresc nu
tii care sunt florile unuia i care sunt ale altuia; i ti doi meri nfrunzesc, nfloresc, se
scutur i mere nu fac. Mria-ta, s tii c atunci cnd or lega rod ti doi meri, mprteasa o
s rmn grea i o s nasc un cocon cu totul i cu totul de aur" Piticul se duse, i
mpratul alerg n grdin, i cut, cut peste tot locul, pn dete peste i doi meri. Merii
se scuturaser de flori, c sub ei parc ninsese, dar rod nu legaser.

De ce nu legau rod, bunico?


tiu eu? Dumnezeu tie
Era aa de cald aa de bine n poala bunicii o adiere ncetinic mi rcorea
fruntea norii albi, alunecnd pe cerul albastru, m ameeau nchideam ochii.
Ea spunea, spunea nainte, mulgnd repede i uurel firul lung din caierul de in.
i se gndi mpratul ce s fac, ce s dreag ca merii s fac mere. Unii l sftuiau ca
s-i ude mereu; i i-a udat mereu; alii ziceau s le dea mai mult soare; i mpratul a tiat toi
pomii de jur mprejur. i merii nfloreau n fitece sptmn, i se scuturau, i rod nu legau.
ntr-o zi veni la mprat o bab btrn, btrn i zbrcit, ca mine de zbrcit, i mic,
mic, ca tine de mic
Ca mou de mic?
Da, ca mou
Atunci nu era mic de tot
Aa mic de tot nu era. i zise mpratului: "Mria-ta, pn n-oi mulge un ulcior de
lapte de la Zna Florilor, ce doarme dincolo de Valea Plngerii, ntr-o cmpie de mueel, i
n-oi uda merii cu laptele ei, merii nu leag rod. Dar s te pzeti, mria-ta, c ndat ce te-or
simi florile, ncep s se mite, s se bat, i multe se apleac pe obrajii ei, i ea se deteapt,
c doarme mai uor ca o pasre; i vai de cel ce l-o vedea, c-l preface, dup cum o apuca-o
toanele, n buruian pucioas or n floare mirositoare, dar d-acolo nu se mai mic"
Dar ce, ai adormit, flcul mamei?
Tresream.
A, nu tiu unde ai rmas la-a-a Zna Florilor
Auzisem prin vis.
Pleoapele-mi cdeau ncrcate de lene, de somn, de mulumire. i m simeam uor, ca
un fulg plutind pe o ap care curge ncet, ncetinel, ncetior
i bunica spunea, spunea nainte, i fusul sfr-sfr pe la urechi, ca un bondar, ca acele
cntece din buruienile n care adormisem de attea ori.
i mpratul a nclecat pe calul cel mai bun
Cel mai bun ngnam eu, de fric ca s nu m fure somnul.
- -a luat o desag cu merinde i a plecaaat
- -a plecaaat

i s-a dus, s-a dus, s-a dus


- s-a dus, s-a dus
Pn a dat de o pdure mare i ntunecoas
- ntunecoas
- de nu se vedea prin ea. i acolo i-a legat calul d-un stejar btrn, -a pus desagile
cpti i a nchis ochii ca s se odihneasc. i pasmite pdurea cnta i vorbea, c era
fermecat. i cum i aducea oapte de departe, de pe unde ea era ca un fum, mpratul
adormi, i dormi, i dormi
Cnd m-am deteptat, bunica isprvise caierul.
Dar basmul?
Cu capul n poala bunicii, niciodat n-am putut asculta un basm ntreg.
Avea o poal fermecat, i un glas, i un fus cari m furau pe nesimite i adormeam
fericit sub privirile i zmbetul ei.

S-ar putea să vă placă și