Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect de lectie

MOTTO : A inelege natura nseamn a nelege viitorul, dar a face


ceva pentru salvarea naturii att de ameninat astzi, nseamna a
contribui la fericirea omenirii.
Academician Eugen Pora
Data: 28 mai 2008
Clasa: a III-a A
Aria curricular: Matematic i tiine
Disciplina: tiine
Unitatea de nvare: Influena mediului i a factorilor de mediu asupra corpurilor
Subiectul: Protejarea mediului.Folosirea deseurilor
Tipul leciei: comunicare de noi cunostinte

Obiective fundamentale:
-Formarea i dezvoltarea capacitilor de observare, explorare i nelegere a realitilor din mediul
nconjurtor;
-Diferenierea aciunilor de poluare/protejare a mediului n care trim;
-Formarea unei atitudini pozitive despre mediul care ne nconjoar

Obiective operaionale:
a. cognitive
OC1 - s defineasc noiunea de mediu nconjurtor;
OC2 - s identifice activitile omului care duc la degradarea mediului nconjurtor;
OC3- s numeasc aciunile benefice ale omului asupra mediului nconjurtor;
OC4- s recunoasc regulile de comportare ecologic din imaginile prezentate;
OC5- s analizeze materialele gsind soluii pentru situaiile prezentate
OC6- s identifice tipurile de poluare;
b. psiho-motrice
OP1: - s menin poziia corporal corespunztoare activitii;
OP2:- s utilizeze corect materialele auxiliare i instrumentele de lucru;
c. afective:
OA1: - sa manifeste interes pentru lecie;
OA2: - s aleag comportamentul potrivit pentru meninerea unui mediu curat i sntos;
OA3:- sa coopereze cu nvtoarea i colegii pentru realizarea sarcinilor;
OA4: - s aprecieze n mod critic comportamentele prezentate, analiznd consecinele acestora;

Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, ciorchinele, , exerciiul, problematizarea, observarea.
Mijloace de nvmnt: fie, plane didactice, plan cu decalogul ecologic, plan Copacul
ateptrilor,fie de lucru, plicul cu Mesajul Planetei Pmnt, stelua micului ecologist,
Enciclopedia copiilor, laptop,retroproiector, prezentare pps
Forme de organizare:activitate frontal, individual, pe grupe;
RESURSE:
a.

umane: 30 elevi

b.

de timp: 45 min.

Bibliografie:
1. Curriculum National- Programa scolara pentru clasa a III-a;
2. M.Meraru, V.Oprisoreanu- Scrisoarea Pamantului catre copii, Ed.Emia 2004;
3. A.Vidu, L.M.Predeteanu- Prietenii naturii, Ed.Erc Press, 2000
4. Metodica predarii cunostintelor despre natura la clasele I-IV, Ed. Didactica
si Pedagogica, Bucuresti, 1988
5. Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu Stiinte ale naturii-manual pentru
clasa a III-a
6. Enciclopedia copiilor, Ed.Aquila, Oradea, 2003
7. www.didactic.ro

Etapele leciei
1.Moment
organizatoric
2.Reactualizarea
cunotinelor

3.Captarea ateniei

Desfasurarea lectiei
Activitatea
Activitatea
invatatoarei
elevilor
Se asigur climatul optim unei
bune desfurri a leciei .
Verificarea leciei: Protejarea
plantelor i a vieuitoarelor
De ce trebuie s protejm plantele
si animalele?
Ce specie de animale a disprut ?
Cum sunt declarate speciile de
vieuitoare disprute?

Elevii se pregtesc pentu or

- rspund la ntrebri
- dau exemple de vieuitoare
disprute sau pe cale de
dispariie

Se solicit unui elev s citeasc


MesajulPlanetei Pmnt.(Anexa
1)

Ascult cu atenie mesajul


citit de colegul lor.

- Copii, dorii s ajutai planeta


Pmnt?
Explic elevilor faptul c pentru a
putea s rspundem apelului de
ajutor al Pmntului, trebuie s
analizm cu atenie cauzele
distrugerii acestuia i s gsim
soluii pentru a o stopa.

4. Anuntarea temei

Se anun titlul leciei Protejarea Elevii asculta .


mediului.Folosirea desurilor.
Se

anun

obiectivele

ntr-un

limbaj accesibil copiilor.

5.Dirijarea nvrii

Se scrie titlul leciei pe tabl


- Ce este mediul ?
- Care sunt elementele mediului ?
- exerciiu se afieaz pe tabl
componente mediului
SOL
AP AER
- se completeaz pe tabl un
ciorchine
- se solicit observarea
comparativ a imaginilor din
manual
Se prezint elevilor o plan cu

Noteaz titlul leciei.


-rspund la ntrebrile
adresate explicnd noiunile
teoretice i dovedind
cunoaterea acestora .
- elevii selecteaz i
distribuie pe fiecare
component aciuni care
determin poluarea mediului
- observ i recunosc
interveniile negative ale

Decalogul ecologic.

Se cere omului n mediul


nconjurtor
elevilor citirea celor 10 porunci i
se solicit de la elevi un punct de
vedere

personal

referitor

la

decalog.
Observarea unor imagini
vizionate pe laptop (exemple de
poluare a solului, a apei, a aerului)prezentare power point.
Care sunt activitile copiilor care
pot

duce

la

mbolnvirea

mediului?

-scrijelirea copacilor, ruperea


florilor,

ramurilor

copacilor,

lsarea

focului

nesupravegheat n pdure sau


oriunde n natur, aruncarea
ambalajelor
plastic,

din

hrtie,

aluminiu

la

ntmplare,lovirea
Care sunt consecinele acestor

animalelor.

Cte tipuri de poluare se pot


identifica?

-aerul nu mai este curat;


apele nu mai sunt curateanimalele acvatice au de
suferit, solul acoperit de
hrtii sau pungi de plastic nu
mai poate respira.

Ce credei c pot face copiii pentru

Poluarea apei, a solului, a


aerului.

fapte? Ce nseamn poluare?

a pstra mediul curat.


Se noteaz la tabla cteva dintre
aciunile copiilor care duc la
protejarea

mediului

(Actiuni

mentionate in anexa Copacul


Asteptarilor):
-depozitm gunoaiele n locuri
special amenajate;

- Putem aduna gunoaiele din


curtea colii sau din parc, ne
strngem deeurile dup ce
mergem i lum masa la
iarb

verde,

ngrijim

animalele de cas, . a. .
Elevii noteaz pe caiete.

-facem

curenie

curte

grdin;
-ngrijim animalele.
Elevii sunt solicitai s explice, cu
cuvintele lor, ce nseamn
deeuri.
*Se prezint, din materialul PPT,
slide-urile dedicate noiunii de
deeuri i timpului necesar
degradri lor
naturale(biodegradare)+deeuri
nebiodegradabile.
Are loc o discuie, pornind de la
deeuri, elevii fiind condui spre
ideea de reciclare a acestora. Copiii
vor explica, n cuvinte proprii, ce
neleg ei prin RECICLARE,
folosindu-se de exemple concrete,
dac e nevoie. Se vor enumera
materialele care pot fi
reciclate(plastic, sticl, aluminiu,
hrtie, carton).

6.Obinerea
performanei

7.ncheierea activitii

- Li se prezint fia de evaluare Sunt ateni la explicaiile


nvtoarei i rezolv
(Anexa 3).
sarcina didactic enunat.
Elevii lucreaz individual
Se face verificarea fielor.
- se citete poezia Prietenul
Pmntului (anex 5)
-se prezinta sceneta Aparati
planeta Pamant.
Tema pentru acas- Elevii vor
primi fie cu modaliti de
protejare a mediului de ctre copiindemnuri de la A la Z. Vor alege
una dintre modaliti, pe care o
vor pune n practic, pn n
saptamana urmtoare, urmnd ca n
ora viitoare de stiinte s prezinte o
scurt descriere a modului n care
au desfurat aciunea respectiv,
nsoit-dup caz-de o dovad:
poz, obiect
Fac aprecieri verbale, individuale i
colective, recomandri

Elevii vor fi recompensai cu

stelua micului ecologist

Dragi copii,

Sunt foarte bolnav. M amenin din ce n ce mai


multe pericole.
Mi se risipesc bogiile.
mi mor animalele.
mi dispar plantele, copacii.
Stratul de aer care m apr de razele puternice
ale soarelui se subiaza.
M acoper gunoaiele.
Este att de murdar n jur!
V rog, ajutai-m!

ANEXA 1

Prietenul vostru,
Pmntul

ANEXA 2

ANIMALE

PAMANT

PLANTE

PROTEJAM NATURA

Aer

ANEXA 3

APE

nu scrijelii
coaja copacilor
contribuii la
curarea
parcurilor

nu v jucai cu
focul n preajma
pdurilor

nu distrugei ceea
ce nu ai crescut

nu rnii
animalele

nu aruncai
deeurile la
ntmplare

la
plantai cte un
copcel la
marginea pdurii

pstrai
apele curate

ajutai animalele
aflate n
suferin

nu aruncai
deeurile la
ntmplare

la

ANEXA 4

Fi de evaluare-cunoaterea mediului

1. ncercuiete cuvintele care exprim lucruri ce pot rni mediul:


o nori
o sticle sparte
o pungi de plastic
o petrol deversat pe sol sau n ape
o flori
o deeuri menajere
o gaze de eapament

o case
o psri

o fumul fabricilor
o peti
o oameni
2. Stabilete valoarea de adevr a urmtoarelor enunuri (A-adevrat sau F-

fals):
Distrugerea mediului nconjurtor influeneaz vieuitoarele.
Nu este necesar s folosim coul de gunoi. Aruncm gunoiul la ntmplare.
Ocrotind natura ne ocrotim sntatea.

ANEXA 5

Prietenul Pmntului

Ce mult a vrea s v gndii,


Aceste rnduri cnd citii,
Cum am putea ca, mpreun,
S facem lumea mult mai bun.
O plant, o vieuitoare,
Orict de mic sau de mare,
S tii: nu cresc la ntmplare
Si ne sunt toate necesare.
De consumm fr msur
Tot ce primim de la natur,
Tot noi vom fi aceia care
Vor plnge cu lacrimi amare.
i a mai vrea s vd c voi
Nu acceptai niciun gunoi,
C i certai pe-aceia care
Calc natura n picioare.
Ce mndru eti c poi s-i spui
PRIETENUL PMNTULUI
Cnd tu consideri ceva sfnt
Tot ce exist pe pmnt !

ANEXA 6

STELUA MICULUI ECOLOGIST

ANEXA 7

CUM POT AJUTA COPIII MEDIULDE LA

LA

Adoptai o strad, un parc sau un ru pe care s-l meninei curat i sntos!


Bucurai-v de natur: mergei la iarb verde, facei excursii, dar avei grij ce lsai n
urma voastr!
Cumprai obiecte solide pe care le putei folosi mai mult timp!
Donai hainele care v rmn mici cuiva mai srac!
Economisii spaiu, aplatiznd cutiile i conservele goale!
Formai echipe n care s colectai mpreun sticla, plasticul i diverse recipiente
metalice!
Gsii etichete care indic dac produsul cumprat are consecine negative asupra
mediului!
Hrtia poate fi economisit folosind ambele pri ale unei coli!
Insistai s cutai i s cumprai acele produse ambalate n materiale reciclabile!
Limitai consumul de prefabricate. Amuzai-v, construind singuri lucrurile de care avei
nevoie!
Jucai-v n aer liber i mai puin n faa calculatorului care consum energie electric!
Mergei pe jos sau cu mijloacele de transport n comun sau, i mai bine, plimbai-v,
mergei cu rolele sau cu bicicleta!
Nu aruncai gunoiul la ntmplare. Folosii containerele de gunoi i locurile special
amenajate pentru colectarea produselor reciclabile!
Obinuii-v s nchidei apa ct v splai pe dini. Lasai-o deschis numai pentru a v
umezi periua i pentru a v clti!
Plantai un copac pentru a preveni eroziunea solului, ca s avei umbr i ca s le dai
psrilor un adpost!
Reducei cantitatea de ap pe care o folosii!
Stingei lumina cnd ieii din camer! nchidei aparatura de uz casnic, dac nu o
folosii!
Transformai-v ntr-o persoan creia i pas de viitorul ei si al planetei!
Utilizai produse fr ambalaje suplimentare, colorani sau substane chimice duntoare!
Valorificai fiecare produs cumprat folosindu-l de mai multe ori sau gsindu-i ct mai
multe ntrebuinri!
Zmbete! Ai ajutat i tu la reducerea polurii!

S-ar putea să vă placă și