2 copii , 18 zile lucrate, salariul de baza 850 lei, avantaje 50 lei
Venit brut: 850+50= 900
Contributii: CAS 10.5%= 900*10.5%=95 lei Cass 5.5% = 900*5.5%=50 Somaj 0.5%=900*0.5%=5 Deducere personala(deducerea personal, pentru salariaii care nu au persoane n ntreinere, este de 300 lei, 400 pt o pers, 500 pt 2 pers.etc Tichete de masa = 18*9.41=169.38 Impozit pe venit= (salariu brut +tichete- contributii)* 16%=900+169-95-505-500=419*16%=67 lei - nregistrarea cheltuielii cu salariul brut (cu venitul brut): 641 = 421 900 lei - nregistrarea impozitului pe salarii reinut din salariul brut: 421 = 444 67 lei - nregistrarea CAS individual reinut din salariul brut: 421 = 4312 95 lei - nregistrarea sntii individuale reinut din salariul brut: 421 = 4314 50 lei - nregistrarea omajului individual reinut din salariul brut: 421 = 4372 5 lei -distribuirea de tichete de masa 642=5328 169 lei
Rezult salariul net de plat ctre salariat: 850 + 50 + 169 67 95 50 5
= 852 lei. Contributii angajator: 6451 = 4311 cu 15.8% (CAS angajator) 142 6453 = 4313 cu 5,2% (CASS angajator) 47 6452 = 4371 cu 0,5% somaj 5 6458 = 4315 cu 0,85% (contrib. concedii si indemnizatii) 8 6458 = 4316 contrib. accidente de munca si boli profesionale 1 6458 = 447 cu 0,25% (fond garantare creante salariale) 2 Total cheltuieli cu salariile :900 +169+142+47+5+8+1+2 = 1274 2 Venituri din vanzarea marfurilor 19000 Venituri din prestari de servicii 7000 Venituri din vanzare utilaj 13000 Venituri din dobanzi 800 Venituri din provizioane 1000 Amortizare fiscala 1500 Venituri din incasarea unei amenzi 200 Cheltuieli de protocol 500 Cheltuieli cu sponsorizarea 1000 Pierdere fiscal 2014 3000 Cheltuiala cu impozitul pe profit 1000 Cheltuieli cu amortizare contabila 2200 Ajutoare sociale 500 Cheltuieli cu servicii 10000 Cheltuieli cu activele cedate 10000 Cheltuieli de protocol 2%( t ven-t chelt + ch de protocol+ch cu imp pe profit) Venituri totale = 19000+7000+13000+800+1000+200=41000 Cheltuieli totale = 500+1000+1000+2200+500+10000+10000=25200 =2%(41000-25200+500+1000)=346 deductibil 500-246=154 nedeductibil Ajutoare sociale=2% cheltuieli cu salariile= 2%*1274=25 lei deductibile cheltuieli nedeductibile 475 Venituri neimpozabile= venituri din provizioane+ven din dobanzi(daca provizioanele au fost 100% deductibile la constituire si ven din amenzi daca chelt a fost neded initial) = 1000+200=1200 Cehltuieli nedeductibile= ch de protocol 154+ ch cu sponsorizarea 1000 + ch cu imp 1000+ch cu amortizarea 700(contabila-fiscala)+ajutoare sociale 475=3329 Impozit Total venituri-Total cheltuieli-venituri neimpozabile+cheltuieli nedeductibile=41000-25200-1200+3329= 17929- pierdere fiscal 3000= 14929*16%=2389 Credit fiscal=min( 3:1000 din CA, 20% din imp pe profit, chelt cu sponsorizarea) CA=19000+7000=26000 lei Credit fiscal=min( 78 , 478, 1000) = 78 Impozit datorat= 2389 78 =2311 Impozit de plata= impozit datorat impozit deja platit = 2311- 1000= 1311 691 = 4411 1311 Prorata= Venituri SDD/ Venituri SDD+ Venituri SFDD