Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Limba i literatura romn


Subiectul: Elemente de sintax a propoziiei i a frazei
Tipul leciei: recapitulare
Obiectiv fundamental: nsuirea i folosirea limbii romne
literare, dezvoltarea capacitilor intelectuale, a gndirii
independente, logice i creatoare
Obiective operaionale:
Elevii vor fi capabili:
1. s identifice funcia sintactic a unor cuvinte;
2. s alctuiasc enunuri n care cuvntul X s
ndeplineasc anumite funcii sintactice;
3. s creeze fraze n care propoziia secundar s aib
elementul regent X;
4. s fomuleze enunuri n care elemental relaional X s
introduc un anumit tip de subordonat;
5. s contrag propoziii subordonate n pri de propoziie
corespunztoare;
6. s dezvolte pri de propoziie n propoziii subordonate
corespunztoare;
7. s precizeze tipul de relaie sintactic i modalitatea de
realizare( jociune, juxtapunere).
Strategia didactic:
1.
Metode i procedee: exerciiul, conversaia, analiza
gramatical;
2.
Forme de organizare a activitii elevilor:
activitatea frontal combinat cu activitatea
individual;
3.
Bibliografie: Limba i literatura romn, manual
pentru clasa a VIII-a, ed. Corint; Limba i
literatura romn, ghidul profesorului, ed. Corint
1

DESFURAREA ACTIVITII
1. Captarea ateniei
Profesorul anun elevii c lecia se va desfura sub form de
concurs.Sunt precizate regulile concursului ( corectarea sarcinilor se va face
de catre elevii grupei adverse- evaluare reciproc). Fiecare elev al grupei
ctigtoare va primi nota 10.
2. Enunarea obiectivelor leciei
Se anun ntr-o form simplificat, dar apropiat de cea proiectat. Se
precizeaz i tema leciei, tipul acesteia- recapitularea noiunilor despre
sintaxa propoziiei i a frazei.
3. Prezentarea sarcinilor de nvare
Elevii vor identifica funcia sintactic a unor cuvinte, vor alctui
propoziii n care anumite cuvinte s ndeplineasc diverse funcii sintactice,
vor preciza relaiile sintactice care se stabilesc att la nivelul propoziiei, ct
i la nivelul frazei, precum i modalitatea de realizare a acestora. Vor alctui
fraze, respectnd anumite cerine, vor analiza sintactic fraze date, vor face
expansiuni i contrageri.
4. Conducerea procesului de recapitulare, asigurarea feedback-ului,
a reteniei i a transferului.
Feedback-ul i evaluarea vor avea loc permanent, concretizndu-se prin
aprecieri verbale i acordarea punctajului stabilit pentru fiecare sarcin de
nvaare. Antrenai n acest activitate pe grupe, se constat treptat, prin
conversaie, rezultatele nvrii.
I.
Verbul ,, a citi s fie element regent pentru: 1. SB; 2. CD
II.
Sb exprimat prin: 1. verb, modul infiniv
2. verb, modul supin
III. Alctuii enunuri n care s existe:
1. Atribut pronominal genitival exprimat prin pronume posesiv

2. Atribut pronominal prepoziional exprimat prin pronume


demonstrativ, cazul G
IV.
SB, avnd ca element regent: 1. expresie verbal
impersonal
2.locuiune adverbial predicativ
V.
Adverbul relativ ,, cnd s introduc: 1. AT; 2. PR
VI. Cd exprimat prin: 1. verb; 2. pronume negativ. Precizai cazul.
VII. Cd avnd ca element regent 1. interjecie predicativ tranzitiv
2. locuiune verbal tranzitiv.
VIII. Precizai elementul regent, funcia sintactic i valoarea
morfologic pentru cuvntul subliniat n enunurile: ( pe fie)
1. ,, Palatul era plin de boieri. ( N. Filimon)
2. ,, Vai de mine! ip mama.( I.L.Caragiale)
IX. Expansiunea prilor de propoziie subliniate. Precizeaz tipul
subordonatei obinute:
1. M deranjeaz nencrederea lui n mine.
2. Spune-i asta organizatorului petrecerii.
X.. Contrage propoziiile subordonate n pri de propoziie
corespunztoare, preciznd una dintre modificrile aprute.
Filmul pe care l-am vzut ieri a fost interesant
Pentru c nu l-am auzit, nu i-am deschis.
XI. 1. Subordonata ,, c a renunat s fie SB i CD
2. Subordonata ,, ct a nvat s fie AT i PR.
XII. 1. Precizeaz relaia sintactic dintre propoziiile secundare i
mijlocul de realizare a acesteia: Spune-mi cnd ai ajuns, unde ai innoptat.
2. Precizeaz relaia sintactic dintre propoziii i mijlocul de
relizare a acesteia: DE aceea a ctigat, pentru c s-a pregtit intens.
XIII. Pronumele relativ ,, care s aib funciile sintactice:
1. Ci i C de agent.
2. Sb i Atr. pronominal
XIV. Substantivul ,, pdure s fie: 1. Np; 2. At. s. Prep.
XV. Verbul ,, a dansa- element regent pentru: 1. CV; 2. CNS
3

XVI. 1. Adverbul relativ ,,unde s introduc dou subordonate


diferite.
3. Conjuncia subordonatoare ,, dac s introduc dou
subordonate diferite.
Etapa a II-a
Fiecare grup are pregtit un set de exerciii ( tema pentru acas),
pentru grupa advers. Grupa are dreptul de a-i desemna reprezentanii.
Etapa a III-a
Elevele participante la faza naional a olimpiadei vor primi dou
sarcini din partea profesorului, dup care vor rezolva cte un exerciiu din
tema pentru acas.
Etapa a IV-a
Fiecare grup primete sarcini din partea domnului inspector.
La sfritul orei se adun punctele obinute de fiecare echip,
stabilindu-se ctigtorul.

S-ar putea să vă placă și