Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Cucu Ioana
Facultatea de Peisagistic
ANUL III
2 Decembrie 2015

Argument

Agropedologia se adreseaz elevilor de clasa a XI-a a liceelor cu profil agricol. Timpul alocat pentru
studierea acestui capitol este de de dou ore pe sptmn.
Necesitatea formrii laturii practice a procesului de nvmnt din licee a condus la proiectarea unui
curriculum bazat pe competene. Drept urmare, prin Agropedologie elevii vor fi capabili s realizeze
clasificri ale orizonturilor solurilor i ale proceselor cu rol n formarea profilului de sol, s realizele o
clasificare a proprietilor solului(proprietati chimice, fizico-mecanice,fizice, morfologice si hidrofizice), s
defineasc solul, soluia solului i s prezinte proprietile acesteia din urm , s recunoasc coloizii solului i
principalele lor proprieti.
Disciplina Agropedologie vine n completarea disciplinelor de Fitotehnie,Agregate si instalatii
pentru Agricultura, Cultura plantelor de camp, Cultura plantelor horticole ,Agrochimie i Ecologie.

Valori si atitudini

Constientizarea insusirilor principale ale solurilor si a modului in care influenteaza ele capacitatea de
productie a acestora in stabilirea tehnologiilor de cultivare.
Cunoasterea asolamentelor si a rolului lor in obtinerea unor productii mari si de calitate.
Respectarea metodelor de combatere integrate si chimica a buruienilor.

Sugestii metodologice

Acestea vor fi alese tinandu-se seama de faptul ca elevii au stiluri de invatare diferite si vor fi
adaptate in functie de cele trei tipuri principale de invatare: visual, auditiv si practic.
Pentru o eficacitate maxima si acoperirea celor trei tipuri de invatare se vor utiliza urmatoarele
strategii de invatare:
Video(film, prezentari PowerPoint, documentare);
Imagini;
Vizite.
In vederea centrarii pee lev si pentru asigurarea formarii competentelor specific prevazute in
programa se recomanda:
Utilizarea unor metode active/interactive(descoperire, cooperare, asociere, comparare);
Realizarea de proiecte, prezentari si portofolii;
Utilizarea mijloacelor multimedia(calculator, videoproiector, table interactiva).

Competente specifice

Continuturi

1.
2.

3.
4.

5.

6.

7.
8.

9.

10.

11.

12.

13.

Timpul
necesar

Folosirea terminologiei de
specialitate;
Identificarea nivelurilor
factorilor de mediu si corelarea
lor cu cerintele plantelor de
camp;
Identificarea si descrierea
proprietatilor solului;
Identificarea factorilor care
diminueaz producia plantelor
cultivate i aplicarea msurilor
de reducere a influenei
acestora;
Recunoaterea componentelor
profilului de sol i descrierea
proceselor de formare a
acestuia;
Explicarea rolului
componentelor organice i
minerale ale solului n viaa
plantelor;
Explicarea nsuirilor
principalelor tipuri de soluri;
Selectarea lucrrilor de
ngrijire necesare pentru
ntreinerea unei culture;
Stabilirea intervalului optim de
recoltare a culturilor, n funcie
de destinaia produsului;
Proiectarea regimului de
fertilizare a unei culturi, n
funcie de fertilitatea natural a
solului i de sortimentul de
ngrminte existente;
Proiectarea sistemelor de
lucrri ale solului pentru
grupele de culturi de camp;
Proiectarea lucrarilor de
infiintare a culturilor prin
insamantare sau plantare;
Aplicarea cunotinelor
dobndite pe parcursul
formrii n situaii, contexte
noi.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.

19.
20.
21.

22.

23.

24.
25.
26.

Factori de mediu i niveluri optime ale acestora;


Mijloace i msuri de reglare a nivelului factorilor de mediu al vieii plantelor;
Sursele de provenien ale prii minerale i ale celei organice ale solului;
Influena componentelor minerale si organice asupra fertilitii solului:
produse rezultate n urma proceselor de dezagregare, alterare i humificare;
Proprieti fizico-chimice i mecanice ale solului: textura, structura;
Proprietile hidrofizice, de aeraie i termice ale solului: formele de ap din
sol, permeabilitatea solului pentru ap, ascensiunea capilar a apei;
Proprietile chimice ale solului: soluia solului, reacia solului;
Procese de difereniere pe adncime a compoziiei solului: bioacumularea,
argilizarea, argiluvierea, podzolirea, gleizarea, salinizarea, carbonatailuvierea,
procese vermice, procese vertice;
Clasele de soluri: molisoluri, argiluvisoluri (caracteristici generale);
nsuirile solului i profilului de sol: cerniozom; brun rocat;
ngrminte minerale i organice folosite pentru creterea fertilitii solului;
Lucrrile solului: lucrarea cu plugul, lucrarea cu grapa, lucrarea cu
cultivatorul, lucrarea cu combinatorul;
Sisteme de lucrare a solului pentru diferite grupe de culturi de camp;
Semnatul i plantatul procedee de nfiinare a unei culture;
Smna nsuirile de calitate ale seminei, pregtirea seminei pentru
semnat;
Materialul de plantat nsuiri de calitate i pregtirea lui pentru plantare;
Metode de nfiinare a unei culturi de camp;
Parametrii pentru nfiinarea unei culturi: distane de semnat, epoca de
semnat, adncimea de semnat pentru culturile de cmp i culturile
legumicole;
Lucrri de ngrijire cu caracter general: afnarea solului (cu grapa cu coli, cu
grapa cu discuri sau cu subsolierul - n vii, cu sapa rotativ);
Combaterea buruienilor, combaterea duntorilor i agenilor patogeni,
fertilizarea suplimentar, irigarea;
Lucrri de ngrijire specifice sau cu caracter ocazional: eliminarea excesului
de ap, verificarea viabilitii plantelor anuale sau a viabilitii mugurilor
plantelor multianuale, tvlugirea dup semnat, muuroitul, completarea
golurilor, rritul, susinerea plantelor n poziie vertical, copilitul, crnitul,
tieri de formare i tieri de rodire;
Buruienile din culturile agricole i combaterea lor: pagube produse de
buruieni, clasificarea buruienilor, surse de mburuienare, procedee i mijloace
de prevenire i combatere a buruienilor.
Boli i duntori ai plantelor cultivate: pagube produse de duntori i ageni
patogeni, principalele grupe de boli i duntori ai plantelor cultivate,
procedee i mijloace de prevenire i combatere a duntorilor i agenilor
patogeni.
Insuficiena apei din sol irigarea.
Recoltarea culturilor la maturitatea fiziologic pentru produse destinate
nfiinrilor culturilor.
Recoltarea culturilor la maturitatea tehnic pentru produsele destinate
consumului.

Desfasurarea lectiei pe secvente

MI

MT

MD

FOC

(5 min.)

Moment organizatoric:

(5 min.)

(5 min.)

(15 min)

Elevii citesc fisa de lucru;


Elevii se documenteaza pe baza lectiei din
caiet predate in ora precedent;
Elevii completeaza fisa de lucru(rebusul);
Elevii isi noteaza Solutia finala rebusului ce
reprezinta titlul lectiei urmatoare de
Agropedologie
Elevii realizeaza impreuna cu profesorul
corectarea fisei de lucru.

Trecerea la lectia noua/captarea atentiei:

(15 min.)

Organizarea clasei in grupe de cate doi elevi;


Prezentarea fisei de lucru(in cazul de fata a
rebusului);
Lamurirea eventualelor intrebari legate de
fisa de lucru;

Activitatea independenta a elevilor:

(1 min)

Recapitulam notiuni importante din


Formarea si alcatuirea profilului de sol;
Clasificam proprietatile chimice ale solului.

Instructaj introductiv:

Care sunt proprietatile chimice ale solului?

Predarea/invatarea lectiei noi

af

Efectuam prezenta si trecem absentii;


Verificam tinuta elevilor;
Pregatim materialul pentru desfasurarea
lectiei.

Anuntarea lectiei:

cv

Definitia pentru Solutia solului: Reprezinta o


solutie diluata si complexa alcatuita din
diferite substante ce se gasesc in apa din
sol(in stare de dispersie ionica, moleculara
sau coloidala);
Compozitia elementara a solutiei solului
cuprinde elemente ce intra in alcatuirea
plantelor: Azot, Potasiu, Calciu, Fier, Sulf,
compusi ai ierului, compusi ai aluminiului,
compusi ai manganului, ammoniac, dioxid
de carbon, magneziu, saruri de calciu, sodiu,
amoniu, acizi minerali;
Solutia solului este foarte diluata in general
datorita faptului ca se gasesc cantitati mici de
substante.
Solutia solului poate influenta in mod pozitiv
viata plantelor: Aceasta reprezinta sursa
directa de aprovizionare a plantelor cu
substante nutritive. Drept urmare, solurile la
care solutia prezinta un continut in care se
gasesc toate elementele de nutritive, in
raporturile cerute de plante, asigura cresterea
optima a acestora;
Solutia solului poate influenta in mod
negative viata plantelor: Aceasta este direct
daunatoare cresterii plantelor aatunci cand
solul prezinta un continut ridicat de saruri

cv

fd

solubile sau in cazul in care solul este


puternic acid sau chiar puternic alcalin;
Coloizii intalniti in sol pot fi
minerali,organici si organo-minerali;
Coloizii minerali sunt reptrezentati de argila,
oxizi de fier si de alumini;
Argila reprezinta principalul colloid al
solului;
Coloizii organici sunt reprezentati de acidul
humic;
Coloizii organo-minerali sunt coloizii cei
mai raspanditi in sol;
Proprietatile coloizilor sunt reprezentate de
adsorbtie, de schimbul de cationi, peptizare
si coagulare;
Adsorbtia reprezinta atragerea si retinerea
unor ioni la suprafata particulelor coloidale;
Particulele coloidale de humus si de argila au
sarcini electrice negative si din aceasta cauza
ele pot atrage si fixa ioni pozitivi(CATIONI);
Cationii adsorbiti de catre particulele
coloidale de argila si humus pot fi schimbati
cu alti cationi din solutia solului, fenomen
denumit CAPACITATE DE SCHIMB
CATIONIC;
Peptizarea:Particulele coloidale de humus
sau de argila au aceeasi sarcina ionica in
solutie. Drept urmare, particulele se resping
si inseamna ca se afla in stare de dispersie;
Coagularea poate fi reversibila sau
ireversibila;
Atunci cand coaguleaza ireversibil, coloizii
prezinta stabilitate . Acestia nu pot fi levigati
in adancime si leaga particulele de sol in
aggregate structurale.
Principala proprietate a colpexului colloidal
este adsorbtia. Din aceasta cauza complexul
colloidal mai poarta denumirea si de
COMPLEX ADSORBTIV AL SOLULUI.

Fixarea cunostintelor( 4 min.)

Lectia de predare-invatare(mixta)

A. REPERE GENERALE

Student: Cucu Ioana


Disciplina: Agropedologie
Clasa: a XI-a A
Subiectul lectiei: Proprietatile chimice ale solului
Tipul lectiei: Formare de deprinderi si obisnuinte
Durata: 50 min.

B. OBIECTIVE OPERATIONALE
O1: Elevii sa defineasca Solutia solului si Adsorbtia;
O2:Elevii sa enumere elementele care intra in alcatuirea solului;
O3:Elevii sa exemplifice coloizi intalniti in sol in functie de categoriile din care fac parte;
O4:Elevii sa precizeze proprietatile coloizilor.

C. ANALIZA RESURSELOR DIDACTICE


1)Metode de invatamant(MI):
Expunerea(exp);
Conversatia(cv);
Observatia(obs)
2)Mijloace tehnice(MT):
Fise de fixare a cunostintelor(ffc)
3)Forme de organizare a clasei(FOC)
Activitatea frontal(af);
Activitatea individuala(ai);
Activitati de grup(ag).

Planul tablei
Proprietatile chimice ale solului
1)Solutia solului si proprietatile ei
2)Coloizii solului si principalele lor proprietati

3)Capacitatea de retinere a solului (Adsorbtia)


Definitia pentru Solutia solului:

Solutia solului reprezinta o solutie diluata si complexa alcatuita din diferite substante ce se gasesc in
apa din sol(in stare de dispersie ionica, moleculara sau coloidala);

Elemente ce intra in compozitia solutiei solului:

Azot(N);
Potasiu(K);
Calciu(Ca);
Fier(Fe);
Sulf(S);
Compusi ai fierului, ai aluminiului si ai manganului;
Ammoniac(NH3); dioxid de carbon(CO2);
Magneziu (Mg);
Saruri de calciu;
Sodiu(Na);
Amoniu(NH4);
Acizi minerali.

Coloizii solului:

Minerali;
Organici;
Organo-minerali.

Proprietatile coloizilor:

Adsorbtia;
Schimbul de cationi;
Peptizarea;
Coagularea.

Definitia pentru Adsorbtie:

Adsorbtia reprezinta atragerea si retinerea unor ioni la suprafata particulelor coloidale.

S-ar putea să vă placă și