Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: COALA GIMNAZIAL CLNIC


DATA: 24.02.2014
PROPUNTOR: BLTAC VERONICA-DANIELA
CLASA: A V-A
OBIECTUL: LIMBA I LITERATURA ROMN
SUBIECTUL: PRONUMELE PERSONAL- FORME ACCENTUATE I NEACCENTUATE
TIPUL LECIEI: DE FIXARE I CONSOLIDARE
COMPETENE GENERALE, SOCIALE I CIVICE:

1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;


2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare
monologat i dialogat;
3. Receptarea mesajului scris n texte literare i nonliterare n scopuri diverse;
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse.
OBIECTIVE CADRU:
- dezvoltarea capacitii de exprimare oral;
- dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris.

1
OBIECTIVE DE REFERIN:
1.4- S sesizeze corectitudinea gramatical a unui enun i / sau a formelor lexicale;
2.2- s construiasc propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4- s sesizeze corectitudinea utilizrii categoriilor gramaticale nvate.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s defineasc pronumele personal, ca parte de vorbire care ine locul unui substantiv;
O2 s precizeze categoriile gramaticale ale pronumelui personal (persoan, numr, gen);
O3 - s recunoasc formele accentuate i neaccentuate ale pronumelui personal;
O4 s nlocuiasc substantivele date cu pronumele personale corespunztoare;
O5 s precizeze cazul pronumelor personale din textul-suport;
O6 s indice funcia sintactic a pronumelor personale din enunurile date;
O7 s manifeste receptivitate fa de partea de vorbire actualizat.
STRATEGII DIDACTICE:
a. METODE I PROCEDEE: conversaia, exerciiul, analiza gramatical, metoda ciorchinelui,
reflecia, lucrul cu manualul, explicaia;
b. RESURSE MATERIALE: manualul, fie de lucru, tabla, caietele elevilor, creta, videoproiector;
c. RESURSE UMANE: elevii clasei a V-a, cadrul didactic;
d. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
e. TIMP, SPAIU: 50 de minute, sala de clas

2
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programe colare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limb i comunicare, Bucureti, 1999;
- Marin Iancu, Vasile Molan, Limba romn. Manual pentru clasa a V-a, Editura Petrion, Bucureti, 2002;
- Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura Polirom, Iai, 1999;
- Florica Chereja, Dezvoltarea gndirii critice n nvmntul primar, Editura Humanitas Educaional,
Bucureti, 2004.

SCENARIUL ACTIVITII

EVENIMENTUL OB. ACTIVITATEA DE INSTRUIRE TIMP METODE I EVALUARE


ACTIVITII ACTIVITATEA ACTIVITATEA PROCEDEE
PROFESORULUI ELEVILOR
1. ORGANIZAREA Verificarea prezenei Elevul de serviciu face 1
COLECTIVULUI DE elevilor prezena elevilor
ELEVI Pregtirea materialelor Fiecare elev i va
necesare desfurrii leciei pregti crile i caietele
Stabilirea ordinii de limba romn

VERIFICAREA Se va verifica tema pentru Rspund ntrebrilor 3 conversaia Verific tema .


TEMEI acas att calitativ, ct i puse. Analizez
cantitativ. rspunsurile
elevilor. Fac
aprecieri verbale.

3
Se prezint o mic 5
poezioar n care am
introdus pronumele Elevii identific Fac aprecieri
2. CAPTAREA personal. Le cer elevilor s pronumele personal. verbale; stimulez
ATENIEI identifice pronumele: conversaia elevii pasivi.
Eu am de toate, pe ales,
Tu ai doar ce ai cules.
El si ea au tot ce vor,
Noi avem ce-am strns cu
spor.
Voi aveti tot ce-ati avut.
Ei si ele nici atat!
Ca sa ai ceva al tau,
Trebuie sa muncesti din
greu.
Le voi adresa cteva
O1,2
ntrebri:
- Ce este pronumele?
- Cte persoane are i cui
se adreseaz ele? Rspund ntrebrilor.
- Dar numrul
pronumelui?

3. ANUNAREA -Astzi, vom nva formele 1


SUBIECTULUI accentuate i neaccentuate
LECIEI I A ale pronumelui personal. Recepioneaz mesajul.
OBIECTIVELOR Scriu titlul leciei la tabl. Scriu pe caiete titlul
Precizez n mod clar leciei.
obiectivele urmrite pe
parcursul activitii.

4
4. CONDUCEREA O3 Voi scrie la tabla si voi 29 Conversaia
NVRII
prezenta cu ajutorul
videoproiectorului formele Explicaia
Fac aprecieri
accentuate i neaccentuate
verbale.
ale pronumelui personal.
exerciiul
Cer elevilor s realizm
mpreun un joc didactic:
Ciorchinele (completarea
ciorchinelui). n timp ce un
elevii vor completa
O1,2,6,3
ciorchinele, pe fiele de
lucru, cadrul didactic va
completa pe panou.
Voi nmna elevilor o fi
de lucru i i voi asista la exerciiul
Fac aprecieri
completarea ei, ajutndu-i
verbale.
pe elevi, acolo unde este
cazul.

5
5. OBINEREA Se va face pe parcursul 10 Evaluarea
PERFORMANEI I completrii fiei de lucru. Asculta cu atenie. Exerciiul rezultatelor i a
A FEED-BACK-ULUI Apreciez comportamentul comportamentelor
general al elevilor elevilor urmrete
participani la activitate. iniiativa pe care
Evideniez elevii cei mai o au acetia.
activi.
Concluzii. Notez n catalog
elevii care s-au
remarcat pe
parcursul orei.

6. ASIGURAREA Precizez elevilor sarcina pe Noteaz sarcina pentru 1


RETENIEI I A care o vor efectua acas. acas.
TRANSFERULUI Citesc i explic cerina
exerciiului de completare
cu forme ale pronumelui
personal.

6
PRONUMELE PERSONAL
NTREBRI PENTRU COMPLETAREA CIORCHINELUI

1. Ce este pronumele personal? Alege varianta corect:


a. parte principal de propoziie;
b. numele de botez al unei persoane;
c. parte de vorbire

2. Pronumele ( alege varianta corect ):


a. indic persoane n actul comunicrii;
b. nlocuiete substantivul;
c. denumete obiecte.

3. Cte persoane indic pronumele personal?

4. Cte numere are pronumele personal?

5. Ce persoan are forme diferite pentru gen?

6. Ce fel de pronume este dumneavoastr?

7. Prescurtarea d-lui este a pronumelui personal de politee.

8. Care sunt formele pronumelui personal la persoana a III-a plural?

7
CIORCHINE
1.Definiie

3. 2. 2.

4. Cte numere?

5.

6. 8.

7.

8
9

S-ar putea să vă placă și