Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.05.2013
Profesor:MARIOARA GEORGETA
Clasa: a VII-a
Obiectul: Biologie
Coninutul : Fiziologia sistemului circulator.
Obiectiv cadru: dezvoltarea capacitilor de explorare/investigare n scopul rezolvrii de
probleme specifice biologiei
Scopul(Obiectiv fundamental): Cunoaterea de ctre elevi a activitii inimii(revoluia
cardiac, ritmul cardiac).

COMPETENE GENERALE I SPECIFICE


1. Receptarea informaiilor din lumea vie.
Identificarea i observarea alctuirii i funciilor organelor i sistemelor de organe ale corpului
uman.
2. Explorarea sistemelor biologice
2.1.Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate studierii organismului uman.
4.Comunicarea oral i scris utiliznd corect terminologia specific biologiei.
4.1 Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare.
4.2. Prezentarea informaiilor folosind diverse metode de comunicare.

COMPETEN E SPECIFICE/ OBIECTIVE DE REFERIN :


C1: S cunoasc cei trei timpi care formeaz revoluia cardiac.
C2:.S descrie modul n care decurge revoluia cardiac.
C3: S defineasc ritmul cardiac.
C4:.S descrie, s identifice zgomotele cardiace.
C5: S cunoasc modul n care sngele circul prin organism: mica i marea circulaie
Strategia didactic:
-Resurse:- procedurale: conversaia, explicaia, descoperirea, observaia,
demonstraia.
-materiale: plane,manual
-Forma de organizare: frontal, individual.
-Varianta leciei: Mixt .
-Tipul leciei: Dobndire de noi cunotine
Resurse informaionale :
Programa colar.
Manual , clasa a VII a , Florica ibea, Editura didactic i Pedagogic , Bucureti,
2007.
Biologie, clasa a VII a, Zoe Partin, Luminia Logoftu, Cezar Th. Niculescu, Editura
Corint, Bucureti.
Metodica predrii biologiei, Naela Costic, Editura Graphys, Iai, 2008.
Metodica predrii invrii biologiei, Ulpia Maria Leu, Ion Iordache, Editura
Corson, Iai, 2001.
Lecia la disciplina biologie, Viorel Lazr, Mariana Nicolae, Editura Arves, 2007.
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele Activitatea profesorului. Activitatea elevului. Strategii


crt. leciei. de
instruire
1 Momentul -Notarea absenilor -Elevii se pregtesc pentru or
organizatoric -Asigurarea climatului optim pentru desfurarea avnd pe bnci cele necesare
leciei. desfurrii orei
2 Verificarea -Elevii vor fi ntrebai ce au avut de nvat. -Elevii rspund la ntrebri, pe Conversaie
cunotinelor rnd. de verificare.
dobndite -Titlul leciei este Anatomia
anterior sistemului circulator.
-Cum este aezat inima n organism? -Este aezat n cutia toracic,
ntre cei 2 plmni, cu vrful
ndreptat spre stnga.
-Ce alcture intern i extern are inima? -Inima este alctuit din
pericard-sac cu pereii dublii, i
miocard-muchiul inimii care
are vase de snge-vase
coronare.
-n seciune longitudinal,
inima este alctut din: 2 atrii i
2 ventricule.
-Prin ce comunic atriile i ventriculele de pe -ntre atriile i ventriculele de
aceeai parte? pe aceeai parte se afl cte un
orificiu prevzut cu un cpcel
numite valvule i care permit
trecerea sngelui numai din
atrii n ventricule.
-Ce artere i ce vene pleac i vin de i la inim? -Din ventriculul stng pleac
artera aort i din ventriculul
drept pleac artera pulmonar.
-n atriul drept vin venele cave,
iar n atriul stng vin venele
pulmonare.
-Cte tipuri de vase de snge ntlnim, dup -Arterele care duc sngele la
structur i funcii? esuturi. Sunt de 3 feluri: mari,
mijlocii i mici(arteriole) care
se ramific n capilare.
-Capilarele au diametrul cel
mai mic i fac legtura dintre
reeaua arterial i cea venoas.
-Venele aduc sngele de la
esuturi.
3 Anunarea Astzi vom studia Fiziologia sistemului - Elevii noteaz titlul leciei n
temei circulator. caiete.
4 Dirijarea n leciile anterioare am studiat sngele care am -Elevii vor nota n caiete ceea Conversaie
nvrii observat c are rol n transportul gazelor ce profesorul noteaz pe tabl, euristic,
respiratorii (oxigenul i dioxidul de carbon) i rol ei vor face acest lucru odat cu explicaia,
n imunitate. De asemenea sngele are i rolul de profesorul. descrierea,
a aproviziona esuturile cu substanele nutritive demonstraia,
necesare, de circulaia lui depinznd buna
funcionare a organelor i viaa organismului n
totalitate.
Pentru nceput vom studia activitatea inimii care
este ritmic i involuntar.
Activitatea inimii se desfoar n 3timpi:
- sistola atrial-este contracia atriilor;
- sistola ventriculelor-este contracia
ventriculelor; - Elevii vor nota n caiete i vor Conversaie
- diastola general-este repausul general al participa la discuii. euristic,
atriilor i ventriculelor; explicaia,
- are loc recuperarea inimii care este un muchi, descrierea,
prin eliminarea toxinelor rezultate n timpul demonstraia,
contraciei.
Sistola atrial i ventricular i diastola general
formeaz revoluia cardiac sau ciclul cardiac
care dureaz 0,8-1secund.
Sistola atrial pereii atriilor se contract i
determin trecerea sngelui n ventricule care au - Elevii vor nota n caiete ceea
pereii relaxai(diastola ventricular). ce profesorul noteaz pe tabl,
Sistola ventricular Pereii se contract i ei vor face acest lucru odat cu
sngele avnd presiune mare deschid valvulele i profesorul.
ajung n artera aort i artera pulmonar. Pereii
atriilor sunt relaxai(diastola atrial).
Diastola general sngele curge din vene n
atrii i prin valvulele deschise n ventricule
datorit forei gravitaionale.
Numrul contraciilor pe minut constituie ritmul
cardiac.
Ritmul cardiac depinde de:
-vrst: nou nscut: 130bti/min, adult: 70-
75bti/min, btrn: 80bti/min.
- sex-la femeie este mai mare;
- efortul muscular-sportul i munca fizic mresc
ritmul cardiac;
- starea de sntate - crete ritmul cardiac n stri
febrile.
Pulsul corespunde contraciilor ventriculelor care
se transmite n artere datorit elasticitii
acestora.
Fiecare elev i va lua pulsul i
va anuna cte pulsaii a
numrat ntr-un minut..
Btile inimii sunt percepute ca zgomote:
-primul, mai lung i mai profund datorat
nchiderii valvulelor dintre atrii i ventricule i
pulsrii sngelui n artere;
-al doilea este dat de diastola ventricular i este
mai scurt i cu ton mai nalt. Este produs de
nchiderea valvulelor de la baza arterelor.
Pot fi exprimate prin silabele lup-dup.
I. CIRCULAIA SNGELUI Elevii noteaza schema pe caiete
este dubl, complet i nchis si realizeaz desenul pe caiete
Mica circulaie: inimplmni odata cu profesorul.
Vd arter pulmonar PLMNI Vor folosii culorile
vene pulmonare As corespunztoare.
Marea circulaie: inimesuturi
Vs artera aort ESUTURI vene
cave Ad
5 Conexiunea Se face pe baza schemei tablei, profesorul fixnd -Elevii rspund la ntrebri. Conversaie
invers noiunile noi ct i termenii noi. euristic,
explicaia,
6 ncheierea -i voi nota pe elevi pe baza rspunsurilor date.
activitii-tema -Tema pentru acas- pregtirea leciei att din
pentru acas. caiet ct i din carte.
SCHEMA TABLEI
FIZIOLOGIA SISTEMULUI CIRCULATOR

II. ACTIVITATEA INIMII este ritmic i involuntar


se desfoar n trei timpi revoluia cardiac (ciclul cardiac)

1. sistola atrial - contracia celor dou atrii (pereii atriilor se contract, sngele este
mpins n ventricule, n acest timp ventriculele sunt relaxate)
2. sistola ventricular - contracia celor dou ventricule (peretele atriilor se relaxeaz,
pereii ventriculelor se contract, sngele fiind mpins n aort i artera pulmonar, se deschid
valvulele cuib de rndunic de la baza arterei aorte i a arterei pulmonare) valvulele dintre
atrii i ventricule se nchid, apoi se nchid valvulele de la baza celor dou artere)
3. diastola general - repausul atriilor i a ventriculelor (sngele din vene curge n atrii)

Ritmul cardiac numrul de contracii ale muchiului cardiac pe minut (60-70/min);


Zgomotele inimii primul zgomot- lung i profund- datorit inchiderii valvulelor dintre
atrii i ventricule i pulsrii sngelui din ventricule n artere;
al doilea zgomot- scurt i acut-produs de nchiderea valvulelor cuib
de rndunic de la baza arterelor aort i pulmonar;
Pulsul ocul transmis n artere de contracia ventriculelor (n medie 70 pulsaii/minut)

II. CIRCULAIA SNGELUI este dubl, complet i nchis

Mica circulaie: inimplmni

Vd arter pulmonar PLMNI vene pulmonare As

Marea circulaie: inimesuturi

Vs artera aort ESUTURI vene cave Ad

S-ar putea să vă placă și