Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate pe domenii experienţiale

DOMENIUL EXPERIENŢIAL VIZAT: Domeniul stiinţă

MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

TEMA ACTIVITĂŢII: *Trenuleţul primăverii*

SCOPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea şi verificarea cunoştinţelor copiilor despre


formarea de mulţimi de obiecte ; gruparea obiectelor după anumite criterii date;
recunoaşterea formelor geometrice cerc şi pătrat ; formarea de mulţimi *cu tot
atâtea obiecte*prin aşezarea obiectelor în perechi; aşezarea grupurilor de obiecte în
spaţiul indicat; stimularea interesului de a rezolva situaţii problematice cu caracter
matematic ; dezvoltarea atenţiei , a spiritului de observaţie .

OBIETIVE OPERAŢIONALE:

-să grupeze obiectele după criteriul formei , mărimii , culorii , sesizând


apartenenţa lor la o mulţime ;

-să recunoască formele geometrice cerc , pătrat cu 1 – 2 atribute ( mărime ,


culoare);

-să formeze mulţimi cu *tot atâtea obiecte* prin aşezarea obiectelor în


perechi;

-să aşeze grupele de obiecte într-un spaţiu dat conform indicaţiilor


educatoarei ;

-să verbalizeze acţiunea folosind un limbaj matematic adecvat ;

-să respecte regulile jocului .

STRATEGII DIDACTICE :

METODE ŞI PROCEDEE :conversaţia , explicaţia , elemente de problematizare ,


demonstraţia , jocul .
MATERIAL DIDACTIC: *Zâna Primăvara* , trenuleţ , coşuleţ , bileţele , imagini
decupate – fluturi , ghiocei, lalele (roşii , galbene) , buburuze (mari , mici) ,albinuţe ,
frunze , stimulente .

DURATA : 20 minute

SARCINA DIDACTICĂ : separarea mulţimilor după un criteriu precizat ;


recunoaşterea cercului şi pătratului cu atributele de mărime şi culoare , formarea de
mulţimi cu *tot atâtea obiecte*.

REGULILE JOCULUI : copiii trebuie să o ajute pe *Zâna Primăvară* să îşi urce în


trenuleţ prietenii . Pentru aceasta , copilul chemat de zână extrage din coşuleţ un
bileţel . El va îndeplini sarcina cerută de zână prin intermediul bileţelului .

ELEMENTE DE JOC : surpriza , aşteptarea , aplauze , mânuirea materialului ,


stimulente .

VARIANTE DE JOC:

V1 – copiii separă obiectele şi formează mulţimi după criteriul formei , culorii ,


mărimii ;

V2 – copiii urcă *prietenii primăverii* în vagoanele pătrat sau cerc , mari sau mici ,
roşu , galben verde sau albastru ;

V3 – copiii vor pune în perechi elementele unor mulţimi , formând mulţimi cu *tot
atâtea obiecte* .

EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
Moment Asigurarea condiţiilor desfăşurării
organizatoric activităţii:
-aerisirea sălii de grupă
-pregătirea materialelor
Captarea Se prezintă copiilor sub formă de conversaţia Evaluarea
atenţiei surpriză *Zâna Primăvara*. S cunoştinţelor
eprezintă motivul pentru care despre
aceasta a venit la ei : le cere anotimpul
ajutirul pentru a-şi încărca prietenii primăvara
în trenuleţ şi a porni cu ei în toată
ţara , să aducă primăvara:
Anunţarea Se anunţă titlul jocului:*Trenuleţul conversaţia, Evaluarea
temei şi a primăverii* . Pentru a o ajuta pe explicaţia capacităţii de
obiectivelor primăvară, ei trebuie să îi grupeze a asculta cu
pe prietenii primăverii cum le va atenţie
cere aceasta şi apoi să îi urce în sarcinile de
trenuleţ. lucru
Prezentarea Se prezintă copiilor regulile Evaluarea
conţinutului şi jocului . Primăvara va numi un explicaţia , de capacităţii
dirijarea copil care va extrage din cosuleţul monstraţia , copiilor de a
învăţării ei un bileţel . Educatoarea citeşte exerciţiul asculta cu
sarcina pe care primăvara o atenţie
trasează copilului prin intermediul regulile
bileţelului . Acesta îndeplineşte jocului
sarcina şi primeşte aplauze în Evaluarea
cazul executării corecte . capacităţii
copiilor de a
forma
mulţimi de
acelaşi fel
Desfăşurarea Pe rând , câte un copil numit de Evaluarea
jocului primăvară extrage un bilet din exerciţiul , capacităţii
coşuleţul acestuia . Educatoarea îi explicaţia , copiilor de a
citeşte sarcina , copilul o jocul forma
îndeplineşte şi primeşte aplauze mulţimi după
dacă este corect . Ceilalţi copii îl un anumit
irmăresc şi îl corectează în cazul criteriu
unui eşec . Copiii îndeplinesc (formă,
următoarele sarcini : mărime,culoa
-formează mulţimea de fluturi re)
-formează mulţimea de buburuze
-formează mulţimea de flori
-separă fluturii după culoare(fluturi
galbeni, fluturi albaştri)
-separă buburuzele după mărime
(buburuze mari , buburuze mici)
-separă florile după formă
(ghiocei , lalele)
Obţinerea După indicaţiile din bileţele copiii îi
performanţei şi vor urca în trenuleţ pe prietenii conversaţia , Evaluarea
asigurarea primăverii astfel: elemente de capacităţii
conexiunii -urcă ghioceii în vagonul rotund , problematizar copiilor de a
inverse albastru e , exerciţiul aşeza
-urcă lalelele în vagonul pătrat , mulţimile
galben conform
-urcă buburuzele mari în vagonul cerinţelor
pătrat , verde, mare
-urcă buburuzele mici în vagonul
pătrat , verde , mic
-urcă fluturii galbeni în vagonul
rotund , roşu , şi mare
-urcă fluturii albaştri în vagonul
rotund , roşu şi mic
Asigurarea Se vor forma mulţimi cu *tot Evaluarea
retenţiei şi a atâtea elemente* : exerciţiul , capacităţii
transferului -urcă în vagonul lalelelor atâtea elemente de copiilor de a
albinuţe câte lalele problematizar forma
-urcă în vagonul buburuzelor mici e perechi şi a
atâtea frunze câte buburuze mici realiza
echivalenţa
mulţimilor
Încheierea Fixarea temei jocului . conversaţia Stimulente
activităţii Aprecieri generaleşi individuale (primăvara îi
asupra modului cum au răspuns şi răsplăteşte
cum s-au comportat la activitate . cu
Primăvara îi răsplăteşte pe copii bombonele
pentru ajutorul acordat . din coşuleţul
său)

S-ar putea să vă placă și