Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

INSTITUIA:Gimnaziul ,,Valeriu Bulicanu


DATA:15.01.2015
CLASA: a VI-a
PROFESOR:Bargan Nadejda
PRACTICANT:Miron Mariana
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL LECIEI: Numeralul
TIPUL LECIEI: De actualizare a cunotinelor
Timp:45min
COMPETENE SPECIFICE:
7. Respectarea normei ortografice, ortoepice, semantice, gramaticale, punctuaionale, stilistice a limbii romne literare.
SUBCOMPETENE:
7.1. Respectarea regulilor ortografice, ortoepice, punctuaionale, gramaticale, a normei semantice n textul produs
(oral i scris).
OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
O1- S defineasc noiunea numeralului
O2 S identifice numeralele dintr-un text dat
O3 S sesizeze valoarea numeralelor
O4-S aplice cunotinele despre numeral n rezolvarea unor exerciii

STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia explicaia,exerciiul.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, .
MIJLOACE DE NVMNT: manualul, caietele elevilor, , fie de lucru.

DESFURAREA LECIEI

NR.
CRT.

ETAPELE DEMERSULUI
DIDACTIC

OB.
OP.

ACTIVITATEA ELEVILOR

ACTIVITATEA PROFESORULUI

Se asigur condiiile necesare desfurrii optime a


activitii: asigurarea linitii, pregtirea materialului
didactic. Se noteaz absenile. Verific tema scris pentru
acas.

MOMENT
ORGANIZATORIC

Elevii prezint tema pentru acas

T
I
M
P

Activit
predare/nvare
evaluare

5
min

Verificarea modului
care elevii au alctu
tema pentru acas
corectarea eventuale
greeli.
Conversaia

I. EVOCAREA
2.

Prezint elevilor un rebus, din care vor identifica pe


verticala A-B soluia: NUMERALUL (Anexa 1).

CAPTAREA
ATENIEI

Elevii completeaz i descoper soluia


rebusului

Continui apoi lectia cu un exerciiu de dezghe.


tiu c toi dorii s avei rezultate ct mai bune, aa
c m-am gndit c ar fi util s inventm o reet a
succesului colar, utiliznd ct mai multe numerale.
nti eu a pune n aceast reet dou lingurie de
atenie. Voi ce ai aduga?
O2

Se va realiza printr-un dialog


-Care sunt numeralele folosite de voi n reeta

5
min

Explicaia

Exerciiu
Activitate frontal

Elevii ascult cu interes i i exprim


propriile preri
Conversaia

ANUNAREA
SUBIECTULUI
LECIEI I A
OBIECTIVELOR

O1

succesului colar?
-Care este definiia numeralului?

O1
...

Profesorul anun elevii c astzi vor studia


,,Numeralul

04

La sfarsitul lectiei vei fi capabili s:


O1- S defineasc noiunea numeralului
O2 S identifice numeralele dintr-un text dat
O3 S sesizeze valoarea numeralelor
O4- S aplice cunotinele despre numeral n
rezolvarea unor exerciii

Conversatia
Elevii noteaza titlul in caiete

2
min

Explicaia

Explic partea teoretica,amintindu-le elevilor c


O1

Explicaia
20
min

-numeralul este partea de vorbire care se


ntrebuineaz pe lng un substantiv indicnd
cantitatea,numrul sau ordinea obiectelor la numrat.

Conversaia

4.

II.. Dirijarea
nvrii i
dobndirea
cunotinelor
noi

-numeralul rspunde la ntrebrile ct?ct?cte?ci?


al ctelea?a cta?
O3

-numeralul poate avea valori substantivale i valori


adjectivale.Cnd numeralul este folosit singur,fr
substantiv,atunci numeralul capt valoare
substantival(Doi nva bine).Dac ns nsoete un
substantiv,numeralul capt valoare adjectival(Doi
elevi nva bine)

Elevii i reamintesc noiunile teoretice


despre numeral i fac cteva notie n
caiete

Capacitatea de a asc
i de a recepta infor
dat de profesor

-numeralele se pot clasifica n


a) numerale ordinale(primul,al doilea,a cincea)
b) numerale cardinale(trei,cinci,douzeci i trei)
c) numerale fracionare(,o cincime,a treia parte)
O4

Aplic partea practic


Propun elevilor pentru realizare ANEXA 2,n care au
de rezolvat un ir de exerciii bazate pe numeral.

Exerciiul
Elevii rezolv exerciiile din ANEXA 2
bazate pe noiunile teoretice despre
numeral

Explicaia

Activitate individua
Activitate frontal

III.
REFLECIA

IV
RETENIA I
TRANSFERUL

O4

n continuare propun elevilor spre rezolvare


ANEXA 3 pentru a demonstra cunotinele acumulate
la aceasat tem

Profesorul face aprecieri despre gradul de participare a


elevilor la activitate, evideniind elevii care s-au remarcat
prin corectitudinea, originalitatea i promptitudinea
rspunsurilor. Se d tema pentru acas:

-Ex. 1,2 pag 105 din manualul de limb i literatur


romn

Elevii rezolv cerina exerciiului din


ANEXA 3

10
min

Civa elevi vor citi raspunsurile.

3
min
Elevii i noteaz tema pentru acas

Exerciiul
Conversaia
Activitate individua
Activitate frontal

Explicatia

ACTIVITATE
FRONTAL

).....................VVVVVahghghgV

Inspecia pentru nscrierea la gradul didactic: definitivat


Cantacuzino Bicoi
Inspector de specialitate, prof. dr. d.: Mihai Gh. Morar

Unitatea de nvmnt: Liceul Tehn. ,,C-tin

S-ar putea să vă placă și