Sunteți pe pagina 1din 14

CE VOI FI CND VOI FI MARE?

-proiect de activitate integrat-

Propuntor:
BOGDNOIU MARIANA
ANUL I, P.I.P.P

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT


CE VOI FI CND VOI FI MARE?

DATA:26.05.2016
UNITATEA DE NVMNT: Grdinia nr. 64
PROFESOR MENTOR: Hurduc Gina
PROPUNTOARE: BOGDNOIU MARIANA
NIVEL: II (grupa mare)
TEMA ANUAL DE STUDIU: Ce i cum vreau s fiu?
TEMA ZILEI: Ce voi fi cnd voi fi mare?
TIPUL ACTIVITII:
deprinderi

dobndire de noi cunotine i consolidare de priceperi i

FORMA DE REALIZARE: activitate integrat de tip I:


ALA I+ ADE(DLC+DEC)+ALA II
FORM DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
DURATA: 90 minute

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE

I.

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL

1. ntlnirea de diminea:
Salutul: Bun dimineaa! Mi-ar plcea s fiu(meserie) pentru c- mprtirea cu
ceilali
Calendarul naturii
Noutatea zilei
2. Rutine: M pregtesc pentru activiti
3. Tranziii:

II.

Dimineaa a sosit
Vremea s o studiem
1,2,1,2, mergem toi n pai vioi!
Umerii i vom mica

ACTIVITI LIBER ALESE(ALA I)

Bibliotec: Ajut pompierul s sting focul!-labirint


Joc de mas: Alege i potrivete!
Construcii: Ateliere de lucru-piese lego

III.

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)


Domeniul Limb i Comunicare (DLC)

Tema: Ce miros au meseriile de Giani Rodari


Mijloc de realizare: memorizare
Obiective de referin:

S recepeteze un text care i se citete ori i se povestete, nelegnd n mod intuitiv


caracteristicile expresive i estetice ale acestuia;

S-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv pe baza experienei, activitii personale


i/sau a relaiilor cu ceilali i simultan s utilizeze un limbaj oral corect din punct de
vedere gramatica.

Obiective operaionale:

Cognitive:
OC1:s asculte cu atenie poezia recitat;
OC2: s rein titlul i autorul poeziei recitate;
OC3: s identifice meseriile din poezie;
OC4: s enumere alte meserii cunoscute;
OC5: s identifice mesajul exprimat n poezie;
OC6: s recite clar, corect, expresiv pe strofe i apoi, integral, poezia;

Afective:
OA1: s-i exprime aprobarea/dezabrobarea fa de tipurile de meserii ntlnite n
poezie;
OA2: s participe cu interes la activitate;

Psiho-motorii:
OPM1: s-i dezvolte aparatul fono-articular n pronunare corect a cuvintelor;
OPM2: s-i dirijeze efortul oculo-motor ctre centrul vizat de educatoare;
OPM3: s adopte poziia corect pe scunele;

Strategii didactice:

Resurse procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul,


Resurse materiale: plane;
Forme de organizare: frontal; individual, pe grupe;

Domeniul Om i Societate
Tema: Gala meseriilor
Mijloc de realizare: machet(confecionare)
Obiective de referin:

S cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activit i


practice;

Obiective operaionale:

Cognitive:
OC1: s denumeasc meseria aleas pentru a fi ataat pe machet;
OC2: s denumeasc materialele necesare realizrii lucrrii;
OC3: s foloseasc corect tehnicile de lucru nsuite anterior: lipire i desen n contur
OC4: s parcurg n ordine etapele de lucru n vederea realizrii temei propuse;
Afective:
OA1: s participe cu interes la activitate;

Psiho-motorii:
OPM1: s-i dirijeze efortul oculo-motor ctre centrul vizat de educatoare;
OPM2: s adopte poziia corect pe scunele;

Strategii didactice:

Resurse procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, aprecierea


verbal;
Resurse materiale: beioare de lemn, imagini cu meserii, lipici, machet;
Forme de organizare: frontal; individual;

ACTIVITI PE CENTRE DE INTERES


BIBLIOTEC: Unete meseria cu sunetul cu care ncepe cuvntul!-fi de lucru
Obiective operaionale:
O1: s recunoasc sunetele din fia de lucru;
O2: s denumeasc meseriile din fia de lucru;
O3: s asocieze sunetul cu imaginea corespunztoare;
O4: s reprezinte grafic cuvntul/silabele

ART:DOS Gala meseriilor(lucrare colectiv)-lipire


Obiective operaionale:
O1: s coloreze corespunztor imaginea dat;
O2: s lipeasc corect imaginea pe beiorul de lemn;
O3: s aeze figurina realizat pe machet, n locul corespunztor;

TIIN: Rezolv repede i bine!-fi de lucru


Obiective operaionale:
O1: s scrie cifra corespunztoare numrului de elemente din fiecare mulime;
O2: s scrie corect operaiile matematice;

IV.

ACTIVITI LIBER ALESE II(ALA II)


Meterim ghicitori!-concurs ghicitori

Obiective operaionale:
O1: s recunoasc meseria din ghicitoare, folosindu-se de amnuntele prezentate;
O2: s respecte regulile jocului;
O3: s dea dovad de spirit de echip i de fairplay;

Orice meserie are un miros!-vizionare ppt


Obiective operaionale:
O1: s urmreasc cu atenie filmuleul;
O2: s identifice meseriile din filmule;

SCENARIUL ZILEI
Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea.

- Diminea a venit
Repede noi ne-am trezit
i spre grdi am pornit
O nou zi a rsrit.
Zmbetul s-avem pe fa
n fiecare diminea
De joac de pregtim
S-nvm ne strduim.
Pe colegi s-i ajutm,
Sfaturi bune s le dm,
i cu dragoste s fim,
Jucrii s mprim.
Fluturaii suntem noi
Cei mai harnici i vioi
Cu attea aripioare
Clasa noastr-i ca o floare.
Salutul de diminea o realizez prin formula Bun dimineaa,.(numele colegului)!
Cnd voi fi mare voi fi(meseria) pentru c.! i se va plasa o minge la colegul urmtor,
care va spune aceeai formul.
Prezena o realizez n manier interactiv. n mijlocul copiilor, aez un co ule cu
imagini cu meserii. Fiecare copil va extrage o imagine iar cei care au extras meseriile de
nvtor, vor fi ajutoarele mele i vor avea ca sarcin s numeasc copiii abseni.
Tranziia ctre Calendarul naturii, se face prin intermediul versurilor:
Vremea s o studiem,
i-n calendar s o notm!
De e ploaie sau e soare,
Vrem s tim acum, oare?
Noutatea zilei
Copiii sunt ndrumai s observe elementele de noutate din sala de grup. Tranziia ctre
urmtoare etap se realizeaz prin cteva exerciii de nviorare:

Cercul mare i frumos,


Dreapta sus, apoi n jos
i cealalt tot aa,
i-amndou uite aa!
Batem palmele pe loc,
Din picioare trop, trop, trop.
i mnuele la fel,
Strngem cercul mititel.
Captarea ateniei o realizez prin intermediul unui joc. Pe rnd, copiii trebuie s extrag
dintr-un scule, imaginile ascunse(portcol, acuarele, lemn, lac, aracet, scorioar). Ei au ca
sarcin s ghiceasc, cu ajutorul indiciilor date de mine i cel ascuns n sac (imaginea unui nas)
ce trebuie s fac cu obiectele gsite.
Se va trece apoi, la activitatea de Educare a limbajului, memorizarea poezii Ce miros
au meseriile de Gianni Rodari. Se vor purta discuii pe marginea poeziei i se va extrage mesajul
transmis.
Se va trece apoi, la activitile pe centre. La fiecare centru, se vor prezenta obiectivele
propuse i se vor explica sarcinile de lucru, pe nelesul copiilor. Copiii, grupa i aleatoriu, vor
lucra la centrele deschise i se vor ajuta n finalizarea sarcinilor.
La centrul Bibliotec, au ca sarcin s asocieze sunetul corespunztor imaginilor date.
La centrul Art, au ca sarcin s realizeze o figurin cu o meserie specific.
La centrul tiin, vor avea de rezolvat o fi de calcul matematic.
nainte de nceperea lucrului la centre se vor realiza exerciii de micare, pe urmtoarele
versuri:
Umerii i vom mica,
Spatele vom ndrepta,
Sus-jos, sus-jos,
Pentru a lucra frumos.
Mna lebd o fac
Care d mereu din cap.
Lebedele-n jur privesc,
Minile eu le rotesc.
Palmele nu stau deloc
Ci se pregtesc de joc.
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca la o floare.
Copiii se vor muta de la un centru la altul, pn cnd toi vor trece pe la toate cele trei
centre de interes.
Dup terminarea activitii, copiii vor primi cartonae motivaionale pentru c au lucrat
frumos.
Activitatea se ncheie cu un concurs de ghicitori i o vizionare a unui filmule despre
meserii.

Secvenele
instruirii i
dozarea
1.Moment
Organizatori
c
15

Coninutul tiinific
Ob.
op.

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Aranjez materialele necesare


Copiii se aeaz pe scunele i
activitii. Creez o atmosfer sunt pregtii pentru nceperea
optim nceperii activitii.
activitii.
Distribui mijloacele de
nvmnt n fiecare centru de
activitate.
Activitatea debuteaz cu

Strateg
Procedural
e

ntlnirea de diminea.
Diminea a venit
Repede noi ne-am trezit
i spre grdi am pornit
O nou zi a rsrit.
Zmbetul s-avem pe fa
n fiecare diminea
De joac de pregtim
S-nvm ne strduim.
Pe colegi s-i ajutm,
Sfaturi bune s le dm,
i cu dragoste s fim,
Jucrii s mprim.
Fluturaii suntem noi
Cei mai harnici i vioi
Cu attea aripioare
Clasa noastr-i ca o floare.
Salutul de diminea l
realizez prin formula Bun
dimineaa,.(numele colegului)!
Cnd voi fi mare voi fi
(meseria) pentru c.! i se va
plasa o minge la colegul urmtor,
care va spune aceeai formul.
Prezena o realizez n manier
interactiv. n mijlocul copiilor,
aez un coule cu imagini cu
meserii. Fiecare copil va extrage
o imagine iar cei care au extras
meseria de nvtor, vor fi
ajutoarele mele i vor avea ca
sarcin s numeasc copiii
abseni.
Tranziia ctre Calendarul
naturii, se face prin intermediul
versurilor:
Vremea s o studiem,
i-n calendar s o notm!
De e ploaie sau e soare,
Vrem s tim acum, oare?
Noutatea zilei
Copiii sunt ndrumai s
observe elementele de noutate
din sala de grup. Tranziia ctre
urmtoare etap se realizeaz
prin cteva exerciii de nviorare:

Copiii particip la
poeziei de diminea.

recitarea

Copiii se salut folosind formula


dat.

Copiii extrag
coule.
Ajutoarele
abseni.

imaginile
numesc

Conversaia

din

Conversaia

copiii

Joc de
socializare

Copiii completeaz calendarul


naturii.

Copiii observ elementele de Observaia


noutate i discutm pe baza lor.
Exerciiul

Cercul mare i frumos,


Dreapta sus, apoi n jos
i cealalt tot aa,
i-amndou uite aa!
Batem palmele pe loc,
Din picioare trop, trop, trop.
i mnuele la fel,
Strngem cercul mititel.
2.Captarea
ateniei
10

3.Anunarea
temei
i a
obiectivelor
leciei
1'

Captarea ateniei o realizez


prin intermediul unui joc. Pe
Copiii extrag obiectele din
rnd, copiii trebuie s extrag
dintr-un scule, imaginile unor scule, le denumesc i rspund
obiectele
ascunse(portocal, la ntrebrile adresate.
acuarele, lemn, lac, aracet,
scorioar). Ei au ca sarcin s
ghiceasc, cu ajutorul indiciilor
date de mine i cel ascuns n sac
(imaginea unui nas) ce trebuie s
fac cu obiectele gsite. Dup
extragerea obiectelor, trebuie s
rspund la ntrebrile:
- Ce este acest obiect?
- Ce miros are?
- n ce meserie se poate
folosi?

Explic copiilor c pentru a


nelege mai bine c orice
Copii ascult anunarea
meserie este diferit, vom nva
poezia, Ce miros au meseriile subiectului i a obiectivelor.
de Gianni Rodari.

Conversaia

conversaia
observaia
explicaia

conversaia

4.Desfurar
ea activitii
25'
OC1
OC2
OC3
OC4
OC5
OC6
OA 1
OA 2
OPM1
OPM2
OPM3

5.Asigurarea
reteniei i a
transferului
10 '
OA 1
OC 6

6.Obinerea
performanei
i a reteniei
15'

Recit integral, poezia Ce


miros au meseriile de Gianni Copiii ascult poezia.
Rodari. Recit apoi, fiecare strof,
pentru a discuta pe baza ei i
Copiii identific titlul i autorul.
pentru a explica noile cuvinte.
Precizez titlul i autorul poeziei. Copiii rspund la ntrebrile
adresate.
Recit eu prima strof iar copiii
repet dup mine.
Recit apoi, a doua strof, copiii
repet dup mine i apoi recitm
mpreun prima i a doua strof. Copiii repet poezia.

Conversaia
Explicaia

Exerciiul

Procedez la fel, pn la ultima


strof.
Formez apoi, 3 grupe de copiii i
fiecare grup va repeta cte dou
strofe,
relundu-se
strofele
anterioare, de fiecare dat.
Ceilali copii au ca sarcin s
repete n oapt, pn relum
memorizarea integral.

O voi realiza prin cu ajutorul Copiii rspund la ntrebri.


ntrebrilor reproductive:
Ce meserie ai dori s avei din Copiii recit poezia.
poezia nvat? De ce?
Numesc copiii care vor
reproduce poezia, pe strofe. i
sprijin pe cei care au nevoie de
ajutor.
nainte de a ncepe lucrul pe
centre, realizez tranziia prin
versurile:
Umerii i vom mica,
Spatele vom ndrepta,
Sus-jos, sus-jos,

Copiii realizeaz tranziia


ctre centrele de interes.

Conversaia
Explicaia
Exerciiul

Conversaia

Pentru a lucra frumos.


Mna lebd o fac
Care d mereu din cap.
Lebedele-n jur privesc,
Minile eu le rotesc.
Palmele nu stau deloc
Ci se pregtesc de joc.
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca la o floare.

O1
O2

An

O3

Anun temele propuse la


Copiii ascult temele i
fiecare centru precum i
obiectivele
propuse
pentru
obiectivele
pe
nelesul
fiecare centru.
copiilor.

Explicaia

Fi

OA1

Be
lem

OPM 2

La centrul Bibliotec primesc


o fi de lucru n care, au ca
sarcin s asocieze meseriile
cu
sunetul
corespunztor
denumirii.

OC1
OC2
OC3
OC4
OA1
OPM1
OPM2
O1
O2
O3

Fi
La centrul Art trebuie s
Demonstra

i
realizeze un o gal a
a
meseriilor.
Fiecare
copil Copiii lipesc figurina pe
beioare i o aaz pe machet,
trebuie s realizez o figurin ce
n locul corespunztor.
Explicaia
denumete o meserie i s o
aeze n locul corespunztor
din machet.

OPM 1

O1
O2

7.Evaluarea
5'

La

Explicaia
Copiii rezolv fia de lucru.

La centrul tiin, au de
rezolvat o fi cu exerciii Copiii rezolv fia de lucru.
matematice. Le explic modul
de rezolvare al fiei i ajut pe
cei care au nevoie.
Se realizeaz prin turul galeriei.
Copiii i exprim preri
Voi discuta mpreun cu copiii privind lucrrile proprii i ale
despre corectitudinea realizrii colegilor.
lucrrilor, despre aspectul lor
estetic dar i despre gradul de
implicare al fiecruia.

Im
me

Explicaia

Conversaia

M
Turul
galeriei

7.ncheierea
activitii
11'
O1
O2
O3

O1
O2
O3

Trecerea ctre activitile de


recreere o realizez prin tranziia,
1,2,1,2,
pompierii
suntem
noi.... Explic copiilor c vom
desfura
un
joc-concurs,
Meterim ghicitori i le prezint
regulile. mpart grupa n dou
echipe,
explic
desfurarea
jocului, execut un joc de prob i
apoi trec la desfurarea propriuzis. Ctig echipa care are cele
mai multe rspunsuri corecte.
A doua activitate de recreere o
realizez cu ajutorul unui filmule
despre meserii.
Fac aprecieri generale i
individuale privind activitatea
copiilor i le ofer ca stimulente,
cartonae motivaionale.

Copiii realizeaz tranziia.


Copiii ascult
regulile jocului.

indicaiile

Conversaia

Ca

i Demonstrai
a
Joc-concurs

Copiii particip la joc i rspund


la ntrebri.

Copiii vizioneaz filmuleul.


Copiii primesc stimulentele.

C
mo

S-ar putea să vă placă și