Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

A. Algoritm introductiv

Unitatea de învățământ (școala):


Profesor/Student:
Clasa:
Data:
Disciplina:
Unitatea de învățare:
Titlul lecției:
Obiectiv general/Scopul lecției:
Tipul lecției (în corelație cu scopul lecției):
Competențe generale (indicatorul numeric si enunțul competentelor din programă):
Valori și atitudini:
Competențe specifice (indicatorul numeric si enunțul competentelor din programă):
Obiective operaționale – la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
Cognitive
O1 –
O2 –
O3 -
Psihomotorii
O4 -
Afective
O5 -
Evaluarea:
Obiective ale evaluării:
Informative
OE1 –
OE2 –
OE3 -
Formative
OE4 –
Afective
OE5 –
Metode didactice:
Forme de organizare a activității:
Materiale și mijloace de învățământ:
- pentru activitate frontală:
- pentru activitate individuală:
- pentru activitate pe grupe:
Resurse umane:
Timp:
Bibliografie: resurse bibliografice pentru pregătirea conținutului științific al lecției, resurse
bibliografice pentru pregătirea metodică a lecției
B. Demersul didactic

Secvențe Conținuturi Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Resurse Forme Evaluare
didactice vizate materiale procedurale organizare
F I G
Moment Verifică prezența elevilor, asigură condiții - raportează absenții;
organizatoric optime necesare desfășurării activității: - se pregătesc pentru activitate
asigurarea materială a lecției, spațiu,
iluminat, aerisire, curățenie, verifică ținuta
elevilor (halat de protecție)
Evocare Concepte - formează motivația studiului pentru….. - elaborează răspunsurile la cerințe Imagini Conversație * Conversație
10 minute operaționale: - solicită opinii și discută despre importanța - sintetizează răspunsurile oral proiectate, introductivă verificare
conținuturilor studiate în lecțiile trecute…. - notează titlul lecției în caiet planșe, Problematiz
- stimulează gândirea logică a elevilor Sunt atenți la explicațiile date de profesor atlase, area,
adresând întrebări privind conținuturile material Observare
studiate la... didactic sistematică
- anunță tema lecției noi și prezintă folosit în
obiectivele operaționale lecția/lecții
- observă activitatea elevilor anterioare
Dobândirea de Concepte - discută cu elevii despre importanța … - elevii sunt atenți și răspund la întrebări Manuale, Conversație * * * Observare
noi cunoștințe operaționale - prezintă și supune observației materialul - elevii observă materialul didactic și atlase, euristică, sistematică
O1 didactic identifică… localizează…. determinat problematiz
… - solicită elevii să identifice relații cauzale - notează schița lecției în caiete oare, fișe are, Conversație
… intre…. - indică și denumesc…. de lucru, algoritmizar verificare
… - solicită elevii să observe și sa analizeze - observă materialul didactic și sesizează planșe, e,
… sesizează elementele anatomice și particularitățile anatomice și morfologice …. mulaje, observație,
… morfologice, structurale ale… - realizează desenele în caiete ierbare, demonstraț
On - solicita elevii să realizeze comparații, să - realizează activitățile practice conform fișei plante ie,
identifice particularități, adaptări morfo- de lucru vii/organe/ experiment,
structurale si funcționale, - rezolvă sarcinile de lucru conform fișei de părți ale metode
- solicită elevi să realizeze modele ale activitate organelor interactive:
obiectelor/fenomenelor studiate plantelor cubul,
- solicită elevii să observe, analizeze, Preparate metoda
demonstreze proprietăți/funcții pe baza proaspete/ piramidei,
modelelor prezentate, a activităților practice permanent schimbă
etc… e, perechea,
instrument explozia
ar, stelară etc.
aparatura
de
laborator
Stimularea - solicită elevii să descriere alcătuirea, -rezolvă sarcinile primite, răspund la Manuale, problematiz * * * Observare
performanței structura, funcțiile….. întrebări atlase, are, sistematică
- solicită elevii să compare…. determinat algoritmizar
- solicită elevii să exerseze…. oare, fișe e,
Solicită elevii să explice, exemplifice de lucru, observație,
- solicită elevii să formuleze concluzii și planșe, demonstraț
generalizări mulaje, ie,
ierbare, rezolvare
plante de
vii/organe/ probleme
părți ale
organelor
plantelor
Preparate
proaspete/
permanent
e,
instrument
ar,
aparatura
de
laborator
Asigurarea - rezolvarea sarcinilor de lucru cu ajutorul Rezolvă cerințele din fișă, sunt atenți * * Verificare
retenției și a unor fise de evaluare si a materialului orală/scrisă
transferului didactic
- identificați, denumiți, caracterizați, precizați
asemănări, deosebiri, exemplificați, explicați
relațiile cauzale dintre….apreciați
importanța….
Evaluare - analizează frontal activitatea elevilor - se raportează la aprecierile formulate * * Observare
(modul de participare a elevilor la activități, sistematică
interesul, atitudinea manifestate, așteptări
viitoare)
- anunță tema pentru acasă

Se anexează schița lecției, fișa de activitate, fișe de evaluare +barem corectare

S-ar putea să vă placă și