Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

INSTITUIA:Gimnaziul ,,Valeriu Bulicanu


DATA:22.01.2015
CLASA: a VI-a
PROFESOR:Bargan Nadejda
PRACTICANT:Miron Mariana
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL LECIEI: Dialogul
TIPUL LECIEI: : De actualizare a cunotinelor
Timp:45min
COMPETENE SPECIFICE:
2. Aranjarea/ordonarea n pagin sau n formular standardizat a textului propriu/produs.
SUBCOMPETENE:
2.1. Aezarea grafic n pagin a textului: plan de idei; text simplu de tip informativ; dialog; conspect; scrisoare; descriere de
peisaj.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
O1-S defineasc noiunea de dialog;
O2-S alctuiasc un dialog, respectnd o schem de punctuaie;
O3- S foloseasc semnele de punctuaie potrivite ntr-un dialog;
O4- S aplice cunotinele despre dialog n rezolvarea unor exerciii.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia explicaia,exercitiul,nvarea prin descoperire
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
MIJLOACE DE NVMNT: manualul, caietele elevilor, fie de lucru.

DESFURAREA LECIEI

NR.
CR
T.

ETAPELE
DEMERSULUI
DIDACTIC

MOMENT
ORGANIZATORIC

I. EVOCAREA
2.

CAPTAREA
ATENIEI

OB
.
OP.

ACTIVITATEA PROFESORULUI

Se asigur condiiile necesare desfurrii optime


a activitii: asigurarea linitii, pregtirea
materialului didactic.
Se noteaz absenile.
Se verific tema pentru acas
Propun elevilor mai multe imagini(ANEXA 1)
O2 dup care(la alegere) trebuie s alctuiasc o
posibil conversaie,respectnd riguros urmtoarea
schem de punctuaie.
-

!
!
?
.
?
!
2

ACTIVITATEA ELEVILOR

Elevii se pregtesc de lecie i prezint


tema pentru acas

T
I
M
P

5
min

Activiti
de
predare/nvare/
evaluare
Verificarea modului n
care elevii au alctuit
tema pentru acas i
corectarea eventualelor
greeli.
Conversaia

Elevii i aleg o imagine la dorin i


alctuiesc o posibil
conversaie,respectnd riguros schema
de punctuaie.

5
min

Conversaia
Explicaia
Activitate individual
Activitate frontal

Se realizeaz printr-un dialog

Capacitatea de
expunere a
gindurilor si ideilor
in fata colegilor

Elevii dau rspuns la ntrebrile adresate


de profesor.

-Cte persoane particip la conversaie?


-Cine ntreab?
-Cine rspunde?

ANUNAREA
SUBIECTULUI
LECIEI I A
OBIECTIVELOR

II.
Dirijarea
nvrii i
dobndirea
cunotinelor
noi

O1

-Cum se numete convorbirea dintre doua sau mai


multe persoane?

O1
....

Profesorul anun elevii c astzi vor studia


,,Dialogul
La sfaritul leciei elevii vor fi capabili:

O4

Conversatia
Elevii i noteaz titlul n caiete

2
min
Explicaia

O1-S defineasc noiunea de dialog


O2-S alctuiasc un dialog,respectnd o schem
de punctuaie
O3-S pun semnele de punctuaie potrivite intrun dialog
O4S aplice cunotinele despre dialog n
rezolvarea unor exerciii.

Explic partea teoretic:


Dialogul reprezint convorbirea dintre dou sau
mai multe persoane. El dinamizeaz naraiunea i
o face mai vie i mai sugestiv
Fiind alctuit dintr-o serie de replici,dialogul
ncepe i se sfrete prin diferite formule de
adresare: bun ziua; salut; srut mna; la
revedere ; rmi cu bine; etc
ntr-un dialog vorbitorii trebuie s-i adapteze
limbajul conform situaiei de comunicare. Un loc
important intr-un dialog scris i revine i
3

Explicaia
20
min

Conversaia
nvarea prin
descoperire

Elevii i fac cteva notie referitoare la


dialog
ACTIVITATE
INDIVIDUAL

punctuaiei.
O3 Aplic partea practic :
O4 Propun elevilor pentru realizare ANEXA 2 .
Profesorul va urmri cu atenie cum rezolv elevii
exerciiile, i va ndruma i corecta acolo unde esta
cazul.
n continuare propun elevilor ANEXA 3 n care au
O4 de alctuit un dialog dup una din situaiile
propuse.

Exerciiul
Capacitatea de a
rezolva corect
exerciiile propuse

Elevii rezolv cerinele din ANEXA 2

Sub ndrumarea profesorului elevii


rezolv exerciiul din ANEXA 3
,folosindu-i imaginaia i
cunotinele asimilate.

Activitate individual

10
min

Capacitatea elevilor
de a aplica
cunotintele asimilate

III.
REFLECIA
.

IV
4.

RETENIA I
TRANSFERUL

Profesorul face aprecieri despre gradul de participare a


elevilor la activitate, evideniind elevii care s-au
remarcat prin corectitudinea, originalitatea i
promptitudinea rspunsurilor.
Se d tema pentru acas:
.
EX 3 pagina 109 din manualul de limb i literatur
romn..

Elevii i noteaz tema pentru acas

3
min

Conversaia
Explicaia

Se fac aprecieri
generale asupra
leciei

).....................VVVVVahghghgV

Inspecia pentru nscrierea la gradul didactic: definitivat


Cantacuzino Bicoi
Inspector de specialitate, prof. dr. d.: Mihai Gh. Morar

Unitatea de nvmnt: Liceul Tehn. ,,C-tin

S-ar putea să vă placă și