Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

coala
Profesor :
Data :
Clasa: a V-a B
Aria curricular: Limba i comunicare
Disciplina : Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Descrierea
Titlul leciei: Adjectivul
Tipul leciei: consolidarea cunotinelor

Competene generale:

1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare.


2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale
n situaii de comunicare monologat i dialogat.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri
diverse.
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje
scrise n diferite contexte de realizare cu scopuri diverse

Valori i atitudini:
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i recunoaterea
rolului acesteia pentru dezvoltarea personal i mbogirea orizontului cultural.
COMPETENE SPECIFICE CONINUTURI ASOCIATE
1.4 sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii - greeli de pronunie, de acord, de
gramaticale a unui enun i/ sau a formelor flexiune, n diverse situaii de comunicare;
lexicale;
2.3. alctuirea unor propoziii i fraze corecte -adjectivul (adjective variabile i invariabile,
din punct de vedere gramatical acordul cu substantivul, topica adjectivului);
relaii i funcii sintactice;
3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii - adjectivul (adjective propriu-zise i
categoriilor gramaticale nvate; adjective provenite din verbe la participiu,
adjective variabile i invariabile, acordul cu
substantivul, topica adjectivului); relaii i
funcii sintactice
4.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte - dificulti n scrierea unor categorii
din punct de vedere gramatical, folosind morfologice studiate (adjectivul);
corect semnele ortografice i de punctuaie;
Obiective operaionale:

Cognitive:

La sfritul orei elevii vor fi capabili:

- s recunoasc adjectivele din diferite texte i s precizeze felul lor;


- s realizeze acordul adjectivului cu substantivul pe care l determin;
- s sesizeze flexiunea (formele variabile i invariabile) ale unor adjective din
textele date;
- s recunoasc funciile sintactice ale adjectivului;

Afective:
- s introduc cunotinele acumulate n propriul sistem de valori;
- s contientizeze importana studierii limbii romne.
Strategia didactic

1. Metode i procedee:
-jocul de rol
- explicaia
- conversaia euristic
- analiza de text
- exerciiul
- problematizarea

2. Mijloace de nvmnt:
- fie de lucru
- schema leciei

3. Metode de evaluare:

a) observarea sistematic, aprecieri verbale, analiza produselor,


chestionarea oral, autoevaluare

Resurse:
Colectiv format din 15 elevi cu ritmuri de nvare apropiate

4. Capacitatea de nvare:
- activitate frontal
- activitate pe grupe
- activitate individual

5. Locul de desfurare:
- sala de clas
SCENARIUL DIDACTIC

1. Moment organizatoric 2
Organizarea clasei i asigurarea unui climat favorabil bunei desfurri a
leciei.

2. Verificarea temei pentru acas


Se verific tema pentru acas calitativ i cantitativ. 7

3. Captarea ateniei 2
Se realizeaz printr-un joc, mai precis printr-o ghicitoare, prin care se
anun titlul leciei.

Pe unde trec eu semn flori;


Chiar SUBSTANTIVUL, frate-meu
M cheama s-l ajut mereu,
i nu lipsesc din adunare,
Ca s mpart la fiecare,
O nsuire, dou, trei,
Sunt bun i darnic, dragii mei!
Iste, dorit i inventiv.
Sunt renumitul .

4. Comunicarea titlului leciei n curs de desfurare i


enunarea obiectivelor cognitive 2

Elevii vor descoperi titlul leciei completnd prin rspunsul dat la ghicitoare.
De asemenea, se comunic elevilor obiectivele cognitive.
CE NE PROPUNEM PENTRU ASTZI?

S RECUNOATEM ADJECTIVELE I S
PRECIZM FELUL LOR DUP PROVENIEN
I FLEXIUNE

S DESCOPERIM ACORDUL
ADJECTIVULUI CU PARTEA DE VORBIRE PE
CARE O DETERMIN

S IDENTIFICM FUNCIILE
SINTACTICE ALE ADJECTIVELOR I S LE
ANALIZM N CTEVA
EXERCIII.
5. Prezentarea sarcinilor de nvare i dirijarea nvrii 25

Se mpart fiele de lucru ale elevilor.


Pe msur ce se rezolv sarcinile de lucru, se noteaz cte o caracteristic a
adjectivului. (Anexa 1)
Astfel se va recapitula c:
- adjectivul este parte de vorbire flexibil
- determin un substantiv i se acord cu el n gen, numr i caz
- se clasific n funcie de: structur, dup provenien i dup flexiune
- are funcia sintactic de atribut i nume predicativ

6. Obinerea performanei i asigurarea feed-backului 2


Dup realizarea fiecrei sarcini de nvare, profesorul va face aprecieri n
legtur cu nivelul activitii (general sau individual), al elevilor i va face
referiri la calitatea rspunsurilor. Profesorul va sugera soluii n cazul nereuitei
nvrii, va avea n vedere permanent eleminarea erorilor i a lacunelor.

7. Asigurarea reteniei 6
Elevii vor avea de rezolvat un test formativ (Anexa 2).
Comentarea eventualelor erori din rspunsurile elevilor

8. Asigurarea transferului 2

Realizai o compunere cu titlul Povestea adjectivului

Se fac aprecieri referitor la desfurrii leciei. 2


ANEXA 1
Exerciii
( frontal)
Se d textul:
Luna aurie a aprut pe cer parc mai devreme ca n alte seri. Cred c
l cuta pe strlucitorul soare, deoarece nu l-a vzut niciodat. Civa
noroori neasculttori se plimb prin preajma ei. E seariar decorul
vzut de mine parc este unul de poveste. Cred c noaptea aceasta va fi
minunat!

1. Subliniai adjectivele!
( Elevii sunt capabili s recunoasc adjectivele)

2. Ce deosebire este ntre adjectivul strlucitorul i celelalte adjective,


referitor la poziia sa fa de substantivul determint ? Ce efecte s-au
produs asupra adjectivului?
( Elevii observ c adjectivul poate sta n faa substantivului i i preia
articolul.)
3. Alctuii un enun n care adjectivul s preia articolul nehotrt al
adjectivului determinat.
4. Explicai cum s-au obinut urmtoarele adjective i apoi ataai-le un
substantiv!
Ex.: auriu = aur + -iu (adjectiv derivat cu sufix) / stilou auriu

aurie.
strlucitor..
neatent
frumuic
vzut.

( Elevii contientizeaz c adjectivele se pot forma prin derivare sau pot


proveni din alt parte de vorbire.)

5. Alctuii un enun n care cuvntul vzut s aib valoarea


morfologic de verb.

6. Precizai funcia sintactic a adjectivelor aurie i minunat.


( Elevii recunosc funciile sintactice ale adjectivului: atribut i nume
predicativ si acordul cu substantivul determinat)
Fi de lucru nr. 1

-Felul adjectivelor-
1. Identificai adjectivele i precizai tipul acestora dup provenien.

a.) Sus, prin crngul adormit,


A trecut n tain mare , ... Stol blai
De ngerai.
( G.Toprceanu, Rapsodii de primvar)

b.) La petrecere au venit i nite fete neinvitate.

..

2. Formai adjective de la urmtoarele verbe:


a citi.......................................................................
a descrie.................................................................
a observ................................................................

3. Alctuii un enun cu unul dintre adjectivele pe care le-ai notat la


exerciiul anterior:

.......................................................................................................................

Gndii !
Lucrai n echip !
Comunicai !
Fi de lucru nr. 2
-adjective variabile i adjective invariabile

1. Subliniai adjectivele din urmtorul exemplu i precizai, n caset, care


dintre acestea nu i schimb forma:
a.) Am cumprat o bluz alb, alt bluz roz i una albastr.

2. ncercuii, n exemplele urmtoare, literele care transcriu sunetele ce


indic modificarea formei adjectivului:
a. Matei are un telefon scump.
b. Ochelarii noi au fost scumpi.
c. Aceast tabr afost scump.
d. Ea poart numai haine scumpe.

3. Precizai, n csuele din stnga, cte forme au adjectivele n funcie de


genul i numrul substantivelor descoperite n desenele de mai jos:

frumos frumoas frumoi frumoase

rou roie roii roii

mare mare mari mari

Gndii !
Lucrai n ehip !
Comunicai !
Fi de lucru nr. 3
-Acordul adjectivului cu substantivul determinat-

1. Completai spaiile punctate cu forma potrivit a adjectivului dintre


paranteze, astfel nct acesta s se acorde cu substantivul determinat:
a. A fost o cltorie ...........................................( fascinant).
b. Valurile sunt .................................................(lin) acum.
c. Adjectivul........................................................(subliniat) trebuie analizat.
d. Trebuie s spl pantalonii..............................(ptat).
e. Prinii acestui copil.......................................(talentat) sunt mndri de el.
f. I-am dat fetiei ................................................(cuminte) o bomboan.
g. .......................(drag) copii, unde suntei?

2. Precizai genul, numrul i cazul substantivelor i adjectivelor din


primele trei propoziii de la exerciiul anterior :
................................................................................................................

................................................................................................................

................................................................................................................

................................................................................................................

2. Explicai cum se realizeaz acordul adjectivului cu substantivul


determinat.

......................................................................................................................

Gndii !
Lucrai n echip!
Comunicai !
Fi de lucru nr. 4
-Funciile sintactice ale adjectivului

1. Notai ce funcii sintactice au adjectivele din exemplele urmtoare:


a. A fost o cltorie obositoare. ..............................................
b. Valurile sunt line acum. ...............................................
c. Adjectivul subliniat trebuie analizat. ....................................
d. Trebuie s spl pantalonii ptai. ..........................................

2. Alctuiete propoziii n care adjectivele vesel i pustii s ndeplineasc,


pe rnd, funcii sintactice de atribut, respectiv nume predicativ
...............................................................................................................

...............................................................................................................

...............................................................................................................

...............................................................................................................

Gndii !
Lucrai n echip !

Comunicai !

ANEXA 2
Numele i prenumele:_________________________
Clasa aV-a B

Fi de lucru individual

1. Analizeaz adjectivele din exemplele urmtoare, dup modelul dat:


Am primit trandafiri roii.
roii- adjectiv propriu-zis, variabil, cu trei forme, se acord n gen,
numr i caz cu substantivul trandafiri (masculin, plural, acuzativ),
funcie sintactic de atribut.
Mama i-a cumprat nite pantofi micui. 3p
................................................................................................................

................................................................................................................

................................................................................................................

Rochia Mariei este ptat. 3p


...............................................................................................................

...............................................................................................................

...............................................................................................................

Precizeaz cum s-au obinut cele dou adjective. 3p

Gndii !

Lucrai individual !

Succes !

ANEXA 1
Exerciii
( frontal)
Se d textul:
Luna aurie a aprut pe cer parc mai devreme ca n alte seri. Cred c
l cuta pe strlucitorul soare, deoarece nu l-a vzut niciodat. Civa
noroori neasculttori se plimb prin preajma ei. E seariar decorul
vzut de mine parc este unul de poveste. Cred c noaptea aceasta va fi
minunat!

1. Subliniai adjectivele!

2. Ce deosebire este ntre adjectivul strlucitorul i celelalte adjective,


referitor la poziia sa fa de substantivul determint ? Ce efecte s-au
produs asupra adjectivului?

3. Alctuii un enun n care adjectivul s preia atricolul nehotrt al


adjectivului determinat.
4. Explicai cum s-au obinut urmtoarele adjective i apoi ataai-le un
substantiv!
Ex.: auriu = aur + -iu (adjectiv derivat cu sufix) / stilou auriu

aurie.
strlucitor..
neatent
frumuic
vzut.

5. Alctuii un enun n care cuvntul vzut s aib valoarea


morfologic de verb.

6. Precizai funcia sintactic a adjectivelor aurie i minunat.


CIORCHINELE

ADJECTIVUL

Gen

nume dup flexiune


predicativ numr

invariabile

propriu-
zise formate
prin
derivare

S-ar putea să vă placă și