Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Propunător: Pădurice Elena


Data: 19 februarie 2018
Unitatea școlară: Colegiul Naţional ‫״‬Unirea‫ ״‬Focşani
Clasa: a X-a B, real
Unitatea de învăţare: Procese reglatorii
Disciplina: Psihologie
Subiectul: ATENŢIA (definirea şi caracterizarea atenţiei; formele atenţiei; însuşirile atenţiei)
Tipul lectiei: de comunicare de noi cunoştinţe
Locul desfăşurării: sala de clasă
Durata: 50 minute

Competenţe specifice
1.1. Identificarea proceselor psihice şi caracterizarea rolului lor în evoluţia personalităţii ;
1.2 Identificarea legăturilor între procesele psihice ;
2.1. Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete;
3.1 Relaţionarea eficienta/ cooperarea cu ceilalţi în colectarea, interpretarea şi evaluarea informaţiilor referitoare la procese şi
manifestări psihice ;

Obiective operaţionale:
O1: să definească atenţia si să cunoască principalele caracteristici ale atenţiei;
O2:să cunoască formele atenţiei;
O3:sǎ cunoască însuşirile atenţiei şi modul de educare a lor.

1
RESURSE PROCEDURALE ȘI MATERIALE:
 Metode şi procedee: expunerea, explicaţia didacticǎ, activitatea independentă, conversaţia, problematizarea, observaţia
sistematicǎ şi independentǎ, reflecţia personalǎ ;
 Forme de organizare: frontal, individual;
 Mijloace de învăţământ: tabla, markere, fişe de evaluare.

BIBLIOGRAFIE:
 Mielu Zlate, Tinca Creţu, Nicolae Mitrofan, Mihai Anitei, Manual de psihologie pentru clasa a X- a, Editura Aramis Print,
Bucuresti, 2005.

2
Secvenţele Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice
T Ob. Evaluare
lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace

1. Captarea 3' - se va realiza discutând pe - participǎ la discuţii, -strategie -manual de observarea


atenţiei marginea următoarei argumentându-şi discursivǎ de psihologie- sistematicǎ
afirmaţii pentru tema în rǎspunsurile ; tip Editura a elevilor;
cauzǎ : argumentativ- Aramis;
persuasiv ;
În viaţa noastră deseori
explicăm anumite nereuşite
prin faptul că „nu am fost
atenţi”, şi foarte rar ne
întrebăm „de ce nu am fost
atenţi”.

2.Comunica- 2' - se vor trece în revistǎ - ascultǎ cu atenţie -dezbaterea ;


rea subiectului elementele-cheie ale temei, obiectivele lecţiei ;
şi a prezente în schema lecţiei - ascultǎ ceea ce li se
obiectivelor (anexa nr. 1) ; comunicǎ ;
lecţiei

3. Dirijarea 30' Definirea şi caracterizarea


învăţării atenţiei
Atenţia este orientarea , - participǎ la discuţii, -strategie
selectivitatea şi încercând sǎ explice care discursivǎ de
O1 concentrarea conştiinţei ar fi rolul motivaţiei în tip explicativ ;

3
noastre asupra unor stimuli dezvoltarea individului
aflaţi în afara noastră sau în uman
interiorul nostru.
- selectivitatea se produce ferǎ exemple practice ; -expunerea ;
diferit în funcţie de
punctele de reper, este -manual de
strâns legată de starea de psihologie-
veghe a persoanei Editura
(persoana nu poate fi atentă Aramis;
în timpul somnului);
- atenţia nu face parte din
categoria proceselor de
cunoaştere, deoarece nu are -explicaţia observarea
un conţinut informaţional- didacticǎ ; sistematicǎ
refllectoriu propriu, nici din a elevilor
categoria activităţilor
psihice ; ea are calitate de
condiţie facilitatoare pentru
procesele şi activităţile
psihice;
- atenţia este strâns legată
de motivaţie, mai ales de - enumeră care sunt -conversaţia ;
interese – dacă persoana principalele caracteristici
este preocupată şi atrasă de ale atenţiei
anumiţe categorii de
stimuli, orice semn al
prezenţei acestora îi va
capta imediat atenţia. -strategie
didacticǎ de tip
Principalele caracteristici argumentativ-
ale atenţiei sunt : deductiv ;

4
- a fi atent înseamnă a fi
orientat către ceva anume manual de
- a fi atent înseamnă a fi psihologie-
atras de ceva anume Editura
- a fi atent înseamnă a Aramis;
ignora cât mai mult din tot -conversaţia ;
ceea ce există şi se întâmplă
în jurul a ceva anume de
care ne ocupăm
- a fi atent înseamnă a fi
concentrat asupra a ceva
anume.

Formele atenţiei

A) În funcţie de - explică şi exemplifică -problematiza- observarea


prezenţa/absenţa efortului formele atenţiei rea ; sistematicǎ
depus şi a gradului de a elevilor
conştientizare :
1. Atenţia involuntară –
atenţia este captată deşi nu
ne propunem acest lucru.
2. Atenţia voluntară – se
implică în majoritatea
activităţilor şi acţiunilor -strategie
noastre , presupune discursivǎ de
depunerea unui efort pentru tip explicativ;
O2 a atinge un anumit obiectiv,
pentru a finaliza o anumită
sarcină.
3. Atenţia postvoluntară -

5
multe activităţi conduc la
formarea unor deprinderi şi
la dezvoltarea unor atitudini
pozitive faţă de acestea în -expunerea; manual de
sensul că ele devin psihologie-
preferate, deci reluarea lor - exemplifică cu situaţii Editura
nu va mai necesita efortul concrete Aramis;
voluntar – deci atenţia
postvoluntară se bazează pe
deprinderea de a fi atent.
B) În funcţie de direcţia
principală de orientare a - -explicaţia ;
atenţiei :
1. Atenţia internă -
presupune orientarea către
diferite aspecte ale
psihologiei proprii : - identifică unele situaţii observarea
gânduri, imagini, în care atenţia ar avea un sistematicǎ
sentimente ; ea intervine în rol important a elevilor
cadrul comunicării cu sine
( introspecţie, reflecţie
interioară).
2. Atenţia externă - este
orientată către lumea
exterioară ( obiecte, -expunerea;
fenomene, persoane) ; ea -explicaţia ;
intervine în toate tipurile de
activitate umană : muncă,
joc, învăţare, creaţie.
3. Atenţia expectativă – de
aşteptare , atunci când

6
suntem în aşteptarea
iniţierii sau finalizării unor -strategie
acţiuni. didacticǎ de tip
argumentativ- manual de
deductiv ; psihologie-
Însuşirile atenţiei şi -conversaţia ; Editura
educarea lor Aramis;

a) Volumul atenţiei - - reţin însuşirile atenţiei


aspectul cantitativ al şi modul în care ele pot fi
atenţiei : numărul de educate temǎ de
elemente (stimuli) pe care lucru în
le putem include clasǎ ;
concomitent în sfera de
cuprindere a atenţiei este de -problematiza-
7±2, adică acest număr este rea ;
cuprins între 5 şi 9 ; prin
antrenament putem extinde
volumul atenţiei.
b) Concentrarea atenţiei –
este abordarea racordării
atenţiei la un stimul din
perspectiva intensităţii ;
gradul de concentrare a -activitatea observarea
atenţiei depinde de independentǎ; sistematicǎ
particularităţile psiho- a elevilor;
fiziologice ale individului , - exemplifică cu situaţii -exerciţiul;
de motivaţia pentru sarcină, concrete
O3 de nivelul de importanţă şi
de utilitate a sarcinii, de
experienţa confruntării cu

7
factorii perturbatori. -observaţia
c) Stabilitatea - este sistematicǎ şi
capacitatea de a menţine independentǎ;
racordată atenţia la un - reliefează importanţa
stimul o perioadă mai mare însuţirilor atenţiei în
de timp; ea se dezvoltă o desfăşurarea activităţilor -conversaţia;
dată cu vârsta. umane
d) Distributivitatea -
capacitatea persoanei de a-
şi concentra simultan temǎ de
atenţia asupra a doi sau mai lucru în
mulţi stimuli. ; clasǎ ;
e) Mobilitatea - uşurinţa -reflecţia
comutării atenţiei de la un - explică importanţa personalǎ;
stimul la altul , de la o atenţieiîn îndeplinirea -fişe de
activitate la alta. Opusul ei sarcinilor lucru
este fixitatea / rigiditatea individuale;
– când persoana nu-şi poate
deplasa uşor atenţia. evaluare
f) Distragerea - orală
incapacitatea de a fi atent,
persoanele sunt „distrase”
de orice modificare a -activitatea
mediului extern sau intern. - reliefează rolul independentǎ;
Toate aceste însuşiri ale însuţirilor atenţiei în
atenţiei sunt foarte alegerea unei profesiuni -exerciţiul;
importante în momentul
evaluării concordanţei
dintre cerinţele unei
profesiuni şi psihologia
celor care vor să o practice. -observaţia

8
sistematicǎ şi
independentǎ;
- participă la discuţii ,
.Obţinerea - pe baza datelor privind argumentând importanţa
performanţei ; 5' importanţa motivaţiei în atenţiei în desfăşurarea -conversaţia;
asigurarea conturarea personalităţii activităţilor umane şi manual de temǎ de
feed-back-ului umane şi în dezvoltarea îndeplinirea sarcinilor psihologie- lucru în
individului uman , se va Editura clasǎ ;
realiza caracterizare a Aramis;
motivaţiei ca factor
declanşator în manifestarea
personalităţii

5.Intensificarea 7' - răspund solicitărilor -activitatea


retenţiei şi - se va realiza frontal, prin independentǎ;
transferului evaluarea rǎspunsurilor -reflecţia
obţinute la solicitările personalǎ;
adresate; evaluarea va avea
o componentǎ predominant observarea
stimulativǎ; sistematicǎ
6. Evaluarea 3' - vor fi atenţi la a elevilor;
performanţei - se vor da îndrumǎri îndrumările profesorului
bibliografice, referitoare la
tema abordatǎ.

9
ANEXA NR. 1
SCHEMA LECŢIEI

I. DEFINIREA ŞI CARACTERIZAREA ATENŢIEI


Atenţia este orientarea , selectivitatea şi concentrarea conştiinţei noastre asupra unor stimuli aflaţi în afara noastră sau în interiorul
nostru.
Principalele caracteristici ale atenţiei sunt :
- a fi atent înseamnă a fi orientat către ceva anume
- a fi atent înseamnă a fi atras de ceva anume
- a fi atent înseamnă a ignora cât mai mult din tot ceea ce există şi se întâmplă în jurul a ceva anume de care ne ocupăm
- a fi atent înseamnă a fi concentrat asupra a ceva anume.

II. FORMELE ATENŢIEI


(A) În funcţie de prezenţa/absenţa efortului depus şi a gradului de conştientizare :
a. Atenţia involuntară
b. Atenţia voluntară
c. Atenţia postvoluntară
(B) În funcţie de direcţia principală de orientare a atenţiei :
1. Atenţia internă
2. Atenţia externă
3. Atenţia expectativă

III. ÎNSUŞIRILE ATENŢIEI ŞI EDUCAREA LOR


a) Volumul
b) Concentrarea atenţiei
c) Stabilitatea
d) Distributivitatea
e) Mobilitatea
f) Distragerea
Toate aceste însuşiri ale atenţiei sunt foarte importante în momentul evaluării concordanţei dintre cerinţele unei profesiuni şi
psihologia celor care vor să o practice.
10

S-ar putea să vă placă și