Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 25 02 11

Clasele: a V- a, a VI- a, a VII-a, a VIII- a

Instituia: Grup colar Ioan Buteanu Gurahon

Profesor: Braica Silvia

Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii

Disciplina: Matematic

e nvare: Numere naturale. Operaii cu numere naturale. Ecuaii i inecuaii. Divizibilitate. Mulimi. clasa
a V- a;
Divizibilitate. Numere raionale pozitive. Operaii cu numre raionale pozitive. Dreapta.
Unghiul. Triunghiul. clasa a VI- a;
Numere reionale. Operaii cu numere raionale. Numere reale. Operaii cu numere reale.
Patrulatere. Asemanare. clasa a VII- a;
Numere reale. Operaii cu numere reale. Intervale. Operaii cu numere reale reprezentate prin
litere. Puncte, drepte i plane. Prisma. Piramida. clasa a VIII- a.
Tema leciei: Recapitulare
Tipul leciei: Consolidare i sistematizare a cunotinelor nsuite pe parcursul semestrului I
Scopul leciei: Reactualizarea cunotinelor acumulate pe parcursul semestrului I
Competene specifice :
1. Identificarea caracteristicilor numerelor naturale ntregi, raionale, iraionale i
reale i a formei de scriere a unui numr ncontexte variate.
2. Utilizarea operaiilor aritmetice i a proprietilor acestora n calcule cu numere
naturale, ntregi, raionale, iraionale i reale.
3. Deducerea unor proprieti ale operaiilor cu numere naturale, ntregi, raionale,
iraionale i reale; unor proprieti ale divizibilitii n mulimea numerelor naturale.
4. Identificarea noiunilor: divizor, multiplu, numere prime, numere compuse,
c.m.m.d.c, c.m.m.m.c.
5. Identificarea n enunuri matematice a unor noiuni specifice teoriei mulimilor.
6. Identificarea numerelor reale i a formulelor de calcul prescurtat.
7. Folosirea terminologiei aferente noiunii de numr real (semn, modul, opus, invers,
parte ntreag, parte fracionar)
8. Recunoaterea i descrierea unor figuri geometrice plane.
9. Utilizarea proprietilor referitoare la drepte i unghiuri.
10. Identificarea patrulaterelor particulare utiliznd proprieti precizate
11. Stabilirea relaiei de asemnare ntre dou triunghiuri prin metode diferite
12. Utilizarea noiunii de paralelism pentru caracterizarea configuraii geometrice.
13. Recunoaterea i descrierea unor proprieti ale unor figuri geometrice plane n
configuraii date n spaiu sau pe desfurri ale acestora
14. Utilizarea proprietilor referitoare la drepte i unghiuri n spaiu pentru analizarea
poziiilor relative ale acestora

Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabi:
- s utilizeze proprietile adunrii i nmulirii numerelor;
- s efectueze calcule cu operaiile studiate;
- sa utilizeze elemente de teoria mulimilor i de divizibilitate ;
- s efectueze operaii cu mulimi;
- s identifice criteriile de divizibilitate;
- s identifice elementele asociate poliedrelor studiate: baze, vrf, muchie lateral, nlime,
apotem;
- s descrie poliedrele cunoscute: prisma regulat, piramida regulat, trunchiul de
piramid regulat;
- s utilizeze elemente de calcul algebric pentru a rezolva ecuaii i inecuaii, precum
i pentru a aplica formule de calcul;
- s aplice noiunile nvate n calcule numerice;
- s disting tipurile de propoziii ntlnite n matematic, precum i prile componente ale
unei teoreme;
- s defineasc, s identifice i s numeasc noiunile nvate;
- s utilizeze cunotinele nsuite la rezolvarea exerciiilor i problemelor;
- s identifice informaiile eseniale dintr-un enun matematic;
- s prezinte clar, corect i concis, oral sau n scris, metodele i/sau operaiile utilizate
n rezolvarea unor exerciii/probleme;
- s-i asume diverse roluri de nvare n cadrul unui grup;
- s manifeste perseveren n rezolvarea unei probleme; s participe cu idei noi.

Strategia didactic: activ-participativ

si procedee: conversaia euristic, exerciiul, jocul didactic (rebusul), munca n echip, nvarea prin
cooperare, demonstraia, turul galeriei, predarea in scopul formarii, evaluarea colegiala in
grupuri mai mari, autoevaluarea, concurs.

Material didactic: - manual clasa V-VIII, culegere Matematic


- coli, fie de lucru, coli flip-chart, markere, jocul (rebus), fi de autoevaluare, chestionar.

Tipul de activitate : frontal, activiti n echipe, activiti individuale.

Resurse: - coninuturi conform programei;


- capacitile de nvare ale elevilor;
- timp: 50 minute.

DESFURAREA ACTIVITII:
zatoric 2 `

Organizarea colectivului de elevi i pregtirea materialelor necesare leciei.


Asigurarea condiiilor optime pentru desfurarea leciei.
Elevii i pregtesc materialele necesare desfurrii leciei.

2. Captarea atentiei. 2 `

Pe ecranul retroproiector este prezentat de ctre profesor un citat a matematicianului,


fizicianului i filozofului francez Blaise Pascal. (anexa 1)
Se citete o ghicitoare de pe ecranul retroproiectant pentru nclzire. (anexa 1)
Este propus de profesor o problem distractiv pentru rezolvare, care este afiat pe
ecran. (anexa 1)

http://www.slideshare.net/silviabraica/captarea-ateniei-7500397
3. Anunarea temei i a obiectivelor. 2 `

Prin lecia de azi, urmresc sa v consolidai i s v sistematizai cunotinele nsuite


pe parcursul semestrului I la matematic. Tema leciei este Recapitulare

4. Dirijarea leciei. 25 `
La intrarea n cabinet, elevii se mpart n 4 echipe de cte 4 elevi, n fiecare echip
fiind cte un elev din toate clasele de gimnaziu V-VIII. Fiecare echip va avea un lider care
va coordona activitatea echipei i va trage de pe catedr un bileel (etichet) cu marca echipei
din care face parte. Vor fi formate 4 echipe care vor avea etichete corespunztoare
urmtoarelor denumiri:
- MATEMATICIENII ;
- STUDIOII;
- NELEPII;
- JUCTORII .
Eticheta va fi lipit pe o coal alb de hrtie pe care elevii, care fac parte din acea
echip, i vor trece numele i clasa, iar liderul fiecrei echipe va preda coala de hrtie
profesorului. n acest timp profesorul va pune pe fiecare banc, la fiecare echip numele
nsoit de marc i va mpri fiecrei echipe etichetele corespunztoare membrilor si.
Se vor face prezentrile dintre profesor i elevii care particip la lecie nmnndu-se
fiecruia cte un ecuson pe care sunt nscrise numele i prenumele fiecrui elev precum i
clasa.
Profesorul le va prezenta elevilor scopul leciei care este de a reactualiza cunotinele
acumulate pe parcursul semestrului I la matematic, precum i obiectivele leciei, dup care
fiecare membru din echip primete o sarcin pe care o va ndeplini individual. Aceast
sarcin se va reliza prin joc: li se cere elevilor s completeze un rebus cu scopul de a
recapitula noiuni nvate pe tot parcursul semestrului I 10 minute i s lipeasc eticheta
primit. Liderul fiecrei echipe va trage un numr de la 1 la 4, numere care vor apare pe
rebusuri. Profesorul le va nmna rebusurile liderului fiecrei echipe.
Elevii vor fi regrupai pe clase care vor fi numite clase de experi conform metodei
mozaicului:
- clasa a V a
- clasa a VI a
- clasa a VII a
- clasa a VIII a.
Fiecare clas de experi primete o plan pe care trebuie s treac clasa i s o
completeze prin lipire cu rebusurile corespunztoare sub care vor trece numele elevului care
le-a rezolvat. Fiecare clas de experi are: un lider care va conduce rezolvarea corect a
rebusurilor; un responsabil cu timpul care va atrage atenia asupra scurgerii timpului
necesar verificrii modului de rezolvare a rebusurilor i redactrii planei; un responsabil cu
lipirea pe plan a rebusurilor i notarea acestora corespunztor elevilor care le-au
rezolvat; un responsabil cu afiarea planei.
Clasele au timp de lucru minute dup care la tabl va fi afiat plana. Prezentarea
planei o va face fiecare elev, colegilor din celelalte clase i profesorului, n ordinea n care au
fost lipite rebusurile pe care le-au primit spre rezolvare, prezentnd soluia pe care au obinut-
o, timp de 2 minute fiecare clas, ncepnd cu clasa a VIII a (10 minute). n acest timp pe un
ecran retroproiector se vor afia pe rnd cerinele pentru rebusuri, pentru ca celelalte clase s
poat verifica dac au fost corect rezolvate rebusurile, urmnd astfel discuii i completri
dac este cazul i nu n ultimul rnd i rezolvarea corect a fiecrui rebus n parte, astfel
putndu-se verifica fiecare elev.
Profesorul supravegheaz activitatea elevilor i d indicaii acolo unde este nevoie.
Soluioneaz eventual i situaiile n care nu toi elevii se implic n cadrul activitii
de grup sau atunci cnd un elev monopolizeaz toate activitile.
Se evideniaz clasa (clasele) care au lucrat corect.

http://www.slideshare.net/silviabraica/rebus-7500782
5. Asigurarea feedback-ului. 10 `
Urmtoarea sarcin a echipelor iniial formate se va realiza printr-un concurs ntre
echipe.
Elevii vor reveni la echipele iniial formate care vor primi o plan pe care trebuie s o
complecteze cu rspunsurile corecte la subiectele concursului care se va desfura ntre
echipe. Grupele auun lider care va conduce rezolvarea problemelor; un responsabil cu
timpul care va atrage atenia asupra scurgerii timpului necesar rezolvrii i redactrii
soluiilor exerciiilor i problemelor pe plan;un responsabil cu transcrierea pe plan a
rspunsurilor date; un responsabil cu afiarea planei. Grupele au timp de lucru 5 minute
dup care, un membru al echipei va trebuie s vin la tabl cu plana. Prezentarea planei o va
face liderul sau un alt reprezentant al grupului n 4 minute, colegilor din celelalte echipe i
profesorului, dup care urmeaz discuiile i complectrile dac este cazul.
Profesorul supravegheaz activitatea elevilor i d indicaii acolo unde este nevoie.
Soluioneaz eventual i situaiile n care nu toi elevii se implic n cadrul activitii
de grup sau atunci cnd un elev monopolizeaz toate activitile.

http://www.slideshare.net/silviabraica/concurs-ntre-echipe

6. Evaluarea.8 `
Se evideniaz echipa care a lucrat corect i a terminat prima, ctignd astfel
concursul. Elevii care au fost membrii acestei echipe fiind notai de ctre mine i colegele
mele.
n cele 8 minute rmase, elevii vor primi o fi de autoevaluare i un chestionar.
(anexa 2 - 3)

7. Tema pentru acas. 1 `


Elevii vor primi din partea profesorului o fia cu o problem distractiv.(anexa 4)
Profesorul le solicit elevilor din fiecare clas s realizeze rebusuri pentru o unitate de
nvare pe care au parcurs-o pn n prezent.

Anexa 1

Ghicitoare
Are foi i nu e pom,
Te nva ca un om,
i cu ct o ndrgeti
Tot mai mult o foloseti.

(cartea)

Citat: Obiectul matematicii este att de serios, nct este util s nu pierdem ocazia
pentru a-l face puin mai distractiv

BLAISE PASCAL
(matematician, fizician i filozof francez)

Problem distractiv

Un pescar amator iste la matematic se ntorcea de la pescuit. Vzndu-l cam


posomort, fetia sa, Mirela, i-a ieit nerbdtoare n cale i la ntrebat:
- De ce eti suprat tat?
- Cum s nu fiu suprat, i rspunse el, cnd tiu ci peti am prins de data aceasta: 6
fr cap, 9 fr coad i 8 pe jumtate!
Ci peti a prins acest pescar?

Rspunsul este 0 (nu a prins nici un pete)

Anexa 3
FI DE AUTOEVALUARE

1. Scrie un cuvnt care s exprime cum te-ai simit la nceputul


orei.
2. Scrie un cuvnt care s exprime cum te-ai simit la sfritul orei.

3. Scrie un motiv pentru care nu i-a plcut ora de
matematic. ..

.
4. Scrie un motiv pentru care i-a plcut ora de
matematic. ...

...
5. Scrie cteva noiuni noi pe care le-ai nvat azi prin rezolvarea sarcinilor
propuse.
.....................................................................................................
.......................................................................................................
........................................................
6. Care sunt dificultile pe care le-ai ntlnit pe parcursul leciei?
.....................................................................................................
.....................................................................................................
......................................................
7. Cum crezi c i-ai putea mbuntii performanele?
.......................................................................................................
.......................................................................................................
......................................................
8. Cum v apreciai activitatea personal pe parcursul leciei?
.......................................................................................................
...........................
9. Ce sugestii ai:



Elev ....................................................................................................

Anexa 4

Chestionar pentru elevi la sfritul orei


Ai nvat ( reinut ) mai multe n acest tip de lecie joc, dect n celelalte
lecii obinuite?
..........................................................................................................
..........................................................................................................
..........................................................................................................
..........................................................................................................
..........................................................................................................
..........................................................................................................
..........................................................................................................
................................................................
Ai dori s mai participai la astfel de lecii i dac da de ce?
..........................................................................................................
..........................................................................................................
..........................................................................................................
..........................................................................................................
..........................................................................................................
..........................................................................................................
..........................................................................................................
..........................................................................................................

Anexa 5

Problem distractiv
Calculeaz ci lei vei avea dac mama i d nc atia, plus 10lei pe care
i-i ofer eu, dac cheltuieti jumtate din suma total de bani, iar mama i
retrage suma dat.

S-ar putea să vă placă și