Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Obiect: Biologie vegetala


Clasa :a-V-a

Tema: Bioritmul plantelor


Profesor : Engsli Helga
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Unitatea de invatare : Varietatea lumii vegetale
Tipul de lecie: elaborarea de cunotine i dezvoltarea strategiilor cognitive, varianta
bazata pe observarea de lunga durata si invatarea prin descoperire
Scopul leciei: completarea sistemului de cunostinte referitoare referitoare la varietatea
lumii vegetale cu cele legate de bioritmul plantelor ; consolidarea
deprinderilor de analiza si utilizare a observatiilor de lunga
durata, de
transpunere a lor in ,, Calendarul naturii
Competente : 1. distingerea bioritmului diurn al plantelor de cel anual pe baza
observatiilor de lunga durata realizate in decursul anului
2. compararea conditiilor meteo-climaterice ale anotimpurilor urmarind
prezentarile in power-point ale unor gradini botanice din
lume
(Butchart Gardens Vancouver, etc)
3. exemplificarea activitatilor umane legate de modificarile vegetatiei in
fiecare anotimp, completand schema la tabla, pe grupe
STRATEGIA DIDACTIC
Metode i procedee didactice: explicaia, conversaia euristic, observaia,
comparaia, nvarea prin descoperire, modelarea,
problematizarea, informatizarea, comparatia,
metoda RAI
Mijloace de nvmnt:
a. pentru activitatea frontal: laptop, CD cu imagini din gradini botanice in
anotimpuri diferite , plante din diferite increngaturi, imagini cu diferite
flori , fotografii.
b. pentru activitatea pe grupe: flori naturale, flori presate, plante din diferite
increngaturi, imagini cu diferite flori , fotografii, foi albe pentru realizarea
ceasului floral, fise de lucru, rebusuri, ghicitori despre plante, pasteluri de
Vasile Alecsandri
FORME DE ORGANIZARE:
Individual-la rezolvarea rebusului
Pe grupe- la completarea fiselor de lucru
Frontal.-la completarea schemei la tabla
Locul de desfasurare: laboratorul de biologie

Evaluare : pe parcursul ntregii ore, ct i prin test final


Bibliografie : Gheorghe Mohan Biologie, manual pentru clasa a V-a, Ed. Corint.
MEN programa scolar, vol. 5, aria curricular Matematic i tiine ale naturii.
Viorel Lazr, Mariana Nicolae Lecia form de baz a organizrii procesului de
predare-nvare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves 2007.

SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentele
leciei

Situaii i sarcini de nvare


Activitatea profesorului
Activitatea elevilor

MOMENT
ORGANIZATORIC

Profesorul verific prezena elevilor,


asigurarea material a leciei
- solicit elevii s-i aminteasc ca la studiul
Stiintelor din clasele primare au analizat
modificarile plantelor de la zi la noapte,
aspectul lor diferit de la un anotimp la altul
-solicita elevii sa analizeze mediul de viata al
plantelor
-solicita elevii sa clasifice diferite plante in
principalele grupe
- solicita elevii sa rezolve rebusul si sa
gaseasca titlul lectiei
- prezinta obiectivele leciei care se regasesc
in versurile poeziei
-conduce elevii spre formularea corecta a
definitiei bioritmului plantelor
-noteaza la tabla data, titlul lectiei, primele
idei legate de bioritmul plantelor

REACTUALIZARE
A UNOR
CUNOTINE
NSUITE
ANTERIOR

CAPTAREA
ATENIEI I
ENUNAREA
OBIECTIVELOR

PREZENTAREA
NOILOR
CUNOTINE I
DIRIJAREA
NVRII

CONEXIUNE
INVERS
Feed-back
EXPERIMENTUL

-solicita elevii sa prezinte schimbarile


observate in lumea vegetala urmarind
prezentarile in power-point ale unor gradini
botanice din lume (Butchart Gardens
Vancouver, etc)

-noteaza schema lectiei la tabla cu ajutorul


elevilor
-imparte elevii n patru grupe primind
sarcinile de lucru specifice grupei
- solicita elevii sa realizeze un ceas floral

Elevii isi pregatesc manualele, caietele,


instrumentele de scris, poeziile si
plantele aduse.(material viu si imagini)
Elevii mentioneaza date din
Calendarul naturii prin care au
concretizat observatiile despre plante si
animale de-alungul unui an.
-exemplifica factorii abiotici si biotici
- clasifica plantele in principalele
grupe prin metoda RAI
- elevii deduc titlul lectiei din rebus
-citesc versurile selectate din poezia
Pasteluri de Vasile Alecsandri si le
comenteaza succint
-definesc bioritmul
-noteaza in caiete data, titlul lectiei,
primele idei legate de bioritmul
plantelor
-privesc si comenteaza, caracterizeaza
meteorologic fiecare anotimp al anului,
compara diferiti factori abiotici, in
timpul zilei si al noptii, respectiv din
timpul celor patru anotimpuri, descriu
vegetatia de-a lungul unui an,
modificarile acesteia
-arata
implicatiile pe care le au in legatura cu
activitatea omului
-noteaza schema lectiei la tabla si in
caiete
-Grupurile de elevi isi completeaza
fisele de lucru utilizand manualul
-realizeaza un ceas floral cu ajutorul
manualului

ASIGURAREA
FIXRII
CUNOTINELOR

Problematizare

EVALUARE

-solicita elevii s realizeze un calendar al


unei plante i apreciaza cele mai frumoase
ceasuri florale
-prezinta ghicitori despre plante
-Exista ritmuri sezoniere in padurile
ecuatoriale ? Motiveaza raspunsul!
-indruma elevii sa citeasca curriozitatile din
manual. (pag. 158)
- apreciez participarea elevilor la or, modul
n care au lucrat n cadrul grupei, modul n
care au desenat, au rspuns i notez n catalog

- corecteaz dac au greit


-deduc plantele descrise
-Nu, pentru ca nu sunt anotimpuri.
-Elevii citesc curiozitatile din manual
-Elevii sunt multumiti.

Schema la tabla
"A intelege natura inseamna a intelege viitorul, dar a face
ceva pentru salvarea naturii atat de amenintata azi, inseamna
a contribui la fericirea omenirii" Eugen A. Pora

Bioritmul plantelor
= modificarile vegetatiei datorita factorilor abiotici (lumina, T, U), determinate de
alternanta - zi/noapte= modificari circadiene
- anotimpurilor = -//- sezoniere
Fiecare planta are un ceas floral ce cuprinde stadiile: -

germinatie,
inmugurire,
inflorire,
infrunzire,
formarea si coacerea fructelor si semintelor.

Anotimpul

Primavara

Vara

Toamna

Iarna

Caracteristici

- infloresc
arborii(liliac,
mesteacan, salcie,
cires, cais, piersic )
- infloresc plante
ierboase de primavara
(ghiocei,lalele,
zambile, narcise,
toporasi,deditei)
-curatirea parcurilor,
gradinilor
-taierea ramurilor
uscate in livezi
-semanarea unor
legume, etc.

-maxima activitate a
plantelor:imbobocire,
inflorire, coacerea
unor fructe si seminte

-schimbarea
coloritului
vegetatiei
-coacerea fructelor
si semintelor

- lipseste
vegetatia
ierboasa
- arborii, arbustii
fara
frunze(exceptie
Conifere)

-intretinerea culturilor
-distrugerea
daunatorilor
-irigatii
-culegerea unor
fructe

-recoltarea
- protectia
plantelor cultivate
plantelor contra
- insamantarea
inghetului
unor plante de
cultura in camp sau
rasadnite

Activitatile
omului

Rebus
A
1 B A C
2 P

3 T
C

5 L
6 T

X
7

I
O
R
I
T
M

B
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat


anotimpul in care apar primele flori
-//are loc schimbarea coloritului vegetatiei
plante cu palarie
simbioza dintre alge si ciuperci
inul, canepa si bumbacul sunt plante..................
apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor

Ceas floral

A
1
2
3
5
6
7
B
1.Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat
2.anotimpul in care apar primele flori
3. -//are loc schimbarea coloritului vegetatiei
4.plante cu palarie
5.simbioza dintre alge si ciuperci
6.inul, canepa si bumbacul sunt plante..................
7.apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor

A
1
2
3
5
6
7
B
1.Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat
2.anotimpul in care apar primele flori
3. -//are loc schimbarea coloritului vegetatiei
4.plante cu palarie
5.simbioza dintre alge si ciuperci
6.inul, canepa si bumbacul sunt plante..................
7.apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor

Ceas floral

Ceas floral

Fisa de lucru
1. Subliniaza plantele ce infloresc vara!
cartoful, salcia, teiul, vita de vie, ghiocelul, trandafirul,laleaua, graul, fasolea, ciresul,
conopida, mazarea, nucul
2. Completeaza urmatorul tabel cu exemple de plante care se recolteaza in anotimpul
respectiv:
Primavara
Vara
Toamna

Fisa de lucru
3. Subliniaza plantele ce infloresc vara!
cartoful, salcia, teiul, vita de vie, ghiocelul, trandafirul,laleaua, graul, fasolea, ciresul,
conopida, mazarea, nucul
4. Completeaza urmatorul tabel cu exemple de plante care se recolteaza in anotimpul
respectiv:
Primavara
Vara
Toamna

Calcea calului
(Caltha laeta)

Luca
(Leucojum vernum),

laurul porcesc
(Datura stramonium)

opelul de noapte (Lychnis vespertina)


Papadie
Regina noptii (Nicotiana allata)
(Nicotiana affinis)

S-ar putea să vă placă și