Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECIE

DATA: 13.05.2016
UNITATEA COLAR: Colegiul Naional Mihai Eminescu
Locaia Mihail Koglniceanu Iai
MENTOR: Prof. Vaduva Monalisa
PROPUNTORI: Anisia Elena-Alexandra, Creanga Vasilica
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULAR: Arte i tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale i abiliti practice
TEMA: Barza
MIJLOC DE REALIZARE: mototolirea i lipirea hrtiei
FORMA DE REALIZARE: activitate integrat
TIPUL LECIEI: formare de priceperi si deprinderi
DISCIPLINE INTEGRATE: AVAP, Joc si miscare
Arte vizuale i lucru manual
1.1. Sesizarea semnificaiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictur/
modelaj/colaj/film/desen animat, care reflect un context familiar;
2.2. Transformarea unui material prin tehnici simple
Joc i micare
2.3. Manifestarea liber, adecvat, apelnd la diverse forme de exprimare.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: s identifice materialele i ustensilele folosite n realizarea lucrarii;
O2: s decoreze conturul berzei cu hrtie creponat i vat;
O3- s analizeze n spirit critic i autocritic lucrarea proprie ct i a celorlaltor colegi.
O4: s participe activ la desfasurarea jocului de miscare.

STRATEGIA DIDACTIC:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, dezbaterea, descrierea, observaia,
turul galeriei; observarea sistematic
Mijloace de nvmnt: videoproiectorul; laptopul; fotografii; fie de lucru; hrtie creponat;
hrtie glace; vat; plicuri; bobie de polistiren; aracet; pensule; foarfece; lipici;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

Resurse de timp: 50;


BIBIOGRAFIE:
MEC - Program colar pentru clasa Pregatitoare, Anexa nr. 2 la OMECTS Nr. 3919/
20. 04. 2005, Bucureti;
Stan L., Dorobanu G., Stan I., Ghi E., 2002, Abiliti practice - Ghid metodologic
privind proiectarea i desfurarea activitilor de predare-nvare-evaluare - clasele I-
IV, Bucureti, Editura Aramis.
Desfurarea leciei

Strategia didactic
Nr. Etapele Ob
leciei Coninutul instructiv-educativ Evaluare
crt. . Metode i Mijloace de Forme de
op.
procedee nvmnt organizar
e
1. Moment Se asigur condiiile necesare unei bune
conversaia frontal
organizatoric defurri a leciei. Se pregtesc
(1 min.)
materialele didactice. Se aerisete sala de
clas.
2. Captarea atentiei Buna ziua copilasi! Astazi am venit cu o Conversaia
(2 min) Frontal
surpriza pentru voi. Fiecare dintre voi va
Explicatia Rebus
primi cate o ghicitoare al carei raspuns va
Exercitiul Individual
constitui cheia unui cuvant din rebusul
nostru. (Anea 1)
Dupa completarea rebusului, pe coloana Exerciiul Rebus Frontal
2. Verificarea
verticala vom obtine cuvantul BARZA..
cunotinelor
1Lucratoarele din stup(ALBINELE)
anterioare 1. Lumineaza cerul pe timpul
(7 min.)
zilei(SOARELE)
2. Semnul inmultirii(ORI)
3. Pornite si imprastiate de
soare(RAZELE)
4. Semnul impartirii.(IMPARTIT)
4. Anunarea temei i
Astazi vom vorbi despre pasarile ce Expunerea
a obiectivelor
Explicaia Frontal
poposesc vara la noi, le vom identifica, le
leciei
(1 min.) vom descrie si le vom decora frumos cu
ajutorul vatei.

Intuirea modelului i a materialelor Frontal


5. Dirijarea nvrii O1 Prezint lucrarea model Barza Expunerea Lucrarea model
(10 min.) Solicit elevilor s numeasc materialele Explicaia
din care e confecionat modelul;
O2 Expunerea
Demonstrarea i explicarea modului de
Conversaia
lucru
Prezint elevilor etapele de realizare ale Demonstraia Capacitatea
lucrrii: elevilor de a
Frontal
-ruperea i rsucirea hrtiei creponate;
O1 Conversaia identifica
-lipirea hartiei pe suprafaa cuibului;
-mototolirea i lipirea vatei pe suprafaa materialele
Hartie creponat;
barzei; i ustensilele
Vat; lipici; fia
-colorarea/ ciocului, picioarelor i ochilor
folosite n
de lucru
utiliznd culorile corespunztoare.
realizarea
Verbalizarea etapelor de lucru
Se vor repeta etapele de lucru. lucrarii;
Solicit efectuarea exerciiilor pentru
nclzirea muchilor mici ai minilor, iar
apoi le urez: spor la lucru.
,,nchid pumnii i-i desfac
Degetelor fac pe plac:
Clap, clap, clap!
Pocnim din degete
picur ploaia din ce n ce mai tare.
Mna lebd o fac
Care d uor din cap
Lebedele n jur privesc
Minile eu le rotesc
Ploaia cade nencetat
Vrful degetelor bat
6. Obinerea Realizarea lucrrilor de ctre elevi
O2 Supraveghez modul n care lucreaz Capacitatea
performanei i
elevii i ofer informaii suplimentare copiilor de a
asigurarea Exerciiul
acolo unde este nevoie; decora conturul
transferului
Fac observaii asupra modului de folosire Hartie creponat;
(15 min.) berzei cu hrtie
Individual
a materialelor de lucru i a poziiei Vat; lipici; fia
creponat i
corpului, asupra acurateei lucrrii. de lucru
vat;
Le cer elevilor s lucreze ct mai corect i
O3 Conversaia
estetic, respectnd etapele de lucru; Capacitatea
Individual
Asigur un climat favorabil lucrului cu
Lucrrile copiilor de a
ajutorul unei audiii muzicale.
analiza n spirit
Dup finalizarea lucrrilor le vom afia n critic i
faa clasei. Le propun expoziie din care autocritic
fiecare elev va veni pe rnd i va selecta lucrarea proprie
o lucrare ce va fi premiat. ct i a
Se vor face aprecieri n funcie de
celorlaltor
corectitudinea realizrii lucrrii, de colegi.
acurateea
i ncadrarea n timp.
7. Asigurarea In urmatoarea etapa voi imparti masa in
Explicaia Capacitatea
reteniei i a doua parti egale, ca si o masa de ping-
Masa
copiilor de a
transferului pong. Participantii formeaza doua echipe Demonstraia Vat
(11 min) O4 Pe echipe participa activ
si se plaseaza la cele patru colturi ale
la desfasurarea
mesei. Fiecare echipa isi apara partea sa. Jocul
jocului de
Voi anunta inceputul jocului, punand un
miscare.
smoc de vata la centrul mesei. Scopul
participantilor este sa sufle cat pot de tare
pentru a impinge vata pe partea
adversarilor. Invingatorii castiga un
punct. Pentru a castiga etapa, trebuie
adunate 5 puncte. Jocul se desfasoara in
trei etape. Echipa care a castigat doua
etape, castiga partida.
8. ncheierea leciei Se fac aprecieri asupra modului de
(1 min.) Conversaia Frontal
desfurare al activitii.
PROCES TEHNOLOGIC
PENTRU OBINEREA LUCRARII

ETAPE DE LUCRU

-ruperea i rsucirea hrtiei creponate;


-lipirea hartiei pe suprafaa cuibului;
-mototolirea i lipirea vatei pe suprafaa barzei;
-colorarea/ ciocului, picioarelor i ochilor utiliznd culorile corespunztoare.

S-ar putea să vă placă și