Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Popa Elena


Scoala: Liceul teoretic „Vasile Alecsandri” Iasi
CLASA: a XI-a
Subiectul lectiei: Teme şi motive simboliste în poeziile bacoviene : Amurg violet, Lacustra , Decor, Plumb, Nervi de
primăvară
TIPUL LECŢIEI: Predare
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :
 să identifice în textele date trăsături ale liricii simboliste ;
 să recunoască teme şi motive simboliste ;
 să identifice şi să explice simbolurile în poeziile date ;

Material didactic şi bibliografic :

-Bote, Lidia, Simbolismul românesc, Bucuresti,1966 ;


- Chevalier, Jean ; Gheerbrant,Alain, Dicţionar de simboluri, vol. 2,3, Editura Artemis, Bucuresti ;
-Dersidan, Ioan, Metodica predării limbii şi literaturii române, Casa Cartii Stiinta, Cluj-Napoca,2003
-Limba şi literatura română, Manual pentru clasa a XI-a ,coord.Adrian Costache , Grup Ed. ART, 2005
-Lovinescu, Eugen, Istoria literaturii române contemporane, Editura Minerva,1989.

1
SCENARIU DIDACTIC

Eva-
Secvenţele lecţiei Ob. Elementele de conţinut Activitatea elevilor Strategii Resurse luare
activitatea profesorului dicactice

1. Moment organizatoric Este organizat contextul Elevii pregătesc caietele şi textele manual
2 min educativ, astfel încât demersul suport
didactic să atingă un grad înalt
de eficienţă, se asigură liniştea în
clasă, se pregătesc materialele
necesare desfăşurării activităţii.

2. Verificarea temei Se verifică efectuarea temei , Elevii cer lămuriri în privinţa Conversaţia Caiete Observaţ
3 min calitativ şi cantitativ. lucrurilor ce nu au putut fi ie
rezolvate acasă. curentă

3.Actualizarea Profesorul cere elevilor sa Definiţie : Simbolismul este


cunoştinţelor anterioare definească simbolismul. curentul modernist apărut în Textul
Franţa şi în Belgia după 1886 şi Conversaţia suport
10 min În paralel se cere unui elev să răspândit apoi în întreaga euristică
caute în DEX definiţia Europă şi care se prelungeşte
parnasianismului. până la primul război mondial. Explicaţia
Simbolismul apare ca reacţie

2
împotriva poeziei retorice a Argumentare Observaţ
roman ie
ticilor şi a impersonalităţii reci a Problematizare
Manual curentă
parnasienilor.

Un elev va căuta în DEX definiţia


parnasianismului
Profesorul cere elevilor sa spună
care este manifestul literar al Elevii răspund...: manifestul
simbolismului. literar al simbolismului este
articolul lui Jean Moreas,
publicat în suplimentul literar al
ziarului Le Figaro la 18 Textul
septembrie 1886. Articolul Le suport
symbolisme propune numele
noului curent, opus celui propus
de Paul Verlaine, şi anume
decadentism.
Arta poetica a lui P. Verlaine şi Tabla
Corespondentele lui Charles
Baudelaire anunţă şi ele Brainstorming
elementele doctrinei simboliste. Manual
Observaţ
Conversaţia ie
Profesorul cere elevilor să euristică curentă
numească principalele teme şi Elevii răspund: .—toamna,
motive simboliste. tristeţea, trecerea timpului,
întoarcerea în trecut,
singurătatea, moartea, natura
ostilă, cadrul nocturn, obsesia
parfumurilor, a instrumentelor
muzicale, a culorilor şi a
pietrelor preţioase, spaţii exotice,

3
somnul, visul, iubirea, motiv de
reverie, de nevroză, marile
plecări, decorul citadin,
Profesorul cere ca elevii să monotonia, melancolia.
numească câţiva reprezentanţi
ai simbolismului românesc, Elevii răspund: Simbolişti Conversaţia
apoi ai simbolismului francez români: George Bacovia si euristică
Alexandru Macedonski , Ion
Minulescu, Stefan Petica,
Dimitrie Anghel si Traian
Demetrescu.---Simbolişti francezi
Stephane Mallarme, Paul
Verlaine, Charles Baudelaire,
Arthur Rimbaud, Edgar Allan
Poe, Rainer Maria Rilke, Jules Conversaţia
Laforgue Poezii
. Ce volume de poezii a scris dezbaterea
G. Bacovia?
G. Bacovia a scris: „Plumb”, Text
suport
„Scântei galbene”, „Cu voi”,
Profesorul poartă o discuţie cu „Stanţe burgheze”
elevii întrebând care sunt
temele şi motivele bacoviene. Elevii răspund că temele
fundamentale ale universului
bacovian sunt: oraşul de
provincie ce ilustrează o lume Conversaţia
bolnavă, degradată fizic şi
psihic; singurătatea, natura ce se
află sub influenţa unor forţe
distructive; iubirea, aici nu este
un sentiment benefic; moartea

4
este o stare de disperare, o
În ce poezii cunoscute de voi obsesie în care lipseşte aspiraţia
se regăsesc aceste teme şi
motive simboliste? Plumb”, „Lacustră”, „Plumb
de iarnă”, „Sonet”, „Decor”,
„Nevroză”.

Profesorul scrie pe tablă Elevii răspund:


4.Captarea atenţiei următoarele culori şi întreabă ALB – nevroză, reverie, sfârşit
pentru activitatea ce apoi elevii ce stări le NEGRU – moarte, dispariţie,
urât, carbonizare Conversaţia Tabla Observaţ
urmează sugerează acestea. ie
2 min Albul, negrul, galbenul, ROŞU – boală, degradare,
finalitate Manual curentă
verdele, violetul
VIOLET – monotonie,
Profesorul întreabă apoi elevii crepuscul, alienare
ce stări sugerează aceste culori GALBEN – deznădejde,
în universul bacovian? dezolare, tristeţe
GRI – angoasă, plictis
ROZ ,VERDE, ALBASTRU-
nevroză, tristeţe

Profesorul anunţă titlul lecţiei


5.Anunţarea subiectului
şi a obiectivelor Elevii trebuie să ştie la sfârşitul
lecţiei următoarele: Elevii scriu titlul lecţiei pe caiete
3 min şi pregătesc textele suport.
O1--să identifice în textele date
trăsături ale liricii simboliste ;
O2--să recunoască teme şi
motive simboliste ;
O3- -să identifice şi să explice

5
simbolurile în poeziile date ;

6.Dirijarea învăţării Profesorul face referire la mai


20 min multe volume de poezii
bacoviene, din care fac parte
textele selectate. Observaţ
ia
curentă
Aceste poezii sunt
Lectura
reprezentative pentru creaţia explicativă
lui G. Bacovia datorită
cromaticii, dar şi a atmosferei Tabla
triste, melancolice prezentă în
toate creaţiile sale. creta
-În ce specie literară se Elevii răspund că sunt pasteluri.
încadrează majoritatea textelor
selectate ?
Explicaţia
-Ce este pastelul? Pastelul este specia literară în manualul Evaluare
frontală
Profesorul specifică diferenţa versuri în care se descrie un
text suport
dintre pastelul lui Vasile tablou din natură, iar poetul îşi
Alecsandri şi pastelul lui exprimă în mod direct Convesaţia
Bacovia. sentimentele trăite în faţa euristică
peisajului.

-Vom citi poeziile după care


vom discuta temle şi motivele Elevii citesc textele. Observaţ
existente în acestea. Expunerea ia
Ce impresie v-a lăsat lectura curentă
acestora? Elevii răspund.

6
Care sunt elementele
simboliste reprezentative Elevii răspund că temele se
pentru aceste poezii? încadrează în lirica simbolistă,
Lectura
alături de cromatică şi de
explicativă
elemente precum: amurgul,
plopul, turnul, toamna, e.t.c.

Ce vă sugerează titlurile
acestor poezii? Titlurile poeziilor sugerează
stările de depresie, de Tabla
halucinaţie ale poetului. Evaluare
Ce semnifică amurgul, Explicaţia creta frontală
plumbul, decorul, nervii şi Elevii interpretează simbolistica
lacustra la Bacovia? titlurilor.

Convesaţia manualul
Care sunt temele poeziilor? euristică
Elevii răspund. text suport
Observaţ
ia
curentă
Ce sentimente sugerează
anumite cuvinte din câmpurile Elevii interpretează cuvintele.
semantice existente?

Ce sugerează repetarea
refrenului? Marchează repetitivitatea Textul
exasperată a aceluiaşi

7
sentiment, starea de depresie .

Care sunt cuvintele cheie ale


acestor poezii? Elevii identifică anumite
cuvinte cheie.
Ce imagini artistice găsiţi în
text? Elevii identifică imaginile
artistice şi elementele de lexic,
Referitor la lexic ce fel de lucrând pe grupe.
cuvinte găsiţi în poezie?

7.Asigurarea feed-back- .Profesorul va cere elevilor să Evaluare


ului prezinte oral principalele Elevii vor sintetiza oral trăsăturile Explicaţia Textul a
5 min trăsături simboliste prezente în formativ
simboliste.
poezia lui Bacovia. ă
8.Evaluarea activităţii La sfârşitul orei profesorul va
3 min aprecia şi va nota răspunsurile
elevilor şi-i va încuraja pe elevi Activitate Evaluare
pentru participările lor viitoare. frontală sumati-

9.Asigurarea retenţiei şi
transferului Tema pentru acasă. Îşi vor nota tema pentru acasă
2 min

8
George Bacovia
Amurg în pâlcuri gasesc... plumb pene negre ... O lungă teorie.
violet violete, Si simt cum de Pe flori de primăvară de
Orasul tot e atita ploaie plumb, si-am În parc visuri si păreri O, când va fi
violet. Pilotii grei se inceput să-l fantomele apar ... un cântec de
Amurg de
prabusesc. strig -- ... alte
toamnă
Lacustra Stam singur O lungă primăveri ? !
violet ...
De-atitea nopti lângă mort... si Si frunze albe, desertare
Doi plopi, în
De-atitea nopti aud plouind, era frig... frunze negre; zvoneste
fund, apar în
aud plouind, Tot tresarind, Si-i atirnau Copacii albi, împrejur,
siluete
Aud materia tot asteptind... aripile de copacii negri; E clar si
-- Apostoli în
plingind... Sint singur, si plumb. Si pene albe, numai soare.
odăjdii violete
Sint singur, si mă duce-un pene negre, La geamul
--
mă duce un gând Decor Decor de doliu unei fabrici o
Orasul e tot
gând Spre funerar ... pală lucrătoare
violet.
Spre locuintele Copacii albi, Aruncă o
locuintele lacustre. copacii negri În parc privire în
Amurg de
lacustre. Stau goi în ninsoarea cade zarea de azur.
toamnă
Plumb parcul solitar rar ...
violet ...
Si parca dorm Decor de doliu O nouă
Pe drum e-o
pe scinduri Dormeau funerar ... Nervi de primăvară pe
lume lenesă,
ude, adânc sicriele Copacii albi, primăvară vechile
cochetă;
In spate mă de plumb, copacii negri. dureri ...
Multimea
izbeste-un val Si flori de Primăvară...
toată pare
-- plumb si În parc O pictură Apar din nou
violetă,
Tresar prin funerar regretele plâng parfumată cu tăranii pe hăul
Orasul tot e
somn si mi se vestmint -- iar ... vibrări de de câmpie,
violet.
pare Stam singur în violet. În infinit
Ca n-am tras cavou... si era Cu pene albe, În vitrine, pământul se
Amurg de
vint... pene negre versuri de un simte
toamnă podul de la
Si scirtiiau o pasăre cu nou poet, tresăltând :
violet ... mal. În oras, Vor fi acum de
Din turn, pe coroanele de glas amar
plumb. Străbate suspină un toate cum este
câmp, văd Un gol istoric
parcul vals de orisicând,
voievozi cu se intinde,
Dormea întors secular ... fanfară. Dar iar rămâne
plete; Pe-acelasi
amorul meu de Cu pene albe, totul o lungă
Străbunii trec vremuri mă
11

S-ar putea să vă placă și