Sunteți pe pagina 1din 25

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Ion Creang, Albeti


Structur: coala Gimnazial nr. 1 Cotu Vii
Data: 12.04.2016
Clasa: I
Profesor nv. primar: Ciocrlan Valerica
Unitatea tematic: Universul, Soarele- surs de lumin i cldur
Aria curricular: Matematic i tine ale naturii
Disciplina: Matematic i explorarea mediului
Subiectul leciei:Adunarea n concentrul 0-100, cu trecere peste ordin
Forma de realizare: activitate integrat
Tipul leciei: fixare i sistematizare, consolidare a cunotinelor
Efectiv elevi- 20
DISCIPLINE IMPLICATE N LECIE: Matematic i explorarea mediului
Comunicare n limba romn
Arte vizuale i abiliti practice
Muzic i micare
COMPETENTE GENERALE :
1. Utilizarea numerelor n calcule elementare.
2. Evidenierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate n spaiul nconjurtor.
3. Identificarea unor fenomene/relaii/ regulariti/structuri din mediul apropiat.
4. Generarea unor explicaii simple prin folosirea unor elemente de logic.
5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea i reprezentarea unor date.
6. Utilizarea unor etaloane convenionale pentru msurri i estimri.

COMPETENE SPECIFICE:
Matematic i explorarea mediului

1.1. Scrierea, citirea i formarea numerelor pn la 100;

1.2. Compararea numerelor n concentrul 0 - 100;

1.4. Efectuarea de adunri, mental i n scris, recurgnd mereu la numrare;

1.6. Utilizarea unor denumiri i simboluri matematice (termen, sum, total, <, >, =, +. n rezolvarea i/sau compunerea
de probleme;

4.2 Identificarea unor consecine ale unor aciuni, fenomene, procese simple

5.2. Rezolvarea de probleme simple n care intervin operaii de adunare n concentrul 0-100, cu sprijin n obiecte,
imagini sau reprezentri schematice;

COMPETENE INTEGRATE:
Comunicare n limba romn

1.1 Identificarea semnificaiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate

2.1 Formularea unor enunuri proprii n diverse situaii de comunicare

3.1 Citirea unor cuvinte i propoziii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mn

Arte vizuale i abiliti practice

2.2. Exprimarea ideilor i tririlor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii i formei

2.3 Realizarea de obiecte/ construcii/ folosind materiale uor de prelucrat i tehnici accesibile

OBIECTIVE OPERAIONALE:
COGNITIVE
MEM
O1 - s opereze cu noiunile matematice nvate: termeni, sum;
O2 - s efectueze corect adunri i scderi cu numerele naturale din concentrul 0 100, cu trecere peste ordin
O3 - s afle termenul necunoscut, cunoscnd cellalt termen al operaiei i rezultatul acesteia
O4 - s rezolve probleme cu o singur operaie
O5 - s rezolve sarcinile individual sau pe grupe, n raport cu cerina
CLR
O6- s formuleze anunuri proprii n diverse situaii de comunicare;
AVAP
O7- s manifeste interes pentru realizarea corect a sarcinilor
PSIHO-MOTRICE
OM1 - s pstreze poziia corect n banc n timpul orei
OM2 - s-i coordoneze micrile pentru manevrarea corect a instrumentelor de lucru
AFECTIVE

OA1 - s manifeste interes pentru lecie


OA2 - s relaioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenen (grupul colar)
Resurse
I.

Metode i procedee

A. Metode de transmitere i nsuire a cunotinelor


a. Metode de comunicare oral
- Metode conversative- conversaia M1
- dialogul M2
- Metode expozitive explicatia M3
b. Metode de comunicare scris
- Munc independent M4
B. Metode de explorare i descoperire
- Observarea sistematic M5
- Joc didactic M6
C. Metode bazate pe aciune
- Metode de nvare prin aciune real- exerciiul M7
D. Metode activ- participative
- Problematizarea M8
- Metoda cubului M9
II.

Mijloace

A. Mijloace informativ- demonstrative


- Mijloace cu mesaj informaional caiet t

- Materiale/ reprezentri figurative- plane, ghicitori, fie de lucru, manual


- Reprezentri simbolice- recompense
B. Mijloace de evaluare a rezultatelor nvrii- fi de lucru individual, fi de lucru pe grupe
III.

IV.

Forme de organizare
- Activitate frontal
- Activitate individual
- Activitate pe grupe ( 4 grupe x 5 elevi)
Resurse temporale 45 minute

V.

Forme i tehnici de evaluare observare sistematic, aprecieri verbale

VI.
Bibliografie
tiinifice:
1. Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii mici program de formare
de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul primar, suport de curs METCS, 2012
2. *** Programa colar pentru clasa I, aprobat prin ordin al ministrului nr. 3418/19.03.2013
3. Tudor Pitil, Cleopatra Mihilescu, Matematic i explorarea mediului- manual pentru clasa I, partea aII-a, Editura ART, Bucureti
2014

SCENARIU DIDACTIC
Etapele
leciei

Timp

1.Moment
organizatoric

1 min

2. Verificarea
temei i a
cunotinelor
anterioare
3. Captarea
ateniei

2 min

Obiective

O1
6 min

O1
O6

4. Anunarea

1 min

Elemente de coninut
Se asigur condiiile necesare
desfurrii n condiii optime a orei de
Matematic i explorarea mediului:
- aerisirea slii de clas
- pregtirea materialului didactic
Se face controlul cantitativ i selectiv
al temei pentru acas.

Metode

M1

Cine nclzete pmntul? Pentru a ajuta


soarele s ias din nori, trebuie s
rezolvm, n aceast or cteva sarcini, M2
folosind numere naturale pn la 100,
adunri i probleme.
M5
-Cum se numesc numerele care se
aduna?
-Dar rezultatul adunrii?
-Care sunt numerele cuprinse ntre 78 i
85?
-Care este succesorul numrului 24?
-Dar predecesorul numrului 76?
-Mrii cu 6 numarul 43.
-Care este suma numerelor 60 i 20?
Astzi la ora de matematic vom
M2

Strategii didactice
Mijloace
Forme de
organizare

Caietele
elevilor

Frontal

Evaluare

Evaluare oral

Observare
sistematic
Frontal

Tabl

Frontal

Observarea

temei i a
obiectivelor

5.Dirijarea
nvrii

recapitula adunarea numerelor naturale


de la 0-100 cu trecere peste ordin, vom
compara numere, vom rezolva probleme
i vom desena o floare.
Se noteaz titlul pe tabl.
20
min

sistematica
Cret
M3

O1
O2

Voi citi cteva ghicitori iar pe spatele


fiecrei plane este o cerin pe care
elevii trebuie sa o rezolve ( Anexa 1)

M7
M8

O3
O4
O5

6. Obinerea
performanei

7 min

O1
O6

Elevii vor rezolva cerina pe grupe, apoi


liderul desemnat va rezolva la tabl,
citind cu voce tare de pe fi.
Metoda cubului ( Anexa 2)
Fiecare echip examineaz tema din
perspectiva cerinei de pe una din feele
cubului.
Echipa care termin prima va fi
recompensat cu alt fi de pe faa
cubului rmase nerezolvate.
Lucrrile rezolvate se vor afia pe
plane.
Joc- exercitiu- Copii aleg un cartona cu
un numr. Fiecrei numr i corespund
cerine diferite pe care elevul trebuie s
le rezolve. Fiecare cartona are cte o
imagine pe care elevul trebuie s o

Fie cu
cerinte

Frontal
Observarea
sistematic

Tabl
Cret

Pe grupe

M1
Fie de lucru
M1

Individual

Aprecieri verbale

Cub
M9
Pe grupe
M7

M1
M3
M6
M7

Cartonae cu
imagini i
cerine

Frontal
Individual

Observare
sistematic

7. Activitate
recreativ

6 min

O6
O7

8. Aprecierea
activitatii
elevilor

2 min

descrie.
Desen ANEXA 3
M1
Unete numerele n ordine cresctoare
apoi coloreaz cum i place. Aeaz M7
silabele amestecate i vei afla ce este in
imagine.
Se vor face aprecieri generale i M3
individuale asupra participrii elevilor la
lecie,
precum
i
asupra
comportamentului lor pe parcursul orei.
Tema pentru acas. Se vor da
indicatii.

Fise de lucru

Individual

Observare
sitematica

Caietele
speciale

Frontal

Aprecieri verbale

Anexa 1
Colorat e ca o floare,
Trupul fin i mic el are,
Zboar vara pe cmpie,
Spunei ce-ar putea s fie.
(fluturele)

FI DE LUCRU
1) Calculeaz suma numerelor pare, apoi diferena numerelor impare. Verific n fiecare caz prin operaia invers.

25

34

Are-un ac micu i fin,


Zboar lin din floare-n floare,

37

52

Acul este cu venin


Iar polenu-i pe picioare.
(albina)

Fia 2
2) Afl termenul necunoscut.

1 3 + 0 0 = 3 7
4 0 +

Sunt micu i frumuel,


Din zpad ies niel

= 5 3

Alb sunt cu codia verde,


Bucuros cine m vede!

Fia 3
1) Micoreaz numrul 30 cu suma numerelor 47 i 10 .

2) La numrul 57 adaug numrul 37.

lsat-o Dumnezeu
Ca s-o bei i tu i eu.
(apa)

1.

n grdin sunt 56 albine. Au venit i 32 de fluturi.


Cte insecte sunt acum n gradina?

R e z o l v a r e :

DESCRIE
Descrie modul de formare a numerelor:

67

59

18

99

73

COMPAR
Completai cu semnele potrivite (< , = , >):
20 + 7

38 +2

34 + 2

44 + 10

21 + 11

28 + 4

ANALIZEAZ
Analizeaz i rezolv problema.
Un olar a fcut 79 de ulcele. El mai avea 15
ulcele. Cte ulcele are n total?
R e z o l v a r e :

ARGUMENTEAZ
Calculai apoi scriei dac este adevrat sau fals
relaia din exerciiile urmtoare:

20 + 50 + 10 = 20 (.)
48 + 10 + 8 = 40 (.)
35 + 10 45 = 0 (.)
4 + 64 + 12 = 80 (.)

APLIC
Pune semnul pentru ca exerciiile s
fie corecte:
20

22 = 42

43

36 = 79

10

10 = 20

20

4 = 24

ASOCIAZ

Asociaz cu rezultatul
corect:
34+ 25 =

92

23+ 33 =

56

78+ 14 =

95

85+ 10 =

59

Anexa 3
Unete numerele n ordine cresctoare apoi coloreaz cum i place. Aeaz silabele amestecate i vei afla ce este in imagine.

re,floa

COMPAR
DESCRIE
APLIC
ANALIZEAZ

ARGUMENTEAZ

ASOCIAZ

S-ar putea să vă placă și