Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 18. 12. 2012


Clasa a VIII-a
Unitatea colar: Scoala Gimnaziala Speciala Sighetu Marmatiei
Aria curricular: Consiliere i orientare
Disciplina: Dirigenie
Diriginte: Prof. Dobrotchi Denisia
Modulul: Planificarea carierei
Tema leciei: Explorarea carierei

Obiectiv fundamental: Dobndirea abilitilor de explorare i planificare a carierei.
Obiective:
La sfritul leciei, elevii trebuie :
O
1
: s inteleaga importanta dobandirii unei meserii;
O
2
: s constientizeze pasii pentru constructia unei cariere;
O
3:
s constientizeze potentialul pe care il au in alegerea unei meserii;
O
4
s cunoasca pasii care trebuie urmati in invatarea unei meserii;
O
5
: s prezinte sarcinile si responsabilitatile asumate in activitatea preferata;
O
6
: s identifice schimbari ale diferitelor activitati umane, aparute in timp.

Resurse procedurale: conversaia euristic, nvarea problematizat, expunerea,sinteza descoperirea dirijat, comparaia, exerciiul,
metoda diamant.
Resurse materiale: fise de munca individuala si pe grupe, planse, anexe, internet, flipchart.
Resurse de timp: 45 minute.
Forma de activitate: frontal, pe grupe i individual.
Material bibliografic: -Dirigentia si consilierea- ghid metodologic, Editura Gheorghe Alexandru,Craiova 2004, autori :A. Gheorghe,
I.Matan, E. Parvulescu, M. Maftei, C. Gheorghe, A. petrescu, T. Deaconu, G. Catana, S. Rotaru.
Scenariul activitii didactice

Obiective Eveniment didactic Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Moment
organizatoric

Asigur un climat psiho-pedagogic favorabil desfasurarii
activitatii.
Pregatesc materialul didactic necesar desfasurarii activitatii.


Se pregtesc cu cele necesare pentru buna desfurare a orei de
consiliere i orientare.



O.1

2. Motivarea
elevilor







Incep activitatea prin aducerea in discutie a unor cunostinte
dobandite anterior si anume, ce intelegem prin cuvintele cariera
si meserie? Afisez anexa 1. Aduc explicatii.
Impart colectivul clasei n doua grupe i fiecare grup va primi o
fi de lucru cu un proverb pe care trebuie sa-l interpreteze:
,, MESERIA E BRATARA DE AUR- grupa 1;
,,O fi munca grea dar ea te-nvata si tot ea te
hraneste.-grupa 2. Anexa 2.
Cerine pentru elevi:
1. s asculte cu atentie cerinta;
2. s colaboreze intre ei pentru a da un raspuns;
3. s desemneze un lider de echipa care sa spuna raspunsul;
4. clarific raspunsul .


Elevii asculta cerinta iar cine doreste spune raspunsul.


Elevii asculta cerintele si colaboreaza intre ei pentru a stabili un
raspuns.
Elevii citesc cu atentie, prezint pe rnd parerile intre ei i
mpreun stabilesc un rspuns, iar liderul de echipa desemnat de
ei, va da raspunsul la interpretarea proverbului.

Asculta clarificarea raspunsului.


O.2
O.3

3. Evocarea
(Actualizarea
cunotinelor)

Ce condiii trebuie s ndeplineasc o persoan pentru a fi sofer?




Ce condiii trebuie s ndeplineasc o persoan care vrea s se
angajeze ca ofer, de exemplu?


Elevii precizeaz condiiile care trebuie s fie ndeplinite de o
persoan, pentru a fi sofer, adica: trebuie sa urmeze cursurile
scolii de soferi, sa faca ore de conducere iar apoi sa promoveze
examenele pentru a intra in posesia permisului.

Elevii rspund c are nevoie de permis de conducere (categoria
B).


Concluzie:
Pentru ocuparea unui post, angajatul are nevoie de un minimum
de informaii despre locul de munca: , conditii, obligatii,
cunostinte despre materiale, cunoasterea procesului tehnologic,
modul de obtinere a produselor finite, etc. In cutarea unui loc
de munc, va trebui s nvee s-i redacteze o scurt biografie,
denumit Curriculum vitae (lat. "cursul vieii"), document in
care, o persoana trebuie sa se descrie pe sine si sa detalieze
cursurile, cunostintele si calificarile obtinute pe parcursul
scolarizarii.

Problematizare:
De ce este important sa avem o meserie ?

Concluzie: Pentru a avea in viitor o sursa de venit, necesara
pentru asigurarea conditiilor de viata.



Elevii i actualizeaz condiiile de care trebuie s in cont n
cazul unei angajri, al dorinei de a-i gsi un loc de munc. Se
familiarizeaz cu termenul de Scolarizare.








Elevii se gndesc, raspund, incercand sa exprime cat mai clar
importanta unei meserii.

O.1
O.2
O.3
O.4
O.5
O.6


4. Anunarea
temei i a
obiectivelor
activitii

Anun tema leciei Explorarea carierei i obiectivele.
Notez titlul pe tabla.
La sfritul orei ve-i reusi:
- s intelegeti de ce este important sa aveti o meserie;
- sa cunoasteti pasii ce trebuie sa-i urmati in constructia
carierei ;
- s constientizati potentialul pe care il aveti in alegerea
unei meserii;
- s cunoasteti pasii care trebuie urmati in invatarea unei
meserii;
- s prezentati sarcinile si responsabilitatile ce trebuie sa
vi le asumati in activitatea preferata;
- s identifice schimbari ale diferitelor activitati umane,
aparute in timp.


Elevii sunt ateni.
O.1
O.2
O.3
O.4
O.5


5. Constituirea
sensului
(Prezentarea
noului coninut
i dirijarea
nvrii)

Explic elevilor sensul cuvintelor ,, Explorarea carierei :

- nainte s ncepem construcia carierei, trebuie s urmm
anumii pai i anume(Afisez planse representative):
-Autocunoaterea, explorarea propriului potenial i
analizarea propriilor interese (ce activiti ne plac, n ce
mediu de lucru ne-am simi cel mai bine, a abilitilor (ce
putem face cel mai bine,) i a personalitii (ce caliti
ne-ar ajuta n munc). ,,Ce pot sa fac?
- Identificarea opiunilor (explorarea carierei), cnd
evalum care sunt alternativele care ne intereseaz sau ni
se potrivesc. ,,Ce mi se potriveste?
- Acumularea de date i informaii despre fiecare opiune.
Vom examina datele i informaiile pe care le avem deja
i vom identifica resursele i informaiile de care am mai
avea nevoie. ,,Ce stiu? Ce pot sa stiu si sa invat?
- Evaluarea opiunilor, cnd vom identifica avantajele i
dezavantajele fiecrei opiuni. ,, Ce-mi place sau ce nu-
mi place?
- Selectarea unei opiuni ne va indica cantitatea de
informaii adunate i dac acestea sunt suficiente pentru a
putea lua o decizie.,, Ce imi doresc?
- Formularea unui plan de aciune ne va ridica o serie de
ntrebri cum ar fi: care sunt paii pe care trebuie s-i
urmm pentru realizarea deciziei; ce informaii i resurse
trebuie s avem pentru fiecare pas; care sunt posibilele
bariere i cum le depim. ,,Ce trebuie sa fac?
n final, vom observa c pe baza acestor pai vom putea lua
decizia corect care ne va ajuta s urcm cu succes pe scara
profesionala.









Elevii sunt atenti la informatiile noi pe care le transmit, incercand
sa retina pasii ce trebuie urmati in construirea carierei.



Elevii asculta cu interes.






























O.1
O.2
O.3
O.4
O.5
O.6


6. Reflecia
(Obinerea
performanei)

Se face reactualizare unor cunostinte dobandite anterior si
aplicarea noilor cunostinte privind cele doua domenii de
activitate.

Ce meserii cunoasteti ?
Ce meserii puteti invata la noi in scoala ?
Care dintre cele doua domenii considerati ca vi se potriveste si a-
ti vrea sa le invatati ?
Stiti ce se face in croitorie si tamplarie ?

Pot sa invat si alte meserii sau voi face toata viata ce am invatat
in scoala ?
Clarific raspunsul.





Elevii raspund.
Elevii raspund: croitorie si tamplarie.
Elevii raspund.

Elevii raspund.

Elevii raspund.


O.4
O.5


7. Asigurarea
feedback-ului

Parcurgem primii pasii in construirea carierei cu ajutorul unor
idei si imagini reprezentative.
Pentru acasa ve-ti avea de completat o fisa prin metoda diamant.
Cerintapentru elevi:
- sa completati cele patru fete ale diamantului conform
indicatiilor: ustensile si aparaturi, tipuri de materiale,
calificari necesare si obiecte finite.
- Elevii cu deficienta severa v-or completa aceeasi fisa prin
lipirea unor imagini pentru fiecare fata a diamantului sau
cate un desen..


Elevii asculta cu atentie.

Elevii, ajutai de profesor deduc aspecte importante n realizarea
temei pentru acasa.


8. Incheierea
activitatii
Multumesc elevilor pentru munca depusa in activitate, ii felicit
si ii recompensez cu o bulina galbena.
Elevii raspund si saluta.

S-ar putea să vă placă și