Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Clasa : a II a
Subiectul: Cum s fiu un bun asculttor?

Subcompetene: 2. Formarea atitudinilor, achiziionarea cunotinelor i


abilitilor inter-personale;

OBIECTIVE OPERAIONALE:

A. Cognitive:
La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
OC1: s formuleze enunuri pro/contra n soluionarea unor dileme supuse dezbaterii
colective;
OC2: s descrie ce inseamn s fii un bun asculttor;
OC3 : s recunoasc, n situaii diferite, persoana care poate fi numit bun asculttor ;

B. Afective :

OA1 : s aprobe/dezaprobe diversele situaii discutate la nivelul echipelor create;


OA2: s se antreneze, coordoneze, pentru rezolvarea sarcinilor propuse;
OA3: s triasc bucuria de a ctiga un rezultat bun n echip;

C. Motrice

OM1: s pstreze poziia corect n banc;


OM2: s execute corect, dup indicaii, micrile;

Bibliografie:
Curriculum cls I IV Consiliere i orientare, Bucureti, 2005.
Dan Butnaru, Marinela Gulei, Consiliere i Orientare colar, Iai, Editura Spiru Haret,
1999
M. Ionescu, I. Radu, Didactica modern, Cluj, Editura Dacia, 1995

RESURSE METODOLOGIE:
1. strategie didactic: dirijat, inductiv-deductiv;
2. metode i procedee: reeaua de discuii, explicaia, conversaia, jocul de rol,
problematizarea;
3. forme de organizare: frontal, individual, grupe, perechi;
4. mijloace didactice: coli de hrtie A 2, markere;

RESURSE TEMPORALE:
Durata leciei: 45 de minute
SCENARIU DIDACTIC

OB. EVENIMENTELE LECIEI STRATEGIA


DIDACTIC
ACTIVITATEA NVTORULUI ACTIVITATEA
ELEVILOR
1. Captarea i orientarea ateniei (6 min)
mparte clasa pe grupe (4) de cte 4 sau 5
elevi. Iniiaz un joc de micare: Elevii ascult indicaiile
Ascult ploaia! Sarcinile sunt: nvtorului.
Elevii din prima grup bat cu 2 degete de la
mna dreapt n podul palmei stngi, destul de
rar, n ritmul impus de nvtor.
OA2 Dup 6 bti, elevii din a doua grup ncep s
OM1 pocneasc din degete, n acelai ritm. n tot
acest timp, primul grup continu; se bate
simultan.
Dup alte 6 bti, elevii din grupa a treia, vor
ncepe s bat din palme, n acelai ritm.
Respectnd aceleai cerine, elevii din ultima
grup vor bate cu degetul arttor n banc. Elevii execut micrile - exerciiul;
OM2 La un moment dat se aud toate btile, acestui exerciiu i ascult - lucrul pe
renunndu-se, treptat, din 6 n 6 micri, la ploaia. grupe;
ultima grup, penultima, pn la prima
care a btut ncontinuu.
La final nvtorul ntreab:
- Ce sentimente i-a indus ploaia
cnd ai ascultat-o?

Vor numi sentimentele aa


cum le cunosc ei: linite,
tulburare

2. Enunarea obiectivelor (2 min)


Comunic coninutul nvrii i Urmresc obiectivele i se - conversaia;
performanele ateptate. Precizeaz c concentreaz asupra - frontal;
toii copiii trebuie s participe activ pe activitii.
toat perioada desfurrii activitii i c
toate rspunsurile lor vor fi acceptate.
3. Actualizarea cunotinelor (6 min)
Adreseaz urmtoarele ntrebri: Dau rspunsuri dup ce se
- V place s fii ascultai atunci gndesc;
OC1 cnd discutai ntre voi? - conversaia;
- Suntei ateni cnd cineva vorbete - frontal;
cu voi? - se ncalc drepturile unei
- Ce drept nclcai dac nu comunicri reuite;
respectai partenerii de discuii?
OA3 Plan de discuie Cum s comunic - despre importana
frumos? comunicrii; roadele unei
comunicri reuite;
- exerciiul;
- perechi
4. Prezentarea noului coninut (2 min)
Comunic elevilor titlul leciei noi: Cum
OA2 s fiu un bun asculttor? Ascult cu atenie.
5. Dirijarea nvrii (15 min)
a) Momentul I
Prezint elevilor sarcinile. n fiecare grup
exist un asculttor. Toate grupele
trebuie s-i informeze n mod diferit
asculttorii despre coala lor. Elevii din
prima grup vor vorbi foarte tare
perturbnd informaiile. Elevii din a doua - jocul de rol;
grup vorbesc foarte ncet, cu informaii - fiecare grup de elevi isi
puine. Elevii din cea de-a treia grup, joac rolurile;
vorbesc pe rnd, clar, oferind informaii
importante. Fiecare elev din a patra grup
face altceva dect ceea ce ar trebui.
Asculttorii au dreptul s intervin.
b) Momentul II
nvtorul ntreab asculttorii ce au - asculttorii rspund , pe
neles. rnd, fiecare ce a neles de
la partenerii si de grup;
c) Momentul III
nvtorul cere elevilor s rspund:
- Considerai c informaiile s-au
transmis corect? - rspund solicitrilor;
- Asculttorii au un rol important
OA1 atunci cnd primesc o informaie?
- Lucrai pe echipe, alctuind o list
care s cuprind prerile de la
fiecare grup: ce a greit
asculttorul i ce au greit
OC1 colegii lui de grup!
OC2 - Grupa unde asculttorul a primit - completeaz list
OC3 corect informaia alctuiete o list - negociaz
ce va cuprinde cteva soluii - gsesc soluii
pentru a deveni un bun asculttor.
6. Obinerea performanei (10 min) Problematizar
OA1 nvtorul prezint o scurt poveste a ea;
OC3 unui copil care nu putea s vorbeasc, s
asculte linitit niciodat orice copil din
anturajul su. Mereu se impunea i nu
inea cont de prerile celorlali. De aceea,
colegii si ncepuser s-l evite.
ndrum elevii s gseasc soluii pentru
cazul prezentat. - caut soluii;
- Ce ar trebui s fac bieelul - le expun pe foaie;
pentru a fi din nou acceptat?

7. Retenia (4 min) - conversaia;


Foarte pe scurt se reia coninutul leciei, - frontal;
cu precizarea importanei comunicrii. - caut s-i aminteasc
OM1 Cere elevilor s-i aminteasc situaii situaii similare;
OA3 similare cu cele ale bieelului. - exerciiul;

8. Transferul
Propune elevilor s fie buni asculttori
deoarece e foarte important atunci cnd
comunici cu cei din jurul tu. Fiecare elev
este ndemnat s scrie pe un bileel ce
OA3 trstur consider c l poate deranja n
procesul comunicrii i de care este dornic Rspund dup modelul:
s scape. - m deranjeaz
Bileelele sunt aruncate in mod simbolic cnd., nu-mi place cnd - conversaia
la coul de gunoi. .., nu am nevoie de

- n final se simt liberi i
fericii la gndul c au
scpat de ce le este urt i
c au nvat s fie buni
asculttori;
Gimnaziul-Internat nr.2

S-ar putea să vă placă și