Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de

activitate
REALIZAT DE EDUCATOAREA STROESCU IONELA
G.P.N.BUDA CRACIUNESTI CISLAU

PROIECT DIDACTIC

DATA:
GRADINITA cu program normal Buda Craciunesti Comuna Cislau
GRUPA: mare-pregatitoare
DURATA: 25-30 minute
SUBIECTUL ,,Eu spun una ,tu spui multe
TIPUL ACTIVITATII:Dobandirea de noi cunostinte
ACTIVITATE :Educarea limbajului.
SCOP:-.formarea deprinderii de a forma pluralul substantivelor in
scopul dezvoltarii vorbirii corecte;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa denumeasca obiectrele reale si imaginile de pe jetoane pe baza
observarii directe ;
-s formeze corect pluralul unor substantive pe baza observarii lor ;
-sa alcatuiasca propozitii si fraze scurte utilizand corect acorsul
dintre singular si plural ;
-sa formeze singularul si pluralul substantivelor rostite de
educatoare ;
METODE SI PROCEDEE:
conversatia,explicatia ,observatia ,exercitiul, povestirea , jocul
didactic,problematizarea ;
FORME DE ORGANIZARE
Individual , frontal ,pe echipe ;
MATERIAL DIDACTICE : plansa didactica cu un baietel la
magazin ,jetoane cu unul sau mai multe obiecte desenate pe
ele,autocolante cu unul sau mai multe lucruri ilustrate,jucarii si
obiecte cunoscute de copii,fisa de evaluare
individuala,stimulente,puncte din hartie.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii
editie revizuita..

EVENIMENTUL
DIDACTIC
1. Momentul
organizatoric

2.Captarea atentiei

3.Anuntarea temei
si a obiectivelor

4.Prezentarea
regulilor jocului

CONTINUTUL
INSTRUCTIV EDUCATIV

STRATEGII
DIDACTICE

Se asigura conditiile psihopedagogice si


organizatorice
necesare
desfasurarii
activitatii :
exercitiu
-pregatirea materialelor didactice
organizatoric
-aranjarea mobilierului ;
/ frontal
Se realizeaza cu ajutorul unei planse care
ilustreaza un baietel la magazin .Acest
baietel este suparat pentru ca vrea sa conversatia
cumpere bomboane ,dar el stie numai cum observatia
se spune bomboana ,nu si bomboane ,asa
ca va putea cumpara decat o bomboana.
/ frontal
Plansa
didactica
Educatoarea anunta tema activitatii de
conversatia
astazi: ,,Astazi vom invata cum sa formam
pluralul unor substantive cu ajutorul
/frontal
jocului: ,,Eu spun una tu spui multe.Insa
pentu a ajunge sa formulam corect
explicatia
pluralul substantivelor vom parcurge mai
multe etape:vom denumi obiecte din
mediul inconjurator si ilustrate pe jetoane
,vom formula pluralul acestor
substantive,vom formule prozitii si fraze
scurte cu acestea,vom formula pluralul
unor substantive rostitede
propunatoare,fara sa le observam ,vom
alege forma de singular sau plural a unor
substantive in functie de context.

Se impart copiii in doua echipe .Pe masuta


in fata clasei se afla doua teancuri cu
jetoane ,cate unul pentru fiecare echipa.Pe
aceste jetoane se gasesc jetoane cu un
singur obiect desenat,pe ele.Copii vor
primii si ei cate un jeton cu mai multe
obiecte desenate pe ele dar aceleasi obiecte
care sunt desenate si pe cele cu un
obiect .Cate un copil din fiecare echipa va
venii in fata si va alege un jeton de pe
masa din fata .El denumeste obiectul
desenat pe el si cere colegului din echipa
adversa ,care are desenat pe jetonul sau
obiecte asemanatoare sa il ridice si sa le

EVALUARE

aprecieri
verbale

explicatia
/
frontal

expicatia
3

denumeasca ,formand astfel pluralul


respectivului substantiv .Se foloseste
formula,,Eu spun singular ,tu spui
plural .Atunci cand un copil da un
raspuns corect echipa va primii cate un
punct pe panou.La sfarsitul activitatii
fiecare echipa va numara punctele echipei
adverse ,iar echipa cu cele mai multe
puncte va fi desemnata castigatoare.

5.Desfasurarea
jocului de proba

6.Complicarea
jocului

Educatoarea arata un obiect si cere unui


copil sa il denumeasca.El arata acestuia
inca un obiect asemanator,si cere copilului
sa denumeasca cele doua obiecte.Este
desemnat apoi un copil care ia un jeton pe
care este ilustrat un lucru si il
denumeste.Tot el arata jetonul cu mai
multe lucruri asemanatoare cerandu-i
unui coleg din echipa adversa sa le
denumeasca .
,,Eu spun papusa ,tu spui....
,,Papusi
,,Eu spun creion tu spui....
,,Creioane
Se da startul jocului si fiecare copil vine
pe rand si alege cate un jeton de pe masa
denumind lucrul utilizat pe el.Copilul din
echipa adversa care are jetonul cu mai
multe obiecte il ridica si spune cuvantul
corespunzator.
,,Eu spun minge tu spui...
,,Eu spun balon ,tu spui...
,,Eu spun copil tu spui...
,,Eu spun mar tu spui...
Fiecare raspuns aduce echipei raespective
cate un punct pe penou.Pentu complicarea
jocului propunatoarea spune un cuvant
,iar copii trebuie sa spuna acelasi cuvant
la plural.Se va proceda si invers ,adica
propunatoarea spune un substantiv la
plural ,iar copii il trec la singular.De data
asta copii i trebuie sa formuleze propozitii
sau fraze scrte cu cuvintele spuse de ei.
,,Eu spun haina tu spui...
,,Eu spun masa ,tu spui...
,,Eu spun carte ,tu spui...
Pentu a nu dezavantaja pe nimeni
propunatoarea va adresa intrebari pe

/
frontal

conversatia
/
frontal

Aplauze

joc didactic
exercitiul
jetoane cu unul
sau mai multe
obiecte
puncte din
hartie
panou
exercitiul
/pe echipe

rand fiecarei echipe.


7.Evaluare

8.Incheierea
activitatii

Evaluarea
Fiecare copil primeste o fisa de evaluare in
sumativa
care trebuie sa completeze o propozitie
:,,Completeaz
lacunara cu un autocolanrt pe care trebuie Conversatia
a propozitia
desenat unul sau mai multe lucruri ,in
cu un cuvant
functie de context .Propozitia este citita de Problematizare la singular
practicanta.
a
sau plural.
In incheierea activitatii se aduna punctele
celor doua echipe ,iar cea care va avea mai
multe va fi desemnat castigatoare,iar
membrii ei primind cate o bulina rosie
.Jucatorii din cealalta echipa va primii si
ei buline galbene pentru ca vor aduna si ei
puncte ,dar mai putine decat ceilalti.

Individual
Fise de
evaluare
autocolant

S-ar putea să vă placă și