Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Pmu
Proiect Pmu
PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA: a IV-a
PROPUNTOR: Melinte Ramona Simona
OBIECTUL: Istorie
SUBIECTUL: Geto Dacii
TIPUL: predare - nvare - evaluare
OBIECTIVE DE REFERIN:
- s utilizeze informaii din surse istorice pentru prezentarea unor evenimente,
personaliti;
- s formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente, fapte, personaliti;
- s foloseasc termeni istorici n situaii diverse.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s utilizeze informaii din surse istorice pentru descrierea personalitii lui
Decebal;
O2 s localizeze pe hart Dacia
O3 s enumere i s descrie ocupaiile, obiceiurile daco-geilor;
O4 s foloseasc noiunile istorice: apicultur, gint, trib, tarabostes, comati,
sanctuare,dava, n situaii diverse;
O5 s scrie corect i lizibil, respectnd aezarea n pagina caietului i la tabl;
O6 s adopte o poziie corect la scris;
O7s participe cu interes la lecie;
O8 s-i dezvolte dragostea pentru istorie.
REZULTATE ATEPTATE:
dezvoltarea capacitii de selectare a esenialului dintr-un text;
dezvoltarea gndirii logice, a calitilor acesteia;
stimularea interesului pentru trecutul istoric al lumii;
RESURSE BIBLIOGRAFICE
Oficiale:
Consiliul Naional pentru Curriculum Programe colare pentru clasa a IV-a,
Bucureti, 2005;
Cleopatra Mihilescu, Tudora Pitila, Istorie, manual pentru clasa a IV-a, Ed.
Aramis, 2006.
Metodico didactice:
Istorie. Sugestii didactice pentru clasa a IV-a, D. Beliu, M. Dvorski, M. Manea,
E. Palade, M. Stamatescu, E. Stanescu, Ed. Educaia 2000+, Bucureti, 2006
Dicionar istoric, George Genes, Ed. Carminis, Piteti, 2002;
WWW. Didactic.ro
Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor
didactice prin activitati de mentorat.
Predarea-nvarea interactiv centrat pe elev;
Evaluarea continu la clas;
Cunoaterea elevului;
Folosirea TIC n procesul de predare-nvare
Recuperarea rmnerii n urm la limba romn;
Recuperarea rmnerii n urm la matematic;
Valori comportamentale i reducerea violenei n coal;
Management instituional/de proiect
SUPORT DIDACTIC:
A. Dacii
ara noastr a fost locuit din cele mai vechi timpuri. Arheologii au gsit n pmnt:
unelte din piatr sau os, din brom sau fier, care dovedesc c aici au trit oameni cu mii
de ani n urm. Istoria oricrui popor, povestea lui, ncepe din strmoii din care
coboar.
Stmoii poporului nostru au fost dacii i romanii.
Dacii. Au trit pe pmntul patriei noastre, acum 2 mii de ani. n acele vremuri ara se
numea Dacia i era vestit prin bogia i frumuseea pmntului, dar mai ales prin
hrnicia i vitejia locuitorilo.
Dacii erau oameni voinici, purtau prul retezat pe frunte i lsat n plete pe umeri.
Se mbrcau cu cmei de pnz lungi n la genunchi. Purtau iari strni pe picior.
Iarna se mbrcau cu cojoace sau sumane cu glug. Se nclau cu opinci. Cei bogai i
acopereau capul cu cciuli rotunde; sracii umblau mai mult cu capul descoperit.
Femeile i strngeau prul ntr-un coc la spate. Se mbrobodeau adesea cu marame,
esute i cusuute frumos, i mpodobeau cmeile cu cusuturi nflorate, iar fustele le
fceau lungi i largi. Muli rani romni, mai ales cei de la munte, mbrac i azi, cu
mndrie, straie asemntoare cu ale strmoilor notri daci.
Ocupaiile de cpetenie ale dacilor era agricultura i pstoritul. Cultivau grul,
meiul, pomii fructiferi i via de vie. Le plceau mult s creasc albine. Vnau animale
slbatice din puri; cei de pe malul rurilor se ndeletniceau i cu pescuitul. Erau i
meteri iscusii. Scoteau fier din munii Banatului, i fceau unelte i arme. Din argint
i aur scos din munii Apuseni, fceau brri, cercei, vase. Avnd mare dragoste pentru
tot ce este frumos, mpodobeau cu desene i crestturi oalele din lut i porile caselor,
armele, scuturile sau coifurile. Dacii ii fceau case din lemn sau piatr. Pe frfuri de
dealuri oi chiar n muni nlau ceti semee ntrite cu ziduri groase de piatr.
B. Burebista i Decebal. Cei mai de seam conductori ai dacilor au fost Burebista i
Decebal. Eu au purtat titlul de regi. Meritul cel mai mare al lui Burebista este c i-a unit
pe toi dacii ntr-un singur stat mare i puternic, numit Dacia. Burebista s-a numrat
printre cei mai de seam conductori de stat din acea vreme. Un alt mare rege dac a fost
Schema leciei
1.Aezare:
-Familia tracilor;
Gei: denumirea dat de greci;
Daci: denumirea dat de romani.
-Locuiau pe teritoriul dintre Munii Carpai, Dunre i Marea Neagr.
2.Ocupaia:
-agricultura;
-creterea animalelor;
-apicultura;
-meteugurile;
-minerit (lur, argint, sare);
-comerul cu grecii i romanii.
3.Organizare:
-gini, triburi,uniuni tribale conduse de un singur rege;
-oameni bogai: tarabostes;
-oameni sraci; comati;
-au construit ceti: Sarmizegetusa, Costeti, Blidaru, Feele Albe;
-construiau sanctuare pentru zei.
4.Conductori:
-Burebista: a unit triburile ntrun singur stat avnd caitala la Sarmizegetusa;
-Decebal: perioad de nflorire dar fr a avea aceeai ntindere.
DESFURAREA LECIEI
OB.
ETAPELE LECIEI
Reactualizarea
cunotinelor
1. Captarea ateniei
2. Anunarea
obiectivelor
3. Dirijarea nvrii
O1
O5
RESURSE PROCEDURALE
DE CONINUT
FORME
DE
DE
TIMP
ORGANIZARE
Localizarea Romei i a Imperiului
5
Frontal
roman la hart.
Joc: Cine are rspunsul? Pun
ntrebri elevilor despre Roma Antic.
Pun la dispoziie elevilor o bucat de
pnz i le cer s creeze o tog a
romanilor.
La ce v gndii, ce v sugereaz
4
Frontal
cuvntul Dacia? Cum se numeau
strmoii notri?
Azi vom nva despre geto-daci:
1
Frontal
aezarea, modul de via al
locuitorilor, conductorii i cultura lor.
Exist cteva dovezi incontestabile ale
Frontal
existenei pe meleagurile de azi ale
MEODE I MIJLOA
PROCEDEE
CE
EVALUARE
DIDACTICE
Conversaia
Material Oral
euristic
Harta
Practic
Exerciiul
Brainstormin
gul
Tabla
Oral
Explicaia
Conversaia
Observarea
sistematic
Manual
Explicatia
nvarea prin
descoperire
Frontal
Cafeneaua
Diagrama
Venn
5. Obinerea
performanelor
O3
4. Feedback prin
raportarea la
obiectivele propuse
iniial, cu solicitarea
elevilor
O2
6. Asigurarea
reteniei i transferul
de cunotine
O1
7. ncheierea leciei
De grup
Metoda
Cadranelor
Fie
Produsele
elevilor
Frontal
Scris i Oral
Cartonase Oral
cu A i F
Frontal
Conversaia
Individual
Conversaia
Fie
Pe grupe
Conversaia
Puzzle
Copiii
completeaza
fiele
Scris
Practic
GETO - DACII
OCUPAIA
AEZARE
ORGANIZARE
CONDUCTORI
TEST FULGER
4. Ce conductori au avut?