Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecie

Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Pedagogic Gheorghe Lazr


Data: 27.10.2015
Clasa: a V-a
Disciplina de nvmnt: Limba i literatura romn
Tema/Subiectul leciei: Textul literar Sfrit de toamn de Vasile Alecsandri
Tipul leciei : dobndire de noi cunotine
Competene specifice: 3.1 Identificarea ideilor principale dup citirea global a unui text
3.3 Identificarea expresiilor i a cuvintelor noi ntr-un text literar
sau nonliterar
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor putea:
- s citeasc adecvat, corect i fluent un text poetic;
- s neleag semnificaia cuvintelor din text;
- s integreze cuvintele i expresiile din text n enunuri
proprii ;
- s recunoasc formele limbii ce aparin unui alt registru
dect cel literar ;
- s identifice imaginile artistice ;
- s desprind informaii eseniale din text ;
- s identifice mesajul poeziei.
Strategii didactice :
Metode i procedee didactice : conversaia, exerciiul, explicaia, problematizarea,
nvarea prin cooperare, exemplul
Mijloace i materiale didactice :imagine, manual, fie-suport
Forme de organizare a activitii : frontal, individual, pe grupe
Bibliografie selectiv :
1. Crian A., Dobra S., Smihian F, 2006, Manual pentru clasa a V-a, Humanitas,
Bucureti
2. Iordchescu C., 2000, S dezlegm tainele textelor literare, Carminis, Piteti
Propuntor: Ioana-Maria Biri, anul III
Etapele leciei Obiective
operaionale
Evocare
Captarea
ateniei

Coninutul
instruirii
Elevilor li se
prezint o
imagine care
surpinde
sfritul
toamnei.
Profesorul

Timp
10 minute

Strategii
didactice
Mijloace
vizuale
Activitate
frontal
Conversaia
Expunere din
partea

Evaluare
Evaluare
individual

scrie titlul pe
tabl: Sfrit
de toamn.
Elevilor li se
cere s scrie o
compunere de
5-10 rnduri
despre
sfritul
toamnei (2-3
elevi citesc ce
au scris).
Anunarea
temei i a
obiectivelor

Realizarea
sensului

S citeasc
adecvat,
corect i
fluent un text
poetic
S neleag
semnificaia
cuvintelor din
text
S integreze
cuvintele i
expresiile din
text n
enunuri
proprii

Profesorul le
spune elevilor
c vor vedea
mpreun
cum i-a
imaginat V.
Alecsandri
sfritul
toamnei.
Profesorul va
realiza
lectura-model
a poeziei
Sfrit de
toamn.
Apoi, li se
cere elevilor
s citeasc n
gnd textul i
s identifice
cuvintele
necunoscute.
Li se explic
sensul
cuvintelor i
li se cere s
realizeze
propoziii cu

elevului

1 minut

10 minute

Lectura
expresiv
Conversaia
Explicaia

Evaluare
individual

ele.
Elevilor li se
cere s
citeasc textul
(fiecare elev
va citi cte o
strof) de 2-3
ori.
S recunoasc
formele
limbii ce
aparin unui
alt registru
dect cel
literar

S identifice
imaginile
artistice

Elevilor li se
5 minute
cere s
rezolve
primul
exerciiu de
vocabular, din
manual, de la
pagina 65.

Exerciiul
Activitate
individual

Evaluare
individual

Apoi,
urmeaz o
activitate pe 4
grupe.
Fiecrei
grupe i
corespunde o
strof a
poeziei, iar
elevilor li se
cere s
identifice
imaginile
artistice din
strofa care le
corespunde.
Elevilor li se
prezint tema
poeziei.
Poezia care
prezint un
col din

Activitate
frontal i pe
grupe

Evaluare pe
grupe

10 minute

natur, un
anotimp se
numete
pastel.
Termenul
vine din
italian, de la
pastello
(creioane
colorate).
Reflecie

S desprind
informaii
eseniale din
text

Elevilor li se
cere s
rezolve
primele dou
exerciii din
manual, de la
pagina 67.

7 minute

S identifice
mesajul
poeziei

Apoi li se
cere s scrie
n 6 rnduri
mesajul
primei strofe.
La sfrit li se
impart
elevilor fie
cu mesajul
poeziei pe
strofe.

7 minute

Exerciiul

Evaluare
individual

Anexa
Poezia se deschide cu imaginea vizual a psrilor cltoare ce-i iau zborul spre rile
calde, fugind n pribegie de zile rele. Crdurile de cocoare, nirndu-se-n lung zbor i natura
mohort determin o stare de tristee, cci, odat cu plecarea cocostrcilor, a rndunelelor i a
cocorilor, temuta iarn se apropie.
Imaginea vizual vesela verde cmpie acu-i trist, vestezit marcheaz opoziia dintre
cele dou anotimpuri: primavera i toamn, evideniind un sentiment de nostalgie la amintirea
cmpiilor nverzite, dar i un sentiment de dezndejde n faa naturii lipsite de via. Tabloul
naturii este mbrcat n nuane armii, cu reflexe argintii, cci lunca, btut de brum acum pare
ruginit. Copacii sunt despodobii de vemntul de frunze, acestea cad, zbor n aer i de crengi
se dezlipesc / Ca frumoasele iluzii dintr-un suflet omenesc. Aceste dou versuri ncoroneaz
toamna ca anotimp al melancoliei i al lipsei de sperane, dar, n acelai timp, subliniaz legtura
dintre om i natur.
Vzduhul este invadat de nouri ca balauri din poveste ce acoper ncetul cu ncetul i
sufletul omului. n faa acestei ameninri, soarele iubit s-ascunde. Imaginea vizual nouri
negri plini de geruri accentueaz apropierea iernii i starea de team ce o nsoete. Apar i
primii soli ai acestui anotimp: un card de corbi iernatici, descrii cu ajutorul unei imagini
auditive: n vzduh croncnitori, sugernd moartea naturii.
Versul Ziua scade; iarna vine, vine pe cravat clare! sugereaz teama i nelinitea
oamenilor care se intensific odat cu apropierea iernii. Iarna este nfiat ca o vrjitoare ce-i
trimite mesagerul, vntul, s rspndeasc nfiorare. Animalele simt i ele apropierea
anotimpului alb. O imagine auditiv red zgomotul pe care acestea l fac nspimntate: Boii
rag, caii rncheaz, cinii latr la un loc., n timp ce Omul, trist, cade pe gnduri i s-apropie
de foc.

S-ar putea să vă placă și