Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Obiective operaionale:
La sfaritul leciei, elevii vor fi capabili s:

s recunoasc un text epistolar;


s redacteze diverse diverse texte nonliterare ce aparin stilului epistolar;
s deosebeasc corespondena oficial de cea privat;
s demonstreze apartenena unui text non literar la stilul epistolar.

STRATEGIE DIDACTIC
Metode i procedee:
Circumscrierea orizontului de ateptare;
nvarea prin descoperire;
Problematizarea;
Brainstormingul;
Tehnica Gndii Lucrai n perechi Comunicai.
Forme de organizare: :- activitate frontala;
- activitate independenta individuala;
- activitate pe grupe.
Mijloace de nvmant: Limba i literatura romn, manual pentru clasa a IX-a, Editura
Art, Bucureti, 2006.
Resurse: - capacitile de nvare i cunotinele elevilor despre textul epistolar.
- fise, manual, tabla.
- timp: 50 de minute.

Bibliografie:
Apetru,Dorina, Stoleriu, Eugenia, Algoritmul lecturii unui text,Ed. Petrova, Iasi, 2004
Grif Anda(coord.), Comunicarea functionala si nonfunctionala, Ed. Diversitas, Brasov, 2003.

Scenariu didactic
EVOCAREA( 10')

Punerea n context

Profesorul adreseaza elevilor ntrebri referitoare despre clasificarea textelor.


Cum pot fi textele dupa scopul comunicarii? Cum sunt textele dupa stilul in care sunt
redactate?
Momentul pregtitor pentru lecia nou
Profesorul nmneaz elevilor o scrisoare a lui Jean-Paul Sartre ctre Simone de
Beauvoire.
Profesorul solicit unui elev citirea textului cu voce tare.

CONSTITUIREA SENSULUI( 30')

Anunatea subiectului leciei noi


Profesorul scrie pe tabl titlul leciei i anun obiectivele propuse.

Activiti de nvare
Pornind de la fragmentul de text citit, profesorul solicit elevilor s identifice
elementele specifice unei scrisori i tipul de scrisoare n care ar putea fi ncadrat
scrisoarea luiJean-Paul Sartre.
Profesorul solicit elevilor s identifice prin raportare la propria lor experien alte
tipuri de scrisori, precum i alte tipuri de texte destinate corespondenei.
Profesorul solicit elevilor s se organizeze pe grupe.
Fiecare grup va primi cte o sarcin, constnd n redactarea unui tip de text epistolar.

Grupa 1
Redactai trei telegrame prin care s anunai, pe rnd, o reuit, sosirea ntr-o vizit, s
felicitai pe cineva de ziua onomastic.
Completai o carte potal pe care o trimitei unui prieten aflat n oraul natal. Textul
crii potale se va baza pe o scurt impresie dintr-o cltorie la mare.
Grupa 2
Compunei un e-mail pentru un profesor de limba i literatura romn, care va fi trimis i
unor prieteni, n redactarea e-mailului vei avea n vedere urmtoarele cerine:
- Notarea elementelor unui e-mail : destinatar, subiect, Cc, Bcc, Attached
- Formulele de adresare
- Precizarea motivului scrierii e-mailului
- Explicarea atarii unui document, la alegere: eseu argumentativ, exerciii suplimentare
pentru olimpiad
Grupa 3
Imaginai-v c suntei surori i trebuie s redactai o scrisoare familial, de 10 rnduri,
adresat bunicilor din localitatea Braov, pe care i anunai de venirea voastr pentru
petrecerea srbtorilor pascale.

Grupa 5

Te numeti Amalia Georgescu i eti directoarea Liceului Pedagogic, din Bucureti.


Redacteaz o scrisoare de recomandare, adresat directorului Scolii Generale nr.22 din
Craiova, prin recomanzi pe fosta elev Adela Popescu pentru postul de nvtoare.
Elevii rezolv sacinile primite, interelaionnd n cadrul grupului.
Profesorul urmrete i monitorizeaz grupurile, intervine(dac este nevoie) i i ajut
pe elevi s lucreze mai eficient n grup.
Feed-back
Produsele elevilor sunt expuse, iar raportorul fiecrei grupe prezint rezolvarea
sarcinii.
Profesorul i colegii fac aprecieri.
mpreun cu elevii, profesorul realizeaz oglinda tablei.

REFLECIE ( 10')
Reflecie asupra activitii
Elevii constat elementele comune, caracteristice stilului epistolar.
Profesorul solicit elevilor mprirea tipurilor de texte de coresponden n viaa de
ieri i viaa de azi.

Tema pentru acas:


Te numesti Dinca Vasile/Vasilica, esti seul clasei a IX-a P din Liceul Teoretic Nicolae
Cartojan din Giurgiu i ai aflat c dirigintele vostru tocmai i-a obtinut doctoratul n
filosofie.
Cu ocazia acestui eveniment trebuie sa redactezi in numele clasei o scrisoare de felicitare.
Atentie! Scrisoarea trebuie:
- sa contina formulele specifice adecvate situatiei;
- sa aiba un continut in conformitate cu scopul ei;
- sa respecte normele de exprimare corecta, de ortografie si de punctuatie.

Paris, 20 mai 1929

Draga mea feti,


De mult vreme mi doresc s-i scriu seara, dup una dintre acele ieiri cu prietenii
pe care le voi descrie n curnd n O nfrngere, o sear cnd lumea ne aparine. Am vrut
s-i aduc bucuria cuceritorului i s i-o atern la picioare, aa cum se obinuia n Epoca
Regelui Soare. Dar apoi, obosit de toat hrmlaia, mergeam ntotdeauna la culcare. Astzi
ns o fac, cuprins de o plcere pe care tu nc n-o cunoti, aceea de a trece dintr-o dat de la
prietenie la dragoste, de la for la tandree.
n aceast sear, te iubesc ntr-un fel n care tu nc nu l-ai cunoscut n mine: nu sunt
nici epuizat de cltorii, nici nvluit n dorina prezenei tale. mi stpnesc dragostea
pentru tine i o ntorc spre interior, asemenea unui element constitutiv al propriei fiine. Acest
lucru mi se ntmpl mult mai des dect i mrturisesc, dar rareori atunci cnd i scriu.
ncearc s m nelegi: te iubesc n acelai timp n care acord atenie lucrurilor exterioare.
La Toulouse, te-am iubit pur i simplu. Ast-sear, te iubesc n adierea nserrii
primvratice. Te iubesc cu fereastra deschis. Eti a mea, i lucrurile sunt ale mele, iar
dragostea mea modeleaz lucrurile din jurul meu, n vreme ce lucrurile din jurul meu mi
modeleaz dragostea. ()
Te iubesc din tot sufletul si inima mea.

Al tau Jean

Textul epistolar. Corespondena privat i oficial

Grupa 1
Redactai trei telegrame prin care s anunai, pe rnd, o reuit, sosirea ntr-o vizit, s
felicitai pe cineva de ziua onomastic.
Completai o carte potal pe care o trimitei unui prieten aflat n oraul natal. Textul
crii potale se va baza pe o scurt impresie dintr-o cltorie la mare.

Grupa 2
Compunei un e-mail pentru un profesor de limba i literatura romn, care va fi trimis i
unor prieteni, n redactarea e-mailului vei avea n vedere urmtoarele cerine:
- Notarea elementelor unui e-mail : destinatar, subiect, Cc, Bcc, Attached
- Formulele de adresare
- Precizarea motivului scrierii e-mailului
- Explicarea atarii unui document, la alegere: eseu argumentativ, exerciii suplimentare
pentru olimpiad.

Grupa 3
Imaginai-v c suntei surori i trebuie s redactai o scrisoare familial, de 10 rnduri,
adresat bunicilor din localitatea Braov, pe care i anunai de venirea voastr pentru
petrecerea srbtorilor pascale.

Grupa 5
Te numeti Amalia Georgescu i eti directoarea Liceului Pedagogic, din Bucureti.
Redacteaz o scrisoare de recomandare, adresat directorului Scolii Generale nr.22 din
Craiova, prin care recomanzi pe fosta elev Adela Popescu pentru postul de nvtoare.

Anexa 1
[data]

Stimate Domnule/ Stimata Doamna,


Va adresez aceasta scrisoare de recomandare pentru a o prezenta pe Alexandra Popescu in
vederea admiterii la Masteratul de Marketing din cadrul Universitatii Y din Z.
Am cunoscut-o pe Alexandra Popescu in Decembrie 2007, atunci cand am avut primul
interviu pentru pozitia de Junior in departamentul de Marketing al Companiei X. Ulterior, am
devenit colegul si managerul ei si am lucrat in aceeasi echipa timp de un an, avand
posibilitatea de a observa dorinta si procesul ei de dezvoltare profesionala.
Asa cum am putut observa, Alexandra Popescu este o persoana inteligenta, muncitoare si
foarte motivata, capabila sa gaseasca mereu cea mai buna solutie la problemele aparute. In
cadrul departamentului pe care il conduc, Alexandra Popescu a fost responsabila de relatia cu
mass-media si a contribuit la crearea planului de marketing al companiei. In perioada de un an
in care a fost angajata companiei X, a avut sansa de a castiga experienta practica in domenii
precum marketing online si relatii publice.
Pe parcursul proiectelor in care a fost implicata, am observat abilitatile ei de gestionare si
organizare a proiectelor, rezolvarea problemelor aparute, dar si un inalt nivel de creativitate in
domeniul publicitatii. Totodata, Alexandra Popescu are un stil de lucru profesionist, increzator
si o atitudine proactiva, oferind mereu solutii potrivite, datorita capacitatii de previzionare si
gandire in ansamblu.
Pe baza celor mentionate, dorim a o recomanda cu incredere pe Alexandra Popescu pentru a fi
admisa la Masteratul de Marketing din cadrul Universitatii Y.
Cu respect,
Dan Ionescu
Development Manager
Compania X
[stampila companiei]

S-ar putea să vă placă și