Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

coala :

Data:

Propunator:

Clasa: a III a

Aria curricular: Arte

Obiectul: Educaie plastic

Unitatea de nvare: Pata pictural

Tema plastic: Pata pictural

Subiectul: Copaci

Mod de realizare: Pictur

Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi

Durata: 50 de minute

Scopul leciei: exersarea priceperilor i deprinderilor de compunere a unui


spaiu plastic folosind linia i punctul n diferite ipostaze i pata pictural;

Obiective operaionale:

O1. - s aplice corect tehnicile de lucru date;


O2. - s cunoasc noiunile nvate: culori calde, culori reci,
nonculori;
O3. - s cunoasc diferite amestecuri i modul de obinere a acestora
;
O4. - s explice ce rol au nonculorile ;
O5. - s foloseasc n obinerea spaiului plastic amestecuri ale
culorilor calde, reci, nonculori;
O6. - s cunoasc procedeele de realizare a formelor care redau
delicateea i sensibilitatea;
O7. - s prelucreze petele adugnd linii i puncte care s
ntregeasc semantica lor;
O8.
- s realizeze un spaiu plastic cu subiect dat, dezvoltndu-i
simtul estetic i sensibilitatea cromatic.
Strategia didactic

Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,


munca individual, ciorchinele.

Materiale i mijloace: pastile sau tuburi de culori, pensule, bloc de desen,


vas cu apa, crpa de ters, planse cu imagini din natura, cantece de
primavara, plan demonstrativ cu Steaua culorilor, lucrri realizate de
elevi;

Evaluarea: Tipul de evaluare-formativ

Modul de evaluare: -prin analiza rspunsurilor;

-prin observarea comportamentului;

-prin analiza lucrrilor

Forma de organizare: frontal, individual;

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum National- Programa scolara pentru clasa I, 2004-2005;


Aurel Dascalu- ghid metodic- Educatia plastica in ciclul primar,Ed.
Polirom, Iasi, 1997;
www.didactic.ro
www.edu.ro

Durata: 50 de minute

SECVENE Ob. CONINUTUL INFORMAIONAL


LE Op. RESURSE EVALUARE
I DEMERSUL DIDACTIC
INSTRUIRII

I.Faza de Ordonarea materialelor, stabilirea ordinii,


pregtire
pentru buna desfurare a leciei.

1.Moment
organizatoric
Elevii pregtesc lucrrile realizate n ora Expunerea
precedent ( pata pictural Marea)

Anun obiectivele urmrite n lecie pe


nelesul copiilor
2.Verificarea
cunotinelor
Prin joc didactic verific cunotintele
nvate pn acum, referitoare la
culorile calde, culorile reci, nonculori,
amestecul culorilor. Jocul didactic

Jocul Cine tie rspunde!

Dou grupe: elevii dintr-o grup


ntreab, iar ceilali rspund..

Care sunt culorile calde? (R,G,O)


Ce senzaie v dau culorile calde? (de
cldur, ne amintesc de zilele
clduroase de var, dau impresia de
apropiere n spaiu)
Care sunt culorile reci? (Ve,Al,Vi)
Ce senzaie v dau culorile reci? (de
frig, ne duc cu gndul la nopile
rcoroase , la frigul iernii i dau Conversati Individual
impresia de deprtare) a
Care sunt nonculorile? (Alb, Negru)
Care sunt culorile primare? (Pe
Steaua culorilor: R,G,AL- culorile
steagului)
Care sunt culorile binare? (Ve,Or,Vi)
Cum se obin culorile binare?
(Ve=Al+G;Or.=R+G; Vi=R+Al.)

Verificarea Voi alege dou-trei lucrri realizate de


lucrrilor elevi , pe care le vom analiza mpreun
lucrrile realizate prin amestec de culori
i nonculori.
3.Discuii
pregtitoare
Folosind metoda conversaiei urmresc
s obin rspunsuri corecte referitoare la
anotimpul de primvar.

Ghicitori:
analiza
Astzi, n grdina mea
Am vzut dup perdea
Cum o zn frumuic
Iar d via la grdin
Cine-i oare aceea zna?
(Primvara)
Ghioceii sunt pe cmpuri,
Rndunelele n crnguri,
Copacii nmuguresc,
Pe cine oare vestesc? Frontal
(Primvara)
n ce anotimp ne aflm? Dup ce
4.Anunare
cunoatem c e primvar? Cum
a conversaia
descriem acest anotimp?
subiectului
Ce culori predomin n anotimpul de
primvar?

5.Explicai
Anun elevii c vor trebui s obin n
a i
aceasta or de educaie plastic o
demonstra
compoziie plastic echilibrat cu
ia
subiectul Copaci.

Explic elevilor modul de realizare a


Demonstra
planelor cu subiectul dat. Elevii vor
ia
folosi n compoziiile lor culorile calde,
reci i nonculorile precum i amestecul
lor.
Conversai
Voi prezenta elevilor plane a
demonstrative cu tema Copaci , n
anotimpul primvara
II.Faza de
Prin dialog dirijat se va discuta cu elevii
iluminare
ce se observ pe plan.

Explicaia
Reamintesc elevilor ca trebuie s in
cont de raporturile apropiat-deprtat.
Plana nu se mica, ci doar mna se
ntoarce dup plan.
Exerciiul
Copiii trebuie sa fie atenti la pozitia lor in
banca . Pentru o compoziie plin de
culoare se va folosi apa doar pentru a Activitate
nmuia acuarela la nceput sau pentru a independen
spla pensonul. ta

Elevii ncep iluminarea planei, fiind


ateni la indicaiile mele, privind tehnica
de lucru i etapele.
frontal
Elevii vor lucra pe un fond muzical Analiza
cntece de primvar, pentru a crea o
ambian plcut n timpul lucrului
individual.
III.Faza de
verificare

Solicit prezentarea lucrrilor i mpreun


cu elevii voi face analiza i aprecierea Individual
Tema
lor.
pentru
acas
Global i
Elevii care nu au reuit s termine individual
lucrarea n timpul orei o vor finisa acas.
ncheierea
activitii

Apreciez desfurarea activitii notnd


cu calificative lucrrile deosebite i elevii
care au participat activ la or- eventuale
recomandri.

Cine tie rspunde!


ntrebri:
Care sunt culorile calde?
1.
Ce senzaie v dau culorile calde?
2.
Care sunt culorile reci?
3.
Ce senzaie v dau culorile reci?
4.
Care sunt nonculorile?
5.
Care sunt culorile primare?
6.
Care sunt culorile binare?
7.
Cum se obin culorile binare?
8.
Rspunsuri:
Rou, Galben, Oranj
De cldur, ne amintesc de zilele clduroase de
var, dau impresia de apropiere n spaiu;
Verde, Albastru, Violet
De frig, ne duc cu gndul la nopile rcoroase , la
frigul iernii i dau impresia de deprtare;
Alb, Negru
Rou, Galben, Albastru - culorile steagului
Verde, Oranj, Violet
Verde = Albastru + Galben;
Oranj = Rou + Galben;
Violet = Rou + Albastru

S-ar putea să vă placă și