Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

1.

PROFESOR: Iloiu Roxana


DATA: 29.03.2016
CLASA: A V- A
OBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMANA
SUBIECTUL LECTIEI: ADVERBUL
TIPUL LECTIEI: DE INSUSIRE DE NOI CUNOSTINTE
OBIECTIVE OPERATIONALE:
COGNITIVE: la sfarsitul lectiei, toti elevii sa fie capabili:
sa dea definitia adverbului;
sa arate ce parti de vorbire determina adverbul;
sa recunoasca adverbele de loc, de timp si de mod ;
sa clasifice adverbele dupa alcatuire, dupa inteles si dupa
origine ;
sa identifice corect functiile sintactice ale adverbului ;
sa recunoasca adverbe provenite din alte parti de vorbire ;
sa ilustreze in enunturi diferite functii sintactice ale
adverbului ;
sa alcatuiasca enunturi in care anumite cuvinte pot avea
valoare morfologica de adverb sau adjectiv;
sa identifice corect partile de vorbire determinate de
adverb .
2. PSIHOMOTORII :
sa identifice corect valorile morfologice ale unor cuvinte ;
sa nu confunde adverbele provenite din substantive cu
substantivele.
STRATEGIA DIDACTICA:
1. Metode si procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode si mijloace
precum: invatarea prin descoperire, conversatia, explicatia, dictarea, lucrul cu
manualul, fisa de lucru, schema la tabla, lucrul in echipe.
2. Forme de organizare a invatarii: in cadrul lectiei se vor folosi activitatea
frontala, alternativ cu activitatea independenta individuala.
3. Resurse: capacitatile normale de invatare ale elevilor.
4. Mijloace de invatamant: prezentarea unor slide-are cu ajutorul laptop-ului; texte
lingvistice; fise cu sarcini de lucru pentru elevi; planse; testul de evaluare
formativa ( vezi fisa ).
5. Bibliografie: Limba romana, manual pentru clasa a V-a, de Alexandru Crisan,
Sofia Dobra, Florentina Samihaian, Editura Humanitas Educational, Bucuresti,
2002; caietul Limba, literatura, comunicare pentru clasa a V-a de Fl. Ionita, E.
Carstocea, A. Coman, V.Gal, D. Kudor, L. Sfirlea, Grupul Editorial Art, 2005;
Auxiliarul Limba si literatura romana pentru clasa a V-a. Ghid complet de
pregatire. Preparator pentru testarile nationale, Grupul Editorial Art Art, 2002.

DESFASURAREA ACTIVITATII:
Organizarea clasei: se stabileste ordinea in clasa; asigurarea cu cele necesare
desfasurarii lectiei ( caiete, creioane, fise, se noteaza absentii etc. )
2 minute
1. Actualizarea cunostintelor invatate anterior:
- controlul caietelor de teme ( cu obsevatii si aprecieri dupa caz ) si verficarea
modului in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta.
3 minute
2. Captarea atentiei elevilor pentru activitatea didactica ce urmeaza:
2 minute
- scurta discutie despre partile de vorbire flexibile si partile de vorbire neflexibile
( clasificare, schema la tabla )
3. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale
1 minut
Profesorul spune ca se va incepe studiul unei parti de vorbire neflexibile si anume
adverbul . Va trebui ca in final sa...........( se anunta obiectivele operationale: 1, 2,
3,.....)
4. Prezentarea sarcinilor de invatare:
15 minute
- Se lucreaza primul exercitiu din manual, elevii identificand partile de vorbire
determinate de cuvintele subliniate. Se noteaza cu rosu in caiete definitia adverbului
apoi se identifica tot pe baza execitiului din manual partile de vorbire determinate
de adverb.
- Se impart elevii in grupe (fiecare rand reprezinta o grupa). Acestia vor identifica
dintr-un text adverbele care arata locul, timpul si felul in care se desfasoara
actiunea.
- Se prezinta cu ajutorul laptop-ului un material despre adverb. Pe baza materialului
care cuprinde fapte ilustrative de limba, elevii vor realiza impreuna cu profesorul
scheme continand clasificarea adverbului dupa alcatuire, dupa inteles si dupa
origine.
- Se impart fise de lucru elevilor continand exercitii pe care acestia le vor rezolva
dupa ce profesorul termina de prezentat materialul si aduce explicatiile necesare.
- Partea stanga a tablei se lasa libera pentru alcatuirea unor scheme care se
completeaza treptat.( vezi fisele cu schemele )
5. Conducerea invatarii si dobandirea de noi cunostinte
16 minute
- Elevii desfasoara ca activitate independenta individuala exercitiile de pe fisa de
lucru, exercitiile de pe fisele de lucru prezentate cu laptop-ul si in limita timpului
exercitiile din manual sau din caietul special.
6. Asigurarea feedback- ului
1 minut
- Are loc pe parcursul conducerii invatarii, invatarea facandu-se treptat, prin
aprecieri verbale( E bine!, Da!, Exact! ).

7. Evaluarea formativa
6 minute
- Se da ca activitate independenta individuala testul de evaluare formativa ( vezi fisa
de lucru ).
8. Asigurarea retentiei si a transferului
2 minut
- Se da ca activitate independenta acasa urmatoarele execitii :
Grupa I
Completeaz spaiile punctate cu adverbe potrivite i alctuiete o compunere de 1015 rnduri pornind de la proverbul obinut.
Cine se scoal de................, ................. ajunge.
Grupa II
Completeaz spaiile punctate cu adverbe potrivite i alctuiete o compunere de 1015 rnduri pornind de la proverbul obinut.
La plcinte..............., la rzboi ................ .
Grupa III
Completeaz spaiile punctate cu adverbe potrivite i alctuiete o compunere de 1015 rnduri pornind de la proverbul obinut.
Nu lsa pe .............. ce poi face...................... .
9. Reflecie asupra activitii
2 minute
- Scurt discuie cu elevii ce vizeaz punerea n eviden a pailor demersului
didactic prin ntrebri de tipul:
o Ce am studiat azi?
o Cu ce am nceput lecia?
o Care au fost criterile de clasificare a adverbelor? Exemple.
Se anun grupa ( randul ) / elevii care s-au descurcat foarte bine pe parcursul
leciei, se pun note in catalog sau in catalogul profesorului.

FISA DE LUCRU
1. Trece adverbele date, dupa felul in care sunt alcatuite, in tabelul de mai jos: bineinteles,
totodata, apoi, azi, bine, undeva, niciodata, altfel, putin, ba, usor, intotdeuna, cumva, acolo,
sus, departe, jos.
ADVERBE SIMPLE

ADVERBE COMPUSE

2. Selecteaza adverbele si grupeaza-le pe cele corespunzatoare, dupa inteles, conform rubricilor


date: agale, aici, acum, asa, bine, sus, ieri, zilnic, departe, odata, tarziu, indata, oriunde,
cumva, altfel, jos, niciodata, afara, mereu, mereu.
ADVERBE DE LOC

ADVERBE DE MOD

ADVERBE DE TIMP

3. Alcatuieste cu ajutorul sufixelor ( prin derivare ) adverbe de la substantivele:


barbat ............................
tanar................................
voinic.............................
batran.........................
prieten............................
viteaz...............................
scolar............................
francez...........................
piept.............................
cruce.............................
zi.................................
4. Trece alaturi valoarea morfologica a cuvintelor subliniate ( partea de vorbire: adjectiv, adverb,
substantiv, etc.):
rau adanc spune frumos glas frumos vorbeste limpede apa limpede gandeste deschis postim vinerea vinerea este norocoasa vara a sosit vara admiram gradina iarna este geroasa iarna vom patina
5. Precizeaza valoarea morfologica a cuvintelor subliniate:
Mersul incet o eneveaza.
...................................
Vine incet.
......................................
Frumosul este peste tot.
...........................................
Copilul este intotdeauna frumos.
...........................................................
Copilul este intotdeauna frumosul mamei.
.................................................
Ea are un chip frumos.
...........................................

TEST DE EVALUARE FORMATIVA


1. Citeste fiecare dintre urmatoarele afirmatii si incercuieste litera A, daca o consideri adevarata,
iar daca o consideri gresita, litera G si scrie, in spatiul rezervat, afirmatia corecta:
A G Cuvantul tineresc este un adverb derivat cu sufixul esc.
......................................................................................................................................................
.............................................................................................................................
A G Cuvantul prieteneste este un adverb derivat cu sufixul este.
......................................................................................................................................................
..............................................................................................................................
A G Cuvantul prietenesti nu este un adverb derivat.
......................................................................................................................................................
..............................................................................................................................
A G Cuvantul romaneste este un adverb derivat.
..........................................................................................................................................
A G Cuvantul vorbeste nu este adverb derivat.
......................................................................................................................................................
.............................................................................................................................
2. Incercuieste litera corespunzatoare fiecarui raspuns corect:
Adverbul subliniat in propozitia Apa cristalina curge domol peste pietre. determina:
a) substantivul apa;
b) verbul curge;
c) substantivul pietre.
Cuvantul subliniat din propozitia Maria recita frumos este:
a) adverb;
b) adjectiv;
c) substantiv.
Cuvintele subliniate din structurile: gest amabil / vorbeste amabil / amabilul vanzator
sunt, in ordine:
a) adjectiv, adjectiv, adverb;
b) adverb, adjectiv, adjectiv;
c) adjectiv, adverb, adjectiv.
Cuvantul subliniat din propozitia Dimineata ma trezesc devreme este:
a)
adverb propriu-zis;
b)
substantiv;
c)
adverb provenit din substantiv.
Cuvantul subliniat din propozitia Dimineata este luminoasa este:
a) adverb provenit din substantiv;
b) adverb propriu-zis;
c) substantiv.
3. Alcatuieste o compunere, de cel mult cinci randuri, in care sa prezinti emotia care te-a cuprins
inaintea unui moment deosebit. Foloseste, in redactarea compunerii si adverbe. Subliniaza-le! Da
compunerii un titlu adecvat momentului ales.

S-ar putea să vă placă și