Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data :7.05.2014
Clasa:a VII-a A
Şcoala:Şcoala Gimnazială nr.150,Bucuresti
Profesor:Voinea Diana Cristina
Obiectul :Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare:Imnul
Tema:Adjectivul-actualizare
Tipul lecţiei :mixtă(fixare şi formare de priceperi şi deprinderi)

COMPETENŢE GENERALE:
Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată;
Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse;

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.3 sesizarea corectitudinii / incorectitudinii gramaticale a unor forme lexicale;
2.3 alcătuirea unor propoziţii sau fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

- să definească adjectivul;
- să identifice adjectivele din diferite contexte;
- să clasifice adjectivele după diferite criterii;
– să observe topica adjectivului;
- să recunoască şi să utilizeze în diferite enunţuri adjectivele la gradele de comparaţie;
- să identifice sau să construiască propoziţii cu adjective cu diferite funcţii sintactice;
- să analizeze morfologic şi sintactic adjectivele dintr-un text suport;
- să utilizeze corect adjectivul în comunicarea orală şi scrisă;
- să redacteze un text folosind adjective diferite.

Stategie didactică
a) Metode şi procedee:conversaţia euristică, explicaţia, observaţia, analiza gramaticală
exerciţiul, problematizarea, copacul ideilor, învăţarea prin descoperire;
Forme de organizare: activitatea pe grupe în alternanţă cu activitatea individuală şi
activitatea frontală.
a) Mijloace didactice: fişe de lucru, , tabla, foaia de flipchart,caietele elevilor
Resurse:
 capacităţi normale de învăţare a elevilor;
 cunoştinţele lor anterioare;
 timpul de învăţare : 50 minute

Bibliografie:
 Manual de Limba şi literatura română pentru clasa a VII-a, Editura HUMANITAS,
Bucureşti, 2000.
 Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Piteşti, Editura Paralela 45, 2003;
 Parfene Constantin,Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală,Editura
Polirom, Iaşi,1999
A
D
PARTE DE J
………… E GRADE DE
COMPARAŢIE
…………. C
determină
T
I
se V
arată ………. U
L

FUNCŢII
CLASIFICARE SINTACTICE

După formă După flexiune


Secvenţele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare
1.Moment -Voi avea grija ca elevii să-şi Elevii scot pe bănci cele necesare Conversaţia
organizatoric pregătească materialele necesare orei de limba
bunei şidesfăşurări a orei
literatura română şi voi nota absenţii.
- Voi asigura liniştea şi disciplina clasei
pentru o bună desfăşurare a activităţii
didactice.
2. Actualizarea Profesorul le cere elevilor să precizeze Elevii răspund la intrebările Conversaţia Evaluare iniţială
unor cunoştinţe părţile de vorbire flexibile studiate în profesorului.
anterioare acest an şcolar şi partea de vorbire care
a rămas de studiat din această categorie
3.Captarea Pe o foaie de flipchart, profesorul are „Copacul ideilor” Aprecierea
atenţiei desenat un copac cu 15 crenguţe. Elevii notează câte o însuşire a lor. Brainstorming verbală a
Elevii vor avea de scris, pe câte o răspunsurilor
crenguţă, câte o însuşire a fiecăruia, corecte
care să completeze propoziţia „Eu sunt
un copil....”, scrisă pe trunchiul
copacului.
Prima caracteristică va fi exemplificată
de către profesor.
4.Anuntarea Profesorul anunţă tema şi obiectivele Elevii notează titlul lecţiei în caiete Explicaţia
subiectului si lecţiei.
enumerarea Titlul se scrie pe tablă şi în caiete.
obiectivelor

5.Dirijarea
învăţării Activitatea 1 – definirea adjectivului Răspund cerinţelor şi formulează Lucrul pe grupe
Profesorul le cere elevilor să rezolve definiţia adjectivului: este partea de
cerinţa exerciţiului 1, pct. a) si apoi să vorbire flexibilă care determină un
formuleze definiţia adjectivului. substantiv şi arată însuşirea acestuia. Învăţarea prin
Completează schema din anexa 2. Completează schema lecţiei. descoperire
Elevii observă că adjectivul se Aprecierea
declină şi se acordă în gen, număr Exerciţiul verbală a
şi caz cu substantivul determinat. răspunsurilor
corecte
Activitatea 2 – gradele de comparaţie Elevii actualizează noţiunile despre
ale adjectivului gradele de comparaţie ale
Profesorul le cere elevilor să rezolve adjectivelor.
ex. 1, pct. b pentru a actualiza
cunoştinţele despre gradele de
comparaţie ale adjectivului. Conversaţia
Completează, după rezolvarea cerinţei,
schema lecţiei din anexa 2.
Le atrage atenţia elevilor că există
adjective care nu au grade de
comparaţie. Li se cer exemple de astfel Exemple de adjective fără grade de
de adjective. comparaţie: maxim, minim, inferior,
superior, complet, principal, unic,
mort, etern etc.

Activitatea 3 – clasificarea Elevii răspund cerinţei şi observă că Problematizarea


adjectivelor după formă şi origine adjectivele se pot clasifica după Observaţia
Cere rezolvarea exerciţiului 1, punctul formă şi origine. Activitatea pe grupe
c), apoi verifică răspunsurile şi cere Răspunsuri: 1c, 2b(h), 3a, 4g, 5i,
elevilor să spună cum pot clasifica 6b(h), 7e, 8d, 9f.
adjectivele ţinând cont de alcătuirea
lor, dar şi de origine. Completează
schema lecţiei.
Exerciţiul
Activitatea 4 – clasificarea Elevii răspund cerinţei: Conversaţia
adjectivelor după flexiune rece – variabil cu două forme Activitate frontală
Profesorul cere să se rezolve cerinţa de adânca – variabil cu trei forme
la ex. 1, punctul d) pentru a le reaminti gri - invariabil
elevilor că adjectivele se pot clasifica şi veşnic- variabil cu patru forme
după flexiune. Completează schema
lecţiei.

Activitatea 5 – funcţii sintactice


Se rezolvă ex. 2 de pe fişa de lucru şi Exerciţiul
se completează schema lecţiei. Elevii răspund cerinţei şi identifică Problematizarea
funcţiile sintactice ale adjectivului. Activitate frontală

Activitatea 6 – topica adjectivului


Profesorul le cere elevilor să observe Elevii observă că, de obicei, stă după
unde stau, de obicei, adjectivele şi apoi substantivul determinant, dar poate Conversaţia
le îndreaptă atenţia asupra adj. sta şi înaintea lui, pentru evidenţiere. Observaţia
„adânca” din textul de le ex. 1. Învăţarea prin
Completează schema lecţiei. descoperire

Activitatea 7 – ortografie
Profesorul atrage atenţia asupra Elevii observă că aceste adjective se
dificultăţilor apărute la scrierea scriu cu –ii, atunci când stau după Problematizarea
adjectivelor terminate la masculin, substantivul determinat şi cu –iii, Observaţia
singular în -iu. când stau înaintea acestuia. Activitate frontală
Se rezolvă oral ex. 3 de pe fişa de
lucru.
Asigurarea feed- Profesorul cere elevilor să folosească Fiecare adjectiv este analizat de către Analiza gramaticală
back-ului un elev, la tablă, iar ceilalţi scriu în Se fac aprecieri
noţiunile despre adjectiv, recent
caiete. verbale cu privire
actualizate, pentru a le analiza. Se Se vor analiza trei adjective: palid, la răspunsurile
sa, ruptă. corecte
rezolvă ex. 4 de pe fişa de lucru (la
tablă).
Evaluare Se rezolvă cerinţele de la ex. 5 de ex Rezolvă cerinţele. Exerciţiul creator
formativă fişa de lucru.

Asigurarea Se fac aprecieri asupra modului în care Notează tema. conversaţia


retenţiei şi a s-a desfăşurat lecţia, se notează elevii
transferului care s-au remarcat.
Se comunică tema pentru acasă:
Realizaţi portretul colegului de bancă,
folosind adjective la diferite grade de
comparaţie.
FIŞĂ DE LUCRU

1. Citiţi cu atenţie textul dat şi răspundeţi cerinţelor:

În iarna aceasta am fost cu bunicul meu la pădure. Zăpada rece şi moale acoperea potecile foarte înguste. Nicio pasăre nu
îndrăznea să tulbure adânca linişte a codrului străvechi. Mirosul dulce-amar al brazilor ne învăluia. În vale, coşurile fumegânde ale
caselor cerneau o pâclă argintie. Zările gri îmi dădeau impresia unei lumi de basm adormite. Soarele binevoitor altădată, acum se
temea să ofere căldura sa poieniţelor goale. Ne-am oprit lângă doi stejari foarte bătrâni:
- O, codrule măreţ, farmecul tău este veşnic!

a) Completaţi tabelul de mai jos, folosind adjectivele subliniate în text:

Adjectivul Partea de vorbire Genul adjectivului Numărul adjectivului Cazul adjectivului


determinată
rece
adânca
străvechi
goale
măreţ

b) Precizaţi gradul de comparaţie al adjectivului „bătrâni” din text, apoi completaţi spaţiile punctate cu gradele de
comparaţie corespunzătoare:

foarte bătrâni (în text) - grad _____________________________


mai bătrân– grad _____________________________
la fel de bătrân – grad ______________________________
bătrân – grad ____________________________
cel mai bătrân – grad _______________________________
mai puţin bătrân – grad_______________________________
cel mai puţin bătrân – grad ________________________________
c) Alegeţi pentru adjectivele din coloana A răspunsul din coloana B care reflectă felul fiecărui adjectiv dat (fiecare
variantă poate fi folosită o singură dată):
A B
1. aceasta a. adjectiv pronominal negativ
2. moale b. adjectiv simplu
3. nicio c. adjectiv pronominal demonstrativ
4. dulce-amar d. numeral cu valoare adjectivală
5. fumegânde e. adjectiv provenit din verb la participiu
6. gri f. adjectiv pronominal posesiv
7. adormite g. adjectiv compus
8. doi h. adjectiv propriu-zis
9. tău i. adjectiv provenit din verb la gerunziu

d) Precizaţi, oral, care din adjectivele următoare sunt variabile şi care sunt invariabile; pentru cele variabile, precizaţi
numărul de forme: rece, adânca, gri, veşnic.

2. Precizaţi funcţia sintactică a adjectivelor subliniate din:


a) Copilul agitat este din clasa fratelui meu.
b) Fata moşului era foarte harnică.
c) A învăţat de mic să fie harnic.
d) Din galben s-a făcut alb.

3. Subliniaţi forma corectă de scriere a adjectivelor din enunţurile de mai jos:


a) Razele aurii / auriii ale soarelui mângâie pământul reavăn.
b) Propriii / proprii nepoţi nu îi respectă, deşi bunicii înşişi i-au crescut.
c) Călca uşor pe covorul de frunze rugini / ruginii.
d) Argintii / argintiii fulgi de nea plutesc în văzduh.

4. Identificaţi şi analizaţi adjectivele din:


Copilaşul era palid şi privea deznădăjduit pălăria sa ruptă.
EVALUARE FORMATIVĂ

Alcătuiţi enunţuri în care să existe:


a) adjectiv compus cu funcţie sintactică de nume predicativ;
b) adjectivul „bun” la grad comparativ de egalitate;
c) adjectiv pronominal (de orice fel) cu funcţie sintactică de atribut adjectival;
d) adjectiv variabil;
e) adjectiv provenit din verb la gerunziu.

EVALUARE FORMATIVĂ

Alcătuiţi enunţuri în care să existe:


f) adjectiv compus cu funcţie sintactică de nume predicativ;
g) adjectivul „bun” la grad comparativ de egalitate;
h) adjectiv pronominal (de orice fel) cu funcţie sintactică de atribut adjectival;
i) adjectiv variabil;
j) adjectiv provenit din verb la gerunziu.

EVALUARE FORMATIVĂ

Alcătuiţi enunţuri în care să existe:


k) adjectiv compus cu funcţie sintactică de nume predicativ;
l) adjectivul „bun” la grad comparativ de egalitate;
m) adjectiv pronominal (de orice fel) cu funcţie sintactică de atribut adjectival;
n) adjectiv variabil;
o) adjectiv provenit din verb la gerunziu.

S-ar putea să vă placă și