Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 26. 04. 2018


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Șc. Gimnazială „Ion Țuculescu”,structura `Grădinița cu P.N. Nr. 16.
PROPUNĂTOR: Boborică Cristina
NIVEL I:Grupa „Albinuțele”
TEMA ANUALĂ:Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI: Viețuitoarele Pământului
SUBTEMA: „Printre firele de iarbă”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii eperiențiale
DOMENIUL EXPERENȚIAL: Domeniul Știință: Activitate matematică
TEMA ACTIVITĂȚII: „Ajută-l pe Bondărel să se întoarcă la stup!”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare-sistematizare de cunoștințe și deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

 INFORMATIV: consolidarea deprinderii de a raporta cantitatea la număr și a numărului la cantitate; exersarea număratului în
limitele 1-4 și cunoașterea cifrelor 1-4;
 FORMATIV: Exersarea operațiilor gândirii; dezvoltarea atenției voluntare;
 EDUCATIV:Educarea stăpânirii de sine;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 COGNITIVE:
O1- să numere conștient și corect în limitele 1-4 folosind materialul pus la dispoziție;
O2- să recunoască cifrele/nr. în intervalul1-4 folosind imaginile de pe jetoane;
O3- să raporteze numărul la cantitatea corespunzătoare de obiecte și invers, utilizând jetoane și cifre;
O4- să verbalizeze acțiunile întreprinse folosind un limbaj specific activităților matematice;
 AFECTIVE:
O1- să participe cu interes la joc, dovedind perseverență și stabilitate;
 PSIHO-MOTORII:
O1- să manipuleze corect materialul didactic pus la dispoziție, respectând indicațiile educatoarei;
O2- să păstreze o poziție corectă a corpului pe scăunele în timpul activității;

SARCINA DIDACTICĂ: Rezolvarea corectă a diverselor sarcini primite, legate de raportarea numărului la cantitate și invers, pentru
a-l ajuta pe Bondărel să revină la stup.

REGULILE JOCULUI:
 Copilul numit se deplasează, extrage biletul și dă răspunsul la întrebare sau rezolvă sarcina cerută.
 Ceilalți copii păstrează liniștea și sunt atenți pentru a urmării rezolvarea corectă a sarcinii;
 ELEMENTE DE JOC: aplauze, mânuirea materialului, recompense;
RESURSE PROCEDURALE (metode și procedee): expunerea, conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, jocul.
RESURSE MATERIALE: panou cu traseul lui Bondărel către stup , flori cu sarcini, tablă magnetică, jetoane magnetice, cifre
magnetice,fleep-chart, marker,
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
EVALUARE: sistematică, continuă, aprecieri verbale, recompense, fișe;
DURATA: 20-25 de minute
BIBLIOGRAFIE:
 „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , Editura Didactic Publishing House, 2009
 Ștefania Antonovici, Cornelia Jalbă, Gabriela Nicu, „Jocuri didactice pentru activitățile matematice din grădiniță” –culegere,
Editura Aramis, București, 2005.
 Veronica Păduraru (coordonator), „Activități matematice în învățământul preșcolar”, Editura POLIROM, Iași, 1999.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

NR. EVENIMENTUL CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


CRT. DIDACTIC METODE/PROCEDEE și MIJLOACE
FORME DE ORGANIZARE
1 MOMENT Pentru desfășurarea activității în condiții optime, se vor Observarea
ORGANIZATORIC realiza: comportamentului copiilor
 Aerisirea sălii de grupă;
 Aranjarea corespunzătoare a mobilierului;
 Pregătirea materialului didactic necesar pentru
desfășurarea jocului.

2 CAPTAREA Se prezintă marioneta „Bondărel”, povestea acestuia și Expunerea, Silueta lui Observarea
ATENȚIEI panoul cu traseul pe care Bondărel trebuie să-l parcurgă conversația Bondărel comportamentului copiilor
până la stup. Pentru că Bondărel era leneș și nu le ajuta pe
albine la munca din stup , Regina stupului l-a izgonit pe Panou cu traseul
Bondărel. Rămas singur, Bondărel și-a dat seama de lui Bondărel
greșeală și ar vrea să-i ceară iertare Reginei dar, ca să revină frontal
în stup, el trebuie să zboare din floare în floare și să
îndeplinească sarcinile lăsate acolo de către Regină. Pentru
că Bondărel nu a învățat să numere și nu cunoaște cifrele, el
a venit la noi să-l ajutăm.
3 ENUNȚAREA Sarcinile pe care Regina i le-a lăsat lui Bondărel sunt sarcini Explicația Observarea
SCOPULUI ȘI A de numărat și de recunoaștere a cifrelor, de potrivire a comportamentului copiilor
OBIECTIVELOR numerelor la cantitate.
4 REACTUALIZAREA Se va realiza prin rezolvarea sarcinilor de început ale jocului
CUNOȘTINȚELOR de un nivel de dificultate mai scăzut. Exercițiul Rezolvarea corectă a
sarcinilor
Frontal Observarea
comportamentului copiilor
5 EXPLICAREA Pe rând, fiecare copil, numit de educatoare, va veni la
REGULILOR panoul cu traseul lui Bondărel, va lua o floare de pe panou, Explicația
JOCULUI o va înmâna educatoarei. Aceasta va citi sarcina scrisă pe Conversația Flori cu sarcini Observarea
spatele florii. După ce ascultă sarcina pe care o are de de pe panoul cu comportamentului copiilor
îndeplinit, copilul va trece la rezolvarea acesteia folosind traseul lui
materialul pus la dispoziție. Dacă copilul întâmpină Bondărel către
dificultăți, acesta va fi ajutat de un alt coleg. Fiecare sarcină stup
rezolvată corect îl va ajuta pe Bondărel să se apropie de
stup. Explicația
Pentru ca jocul să se desfășoare înt-un mod cât mai plăcut, Conversația
copiii trebuie să facă liniște, să fie atenți și să-și aplaude
colegii pentru rezolvarea corectă a sarcinilor. Frontal
EXECUTAREA
6 JOCULUI DE Se efectuează jocul de probă; astfel se va verifica în ce Flori cu sarcini
PROBĂ măsură copiii și-au însușit regulile stabilite și dacă folosesc de pe panoul cu Explicații suplimentare
limbajul adecvat, oferindu-se explicații suplimentare în traseul lui acolo unde este cazul
cazul în care se constată că regulile sau modul de Exercițiul Bondărel către
desfășurare a jocului nu au fost înțelese. stup Aprecieri verbale și
Copilul numit de educatoare vine la panou, extrage o floare recompense
cu sarcini, o înmânează educatoarei pentru a citi sarcina de
pe acesta și rezolvă sarcina folosind materialul pus la
dispoziție de către educatoare. Dacă sarcina a fost rezolvată
corect, Bondărel va putea să înainteze pe traseu la „tablou”
următoarea floare iar copilul va fi aplaudat.
S1 : Numără insectele din tablou și spune câte ai găsit din
fiecare!

7 EXECUTAREA Se trece la desfășurarea propriu-zisă a joculi.


JOCULUI Pe rând, fiecare copil va veni să extragă o flore și să rezolve
PROPRIU-ZIS sarcinile. Fiecare răspuns corect va fi recompensat. Flori cu sarcini Observarea
Sarcinile vor avea de-a lungul jocului un grad de dificultate de pe panoul cu comportamentului copiilor
în creștere (de la simplu la complex), cele simple vor traseul lui
constitui etapa de reactualizare a cunoștințelor, iar cele mai Bondărel către
complexe, etapa de obținere a performanței. stup

S2:Găsește florile care au pe ele 3 fluturași!


S3:Așază fiecare buburuză pe frunza care corespunde cu Aprecieri verbale și
numărul de buline de pe aripioarele ei! Exercițiul hârtie de recompense
S4:Ajută albinele să ajungă la stupul potrivit ținând cont de flipchart cu
numărul albinelor din fiecare roi și de nr. stupului. exerciții
S5:Încercuiește cifra corespunzătoare numărului de insecte ilustrate
din fiecare grupă! Problematizarea
S6: Formează grupe de câte 2 fluturi! Câte grupe ai format? Tablă magnetică
S7: Scoate din coșuleț tot atâția melci câte frunze sunt! , jetoane
S8: Culege atîtea flori cîte îți indică jetonul! magnetice,
S9: Așază pe tablă atâtea albine câte îți indică cifra! Cifre magnetice Observarea
comportamentului copiilor
Frontal și individual

8 COMPLICAREA
JOCULUI Copiii vor participa la o întrecere. Se vor întrece câte doi exercițiul Aprecieri verbale
copii. Fiecare copil va primi câte o siluetă a lui Bondărel, și Silueta lui
un zar . În fața fiecăruia, la aceeași distanță, se află căte un problematizarea Bondărel Observarea
stup. Sarcina copiilor este ca fiecare să arunce cu zarul și să comportamentului copiilor
facă către stup atâția pași câți îi indică zarul (fiecare pas se zaruri
face pe câte o floare). stupi
Va câștiga cel care îl va duce primul pe Bondărel la stup. flori

9 EVALUARE Copii vor primi fiecare câte o fișă de lucru de la Regina Explicația Fișe de evaluare
Albinelor.
De-a lungul întregii activități se va urmării: Munca independentă Fișă de evaluare
 comportamentul copiilor; Recompense
 participarea activă și afectivă a acestora la joc; Individual
 rezolvarea corectă a sarcinilor; Aprecieri verbale
Pe întreg parcursul activității copiii vor fi încurajați,
apreciați verbal și indrumați acolo unde solicită ajutorul.
Regina Albinelor îi va recompensa pe copii cu un borcan cu
miere. frontal

S-ar putea să vă placă și