Sunteți pe pagina 1din 1

Mitropolitul primat Nifon

S-a nscut la Bucureti n anul 1789, ntr-o familie de aromni, ca fiu al blnarului
Rusail. Urmeaz clasele primare la Biserica Oelari din Bucureti. Clugrit la Cernica
(1809), este hirotonit ierodiacon la Mitropolie; ieromonah (1826), iconom i protosinghel
la Episcopia Rmnicului (1827), arhimandrit (1836), stare la Cozia (1839), vicar al
Mitropoliei Ungrovlahiei (1841), lociitor de episcop la Rmnic (1848-1850) i, paralel,
lociitor al Scaunului mitropolitan; la 14 septembrie 1850 este ales Mitropolit al
Ungrovlahiei (nscunat pe 8 octombrie 1850).
Nifon este ales preedintele Adunrii ad-hoc (1857), al Adunrii Elective muntene
(ianuarie 1859) i al Adunrii Elective a Romniei (24 ianuarie 1862 2 mai 1864). La 1
ianuarie 1865 i se acord titlul de Mitropolit primat; senator de drept.
Preedintele Senatului:
3 decembrie 1864 5 decembrie 1865
5 decembrie 1865 18 martie 1866
29 noiembrie 1866 1 noiembrie 1867
12 ianuarie 1868 2 iunie 1868
4 martie 1871 16 noiembrie 1871
16 noiembrie 1871 20 noiembrie 1872
20 noiembrie 1872 15 noiembrie 1873
15 noiembrie 1873 31 mai 1874
20 noiembrie 1874 5 mai 1875
nceteaz din via la 5 mai 1875, la Bucureti.
Sursa: http://www.senat.ro/PAGINI/150/galerie_presedinti.htm