Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate didactic

DATA: 26.10.2015
GRUPA: Mic B
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Estetic i creativ
TEMA ACTIVITII: Activitate artistico-plastic
TITLUL ACTIVITTII: Roia
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: formarea deprinderii
tehnice de dactilo-pictur;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: - s execute exerciiile de nclzirea muchilor mici
minii;
O2: - s realizeze lucrarea utiliznd tehnica dactilopictur;
O3:-s aleag culoarea potrivit;
O4: - s nu depeasc conturul;
TIPUL ACTIVITII: Formarea de deprinderi si priceperi
METODE I PROCEDEE DIDACTICE: conversaia, observaia, explicaia,
demonstraia, exerciiul.
MIJLOACE DIDACTICE: plana model, planele cu roia pe care o vor
colora copiii, tempera, erveele.

SCENARIUL ACTIVITII DIDACTICE


NR.
CR

SECVENELE
ACTIVITII DIDACTICE

OBIECTIVELE

CONINUTUL

INSTRUCTIV-

EDUCATIV I STRATEGIA DIDACTIC

T.

METODE

EVALUARE

PROCEDEE
DIDACTICE

1. MOMENT
ORGANIZATORIC

Aranjarea mobilierului de careu

Voi

deschis.

nonverbal i verbal al copiilor.

Pregatirea materialelor necesare


activitii.
2. INTRODUCEREA N
ACTIVITATE

Se

intuiesc

materialele

distribuite pe msuele copiilor.

Observaia

observa

comportamentul

i voi intreba pe copii: -Ce


aveti voi pe msue? (foi cu
conturul

unei

Conversaia

roii,tempera,serveele)
Deci roia trebuie colorat,dar

Voi obserca
comportmentul copiilor i
gradul de implicare,
atenie a fiecrui copil.

cum inca nu tii s scriei, va


trebui s v lsai amprentele pe

O2

roie folosind degeelul arttor.


Aa cum pictorii picteaz cu
culoare, aa i pianitii picteaza
cu sunet.

Explicaia

-Ai mai colorat cu degeelele?


(Daatunci te rog s vii s m
ajui

tu

Clara

tu

Alexia. Vom colora mpreun


roia,eu voi colora jumtate de
roie, iar voi cealalt jumtate.
Mai

nti

bgm

Conversaia

degeelul

arttor n culoare i apoi ne


vom lsa amprentele pe roie).
-Alexia, v reamintesc c nu

O4

avem voie s depim conturul.

3. ANUNAREA TEMEI

-Astzi ne vom lsa amprentele

Voi

I OBIECTIVELOR

pe roie folosind tehnica dactilo-

fiecrui copil cnd voi anuna

picturii,

folosi

tema.

O2

-Am pictat lucrri cu ajutorul

Voi

O1

degeelului

adic

vom

observa

comportamentul

degeelele.
4. PREZENTAREA,
EXPLICAREA

arttor,

acest

evalua

comportamentul

nonverbal al copiilor.

VALORIFICAREA

O2

procedeu de lucru se numete

CONINUTULUI

O3

dactilo-pictur.

cu cntecelul, voi corecta copiii

-Le explic i demonstrez copiilor

care greesc.

TEMEI NOI

O4

modul de realizare a temei prin


tehnica

dactilo-picturii

:se

introduce degetul arttor n


culoarea roie, apoi se aeaz pe

Voi evalua executarea joculeului

Explicaia

Voi evalua cum lucreaza fiecare


copil.

roie,

obinndu-se

astfel

bulin (amprent).
-Se

repet

obinnd

acelai
alte

Demonstaia

lucru

amprente

(buline),pentru a mpodobi roia


n ntregime.
nainte de nceperrea lucrrii
vom efectua un exerciiu de
nclzire a mnuelor n timp ce
cntm cntecelul Cntm la
pian, deci ne vom juca cu
degeelele.
Le spun copiilor nainte de
nceperea lucrului s lucreze
frumos i ngrijit, s nu se
murdreasc,s aleag culoarea
potrivit,

nu

depeasc

conturul.
Voi da semnalul de ncepere a
lucrului.

timp

ce

copiii

lucreaza, voi supraveghea cum


lucreaza fiecare copil.

Exerciiul

Exerciiul
5. EVALUARE

Voi face aprecieri i observaii.


Voi strnge lucrrile, le voi
semna i le voi aeza la expoziie
pentru a fi vzute i de ctre
prini.

6. NCHEIEREA

Voi aprecia comportamentul i

Voi evalua modul n care a lucrat

ACTIVITII

lucrrile copiilor i ca drept

fiecare copil. Voi evalua lucrarea

rsplat pentru c au fost

fiecrui copil.

cumini i ascultptori, le voi


oferi cte un mr.
-Acum, dup ce primii aceste
mere, s.mi spunei ce culoare
au, dac au aceeai culoare ca i
roia noastr.

Conversaia

S-ar putea să vă placă și