Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Coala
Coala
Coala
Coala
[1,p.30]
Coala
unde: tg=
1
cos 2
1
tg1=
1
2
cos
1
r=
P inst
m
,
Coala
r=
P inst
m
, r1 =
3360
13,14
= 32 [mm]
Coala
Coala
Qic. tot 2
S c ntr . = Ks * Pic .tot 2+
unde :
i
Pc .tot - puterea activ total de calcul, avnd n vedere pierderile active prin
nfurrile transformatoarelor. Pierderile de putere activ pot fi admise egale cu 2%
de la puterea sumar de tensiune joas, n reelele de medie tensiune 3% din puterea
activ transportat.
Qic .tot puterea reactiv total , avnd n vedere pierderile puterii reactive n
nfurrile transformatoarelor (circa 10% din puterea reactiv de calcul) i
capacitatea de transport a puterii reactive prin transformatoare :
i
nK nc.Snt 2Pic2.tot
Q c .tot =
Coala
14547+0,114547 2
Sc. ntr= 0,92 * 14916+0,0314916 2 + =
=19658 [kVA]
S c .ntr
U c =4,34 l+16P , unde
P=
2
Uc
Varianta I
=4,34 7+16
Uc Un =
19,658
2
=64,3[ kV ]
110 [kV]
Varianta II Uc Un = 35 [kV]
Coala
103,51
Fcalc . = =94,1[mm2 ]
1,1
2
Fc = 95 [mm ] din [4,p.361,tab.1-1 ]
ro = 0,299 [ /Km] din [4,p.361,tab.1-1 ]
xo = 0,383[ /Km] din [4,p.363,tab.1-3 ]
R=r 0l R= 0,299*7=2,093 [ ]
X =x0l X = 0,383*7=2,68 []
Valoarea pierderilor de tensiune pentru varianta I :
U=
P'c. tot.R+ Q'c. tot .X =[V ]
Un
153632,093+160012,68
U= =632,5 [ V ]
110
Calculm pierderile de tensiune n % la 110 kV dup formula:
U 0,633
U= 100 [ ] U= 100=0,58 [ ]
Un 110
19658 324,1
I c= =324,1 [ A ] Fc = =295 [ mm2 ]
1,7335 1,1
2
Fst = 300 mm , calculm parametrii conductoarelor pentru varianta II:
R = 0,098*7 = 0,69[]
X = 0,34*7 = 2,38 []
Coala
Varianta I
S nom S ctr nT = 10000 [kVA]
S
Varianta II
S nom S ctr nT= 16000 [kVA]
S
Coala
Sc . ntr
K nc =
n regim normal:
nSnom .tr
Coeficientul de ncrcare n regim de avarie trebuie s corespund relaiei:
S c . ntr
av K av
nc =
K nc 1,4 ( n1 )S nom. tr
Coala
10157730 5920022
X= =458,98 [ m ] Y= =261,12 [ m ]
25121 25121
S calc . 2694
S c .tr = S c. tr = =1924 [ kVA ]
nK nc 1,4
Coala
2694
K av
nc = =1,06
2500
Categoria
Grupuri Pdeconectat
dup Sarcina Knc Knc
de nxSnT n regim avarie
PT continuitate asigurat avarie
sarcin [kW]
a n AEE
-
1 1,6,7,8 I,II 2694 2x2500 0,53 1,06
2,10,11,
2 I,II 2788 2x2500 0,56 1,12 -
12
-
3 4,5 II,III 3658 2x2500 0,69 1,38
3,18, -
4 I,II 3547 2x2500 0,65 1,3
15,17
9,13,14, -
5 I,II,III 1788 2x1600 0,56 1,12
16,19
Coala
Coala
Coala
5482/2
I c= =158 [A]
310
158
Fec . = =113 [ A]
1,4
Tipul i ro xo
Sarcina Ic Fec Iadm L
Tronsonul sec.
tranzitat [A] [mm2] [A] [km]
Cablului km km
SPC-PT1 158 240 0,194 0,366 0,33
120
2741 113
PT1-PT2 80 165 0,443 0,086 0,183
3x70
1394 57
SPC-PT3 208 275 0,194 0,079 0,35
150
3602 148
PT3-PT4 102 205 0,576 0,347 0,21
95
1773 73
SPC-PT5 51 140 1,14 0,379 0,65
50
894 37
[4,p.369,tab..1-9;p.373,tab..2-6]
Coala
Coala
Coala
Sb
x L =x ol 2
determin:
U med
Tabelul 9.1
Unom 6 [kV] 10 [kV] 35 [kV] 110 [kV]
Umed 6,3 [kV] 10,5 [kV] 37 [kV] 115 [kV]
xo reactana specific pentru un 1km,
Pentru transformator:
U sc S b
x o=
100 S nom
unde: usc tensiunea de scurtcircuit a transformatorului se ia din catalog
n dependen de tipul;
Snom puterea nominal a transformatorului.
Reactana sistemului:
Sb S
x= x=x s b
S sc sau S nom
Coala
Zec
Eec
h
h
unde: Eech este fora electromotoare sumar
E ech
I '' = I ,[ kA ]
Z ech b
Pentru fiecare punct de scurtcircuit s determin curentul de oc:
''
i = 2k s I , [kA ]
unde: Ks coeficientul de oc se alege din [6. tab.3.8., P150].
Valoarea curentului total de scurtcircuit se determin:
Coala
Coala
Coala
Sb 1000
U
3U b 2 1,730,42 0,4 55[kA]
I b= = =
U1 10
Es 1
I p .0 = I b = 55=2,5 [ kA ]
X rez 1 22,13
i = 2K I p . o=1,411,3692,5=4,9 [ kA ]
Pentru K2
2
X 676
X rez 2=X rez1 PT =22,13 =9,13
2 X PT 52
Sb 1000
I b= = =55,05 [ kA ]
3U b 1,7310,5
Es 1
I p .0 = I b = 55,05=6,02 [ kA ]
X rez 2 9,13
i = 2K I p .0 =1,411,3696,02=11,6 [ kA ]
Coala
de S/C
K1 2,5 1,369 0,01 4,9
K2 6,02 1,369 0,01 11,6
K3 7,34 1,608 0,01 16,6
Aparatul electric dintr-o instalaie electric trebuie ales astfel nct s satisfac
urmtoarele condiii :
- Parametrii nominali ai echipamentului s corespund parametrilor locului n
care se instaleaz;
Coala
La alegerea unui sau a altui aparat electric aceste condiii pot fi mai puine sau
mai multe n funcie de destinaia i locul de instalare. De exemplu: ntreruptoarele
se aleg dup toate condiiile, iar separatoarele nu se verific la capacitatea de
deconectare.
Tipul aparatelor de comutaie i protecie cu parametrii de calcul i nominali
din catalog se reprezint n tabele.
Un =35 kV.
Tabela 10.1.Separator
Tipul: PH-1-35/1000 Y1
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 35 [kV] Unom= 35 [kV]
Il= 264 [A] Imax= 369 [A] Inom= 1000 [A]
i= 16,6 [kA] ilim.dim. = 63 [kA]
Coala
Snt 16000
Il = = =264 [ A ]
3U n 1,7335
1,4 S nt 1,416000
I max= = =369 [ A ]
3U n 1,7335
[1,p.180,tab.7.11.]
Coala
Snt 16000
Il = = =924 [ A ]
3U n 1,7310
1,4 S nt 1,416000
I max= = =1294 [ A ]
3U n 1,7310
Snt 2500
Il = = =144 [ A ]
3U n 1,7310
1,4 S nt 1,42500
I max= = =202 [ A ]
3U n 1,7310
Coala
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = 2 + r cond . +r cont .=0,4 +1,8+0,1=2,3 [ ]
I2
Tipul: TM-10-3
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 10 [kV] Unom= 10 [kV]
Il= 924 [A] Imax= 1294 [A] Inom1= 200 Inom2= 5 [A]
i = 11,6 [kA] ilim.din.= 17.6 [kA]
Bsc= 108 [ kA 2 *s] I2term tterm.= 300 [ kA 2 *s]
r2=2,8 [] r2.adm=6 []
[ 3,p.632,tab.4.5 ]
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = + r cond . +r cont .=0,4 +2,3+0,1=2,8 [ ]
I 22
Coala
Tipul: 25
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 0,4 [kV] Unom= 0,66 [kV]
Il= 3612 [A] Imax= 5057 [A] Inom= 6000 [A]
Isc= 2,5 [kA] Inom.rup.= 50 [kA]
[1,p.91,tab.4.10]
Snt 2500
Il = = =3612 [ A ]
3U n 1,730,4
1,4 S nt 1,42500
I max= = =5057 [ A ]
3U n 1,730,4
Coala
Tipul: -066
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 0.4 [kV] Unom= 0,6 [kV]
Il= 3612 [A] Imax= 5057 [A] Inom1= 6000, Inom2= 5 [A]
i = 4,9 [kA] ilim.din.= 17.6 [kA]
Bsc= 18,75 [ kA 2 *s] I term tterm.= 2187
2
[ kA 2 *s]
r2=3 [] r2.adm=6 []
[ 6,p.632,tab.4.5 ]
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = + r cond . +r cont .=0,6+ 2,3+ 0,1=3 [ ]
I 22
Bs= I p . o2 ( t ppr +t decon . ) =2,523=18,75 [ kA 2s ]
Concluzie:
n proiectul de curs a fost efectuat alimentarea cu energiei electric a uzinei
constructoare de masini . Alimentarea cu e.e poate fi efectuata de la statia raionala a
SEE,in care sint instalate doua transfoarmatoare de putere .
Alegerea tensiunii de alimantare a ntrprinderii a fost argumentat din punct de
vedere tehnico-economic.Alegnd tensiunea de alimentare 35kV, a fost nevoie
instalarea pe teritoriul ntrprinderii o staie principala cobortoare, cu dou
transformatoare de putere THC-16000/35.
Din cauza lipsei de teritoriu SPC n-a fost amplasat lng centrul de sarcin, ea
a fost amplasat la hotarele fabricii n partea direciei de alimentare.Staia de
transformare a fost construit de tip interior, i ea se nzestreaz cu dulapuri
prefabricate care pot fi montate ntr-un singur rnd.Pentru ridicarea fiabilitii n
Coala
BIBLIOGRAFIE
1) .., ..
. .2005
2) D. Coma, S. Darie. Proiectarea instalaiilor electrice industriale. Cimilia
TipCim, 1994.
3) .. , .. . .
. , 1987.
4) .. , .. .
. . , 1977.
5) .. , .. .
. . , 1989.
Coala
INTRODUCERE..
1)Caracteristica intreprinderii si a sectiilor...
2)Determinarea sarcinilor electrice de calcul
3)Alegerea tensiunii de alimentare.
4)Dimensionarea statiei principale de coborire.
5)Dimensionarea posturilor de transformare.
6)Elaborarea retelei de medie tensiune
7)Calculul retelei de medie tensiune.
Coala
Concluzii
Bibliografie
Coala