Sunteți pe pagina 1din 6

Grădinița-creșă „Ghiocel”

Satul Hârbovăț, raionul Anenii Noi

PROIECT
DE ACTIVITATE LA EDUCAȚIA FIZICĂ
Tema: „Mintea sănătoasă- în corp sănătos”

Educator: Angela Ghețan

Martie, 2014
Proiect de activitate la educația fizică
Tema proiectului: „Mintea sănătoasă- în corp sănătos.”
Grupa pregătitoare
Data desfășurării: 18.03.2014
Locul desfășurării: Sala de sport

Tipul de activitate: Consolidare și predare


Forma de realizare: individual, frontal, în echipe
Obiective cadru
- Formarea deprinderilor de organizare, susținere și colaborare a spiritului de inițiativă și perseverență în atingerea scopului.
Obiective de referință
- Să formeze deprinderi motrice de bază, mers, alergare, aruncare, rostogolire.
- Să manifeste interes pentru activitatea motorie
- Să-și dezvolte coordonarea mișcărilor, orientare în spațiu

Obiective operaționale
- Să execute corect diversitățile de mers, alergare.
- Să execute corect exercițiile de dezvoltare fizică generală propuse de educator.
- Să răspundă motric la o sarcină dată.
- Să se grupeze în două, trei coloane.
- Să execute mișcările de bază demonstrate de dcuator, urmărind indicațiile date (să arunce săculețul cu nisip, să răstogolească mingea cu o mână
printre obstacole).
- Să ee orienteze în spațiu.
- Să participe activ și efectiv la gimnastica respiratorie care contribuie la revenirea organismului după efort.
- Să participe activ la jocul propus.
- Să se respecte cadrul activității.

Strategii didactice:

 Metode de comunicare: Explicație. Conversație. Comenzile.


 Metode intuitive: Demonstrație. Observație.
 Metode bazate pe acțiune: Exercițiul. Jocul motric.
 Metode de evaluare: Apreciere verbală ( laudă, încurajare, motivare, susținere)

Inventarul sportiv: Bastoane de gimnastică; săculețe cu nisip pentur toți copii; 3 mingi; jaloane (popice), bănci de gimnastică; cercuri mici;
echipament sportiv pentru copii;

Referințe bibliografice:

1. Curriculumul educației copiilor de vârsta timpurie și preșcolară (1-7 ani) în Republica Moldova.
2. Cultura fizică în grădinița de copii, Chișinău 1989
3. Antonovici Ștefania, Educația fizică în grădinița, DPH 2010, Editura Didactica Publishing House
4. Barta Andrei, Dragomir Patrica. Deprinderi motrice la preșcolari, Editura V București 1995.
Etapa
proiectării Conținutul activității Indicații metodice Metode/Procedee Resurse Evaluarea
didactice materiale
- Organizarea grupei de copii într-o singură coloană - Sala de sport este bine
- Verificarea echipamentului și as tării de sănătare amenajată, organizară și Observația Echipament Respectarea distanței
- Salutul: „Sportul toți noi îl iubim, Sănătoși vrem ca să aerisită. (inventar)
fim” - Educatorul va motiva Salutul sportiv
- Anunțarea temei. intersul pentru acticitate. Explicația
- Aranjarea în cerc /// Începerea exercițiilor
Variante de mers: - Mișcați (rotiți) brațele pe - Respectarea distanței
- Mers pe vârfuri cu ridicarea brațelor sus și lateral lângă (în jurul) corp(ului) Demonstrație (coordonarea
- Mers pe călcâie cu prinderea palmelor la spate - Capul sus. Spatele drept. mișcărilor)
Evocarea Variante de alergare: - Corpu ușor închinat înainte Sala de sport - Observația executării
- Alergare lentă, în tempou - Genunchii se ridică cât mai corecte a mersului,
- Alergare ridicând sus genunchii sus Explicație alergării. (susținerea
- Alergare cu pas lateral. Mers - Mâinile pe talie. Pas lateral și încurajarea)
..............
- Se formează coloana de gimnastică

Realizarea - Regruparea în 3 coloane Comanda Bastoane de Se organizează


sensului - Exerciții de dezvoltare fizică generală gimnastică formarea corectă a
- Complexe de exerciții pentru toții coloanelor.
copii
Exercițiul Nr.1
- Poziția inițială - Drepți
1. (Bastonul în mâini) a se ridica sus, pe vârfuri (extensie - Corp drept, spatele drept Explicație
profundă) - bastonul jos. (demonstrație)
2. Bastonul după spate, pe omoplați Observarea executării
3. Ridicarea pe vârfuri, bastonul sus. corecte a exercițiilor de
4. Poziția inițială: Bastonul jos stând pe toată talpa (5-6 ori) dezvoltare fizică (
Exercițiul Nr.2 aprecierea reușitei,
- Poziția inițială- Picioarele mult depărtate, bastonul sus - Spatele drept, picioarele Exercițiu corectarea subtilă a
1. Înclinarea spre dreapta mult depărtate greșelilor)
2. Poziția inițial ( pe viitor p.i.)
3. ( - 4) Aceeași înclinare spre stânga (4-5 ori)
Exercițiul Nr.3
- P.i. – picioarele depărtate paralel, bastonul pe omoplați
1. Aplecarea înainte (- picioarele nu le mișcăm, spatele - Corpul drept, spatale drept, Comanda
drept) picioarele depărtate
2. A îndrepta mâinele cu bastonul înainte ( - ne uităm la
baston)
3. Ne îndreptăm
4. Bastonul după spate (4-5- ori)
Exercițiul Nr.4
- P.i. – culcat pe spate, picioarele la un loc drepte,
brațele cu bastonul în sus.
1. Ne ridicăm capul, bastonul sus, privim la baston.
2. Ne înclinăm cu bastonul înainte, să ajungem la picioare
3. Ne îndreptăm
4. P.i. (executarea exercițiului 4-5 ori)
Exercițiul Nr.5
- P.i. – Culcat pe abdomen, bastonul pe umeri Demonstrația
1. A semi-ridica umerii și capul de la podea
2. A se lăsa încet pe podea (5-6 ori)
Exercițiul Nr.6 Explicarea
- Sărituri exercițiului
- P.i. –Drepți. Picioarele la un loc. Bastonul la piep (în
jos)
1. Săritură. Picoarele în părți. Bastonul sus.
2. Picioarele la un loc, bastonul la piept (5-6 ori)
.......................
(Regruparea într-o coloană)
- Exercițiu de respirație Observații asupra
- Mers. Alergare cu viteză medie. execuției corecte a
(Regruparea în două coloane) mersului și a
- Deprinderi motrice. /// Etapa învățării inițiale alergatului.
- Demonstrația aruncării. Săculețe cu
Exercițiul Nr.7 (piciorul stâng înainte, brațul - Demonstrație nisip pentru
1. Aruncarea săculețului cu nisip (de 4-5 ori) cu fiecare în urmă puțin îndoit din cot - Explicație toți copii.
mână se mișcă peste umăr înainte. - Comandă
2. Copii regrupați în două coloane, câte unul la semnalul - Aruncarea are loc înainte și - Executarea
educatorului aruncă săculețul cu nisip. în sus concomitent. În timpul exercițiului
aruncării piciorul stâng trece
(Aranjarea, se formează o singură coloană) în spate ca mâna cu săculețul
- Exercițiu de respirație să treacă pe deasupra
- Mers. Alergare lentă umărului ( același exercițiu și Observații asupra
(Regrupare în trei coloane) cu mâna cealaltă) execuției corecte
- Consolidarea deprinderilor motrice căpătate
Exercițiul Nr.8
- Rostogolirea mingii cu o mână înainte printre jaloane -Spatele drept. Corpul ușor - Demonstrație 3 mingi+
(popice) înclinat înainte în poziția - Explicație jaloane
ghemuit cu picioarele depărtate. - Comandă (popice) Exactitatea mișcărilor,
Exercițiul Nr.9 Mișcarea de rotație a mingii se - Executarea curajului, echilibru
- Mersul în echilibru pe banca de gimanstică obține prin acțiunea mâinii și exercițiului
antebrațului. Ea este împinsă cu
........................... vârful degetelor ușor de la sine
( Formarea cercului) puțin lateral. Bănci de
- Jocul „Nimerește în țintă) gimnastică
Copii la semnalul educatorului aruncă în cercul mic (
4-5 ori repetarea exercițiului)
......................... Săculețe cu Respectarea
(Aranjarea, se formează o singură coloană) nisip,cercuri corectitudinii
- Mers. Alergare cu viteza lentă și apoi lentă. Ridicarea brațelor în sus, mici. exercițiilor de
- Exercițiu de respirație (inspirație și expirație) depărtarea lor lateral, - Demonstrație inspirație și expirație
- Mers liniștit. Aplauze pentru realizarea unei activități îndreptarea trunchiului fiind - Explicație pentru restabilirea
interesant distractive. însoțită de inspirație, aplecarea, - Comandă forțelor.
reapropierea brațelor, îndoirea - Executarea
genunchilor- expirație. exercițiului Aprecierea verbală
(individuală și
colectivă, laude ,
Încheierea activității!!! aplauze, aprecieri,
încurajări, motivare de
a face sport și pe
viitor.)

S-ar putea să vă placă și