Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Impozit pe profit
1) O societate achizitioneaza un utilaj in valoare de 30.000 lei.
, are o
durata de viata de 4 ani si o valoare reziduala in suma. Societatea
utilizeaza metoda amortizarii liniare pentru determinarea rezultatului
contractul si metodele amortizarii accelerate pentru determinarea
rezultatului fiscal. Presupune ca societatea obtine un rezultat contabil de
20.000 lei pentru fiecare din rumatorii 4 ani. Cum se inregistreaza in
contabilitate impozitele curente si impozitele amanate.
An
Valoare contabila
(baze de
Amortizar
e
An fiscal
Valoare
contabila
Cifre de
impozitare
1
2
3
4
amortaizare)
30.000
30.000
30.000
30.000
contabila
7.500
7.500
7.500
7.500
15.000
5.000
5.000
5.000
22.500
5.000
7.500
0
15.000
10.000
5.000
0
amortizare
contabila
Raportul fiscal = Rezultat contabil + amortizare contabila amortizor fiscal
An
Rezultat contabil
Amortizare Amortizare Rezultat
Impozit
contabila
fiscala
fiscal
curent
1
20.000
7.500
5.000
12.500
2.000
2
20.000
7.500
5.000
22.500
8.600
3
20.000
7.500
5.000
22.500
3.600
4
20.000
7.500
5.000
12.500
3.600
An I 20.000 + 7.500 15.000 = 12.500
An II 200.000 + 7.500 500 = 22.500
12.500 x 16% = 2000
Anul 1
Inregistrarea impozitului curent (pentru fiecare an)
6911 = 4411
2000 lei
An
1
2
3
Baze de
amortizare
6.000
6.000
6.000
Amortizare
contabila
3.000
3.000
0
Amortizare
fiscala
2.000
2.000
2.000
Valoare
contabila
3.000
0
0
Baza de
impozitare
4.000
2.000
0
6.000 : 2 = 3.000
6.000 : 3 = 2.000
An
Rezultat contabil
1
2
3
20.000
30.000
40.000
An
contabil
3.000
3.000
0
An fiscal
2.000
2.000
2.000
Rezultat
fiscal
21.000
31.000
38.000
Impozit
3.400
4.960
6.080
. privind
Anul 2
6.911 = 4.411
4.960
Valoare contabila = 0
Baza de impozitare = 2.000
Valoare contabila < baza de impozitare =) dif temporara deductibila =)
creanta an2 = 2.000 x 16% = 320
Creanta An1 = 160
Crestere creanta = 160
4.412 = 791
160
Anul 3
690 = 4411
280 lei
Valoare contabila = 0
Baza de impozitare = 0
Valoare contabila = baza de impozitare =) nu exista diferente =) ceea ce
inseamna creanta pentru anul 3 = 0
Creanta pentru anul 2 = 340
Reluare a creantei = 320 0 = 320
6.912 = 4.412
320
3) O societate constituie la sfarsitul anului N un provizion pentru litigii in
valoare de 1.000 lei. Pe 20 August N+1 societatea prevede procesul si
/
provizionul ramas fara ...... Presupunem ca rezultatul contabil pentru anul
N este 10.000 lei, iar pt N+1 8.000 lei
Anul N:
6812 = 1.511
2.000 lei
Rezultatul contabil in anul N = 10.000 lei cheltuielile privind provizioanele sunt
nedetectabile fiscal.
Rezultatul fiscal = Rezultatul contabil venituri impozabile + cheltuieli
nedetectabile = 10.000 + 2.000 = 12.000
Impozitul curent = 12.000 x 16% = 1.920 lei
6.911 = 4.410
1.920 lei
Valoare contabila = 2.000
167
868.719
Alte imprumuturi
si datorii asimilat
136.472
1687
63.578
63.528
217.180 lei
(1,1) 2
(1,1)3
(1,1)3
3.637.115
Date plati
Plati
Dobanda
1
01.01.2006
01.01.2006
31.12.2006
31.12.2007
31.12.2008
31.12.2008
Total
2
1.000.000
1.000.000
1.000.000
1.000.000
200.000
4.200.000
3= 5n+x|0|
263.711
190.083
109.091
0
562.885
Plati primul
Datoria
4=2-3
1.000.000
736.289
809.917
890.909
200.000
3.637115
562.885
Datoria
ramasa
5=5n -4
3.637.115
2.637.115
1.900.826
1.090.909
200.000
0
*
% = 612 1.000.000
_______
167
1687
736.289
263.711
666=471
263.711
Se inregistreaza amortizarea
Amortizarea anuala = 3.637.115/3 = 1.212.372 lei
681 = 281
1.212.372
Data
Platii
1
01.01.2012
01.01.2016
Plati
Dobanda
2
2.000.000
3 = 5n-1x9,5
-
Plati privind
datoria
4=2-3
2.000.000
Datoria
ramasa
5=5n-1-4
31.12.2016
4.000.000
1.117.118
2.882.882
31.12.2013
4.000.000
900.902
3.099.098
31.12.2014
4.000.000
668.469
3.331.531
31.12.2008
2.000.000
418.605
3.581.395
2.000.000
31.12.2015
18.000.000
2.000.000
0
TOTAL
10.000.000
3.105.094
16.894.906
*
14.894.906 2.882.882 = 18.012.024
12.012.024 3.095.098 = 8.911.926
Se inregistreaza dobanda pt intreaga perioada
20.000.000 = 10.894.906 = 3.105.094
471 = 1687
3.105.094
Se elimina cheltuielile cu redeventele inregistrate cu dobanzile de societatea F
% = 6.12
4.000.000
167
2.892.882
1687
1.117.118
Se inregistreaza 2012 31 decembrie 2012
666 = 471
1.117.118
Se inregistreaza amortizarea pt primul unde contract
=16.834.906/ 4 ani = 4.223.707 lei
= 38.796 lei
4412 = 791
35.796
2) societatea F (locatar) a semnat un contract de leasing financiare cu
urmatoarele caracteristici
- data inceperii contractului: 1 ianurie 2014
- durata contractului = 4 ani
- obiectul contractului = un echipament tehnic;
- valoarea justa a echipamentului = 16.000.000
- Avem platit initial = 2.000.000 lei
- sunt prevazute 4 rate anuale de cate 3.000.000 lei fiecare, achitabile in ultima
zi a anului de contract;
- locatarul ii garanteaza locatarului o valoare reziduala de 2.000.000 lei la
31.12.2007
- rate marginale de imprumut a locatarului este de 5% pe an
In situatiile financiare individuale, Societatea F a utilizat o abordare juridica
pentru contabilizarea contractului de leasing. Astfel spus, in
. 2014, a
contabilizat integral
/
167
Data
Platii
1
01.01.2014
01.01.2014
31.12.2014
31.12.2015
31.12.2016
31.12.2017
TOTAL
14.283.257
Plati
Dobanda
2
2.000.000
3.000.000
3.000.000
3.000.000
3.000.000
16.000.000
3 = 5n-1x 5%
614.163
494.871
238.094
0
176.743
Plati privind
datoria
4=2-3
2.000.000
2.385.837
2.505.119
2.761.906
2.000.000
14.283.257
Datoria
ramasa
5=5n-1-4
14.283.257
12.283.257
9.897.420
7.392.291
2.000.000
0
*
= 612
3.000.000
2.385.837
1.687
614.163
614.163
= 91.330 lei
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018