Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educaiei al Republicii Moldova

Universitatea Pedagogic de Stat Ion Creang


Facultatea Arte Plastice i Design
Catedra tiine ale Educaiei

Proiect Didactic

Chiinu 2015

Data: 28.04.2015
Clasa: a V-a
Profesor: Nitreanu Vladislav
Disciplina: Educatia plastica
Subiectul lectiei: Initiere in istoria artelor plastice.
Tipul lectiei: Mixt. De formarea, studiere si cunoastere.
Timp de lucru: 45 minute.
Obiectivul general: Cunoasterea genurilor, a notiunilor si a capodoperelor de arta.
Obiective operationale:

O1 sa identifice genurile de arta.


O2 sa identifice ramurile si genurile artelor plastice.
O3 sa explice deosebirea dintre muzeu, galerie si atelier de creatie.
O4 sa utilizeze in comunicare termini specifici artelor plastice.
O5 sa defineasca notiuni.
O6 sa creeze harti conceptuale.
O7 sa-si exprime emotiile printr-un gen de arta studiat (Printr-o pictura, desen sau sculptura)

Strategii Didactice:
Metode si Procedee:
- Exercitiu
- Observatia
- Convorbirea

- Demonstratia
- Munca independent

Principii didactice aplicate:


P1 - Principiul insusirii constiente si active a cunostintelor
P2 - Principiul legarii teoriei de practica.
P3 - Principiul insusirii temeinice a cunostintelor deprinderilor si pricepirelor
Bibliografie:
1. Carol Capita & Alin Ciupala Istoria Artei si a Arhitecturii
2. Andriana Botez-Cranic Istoria Artei Plastice

Nr
.
1

Etapele
activitatii

Ob.

Activitatea
Profesorului
1.Moment organizatoric se
asigura conditiile necesare pentru
desfasurarea lectiei (Manual,
caiet, reviste, ziare cu character
artistic, imagini, fotografii etc).
2.Salutul.
3.Apelul.
4.Comentati citatul: Arta
vorbeste celui, care invata s-o
asculte(Berger)
5.Valorificarea cunostintelor
anterioare prin metoda intrebareraspuns.
a) Ce materiale se folosesc in
sculptura?

Evocarea.
Captarea
atentiei.

b)Care sunt elementele limbajului


plastic?
c)Ce tehnici grafice cunoasteti?
d)Ce tehnici picturale cunoasteti?
e)Care sunt culorile primare?
2

Realizarea
sensului.
O6
O1
O2
O3

1.Anuntarea temei si a
obiectivelor operationale.
2. Predarea temei.
3.Explicarea Notiunilor.
- Ce numic o Opera?
- Ce este un original/copie?
- Ce numim Muzeu/Galerie?
- Ce numim Atelier de creatie?
4.La calculator(proiector) sunt

Activitatea
elevilor

Ti
mp
ul

1.Se pregatesc de lectie. Caietul


pentru conspect, pixuri colorate.

2
min

2.Sunt atenti.

3
min

5.Raspunde fiecare elev la dorinta.

Strategii educationale
Metode

Mijloace

Forme

Discutie

Caietul.
Conspectul.
Materialul
suplimentar
.

Frontala

Ilustrativa

Proiector
Calculator

frontala

5
min

Valori
Comporta
mentale

Eval
uare

Orala

a)In sculptura, ca material, se


foloseste lutul, plastelina, unele
tipuri de pamint.
b) Elementele limbajului plastic
sunt: linia, punctual, pata, forma si
culoarea.
c)Cunoastem tehnica in creion, tus,
etc.
d)Cunoastem tehnica acoarela,
guasa, pastel etc.
e)Culorile primare sunt trei la
numar: rosu, galben si albastru.
1.Elevii sunt atenti.
2.Conspecteaza schematic.
Realizeaza harti conceptuale.
3. Elevii noteaza.

15
min

4.Elevii sunt atenti la ecran.

Colaborare

Orala

Reflectia

O5
O6

prezentate renumite opera de arta,


cele mai faimoase muzee si
galerii etc.
Realizarea feed-back-ului.
1.Elevii se repartizeaza in echipe
cite 5 persoane.
Fiecare echipa va primi un plic in
care vor fi cite 5 imagini (recent
vazute la ecran) pe care va trebui
sa le recunoasca. (Numele
Artistului in caz ca este o opera
sau denumirea Muzeului
respectiv).
2.Elevii sunt intrebati despre
propriile lor
experiente/calatorii/vizite la o
galerie, expozitie sau muzeu.
3.Tema pentru acasa:
Elevii trebuie sa raspunda la
intrebarea Cum vadeti voi relatia
artei plastice cu alte genuri de
arta precum filmul, teatrul,
dansul, muzica, literature, istoria,
televiziunea etc?, realizind un
mini eseu.
Deasemenea ei trebuie sa studieze
informatia nou predate la lectie.

Extinderea

O4
O7

Elevilor li se propune sa discute


intre ei despre ce au aflat ei nou
astazi la lectie.
Elevii sunt indemnati ca sa si
redeie sentimentele printrun
desen sau picture (rapid/fugitiv),
aceasta fiind realizat sub muzica
clasica interpretate de Ludovico
Einaudi, cu scopul de a le reda
elevilor o mica* aluzie la
realizarea temei pentru acasa.

Memorizeaza.

1.Elevii colaboreaza in echipe.


Discuta, isi reamintesc, analizeaza.

min

10
min

2.Elevii comunica liber impreuna cu


toti colegii si respective profesorul
despre calatoriile lor sau vizitele lor
la expozitii.
Isi expun parerea.
3. Elevii noteaza.

5
min

Elevii discuta folosind termini si


notiuni noi invatate.

5
min

Deseneaza si picteaza.

Discutii.
Luarea de
decizii.

Imagini
Fotografii

In grup

Colaborare

Scris

Discutie

Muzica lui
Einaudi

In grup

Exprimarea
de opinii

orala

Anexe:
Harti conceptuale:

S-ar putea să vă placă și