Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Profesor: Olteanu Lorian


coala cu clasele I VIII Buda Crciuneti
Data: 17.03.2011
Clasa: a VI-a
Disciplina: Istorie
Lecia: Reforma i contrareforma
Tipul leciei: dobndirea de noi cunotine
Scopul leciei: nsuirea unor noi cunotine referitoare la cauzele, urmrile i impactul Reformei asupra cretintii occidentale.
Obiective operaionale:
O1 s identifice cauzele reformei religioase;
O2 s numeasc principalii reformatori protestani;
O3 s s precizeze urmrile reformei n cadrul bisericii catolice;
O4 s defineasc i s utilizeze termenii de: Reform, indulgen, protestantism, inchiziie.
Strategii didactice:
1. Metode i preocedee: explicaia, expunerea, studiul de caz, conversaia, exerciiul, ciorchinele.
2. Mijloace de nvmnt: Prezentare power point, fie de lucru, plan, Harta Europei, manualul.
3. Forme de organizare: frontal, individual.

Bibliografie:
George Blond, Furioii Domnului , Ed. Politic, Bucureti, 1976
Valentin Bluoiu, Constantin Vlad, Manual de Istorie, clasa a VI-a, Ed. All, Bucureti, 2005
Etapele leciei Obiective Coninutul instructiv-educativ Stategii didactice
operaionale Metode i Mijloace Forme de
procedee organizare
1. Moment Se realizeaz condiiile psiho-pedagogice necesare Conversaia Frontal
organizatoric desfurrii leciei. Se noteaz absenele i se
pregtete materialul didactic necesar desfurrii
leciei.
2. Pregtirea Se amintesc elevilor cunotinele legate de situaia
elevilor pentru bisericii cretine, de marea schism din 1054 i de
receptarea noilor urmrile acesteia pentru cretinismul din vestul Frontal
cunotine Europei. Conversaia Harta Europei
Protestantismul este a treia ramur a cretinismului, Individual
alturi de catolicism i ortodoxism; a luat natere la
nceputul secolului al XVI-lea n urma micrii de
Reform religioas;
Reforma a fost o ampl micare ideologic
ndreptat mpotriva bisericii catolice (deci nu a
cretinismului n general), cu implicaii social
politice i culturale din cele mai profunde.
Numit dram a contiinei europene, Reforma a
produs separarea unor noi biserici cretine (luteran,
calvin, anglican) de cea catolic.
Explicaia
3. Anunarea Se scrie pe tabl titlul leciei: Reforma i Conversaia Frontal
titlului i a contrareforma. Sunt precizate obiectivele lecei
obiectivelor
4. Desfurarea Are loc pe baza unei prezentri power point.
leciei Sunt identificai precursorii Reformei: Jan Hus,
O1 Savonarola, Erasmus din Rotterdam.
Conversaia
Sunt prezentate cauzele reformei:
a) religioase:
- bogia excesiv a preoilor care uitaser de smerenia Prezentare
i simplitatea cerute de preceptele cretine; Explicaia power point Frontal
- cumprarea i vinderea funciilor bisericeti; Individual
- vnzarea indulgenelor;
- viaa scandaloas a unor papi (Alexandru VI
Borgia). Studiul de caz
Indulgen = document ce conine textul rugciunilor
care trebuia spus pentru a obine iertarea total sau
parial a pcatelor, pe care Biserica catolic o acorda
credincioilor n schimbul unei sume de bani.
Precizare:
n Germania, clugrul Tetzel se ocupa cu vnzarea
indulgentelor. Acesta spunea c indulgenele au efect
imediat i sigur: ndat ce banul sun n cutie, sufletul
zboar spre cer.
b) economico sociale:
- taxele mari ctre Biseric
- acumularea i folosirea proprietilor de pmnt n
mod neonest de ctre clerul catolic
- burghezia dorea o biseric mai srac, simplificarea
ceremonialului religios i un calendar cu mai puine
srbtori
c) culturale: - apariia noilor curente Renaterea i Conversaia
umanismul care cultivau ncrederea n forele
creatoare ale omului i care au zdruncinat credina n
dogmele Bisericii; tiprirea crilor n limbile naionale.
Iniiatorul Reformei este considerat a fi Martin Luther
(1517).
El a afiat pe ua catedralei din Wittemberg (oct. 1517) Explicaia
95 de teze n care se pronuna mpotriva vnzrii
indulgenelor i consemna msurile propuse pentru
refacerea ncrederii oamenilor n Biseric.
Ruptura cu Roma s-a realizat n anul urmtor cnd
Martin Luther a refuzat s retracteze cele afirmate.
Se indic la hart ariile geografice n care s-a
extins luteranismul i calvinismul.
Lutheranismul s-a rspndit n centrul i nordul Studiul de caz
Germaniei, n nordul Europei, ajungnd pn la saii
din Transilvania.
Calvinismul s-a rspndit n Frana, rile de Jos,
Scoia, Ungaria i la maghiarii din Transilvania. Prezentare
Sunt prezentate principiile reformatoare ale lui: power point
a) Martin Luther:
- combate autoritatea papal i ierarhia clerului;
- susine mntuirea prin credin, avnd ca principal
susrs Biblia; Frontal
- acept doar botezul i mprtania; Individual
-susine abolirea cultutlui Fecioarei Maria i a Sfinilor; Explicaia
Poart denumirea de Biserica Evanghelic
b) Jean Calvin
- predestinarea;
- via moral i activ;
- interzicerea luxului, dansului, jocurilor de noroc,
crciumilor; Conversaia
- s-a rspndit n Frana, rile de Jos, Scoia, Ungaria,
Transilvania
- este mai bine cunoscut sub numele de Biserica
Reformat.
Se prezint cea de-a treia form a protestantismului
aprut n Anglia (1534), n timpul regelui Henric al
VIII-lea. n 1534 Henric al VIII-lea scoate Biserica
catolic de sub autoritatea papei i pune bazele
Bisericii anglicane care reprezint un compromis
ntre catolicism i protestantism.
Contrareforma
Se prezint poziia Bisericii catolice fa de
propagandareformatoare.
n a doua jumtate a secolului al XVI-lea, Biserica
Apusean a luat masuri de combatere a doctrinelor care Explicaia Prezentare
i ameninau unitatea i msuri de ntrire a Bisericii power point
Catolice. Aceste aciuni au purtat numele de
Contrareform.
n acest sens a fost convocat Conciliul de la Trento
(1545-1563), n cadrul cruia au fost adoptate
urmtoarele msuri: precizarea strict a doctrinei
bisericeti, reorganizarea nvmntului bisericesc;
Papa era recunoscut n continuare ca unicul conductor
al Bisericii catolice. Frontal
Pentru prentmpinarea rspndirii ideilor Individual
Reformei, catolicii au creat Congregaia Indexului, care
avea ca scop examinarea tuturor scrierilor cu caracter
religios sau laic i alctuirea unor liste cu cele interzise
catolicilor, numite Index.
Un alt mijloc de lupt mpotriva Reformei a fost
Inchiziia.
Inchiziie = Instituie a Bisericii Catolice, creat n 1183
pentru pedepsirea ereticilor i a celor ostili
catolicismului.
Urmrile Reformei
Se prezint consecinele Reformei:
- a slbit unitatea cretintii occidentale, dar i a
cretintii n general
- a determinat apariia a numeroase conflicte ntre
protestani i catolici. Frontal
Individual
5. Fixarea Se desfoar prin rezolvarea unei fie de lucru: Observarea
cunotinelor Citii cu atenie textul de mai jos: dirijat
Fcnd publice dezbaterile teologice eseniale,
Martin Luther a procurat mulimilor de nemulumii Fie de lucru Individual
mijlocul de a-i manifesta ostolitatea fa de puterile
stabilite. El a permis, n particular, multiplicarea
bisericilor naionale, a ntrit puterea micilor principi,
a zdrobit definitiv unitatea spiritual, moral i Conversaia
politic a cretintii occidentale
(Jean Brenger)
1. Numii pe baza textului personalitatea istoric care a
fcut publice dezbaterile teologice.
2. Menionai, pornind de la text, ce a zdrobit
definitiv reformatorul german.

6. ncheierea Se fac aprecieri generale i individuale asupra Conversaia Frontal


leciei desfurrii leciei. Sunt notai elevii care s-au remarcat Individual
prin participarea activ la leacie.

S-ar putea să vă placă și