Sunteți pe pagina 1din 2

Prof.

David Corina
PROIECT DIDACTIC

Obiectul :Chimie
Clasa : a VIII-a
Titlul leciei : Proprietile bazelor
Tipul leciei : lucrare de laborator
Obiective :
- cognitive . Elevii trebuie s : - s dobndeasc teorii i principii ale proceselor chimice specifice
bazelor , n scopul formrii limbajului chimic caracteristic acestei categorii de substane compuse.
- s utilizeze cunotinele teoretice i deprinderile practice dobndite
n efectuarea unor experiene ;
- s cunoasc terminologia specific , referitoare la substanele
chimice.
- capaciti i deprinderi intelectuale. Elevii trebuie s posede urmtoarele abiliti :
- s interpreteze finalitile proceselor chimice n funcie de condiiile
de reacie;
- s utilizeze un limbaj specific corect.
- comunicare. Elevii trebuie s fie astfel informai nct :
- s prezinte informaiile , observaiile referitoare la proprietile
bazelor , s ntocmeasc referatul lucrrii de laborator .
- rezolvare de probleme. Elevii trebuie :
- s recunoasc natura problemei propuse spre rezolvare;
- s aplice logaritmul de rezolvare corespunztor .
- deprinderi practice . Lecia trebuie s angajeze elevii :
- s mnuiasc corect ustensilele , instalaiile i reactivii chimici
necesari nelegerii conceptului de baz ;
- s poat efectua experimente dup instruciuni verbale sau scrise.
Metode folosite: - conversaia , experimentul
Mijloace didactice : - stativ de eprubete , reactivi necesari
Desfurarea leciei :
I.
Moment organizatoric : notarea absenelor i organizarea activitii: 2min
II.
Anunarea temei i organizarea activitii: 5min.
Astzi se face o lucrare de laborator pentru a aplica proprietile chimice ale bazelor. Tema
lucrrii este : Proprietile bazelor .
Experienele efectuate se vor trece n fia de lucru , care a fost distribuit la bnci.
Se scrie pe tabl tabelul din fia de lucru :
Nr.
crt.

Denumirea
experimentului

Reactivi
necesari

Ecuaia
reaciei

Observaii i
concluzii

III.
Desfurarea lucrrilor : 33min.
Planul lucrrilor ce vor fi efectuate de ctre elevi :
1. Aciunea bazelor asupra indicatorilor
2. Reacia dintre o baz i un acid
3. reacia dintre o baz i un oxid acid
4. Reacia dintre o baz i o sare solubil
Prin metoda conversaiei se reamintesc cunotinele teoretice care stau la baza lucrrilor ce se vor
efectua , pe msur ce ele se desfoar , pentru a realiza legtura dintre teorie i practic pentru a
ndruma activitatea elevilor.
- Ce sunt bazele ? Exemple

- Cum se poate recunoate o baz cu ajutorul indicatorilor?


Se efectueaz experiena 1. i problema 1.
Concluzie :
Schimbarea culorii indicatorilor sub aciunea
Turnesol
bazelor
albastru

Fenolftalein
Rou - crmiziu

- Cu ce substane reacioneaz bazele?(acizi, oxizi acizi, sruri)


Se efectueaz experiena 2.Se scrie ecuaia reaciei care a avut loc. Experiena se face n prezen de
indicator.
Se rezolv problema 2.
Concluzie : - schimbarea culorii.
Se scrie ecuaia experienei 3.
Se fac aprecieri teoretice asupra reaciei : reacia se pune n eviden prin tulburarea apei de var.
Se rezolv problema 3.
Se efectueaz experiena 4. i problema 4.
Concluzie : - se obine o sare insolubil.
VI. Discuia de ncheiere : 5 min.
Se fac aprecieri asupra modului cum s-au desfurat lucrrile , asupra cunotinelor teoretice constante ,
asupra disciplinei din timpul orei.
V. Tema pentru acas : 5 min.
Se discut tema pentru acas , pentru uurarea lucrului elevilor acas.

S-ar putea să vă placă și