Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Educatoare: Stoiconiu-Vulpe Cristina


Grdinia cu program Normal nr. 27 Tg-Jiu
Grupa: mare
Aria:Limb i comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tema: Scufita rosie
Forma de organizare: Povestirea educatoarei
Tipul activitii: Activitate de predare nvare
Scopul :
consolidarea deprinderii de a asculta cu mult atenie coninutul unei povestiri
pentru a-l reda ulterior cu ajutorul imaginilor ilustrate ;
mbogirea vocabularului copiilor cu cuvinte si expresii noi
OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul activitii copiii vor putea:
O1~s asculte cu atenie coninutul povestirii pentru a-l putea reda ulterior ;
O2~s redea n ordine cronologic firul evenimentelor ;
O3~s se exprime corect din punct de vedere gramatical in propoziii i fraze ;
O4~s utilizeze corect cuvintele nou invate ;
O5~ s formuleze propoziii cu cuvintele nou intlnite ;
O6~s pastreze poziia corect pe scaunele,ordinea i disciplina activitii ;
O7~ s manifeste interes pentru activitate ;
METODE I PROCEDEE: povestirea copiilor, explicaia, exerciiul,
turnirul ntrebrilor, diagrama Venn.
MATERIAL DIDACTIC: plane ilustrate,scrisoare,recompense, diagrama Venn ;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:-,,Noul Curriculum n nvmntul precolar
2008
-Metode interactive de grup ,Editura Arves,
DURAT: 30-35 minute

DEMERS DIDACTIC
EVENIMENTUL
DIDACTIC
EVOCAREA

CONINUTUL TIINIFIC
Captarea atentiei se face prin

STRATEGIA
DIDACTIC
-povestirea

sosirea in sala de grupa a Zanei


Iarni cu o scrisoare. Scrisoarea
este pentru grupa mare si este
trimisa de copiii de la clasa
I.Acesta le spune ca daca vor fi
cuminti va reveni la sfarsitul

EVALUARE

Aprecieri
-explicaia
- Elemente surpriz
-Zana Iarna;
-scrisoarea ;

privind
corectitudinea
rspunsurilor

-planele ;

activitatii pentru a le da
recompense
Se discut cu copiii referitor la
povetile nvate enumernd

-frontal i
individual
-conversaia

titluri i personaje
Dup captarea ateniei copiilor

-frontal

REALIZAREA

si trezirea interesului pentru

-prezentare-

SENSULUI

activitatea desfurat,le voi citi

receptare

textul povestirii,cu intonaia i

-pe grupuri

Observarea

mimica adecvat.Pe parcursul

-explicaia,

comporta-

lecturrii povestirii,li se vor

conversaia,

mentului

prezenta planele ilustrative si li

turnirul

copiilor, a

se vor explica noile cuvinte i

ntrebrilor

modului n

expresii aprute in text.

care ei se

Voi impartii apoi copii in doua

-coronie cu

sprijin, a

grupe. Fiecare grupa isi va

iniiale, clepsidr,

claritii

desemna un lider care cu

clopoei,

ntrbrilor i a

ajutorul coechipierilor vor

buline verzi,

modului de

raspunde la intrebarile adresate.

tabel de

evaluare a

Zana Iarna va trebui sa spuna

punctaj

rspunsurilor

REFLECTIA

care grupa a raspuns cela mai

i acordare a

frumos, a vorbit in propozitii.

bulinelor

Folosind diagram Venn voi

-pe grupuri

Aprecieri

solicita copiii s denumeasc

-diagram, siluete

privind

personajele pozitive i negative,

rspunsurile i

pe care le vor aeza pe

argument-rile

diagrame, iar in intersecia

copiilor.

diagramelor s stabileasc
asemnri i deosebiri ntre
acestea.

S-ar putea să vă placă și