Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC “ EXPEDITIE LA POLUL NORD”

Grupa :
Educatoare :
Tema integratoare : Cine si cum planifica/ organizeaza o activitate?”
Proiectul : “ Sa calatorim impreuna”
Tema activitatii : “ O expeditie in zonele Polare”
Tipul activitatii: activitate cu continuturi integratoare
Scopurile activitatii :
- sa cunoasca caracteristici ale mediului de la Polii, a modului de viata a
eschimosilor;
- sa exprime impresii si trairile proprii despre natura de la Polul Nord si Polul Sud
prin activitati artistico-plastice

Constructii:
Biblioteca
“ Igluu din
“ Enciclopedia
cuburi «
zonelor polare”-
citire imagini
Domenii experentiale
DS ( convorbire),
DEC( colaj)

Stiinte:
“ Gheata
pluteste pe
apa?”-
experiment

Obiective operationale :
- sa localizeze cei doi poli pe globul pamantesc;
- sa cunoasca caracteristicile naturii si climatice din zonele polare;
- sa enumere si sa observe animale polare: ursul polar, vulpea polara, foca, morsa,
pinguinul, balena;
- sa cunoasca ocupatiile eschimosilor;
- sa decupeze si sa lipeasca imagini cu igluuri, aisberg, eschimos, animale polare;

1
Strategii didactice :
-conversatia
- explicatia;
- observarea
- experimentul
- exercitiul;
- demonstratia;
- munca in grupuri mici;

Mijloace didactice: plansa, imagini Polul Nord, Polul Sud,imagini animale polare,
imagini cu aisberg, aurola boreala, igluu, eschimos, pensula,a acuarele, lipici, power
point;

SCENARIUL ZILEI

La intalnirea de dimineata, copii asezati in semicerc discuta calendarul naturii:


starea vremii, cum este temperatura, daca este inghetat apa sau nu, daca este ceata, daca
ninge, etc. Apoi se va discuta despre cele mai friguroase zone ale lumii : Polul Nord si
Polul Sud unde tot timpul este ger cumplit, gheata si zapada. Copiii ca sa descopere mai
multe despre aceste zone friguroase si indepartate trebuie sa rezolve niste sarcini
Biblioteca : “Enciclopedia zonelor polare”- citire imagini ”
STIINTA : ”Gheata pluteste pe apa?”- experiment

“CONSTRUCTII: “Igluu din cuburi”

Dupa ce au finalizat rezolvarea sarcinilor de mai sus, copiii vor primi imagini surpriza cu
zonele polare, imagini cu caracteristicele acestor tinuturi, precum si curiozitati. Dupa
descoperirea curiozitatilor din zonele polare, ei vor realiza un peisaj polar cu eschimosi,
animale polare, gheata, banchize de gheata, etc.
Copiii vor trebui sa raspunda la intrebari legate de zonele polare, si cei acre dau
arspunsuri corecte vor fi selectati pentru expeditia in Polul Nord si Polul SUD.

2
EVENIMENT CONTINUTUL STRATEGII Evaluare
DIDACTIC ACTIVITATII DIDACTICE (instrumente şi
indicatori)
1.Moment - amenajarea salii de
organizatoric grupa, scaunelele in
semicerc, imagini cu
animale polare, cu
eschimos, cu aisberg, cu
gheata si zapada, cu igluu.

2.Captarea atentiei
- Copiilor li se arata
imagini: Conversatie
ghetari,zapada,
aisberg”. CE vedeti
in imagine?-
gheata , zapada. conversatie
Cum trebuie sa fie
temperatura ca sa
fie zapada si
gheata? ( foarte
frig, cu mult sub 0
grade).
- Cine stie unde
exista in lume cea - conversatia
mai multa gheata si
zapada?
- Unde este cel mai
frig in lume ?
( Polul Nord).
Azi vom face o
expeditie pana la cele
mai friguroase zone
ale lumii, unde din
cauza gerului cumplit
torule acoperit de - observarae,
gheata si zapada.
Mai intai sa vedem ce
se intampla cu gheata - experimentul
in apa.
Stiinta : “ Pluteste
gheata pe apa?”- se

3
asaza cuburi de gheata
intr-un vas mai mare si
se observa cum plutesc
pe apa. Copiii se vor
folosi de simtul tactil
kinestezic ca sa
dscopere propietatiel
ghetii: rece,
alunecoasa, tare.

3. Anuntarea temei Azi vom descoperi mute


si a obiectivelor. curiozitati despre locurile
indepartate de la Polul Observarea
Nord si Polul Sud unde - conversatia comportamentului
intotdeauna este frig, si curent!
totul e acoperit de gheata
si zapada. Vom vedea ce
se intampal cu natura, cu
apa, cu gheata acolo, cine
traieste in acele zone.
Pentru asta noi va trebui sa
facem o expeditie,
calatorie spre Polul Nord
si Polul Sd. Calatoria
noastra va fi o calatorie
prin enciclopedii si
iamgini cu Polul NORD.
Aprecieri cu
In ce anotimp ne aflam - conversatia privire la
3. Reactualizarea noi? (iarna) euristica corectitudinea
cunostintelor Cand incepe sa ninga si raspunsurilor.
apa sa inghete ( la
temperaturi sub 0 grade,
cand este frig).
Ce stiti voi de Polul Nord?
Ce credeti ca este un
ghetar ?
Aprecieri cu
- Se află departe de privire la
locurile în care exactitatea si
trăim noi; corectitudinea
- Ursul alb şi raspunsurilor.
pinguinul trăiesc
acolo;

4
- Este tot timpul - povestire
foarte frig; Feed-back: Foarte
Totul este acoperit de bine!
Dirijarea invatarii zăpadă sau gheaţă

Biblioteca : copiii privesc


imaginile afisate, apoi pe
rand fiecare va adresa o
intrebare despre imaginile
cu zonele polare
prezentate.
Pornind de la
informatiile deja stiute de - conversatia
copii si de la intrebarile lor - observarea;
se incepe conversatia Aprecierea
despre: raspunsurilor
1 Mediul de viata: vremea, - conversatia
furtuni polare, aisberguri,
ghetari, banchize de
gheata
2. Ce fenomeneale naturii
apar acolo?
2. Localizarea pe globul
Pamantesc.
3. Animale polare: urs - conversatia
polar, vulpe polara, foca,
morsa, balena
( curiozitati).
4. Cum se numesc oamenii
acre locuiesc acolo?
( eschimosi). Aprecierea
5. Cum rezista eschimosii corectitudinii
fara sa nu inghete de raspunsurilor
prig ? ( isi fac haine din
blanurile animalelor care
sunt f calduroase, isi
construiesc locuinte din
cuburi de gheata- igluu)
6. Cu ce mijloace de
transport se circula la
poli? (sanii trase de caini,
reni).
FIXAREA 7. Ce ocupatii au
CUNOSTINTELOR eschimosii?( vanatoarea:
foca , morsa, pescuitul
Copiilor li se prezinta - explicatia,

5
imagini cu Polul Nord, cu
ghetari, cu aisberg, cu
animale Polare, cu igluu,
cu eschimos, power point.

Dupa expeditia lor in Aprecierea


lumea curiozitatilor despre modului in care
lumea Polara, ei va trebui rezolva sarcina de
sa realizeze un peisaj polar decupare, lipire.
cu toate cacarteristicile - demonstratia
invatate: igluuri,
eschimos, animale polare,
sanie trasa de caini, - exercitiul
aisberg, zapada.
Copiii vor fi inpartiti pe
grupe de cate 5: prima
grupa decupeaza animale
polare, a doua grupa Aprecierei
decupeaza eschimosi, a verbale “ Foarte
treia grupa decupeaza bine”
ghetari, aisberguri, a patra
grupa decupeaza igluuri, a
cincea decupeaza pinguini.
Apoi fiecare va veni si va
lipi imaginea sa pe - conversatia
lucrarea colectiva.
Aprecierea
La expozitia lucrarii cate raspunsurilor.
un copil din fiecare echipa
va trebui sa raspunda la
cateva intrebari:
1, Cum se numesc oamenii
care traiesc acolo?
2. Ce este aisbergul?
3. De ce nu se topeset
toata gheata la Polul?
4. Care sunt locuintele
eschimosilor? Aprecieri verbale
Evaluarea 5. Pinguinul este pasare si recompensarea
sau animal? copiilor

6
Vor fi apreciate
corectitudinea
raspunsurileo copiilor.
Lucrarea copiilor va fi pusa
la expozitie. Se aprecieaza
modul in care au lucrat
precum si produsul final.
Copiii sunt recompensati cu
buline rosii pentru cvei
acre au raspuns corect.

S-ar putea să vă placă și