Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Disciplina
Grupa
Numr de elevi
Profesor
Subiectul leciei
Tipul leciei
Durata
Locul desfurrii

Ora de dirigenie
MS-115
25
Sabada Anna
Comunicarea eficient
Formarea priceperilor i deprinderilor
45minute
Auditoriul 301

Obiectivele leciei:
La finele leciei elevii vor fi capabili:
O1: s-i exprime punctele de vedere direct i deschis.
O2: s-i formeze abilitatea de a-i comunica nevoile, emoiile, opiniile i convingerile.
O3: s exerseze abilitile de ascultare activ.
O4: s-i consolideze ncrederea n sine i s manifeste respect pentru ceilali.
O5: s formuleze enunuri n soluionarea unor probleme.
O6: s aplice tehnicile de comunicare eficient n diverse situaii.

Tehnologii didactice:
a) forme:
-activitate frontal; lucru n perechi;
-activitate n grup;
b) metode:
-joc de rol; brainstorming;
-problematizare; discuie; analiz.
c) mijloace de nvmnt:
-postere, fie, obiecte pentru descriere, gheme cu a, marchere.
d) bibliografia:
N.Stanton. Comunicarea
Deprinderi de via
nv s fiu. Ghid pentru psihologi, dirigini, profesori.
Eu i universul meu.
Provocnd diversitatea. Ghidul formatorului.
Laptop. Proiector. Programul Power Point.

Scenariul leciei
Captarea ateniei.
Jocul Ghemul Clasa este mprit n 5 grupe. Fiecare grup are fie un obiect
(jucrie, suvenir, atc), fie o poezie, fie o problem, pe care trebuie s o
descrie. Elevii snt aezai n cerc, un elev primete un ghem de a,
pe care l prinde la un capt, n timp ce ine captul aei, d ghemul la
alt elev, acesta ine aa, descrie obiectul i rostogolete ghemul altui
coleg. Astfel se formeaz o pnz.
a) Discuia jocului: Elevi vor gsi ntre pnza de a format i descrierile pe
care
le-au fcut o legtur.
Concluzia: Comunicnd formm relaii interpersonale.
b) Anunarea temei: Comunicarea eficient.
Profesorul face o introducere n tem expune nite gnduri despre
comunicare i relaiile care le formm ntre oameni.
c) Asalt de idei.

Punctul pe i
Comunicarea este un mod al existenei noastre umane.

d) Definii comunicarea (asalt de idei, discuie).


Concluzia: Comunicarea este procesul de schimb de informaie, care are
loc de obicei printr-un sistem de simboluri.
e) Stilurile de comunicare.
Se prezint anexa1 cu stilurile de comunicare.
Discuie: crei forme de comunicare i revine cea mai mare parte (cel mai
mare procent)
Iniial numerele care indic procentul vor fi acoperite, dup discuie se
vor deschide aceste numere si se vor contrapune rezultatele cu
presupunile elevilor.
Curioziti: n medie un om vorbete 1 or pe zi, adic 2,5 ani din viaa
lui.
Dac s-ar nregistra toate cuvintele rostite de un om n

viaa lui,
s-ar obine 1000 de volume de cri a cte 400 pag. fiecare.
f) Trei elevi vor citi pe rnd 3 mesaje (anexa2). Fiecare echip va primi o
indicaie cum s se comporte in cazul fiecrui mesaj.
Primul mesaj va fi citit foarte ru, echipele vor asculta n linite.
Al doilea mesaj va avea un coninut care nu va fi interesant pentru toi
elevii, cteva echipe vor asculta n linite, ceilali vor face glgie.
Al treilea mesaj va fi citit expresiv si va prezenta inters pentru toi
asculttorii.
Se discut ct de eficient a fost comunicarea n fiecare caz, sau dac
nu a fost eficient, care a fost cauza.
Se prezint (anexa3) comunicarea eficient. Se discut.
Punctul pe i.
Comunicarea eficient este un proces circular, iar mesajul
transmis, este de fiecare dat, similar cu cel recepionat.

g) Barierele n comunicare care sunt ele. Ce ar ntrerupe acest circuit ?

h) Cum depim aceste bariere pentru a obine o comunicare eficient ?


(Asalt de idei. Discuii. Analiz)
i) Comunicarea asertiv (anexa 4)
Concluzie: Comunicarea asertiv presupune aprarea drepturilor persoanei, dreptul la
exprimarea gndurilor, sentimentelor, convingerilor; presupune respect fa de sine i fa de
ceilali; ia n consideraie interesele, emoiile i opiniile altor persoane.
j) Ascultarea
3 perechi vor prezenta situaii diferite:
I caz: asculttorul este absent la ceea ce spune interlocutorul.
II caz: asculttorul ntrerupe permanent interlocutorul i ncearc s schimbe tema
discuiei.
III caz: asculttorul este atent, receptiv, ncurajeaz i susine discuia.
Se discut fiecare situaie:
Concluzie: S poi asculta este la fel de important ca s i poi vorbi. Ascultnd pe cineva, dm
posibilitate interlocutorului s-i examineze problema din punctul su de vedere. Atenia este
concentrat pe vorbitor, ne strduim s-l nelegem, l privim n ochi, suntem ateni la emoiile lui; l
ncurajm, accentund cele mai importante fragmente din discursul lui, expunem prerea proprie
numai dup ce am ascultat tot, nu ntrerupem interlocutorul.
k) Evaluarea leciei.
Fiecare grup va pregti o situaie de comunicare asertiv, va prezenta o nscenare timp de 1-2
min.
I grup: O invitaie la zi de natere.
II grup: Un coleg cere o carte pentru a studia suplementar la istorie.
Cum vei accepta aceast cerere.
III grup: Refuzul unei invitaii la un concert.
IV grup: O coleg a ctigat olimpiada raional la matematic. Alt coleg i exprim bucuria i
admiraia pentru ea.
V grup: Ai ofensat un coleg i dorii s v cerei scuze. Cum o vei face?
Analiza prezentrilor. Discuii referitoare la vocabularul utilizat, comunicarea paraverbal i
nonverbal.
l) Finalizarea leciei
Profesorul va citi un text, care s provoace pe toi la ascultare, s fie foarte interesant pentru toi
i s trezeasc nite gnduri filosofice. (anexa 5)
Tcerea este un instrument puternic de comunicare, dar care trebuie folosit cu abilitate. Ea este o
tehnic eficient de ncurajare a interlocutorului , dar exist momente cnd tcerea ridic ziduri,
stopeaz comunicarea. Fiind fiine sociale avem nevoie de susinerea celor din jur, avem nevoie nu
numai de confirmarea faptului c existm pentru ei, dar i a faptului c ne simpatizeaz sau chiar ne
admir, ne doresc binele i sunt binevoitori cu noi. Deci trebuie s comunicm, s ne susinem prin
comunicare, s ne bucurm mpreun, s trim mpreun aceleai emoii.
m) Tema pentru acas. Rostul complementelor.
n) Aprecieri sociale ale activitii elevilor.

Anexa 1

Anexa 2
Mesajul I
Iniial, aezarea Orheiul Vechi a fost situat pe malul drept ala Rutului pe spaiul dintre satele
Trebujeni i Butuceni la 12km de rul Nistru i la 16km de Orhei.
Orheiul Vechi a fost descoperit la sfritul secolului XIX, localitatea fiind menionat de Dimitrie
Cantemir n Descrierea Moldovei. Domnitorul ne vorbete despre cetatea Petrodava, ns pe acest
loc mai apoi au mai existat dou localiti, aparinnd altor civilizaii, iar n secolul XV nceputul
secolului XVII pe locul lor a aprut un ora moldovenesc.
Mesajul II

Mesajul III
Fie XOY un unghi ascuit. Punctele A i C aparin laturii [OX, astfel nct A este ntre
O i C, iar punctele B i D aparin [OY, astfel nct B este ntre O i D.
tiind c [OA] [OB] i [AC] [BD], artai c [OP este bisectoarea <XOY,
unde {P} = BC AD .
Anexa3

Anexa 4

Componentele comunicrii asertive

Exprim deschis sentimentele.


Formuleaz direct i exact mesajul.
F un compromis, propune o alternativ.
Cere permisiune.
Argumenteaz rspunsul.
Ascult, zmbete, privete interlocutorul.
Mulumete zmbind.
Adreseaz complemente.
Apreciaz persoana, argumenteaz pentru ce o apreciezi.

Nu fi ironic.
Ascult.
Nu ntrerupe interlocutorul.
Argumenteaz de ce nu eti de acord.
Ascult critica, accept-o.
Nu dramatiza situaia.
Nu contraataca.
Privete interlocutorul n ochi.
Vocea este ferm, cu volum suficient.
Faa orientat spre interlocutor.
Distana 0,5 1m.
Gesticulaia micri calme, relaxante.

Anexa 5
Deseori m-am ntrebat ce se ntmpl cu frunza care n toamn nglbenete. Verdele ei senin de
var ntrunete dou culori: albastru i galben, iar la unii pomi se relev roul. Dar tocmai albastrul
adevrata vipoare a frunzelor, toamna, se retrage i dispare. i, ele, frunzele, galbene, roii,
fonitoare, zboar duse de rafalele unui vnt trist, lovind pietrele i mturnd asfaltul, apoi,
asemenea unor lilieci, se mistuie, n umbr, lund cu ele amintirea zilelor trecute i dispar pentru
totdeauna.
Bunelul cndva mi spunea c n toamn frunzele i dau sufletul copacului, ca acesta s fie mai
tare i mai rezistent la gerurile iernii.
Deci, chiar albastrul e tria frunzelor i a pomului. i acestei trii eu i zic dor de via.
La apropierea iernii frunzele se sacrific, ele se las cuprinse de fiorul morii i se sting, druindui pomului puterea, pentru ca prin el s renasc din nou i, astfel, s triasc tot neamul lor, al
frunzelor.
Dar i omul e o frunz. Ce las el neamului su , care i este esena vieii, cui i druiete dorul i
dragostea care ntrete i purific sufletele i n ce mod se renate ?

S-ar putea să vă placă și