Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:17.12.2013
Gradinita cu P.N. Romanasi
Nivel:I-grupa mijlocie
Propunator:Profesor inv.prescolar:.Jimborean Simona
Tema anuala:Cand,cum si de ce se intampla
Tema proiectului:,,Magie de iarna
Subtema: ,,Scrisoare catre Mos Craciun
Tema activitatii:,,Daruri pentru suflet
Forma de realizare:Activitate integrata
Tipul lectiei: consolidarea si sistematizarea cunostintelor insusite anterior
Categorii de activitate: ADP-intalnirea de dimineata
ALA-Biblioteca,Casuta papusii,Stiinta
ADP-DEC+DOS
ALA-joc de rol :,,De-a colindatorii
Scopul activitatii:sensibilizarea copiilor in vederea respectarii
traditiilor populare referitoare la sarbatorile de iarna.
Comportamente urmarite:
Activitati de dezvoltare personala ( ADP)
ID-,,Craciunul se apropie
O1-sa utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
O2-sa observe vremea de afara oferind verbal cateva caracteristici ale anotimpului in
care ne aflam;
O3-sa participe la activitatea de grup,atat in calitate de vorbitor cat si in calitate de
auditor.
Activitati la libera alegere (ALA)
Casuta papusii,,Coca pentru colacei
O1-sa identifice ingredientele folosite;
O2-sa urmareasca etapele obtinerii aluatului;
Biblioteca:,,Magia sarbatorilor de iarna
O1-sa vizioneze cu atentie prezentarea Power-point;
O2-sa descrie obiceiurile/traditiile pe baza imaginilor prezentate
Stiinta:,,Braduletul trist
O1-sa impodobeasca bradul folosindu-se de cunostintele matematice dobandite
anterior(numar/culoare/marime/pozitii spatiale)
Activitati pe domenii experientiale (ADP)
DEC-modelaj
O1-sa denumeasca materialele de lucru;
O2-sa modeleze colacei pentru colindatori,prin miscare translatorie a palmelor fata de
planseta;
O3-sa le aseze in tava.

DOS-abilitati practice
O1-sa realizeze obiecte necesare aranjarii mesei de Craciun;
O2-sa-si consolideze deprinderile de a lipi/picta/aplica;
O3-sa aranjeze cu obiectele obtinute masa de Craciun;
O4-sa coopereze in grup pentru rezolvarea sarcinilor.
ALA-Joc de rol :,,De-a colindatorii
O1-sa interpreteze expresiv colindele invatate;
O2-sa manifeste un comportament civilizat.
Obiectiv integrator:
-sa aplice cunostintele dobandite pe parcursul intregii zile,in realizarea unui ambient
specific sarbatorii Craciunului.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee:conversatia,jocul,explicatia,exercitiul,ciorchinele,turul
galeriei,mana oarba,descrierea,lucru individual si in grupuri
mici,surpriza,recompensa,jocul de rol.
Resurse materiale:imagini ce ilustreaza diferite aspecte ale sarbatorilor de iarna,in
special de Craciun,fulgi simpli si colorati,video proiector,laptop,imagini PPT,globuri de
diferite culori si forme,cutii de cadouri,conuri de
brad,beteala,faina,apa,drojdie,sare,tava,planseta,sorturi,stergare,vase pentru apa,farfurii
de plastic,pahare de plastic,suporturi pentru servetele,suporturi pentru
lumanari,pensule,lipici,diferite materiale din natura si sintetice,servetele de
masa,lumanari,costume nationale,etc.
Forma se organizare:Activitatea intregii grupe ,impletita cu cea pe grupuri mici si
individual.
Durata : o zi
Bibliografie :
1.M.ed.C-Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7ani).2008
2.Metodica activitatilor instructiv educative in gradinita de copii-ed.Gheorghe Cartu
Alexandru,Craiova,2009
3.Revista ,,Invatamintul prescolar,nr.1-2/2010
4.Ziua buna incepe la ,,Intalnirea de dimineata-editura Tehno-Art
SCENARIUL ZILEI

Programul zilei incepe cu ,,intalnirea de dimineata


Dupa sosirea tuturor copiilor ,se trece la activitatea numita
,,Intalnirea de dimineata.
TRANZITIA spre spatiul dedicat acestui moment al zilei se face prin
colinda:,,Colindam Iarna
SALUTUL:
Copiii sunt asezati in cerc pe pernite, pentru a exista contact vizual
intre toti
membrii grupului.educatoarea saluta intai intregul grup prin versurile:
,,Buna dimineta ,dragi copii
Incepem o noua zi
Soarele a rasarit
Eu va zic :,,Bine-ati venit
apoi saluta copilul din stanga ei,(buna dimineata fulg de nea Ricardo)acesta sa
intoarce spre colegul din stanga si repeta salutul. Se procedeaza in acest mod pana cand
toti copiii se saluta.
NOUTATEA ZILEI:
Educatoarea va indrepta atentia spre musafirul din grupa,doamna inspectoar care
a venit la ei sa-i vada cat sunt de cuminti si cate lucruri stiu ei despre iarna in general si
despre Craciun in special.
PREZENTA COPIILOR:se lucreaza la panoul fluturasi.
Educatoarea ii numeste pe rand folosindu-se de particularitati de
vestimentatie (ex. ,,Sa vina o fetita cu rochita rosie) ,iar copilul vine si pune un fulg in
dreptul fluturasului .
Educatoarea rosteste urmatoarele versuri:
,,Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am intalnit
Oare cine nu a venit?
Impreuna cu copiii ,educatoarea spune numele celor absenti si
precizeaza ca fluturasii acestor copii sunt foarte suparati pentru ca ei nu au un
prieten cu care sa se joace.
CALENDARUL NATURII:
Se reaminteste anotimpul in care ne aflam,luna si ziua,se completeza calendarul
naturii.Copiii sunt rugati sa spuna cum a fost vremea de afara.Unul dintre ei alege
semnele corespunzatoare vremii si le aseaza la panou.
IMPARTASIREA:
Se dezvolta un dialog cu copiii in legatura cu ce au facut ieri dupa ce au plecat
de la gradinita.
MESAJUL ZILEI:
,,SE APROPIE CRACIUNUL

ACTIVITATEA DE GRUP:
Educatoarea dezvolta un dialog pe tema sarbatorii Craciunului si
prezinta pe scurt cateva obiceiuri si traditii mai vechi.
MOMENTUL DE INVIORARE:
In fiecare dimineata/Sa avem gandul bun pe fata/Spre soare sa
privim/Iubire sa daruim/De gandul rau sa ne ferim/Sa adunam doar
bucurie/Si-n lume s-o raspandim/ Buna dimineata cer frumos/Buna
dimineata soare luminos/
Buna dimineata micutule vant/Care alergi pe pamant/Buna dimineata
pasarele mari si mici/Buna dimineata pietre tari/Buna dimineata animale mici si mari.
Le voi cere copiilor sa faca un moment de liniste ,pentru ca am auzit o bataie in
usa .Este postasul care aduce o cutie si o scrisoare recomandata,din partea Mosului
Craciun.(anexa 1.)
Le voi citi scrisoarea din care ei vor afla atat tema zilei cat si sarcinile de lucru
generale.
Voi trece la etapa ,,Reactualizarea cunostintelor,realizata printr-un joc.
Folosindu-ma de cateva imagini voi indruma micutii sa realizeze un,, ciorchine .
Prin tranzitia :1,2,3,4,5.
Ma intorc din nou aici,
voi reveni la cutia surpriza,voi intreba copiii daca sunt curiosi sa afle ce se
gaseste in ea,o voi deschide si vom descoperii mai multe pliculete,pe care vor fi scrise
anumite sarcini de lucru.(anexa )
Din aceste scrisori, copiii afla ca Mos Craciun a pregatit pe centre diverse materiale
pentru a se convinge de harnicia si priceperea lor.
TRANZITIE:
,,Unul dupa altul /In rand ne asezam / Unul dupa altul / Spre centre plecam!
Ii invit pe copii sa se indrepte la sectoarele pregatite.Le prezint copiilor centrele de
activitate,materialele si sarcinile pe care le au de indeplinit.
Educatoarea indruma copiii,mai intai spre sectorul casuta papusii,unde voi
pregatii coca pentru colacei ,folosind materialele existente la acest
sector(faina,apa,sare,drojdie) si fiind binenteles ajutata de catre copii.
Voi face referire la faptul ca dupa ce framanta aluatul , bunica mea spunea ca
trebuie lasat sa se odihneasca ,in timp ce ea ne spunea povesti de Craciun. O sa-i indrum
pe copii sa facem acelasi lucru si o sa ne oprim la sectorul biblioteca unde vom viziona
imagini Power-point,care prezinta obiceiuri de Craciun.
Dupa discutiile purtate in urma vizionarii,ma voi opri asupra faptului ca am vazut
un brad stralucitor, dar privind spre bradutul nostru,observ ca este trist deoarece el nu este
impodobit.
Propun copiilor sa rezolvam acesta problema,folosindu-ne de
materialele gasite la sectorul stiinta. Copii sunt invitati sa aleaga un
biletel pe care se gaseste scrisa sarcina de lucru ,care va fi citita de
educatoare .(anexa)
Exemplu :,,Impodobeste bradul cu 3 globuri rosii
,,Aseaza un cadou sub brad,etc.

Prin versurile ,,Bagheta fermecata/Il va atinge indata pe...,educatoarea va


numi pe toti copii prezenti.
Dupa terminarea lucrului pe sectoare prin tranzitia:
,,Este timpul sa mancam masa e gata / Catre baie ne-ndreptam sa ne spalam
/ Dam cu apa si sapun fara de teama / Mai curati suntem acum ,de buna
seama! ,copii merg la toaleta.
Dupa sevirea mesei copiii vor intra in sala de grupa intonad o strofa din cantecelul
,,Clopotei,clopotei.
Prin tranzitia :1,2,3,4,5.
Ma intorc din nou aici,
voi reveni la sectorul casuta papusii,unde vom observa ca aluatul este gata de modelat.
Voi trece la activitatea de modelaj,dar nu inainte de a intui materiale pregatite
,incalzirea mainilor,si demonstrarea de catre educatoare a modului de lucru.
Vom incepe activitatea prin versurile:
,,Acum sa lucram frumos
Mosul sa ne vada
Sub brad sa ne aduca
Jucaria draga
Dupa ce colaceii sunt trimisi la copt,vom trece la cea de-a doua activitate comuna.
Prin tranzitia :,,1,2,3
Alege fulgul care-l vrei
3,4,5,
Va grupati dupa culoare aici
Dupa constituirea grupurilor de lucru,se trece la descoperirea materialelor de pe
masute,intuirea acestora si se vor da indicatiile necesare fiecarei grupe,apoi se va
supraveghea activitatea propriu-zisa intervenind acolo unde este cazul.
Sarcinile de lucru a grupelor:
Grupa fulgilor rosii:-vor decora farfuriile;
Grupa fulgilor galbeni:-vor picta paharele;
Grupa fulgilor mov:-vor construi suporturi pentru lumanari;
Grupa fulgilor verzi:-vor impodobi suporturile de servetele.
Incantata de munca copiilor,educatoarea le propune micutilor sa aranjeze cu obiectele
realizate de ei,masa de Craciun.
In timp ce educatoarea face aprecieri verbale la adresa obiectelor realizate,copiii mai
au parte de inca o surpriza.
Odata cu colaceii,primim inca o scrisoare.(anexa3
Copiii descopera in dulapioare costume populare,pe care o sa le probam.
Se va trece pe la toate sectoarele de lucru,se va completa
,daca este cazul.
Incantata de munca copiilor, si de costumatiile
lor,educatoarea le propune micutilor sa se joace ,,De-a
colindatorii,ca sa-l incante pe Mosul.
1.n vrf trebuie s punei un vrf de brad.

2.Punei pe brad tot attea globuri albastre ci iezi are capra din povestea Capra
cu ...............iezi.

3.Punei n brad tot attea conuri cte piciare are un scaun.

4.Prinde pe brad tot attea globuri roii mari cte mini copilul are.

5. Punei n brad tot attea globulee roii lungi ,cte degete sunt la o mn.

6. Punei n brad tot attea globulee roii mici ,ci purcelui sunt n povestea
Cei.................... purcelui.

7.mpodobete bradul cu attea buci de beteal ,de cte ori bat din palme.

8. mpodobete bradul cu attea stelue ci ochi avem.

9.Aeaz un cadou mov n faa bradului.

10.Aeaz cte un cadou de culoare alb de o parte i de alta a bradului.

11.Aeaz tot atia clopoei,ci ani ai tu.

12. Punei n brad tot attea globulee roz ,ci musafiri avei.

S-ar putea să vă placă și