Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic_S petrecem perioada Postului Mare mpreun cu Sfntul Efrem Sirul_clasa a VIII -a

MINISTERUL EDUCAIEI, CERCETRII I TINERETULUI


COALA CU CLASELE I-VIII DIMITRIE CANTEMIR
ORADEA Str. SEXTIL PUCARIU Nr. 2A
Tel./ Fax 0259 225129, Tel. 0359410545,410546
PROIECT DIDACTIC
Propuntor: Nichita Diana
Data: 06.03.2009
Unitatea de nvmnt: c. 08 D. Cantemir Oradea
Clasa : a VIII a A
Disciplina : Religie ortodox
Subiectul leciei: Rugciunea Sfntului Efrem Sirul din Postul Mare
Tipul leciei: consolidare i sistematizare
Scopul leciei: dezvoltarea capacitii de introspecie prin meditaie la rugciunea Sfntului Efrem Sirul.
Obiective operaionale
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
01 - s identifice prile rugciunii Sfntului Efrem Sirul;
02 - s identifice pcatele i virtuile enumerate n rugciune;
03 - s prezinte situaii din viaa lor cnd au svrit pcate/ i-au manifestat virtuile enumerate n rugciunea Sfntului Efrem Sirul;
04 - s argumenteze importana pentru un cretin a virtuilor menionate n aceast rugciune;
05 - s explice folosul duhovnicesc al rugciunii Sfntului Efrem.
Obiective formativ-educative*:
06 s-i formeze deprinderea de-a rosti aceast rugciune n perioada Postului Mare;
* Obiectivele formativ-educative se urmresc pe parcursul mai multor lecii i perioade colare, de aceea nu este specificat momentul n care ele sunt atinse
Strategia didactic
1. Metode i procedee: exerciiul, explicaia, meditaia religioas, lectura, problematizarea, povestirea, conversaia,.
2. Mijloace de nvmnt: fia de lucru.
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal i individual.
Resurse bibliografice:
1. Biblia sau Sfnta Scriptur , Editura, Institului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne", Bucureti, 1982.
2. Plmdeal, Antonie, Tlcuri noi la texte vechi, Editura Mitropoliei Ardealului, Sibiu,1989.
3. Schmemann, Alexander, Postul Mare, Iai, 1997.
4. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Editura Polirom", Iai, 1998.
5. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom", Iai, 1999.
6. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei. Editura Rentregirea", Alba Iulia, 2000.
7.Opi Dorin; Opri Monica, Metode active de predare-nvare. Modele i aplicaii la religie, Editura Sf. Mina, Iai, 2006.

Prof. Diana Nichita_S08 Dimitrie Cantemir Oradea

Proiect didactic_S petrecem perioada Postului Mare mpreun cu Sfntul Efrem Sirul_clasa a VIII -a
SCENARIUL DIDACTIC
Nr.
crt.

Secvenele
leciei

Ob.
op.

Timp

1.

Momentul
organizatoric

2.

3.

Precizarea
coninutului, a
obiectivelor i
a planului de
recapitulare

Recapitularea
coninutului
pe baza
planului
stabilit

2'

01
02
03
04
05
06

2'

40'

Activitatea profesorului/ Activitatea elevului

Metode
i
procedee

5
6
- prof. salut elevii, rostete rugciunea cu eelevii si;
- noteaz absenele i realizeaz managementul clasei pentru nceperea activitii didactice
care urmeaz s se desfoare;
exerciiul
- elevii rspund la salut, spun rugciunea i se pregtesc pentru nceperea activitii
didactice;
Voi prezenta elevilor coninutul, obiectivele i planul de recapitulare.
Planul de recapitulare:
1. Definiia postului.
2. Clasificarea postului.
3. Slujbe speciale svrite n Postul Mare.
explicaia
4. Un cod al bunei cuviine - rugciunea Sf. Efrem Sirul.

Mijloace
de nvmnt

Forme de
organizare

Evaluare

Activitate
frontal

Activitate
frontal

- elevii sunt ateni la explicaiile oferite de profesor;


Le voi cere elevilor s rezolve exerciiile din fia de lucru; se discut oral rezolvarea
Exerciiul Fia de lucru Activitate
acestora.
individual
- Elevii rezolv exerciiile din fia de lucru.
Converi frontal
Precizare:
saia
n perioada Postului Mare, la sfritul fiecrei slujbe svrite n biseric, se adaug o
rugciune special. Exist o excepie: zilele de smbt i duminic. La rugciunile noastre
zilnice e bine s-o adugm i pe aceasta. Este compus de Sfntul Efrem Sirul.
Apoi, voi prezenta cteva date despre Sf. Efrem Sirul.
Explicaia
Activitate
S-a nscut n oraul Nisibe din nordul Mesopotamiei la nceputul secolului al IV-lea
frontal
(astzi la grania dintre Turcia i Siria) i a murit n anul 373 la Edessa (n Turcia de azi),
unde s-a stabilit din cauza invaziei persane. Aici a petrecut mult vreme, nvndu-i pe
pgni Sfintele Scripturi i scriind chiar comentarii la Crile Vechiului i Noului Testament.
A compus multe poezii i imnuri. Sfntul Efrem e cunoscut mai ales pentru imnurile i
rugciunile sale de pocin (ndreptare).
- Elevii ascult cu atenie.
Le cer elevilor s rosteasc aceast rugciune i s identifice prile ei.
exerciiul
Activitate
- Elevii rostesc mpreun cu profesorul rugciunea cerut i identific prile ei.
frontal

Prof. Diana Nichita_S08 Dimitrie Cantemir Oradea

Aprecieri
verbale

01

02

Proiect didactic_S petrecem perioada Postului Mare mpreun cu Sfntul Efrem Sirul_clasa a VIII -a
Observaie:
Elevii vor avea scris aceast rugciune pe o fi/caiet.
Se identific i se noteaz prile rugciunii, dup cum urmeaz:
1. Ferirea de patimi (pcate).
2. Druirea virtuilor
3. Druirea cunoaterii de sine i ferirea de judecarea aproapelui.
- Elevii scriu n caiete structura rugciunii.
Apoi, se discut cererile din rugciunea Sf. Efrem Sirul i se mediteaz asupra fiecreia.
Observaie:
Se vor adresa urmtoarele ntrebri:
- Cum ncepe rugciunea Sf. Efrem Sirul?
- Doamne i Stpnul vieii mele
Conver - Ce recunoatem prin aceste cuvinte ?
saia
- ... c Dumnezeu este Creatorul i Stpnul vieii mele, nu eu sunt propriul meu
domn i stpn.
Precizare:
Se poate spune c rugciunea Sf. Efrem irul este o mrturisire de credin, pentru c
Dumnezeu e recunoscut ca Domn i Stpn al vieii, Domnul de via fctorul, Cel din
explicaia
Simbolul credinei \ din Tatl nostru, Tatl fiind autorul vieii, Creatorul.
n rugciunile pe care le adresm lui Dumnezeu noi, oamenii, suntem n ipostaza de fii, ca
n rugciunea Tatl nostru sau de peniteni, ca n rugciunile de pocin.
- Elevii ascult cu atenie.
- n ce ipostaz ne prezentm n faa lui Dumnezeu prin rugciunea Sfntului Efrem?
conver- ... n ipostaza de penitent, de om care se tie i se recunoate supus pcatelor.
saia
- Care sunt pcatele pe care le recunoatem prin aceast rugciune ?
- ... trndvia (lenea), grija de multe, iubirea de stpnire, grirea n deert.
- Ce este trndvia sau lenevia ?
- ... lipsa dorinei (voinei) de a munci.
meditaia
- Voi ai fost vreodat copleii de lenevie ?
religioas
- ........................
- Ai ncercat s scpai de lenevie ? Cum?
- ........................
problema - Ce consecine a avut lenevia?
tizarea
- ... exploatarea muncii altora, furtul, descurajarea ...
- Care e urmtoarea cerere din rugciunea Sfntului Efrem Sirul?
conver- ... ferirea de grija de multe
saia
- Ce nelegei prin grija de multe?
- ...........................
Precizare:
explicaia
Prin grija de multe, aici trebuie s nelegem acordarea unei atenii mai mari lucrurilor din
aceast lume mai puin importante, n defavoarea lucrurilor duhovniceti.

Prof. Diana Nichita_S08 Dimitrie Cantemir Oradea

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Activitate
frontal

Activitate
frontal

Activitate
individual
Activitate
frontal
Activitate
frontal
Activitate
frontal

02

Proiect didactic_S petrecem perioada Postului Mare mpreun cu Sfntul Efrem Sirul_clasa a VIII -a
- Elevii ascult cu atenie.
meditaia
- Dai exemple de situaii n care ai fost copleii de grija de multe.
religioas
- ............................
- De care pcat vrem s fim ferii de Dumnezeu?
conver- ... de iubirea de stpnire.
saia
- Ce nelegei voi prin iubirea de stpnire?
- ... dorina de dominare, de a-mi face supui, de a m crede mai bun dect alii.
- Care credei c este izvorul iubirii de stpnire?
Precizare:
Orict de ciudat ar prea, cele care nasc n noi dorina de stpnire sunt trndvia i
descurajarea. Dac viaa mea nu este orientat spre Dumnezeu, nu are n vedere valorile
eterne, n mod inevitabil ea va deveni egoist i centrat spre mine nsumi, ceea ce nseamn Explicaia
c toate celelalte fiine vor deveni mijloace n slujirea propriei mele satisfacii. Dac
Dumnezeu nu este Domnul i Stpnul vieii mele, atunci eu devin propriul meu domn i
stpn i ncep s evaluez totul n funcie de nevoile mele, ideile, dorinele i judecile
mele. n acest fel spiritul de dominare pervertete relaiile mele cu alii; eu caut s-mi fac
slugi (supui).
- Elevii ascult cu atenie.
- Pentru ce-I mai cerem ajutorul lui Dumnezeu?
Conver- ... pentru a ne feri de duhul gririi n deert ...
saia
- Ce nelegei prin grirea n deert?
- ...................................
Precizare:
Dintre toate fiinele create, numai omul a primit darul cuvntului. Acest dar poate fi i un
explicaia
pericol, n funcie de cum este folosit. Cuvntul salveaz i cuvntul ucide; cuvntul este
instrument al adevrului, dar i instrument al minciunii.
- Elevii ascult cu atenie.
Mntuitorul ne spune c: De orice cuvnt deert ieit clin gura voastr vei da socoteal
n ziua judecii. (Matei 12,36).
problemati
- Oare aceste cuvinte ale Mntuitorului ne interzic s vorbim?
zarea
- nu, ci s fim mai ateni la modul cum vorbim
- Voi suntei ateni la felul cum vorbii cu semenii ?
- ..................................
- Vi s-a ntmplat s-i suprai pe semenii votri prin unele cuvinte? Povestii.
- ..................................
- Care sunt virtuile ce se cer prin rugciunea Sf. Efrem Sirul?
- ... curia, smerenia, rbdarea, dragostea.
Precizare:
Explicaia
n faa lui Dumnezeu conteaz n primul rnd curia inimii.
Solicit elevii s mediteze, ajutndu-se de urmtoarele ntrebri:
Meditaia
- elevii mediteaz
religioas

Prof. Diana Nichita_S08 Dimitrie Cantemir Oradea

Activitate
individual
Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Activitate
frontal

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Activitate
frontal

Activitate
individual

Activitate
frontal
Activitate
individual

03

02
03

04

Proiect didactic_S petrecem perioada Postului Mare mpreun cu Sfntul Efrem Sirul_clasa a VIII -a
- mi feresc eu sufletul de pcate?
- ............................
- Ce ar trebui s fac pentru a-mi curai sufletul, dac greesc?
- ..............................
i rog pe elevi s citeasc urmtoarea cerere din rugciunea Sf. Efrem i s explice ce
Lectura
neleg ei prin smerenie?
- elevii citesc cererea;
Le cer elevilor s prezinte o situaie prin care s ilustreze cum gndete un om smerit, apoi
Convercum gndete un om mndru, n aceeai situaie.
saia
- elevii rspund solicitrii profesorului;
Se povestete o istorioar (*) care evideniaz valoarea smereniei i apoi o istorioar care
Povestirea
ilustreaz consecinele mndriei, opusul smereniei. (**).
- elevii ascult cu atenie;
Le cer elevilor s identifice virtutea din urmtoarea cerere din rugciunea Sf. Efrem, s
explice importana ei n viaa cretinului.
- Elevii identific cererea i explic importana rbdrii n viaa cretinului.
ConverSolicit elevii s dea exemple de persoane care au devenit modele de rbdare, pentru noi i s
saia
prezinte situaii din viaa lor cnd i-au manifestat (ne)rbdarea.
- Elevii rspund: ... Mntuitorul, Sfinii Mucenici ...
Le cer elevilor s identifice virtutea din urmtoarea cerere din rugciunea Sfntului Efrem.
- ...............................
Cer elevilor s argumenteze importana virtuilor menionate n aceast rugciune.
- ................................
Cer elevilor s prezinte situaii din viaa lor cnd i-au manifestat dragostea (ura) fa de
aproapele i fa de Dumnezeu.
- ................................
Le povestesc ntmplarea Dragostea de mam (***) pentru a ilustra puterea dragostei.
Povestirea
- ................................
Precizare:
Toate cererile enumerate n primele dou pri ale rugciunii Sf. Efrem sunt rezumate i
Explicaia
adunate n cererile care ncheie rugciunea.
- elevii ascult;
Adresez elevilor urmtoarele ntrebri:
Conver - Care sunt acestea?
saia
- Druiete-mi s-mi vd grealele mele i s nu osndesc pe fratele meu
- Astfel spus, ce dorim de la Dumnezeu?
- ... cunoaterea de sine i nejudecarea aproapelui.
Precizare:
Judecndu-i pe ceilali, ne osndim n definitiv pe noi nine, refuznd s ne vedem aa cum Explicaia
suntem i nevrnd s recunoatem c pcatul nostru e mai grav dect cel pe care l vedem la
aproapele.

Prof. Diana Nichita_S08 Dimitrie Cantemir Oradea

Activitate
frontal
Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Activitate
frontal

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Activitate
frontal
Activitate
frontal
Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

05

4.

5.
6.

Aprecierea
activitii
elevilor
Precizarea i
explicarea
temei pentru
acas
ncheierea
activitii

Proiect didactic_S petrecem perioada Postului Mare mpreun cu Sfntul Efrem Sirul_clasa a VIII -a
- elevii ascult;
Adresez elevilor urmtoarele ntrebri:
Conver - La ce ne ajut aceast rugciune?
saia
- ... s ne cunoatem i s ne analizm tainele sufletului nostru.
Precizare:
Rugciunea Sf. Efrem Sirul este un cod al bunei cuviine care ne nva s ne examinm
sufletul prin cuvintele cele mai simple, dar i cele mai adnci. Sunt cuvinte n stare s ne
nmoaie inimile, s ne druiasc blndee, s ne smereasc minile, i s ne arunce n
explicaia
genunchi - cci rugciunea se rostete cu metanii - ntr-o suprem prosternare, care
nseamn n acelai timp micimea i mrimea noastr, cderea i nlarea noastr, intrarea
n adncul din noi, n care se slluiete Dumnezeu, Cel binecuvntat n vecii vecilor,
precum i termin Sf. Efrem, sublima lui rugciune.
- elevii ascult;
La finalul leciei, voi face aprecieri generale i individuale privind pregtirea elevilor pentru
2' lecie i implicarea lor n predarea noilor cunotine. i voi nota pe cei care au participat la expunerea
lecie.
- elevii ascult aprecierile fcute de profesor ...
Anun tema pentru acas :
2' - S petrecem perioada postului mare n ritmul cuvintelor rugciunii Sfntului
explicaia
Efrem Sirul.
2'

Profesorul rostete rugciunea mpreun cu elevii, salut i iese din sal;


- elevii rostesc rugciunea i rspund la salut;
OGLINDA TABLEI (CAIETULUI)

1. Ferirea de patimi

exerciiul

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Activitate
frontal

Activitate
frontal
Activitate
frontal
Activitate
frontal

Doamne i Stpnul vieii mele,


duhul trndviei,
al grijii de multe,
al iubirii de stpnire i al gririi n deert
nu mi-l da mie;

2. Druirea virtuilor

iar duhul curiei,


al gndului smerit,
al rbdrii i al dragostei,
druiete-l mie, slugii Tale.

3. Druirea cunoateii de sine i ferirea de judecarea aproapelui

Aa, Doamne, mprate,


druiete-mi ca s-mi vd pcatele mele
i s nu osndesc pe fratele meu,
c binecuvntat eti n vecii vecilor.
Amin

Prof. Diana Nichita_S08 Dimitrie Cantemir Oradea

S-ar putea să vă placă și