Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECIE

Aria Curricular: Limb i comunicare


Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Text literar/Text nonliterar
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine
Scopul: Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.
Competene specifice:
1.Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea
mesajelor n diferite situaii de comunicare
2.Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea
diferitelor texte literare i nonliterare
4.Cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare i a ncrederii n propriile
abiliti de comunicare

Obiective operaionale:
1.S identifice diferentele dintre textul literar si textul nonliterar;
2.S recunoasc trasaturile textului nonliterar ;
3.S realizeze afise,interviuri,retete de bucatarie,stire la ziar ;
4. S manifeste interes pentru actul de predare-nvare.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode i Procedee: conversatia euristica, explicaia, demonstratia, problematizarea,
exercitiul,jocul de rol.

Mijloace de nvmnt:
Manual: Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Snmihian, Limba
romn, Manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas Educational, Bucureti,
2013;
Nicola, Ioan, ,,Tratat de pedagogie colar, Editura Aramis, Trgu Mure,
2003
http://www.didactic.ro/materiale-didactice
Cartoane
Imagini cu produse alimentare
Imagini cu personaje de la circ
Lipici
Fisa de lucru
Laptop
Caiete
Tabl, cret

Forme de organizare:Frontal,individual
Dificulti anticipate: ncadrarea n timp pentru realizarea sarcinilor pe grupe.
Timp de lucru: 50 de minute

SCENARIUL DIDACTIC
Momentele
leciei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Observaii

Evocarea
a) Momentul
organizato
ric
1 min

b) Verificarea
temei i a
cunostinelor
4 min

c) Captarea
ateniei
3 min

d) Anunarea
temei i
obiectivelor
2 min

Realizarea

Creez
condiiile
optime
Intr n clas, se aeaz n bnci
desfurrii leciei: aerisirea slii
i i pregtesc manualele i
de clas, pregtirea materialelor
caietele de Limba Romn.
didactice necesare.
Propuntoarea verific
cunotinele anterior nvate.
Voi numi cte un elev, n mod
aleatoriu pentru a citi tema pentru
acas. Se vor pune ntrebri
referitor la ceea ce au nvat data
trecut.

Conversaia
Elevii rspund la ntrebrile
propunatorei i citesc tema
pentru acas.

Conversaia
euristic

Se prezint elevilor un material


power point cu pinguini.
Elevii privesc
materialul.

Se anun tema i obiectivele:


Astzi vom vorbi despre Textul
literar.Textul nonliterar, dar ne
vom axa mai mult pe textul
nonliterar.
Vom ncerca s identificm
diferentele celor doua tipuri de
text,cu ajutorul unui text vom
recunoate trsturile textului
nonliterar, apoi ne vom juca un joc
de rol n care va trebui ca voi sa
realizai cteva texte nonliterare.
Aadar, v voi mpri la fiecare
cte o fi de lucru.
Se vor citi cele dou texte de pe

Conversaia

cu

atenie

Elevii vor asculta contiincios.

Observatia

Conversatia
euristica

Conversaia

sensului
e) Dirijarea
nvrii
20 min

fia de lucru, apoi se va rspunde


Explicaia
la ntrebrile de pe aceast fi,
realiznd n final, la tabl, Elevii rspund ntrebrilor
adresate de ctre propunatoare.
diagrama venn.
Cum este prezentat primul text? n primul text autorul s-a jucat
cu propria imaginative.
Dar al doilea?

n al doilea text sunt prezentate


informaii despre pinguini.
Conversaia
euristic
Aadar,primul
text
este
o
plsmuire a imaginaiei autorului,
care transfigureaz realitatea, o
modeleaz, transformnd-o ntr-un
univers imaginar propriu,asta
Explicatia
nsemnnd c are caracter
ficional.
Al doilea text este rezultatul
observrii
realitii
i
al
transformrii
acesteia
n
informaie,avnd
caracter
nonficional. Este bazat pe aspecte
Discuia
adevrate, controlabile, concrete
problematizant
ale realitii cotidiene.
Precizeaz scopul textelor suport.
Al doilea text are drept scop
informarea cititorului, dar i
transmiterea unor convingeri, Elevii rspund cerintelor
ncercarea de a-l determina pe propuntoarei.
acesta s fac / s cread un
anumit lucru.
Primul text are acelasi scop?
Primul text nu are ca scop
transmiterea de informaii exacte
ctre cititor, ci provocarea
fanteziei i a emoiei acestuia,
printr-o
unitate
deplin
a
coninutului cu forma (scop
estetic).
Cum este limbajul in cele doua
texte?
n primal text apar figure de stil?

Conversaia
euristic
Explicaia

In al doilea text
Imi primul text este prezenta aspectul corect,
expresivitatea autorului.
limbii.

este folosit
ngrijit al Explicaia

Ce apare n primul text?Cum Aparitia personajelor.


putem numi pringuinul si celelalte
vieuitoare?
n al doilea text nu exist
personaje.
n al doilea text avem personaje?
Conversaia
n primul text titlul susine tema Explicaia
poeziei.
Ce rol au titlurile celor doua texte n al doilea text titlul are rolul
prezentate?
de a oferi o informaie
cititorului.
Primul text este un text literar.
Ce fel de text este primul text?Dar Al doilea text este un text
al doilea?
nonliterar.

Ce credei
literar?

nseamn

Textul literar este creaia


imaginaiei autorului avnd
text drept scop sensibilizarea
cititorului.

Dar text nonliterar?

Textul nonliterar este rezultatul


observrii realitii i al
transformrii acesteia n
informaie avnd scop
informativ.

Dupa cum observati,tot pe fis de


lucru aveti o diagrama.Va trebui sa Elevii vor nota n diagram
recunoatem,pe
baza
celor trsturile fiecrui text.
discutate,
trsturile
textului
literar,respectiv nonliterar.
Se vor trece n diagram trsturile
specifice fiecrui text.

Conversatia

Discutia
problematizanta

Exercitiul

f) Fixarea i
sistematizarea
cunotinelor

Voi prezenta copiilor un material


ppt cu exemple de texte
nonliterare.

15 min

Dupa identificarea trsturilor


specifice fiecrui tip de text se va
efectua un joc de rol cu elevii.
Elevii vor fi mprii n 5 grupe.
Prima grupa va trebui s realizeze
o retet de buctrie: Apolodor
vrea s organizeze o petrecere
surpriz pentru prietenii si de la
circ,ins nu gaseste nicio reteta de
buctrie perfect pentru a folosi
urmatoarele alimente:carne de
misret,salata
verde,morcovi,ceapa,usturoi,oua
de strut,lapte de capra,faina,cartofi Vor realiza textele nonliterare
dulci,iaurt i verdeuri.
propuse de ctre propuntoare.
A doua grup va trebui s realizeze
un afi care s i conving pe toi
prietenii din Labrador s vin la
circ.

Conversatia

Explicatia

Jocul de rol

Grupa a treia va trebui s realizeze


un interviu cu Apolodor: Apolodor
este o mare vedet la circ i
particip la GALA PREMIILOR
PENTRU CEL MAI BUN
CIRCAR.Voi va trebui s realizai
un interviu cu el.
A patra grup va trebui s scrie o
tire la ziar:Apolodor a ajuns
tirist i vrea s scrie o tire
senzaional cu Ronaldo.

Explicatia

Grupa a cincea va trebui s


realizeze o invitaie pentru ziua de
natere a celui mai bun prieten a
lui Apolodor: Apolodor dorete s Dupa realizarea sarcinilor,elevii
ii fac o petrecere surpriz celui vor prezenta n faa clasei
mai bun prieten al su de la texele.

Conversatia

circ,ns pentru aceasta are nevoie


de invitaii, pentru ai invita pe toi
prietenii.
Reflexia
g) Evaluarea
3 min

h) Tema pentru
acas
1 min

Se vor adresa ntrebri elevilor:


Cui i se adreseaz informaiile?
Cu ce scop au fost scrise?
Ce limbaj a fost folosit?

Vor rspunde ntrebrilor


adresate.

Ca tema pentru acasa vor avea:


1. Selecteaz
i
citete
colegilor ti un articol
dintr-o revist pentru copii.
2. Precizeaz ce fel de si noteaz tema.
articole ai ntlnit n
revistele pentru copii.
3. Scrie un scurt articol
despre
obiectul
tu
preferat.

Incheierea lectiei Se vor realiza aprecieri individuale


1 min
i colective asupra modului n care
elevii au fost activi i asupra
modului n care s-a desfsurat
lecia.

Discutia
problematizanta

Conversatia

S-ar putea să vă placă și