Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA
GRĂDINIŢA : CU PROGRAM PRELUNGIT ,,JUNIOR” DEJ
GRUPA: „Buburuzelor”-mică
PROPUNATOR:MONCEA ELENA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,CU CE SI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM”
PROIECT:”MAGIA SĂRBĂTORILOR DE IARNĂ
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,UITE ,VINE MOŞ CRĂCIUN!”

TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: ,,ÎN AŞTEPTAREA LUI MOŞ CRĂCIUN


(ALA + DS + DOS + ADP)
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Consolidarea grupelor de obiecte după criteriul formă, mărime, poziţii spaţiale şi
formarea deprindelor de lucru prin realizarea unei lucrări practice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ALA:
- să aleagă şi să grupeze jetoane cu podoabe de pom;
- să perforeze decoraţiuni pentru podoabe;
- să picteze folosind tehnicile învăţate;
- să construiască din materialele puse la dispoziţie suport pentru brad si cadouri;
- să ,,citească” imagini cu sărbatorile de iarnă;

ADE:
DS:
- să recunoască decoraţiunile;
- să sesizeze însuşiri simple deformă si mărime
- să grupeze podoabele după o însuşire comună
- să formeze grupe de obiecte după formă şi mărime;
- sa aseze obiectele sau multimi de obiectela locul indicat (pe-sub, sus-jos, în fată- în spate);
- sa recunoască si să numească locul unde se află mulţimi de obiecte;
- să verbalizeze şi să motiveze acţiunea efectuată;
DOS:
- să recunoască materialele puse la dispoziţie;
- să aplice pastă de lipit pe podoabe şi să le decoreze ;
- să lucreze îngrijit şi să ducă lucrarea la bun sfârşit;
- să facă aprecieri corecte cu privire la munca sa sau a colegilor.
REGULI DE JOC:
Toate acţiunile se vor desfăşura la semnalul Spiriduşului (jucărie) prezent la activitate.
Copilul numit de educatoare se va îndrepta spre masa cu material demonstrativ. Grupele de
obiecte se constituie succesiv după criteriul propus în varianta de joc.

ELEMENTE DE JOC:
Surpriza , Spiridusul Moşului , aplauze , recompense , poezii ritmizate, închiderea şi
deschiderea ochilor.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:
- explicaţia, conversaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, descoperirea, turul
galeriei, brainstormingul;
MIJLOACE DIDACTICE:
- imagini cu sarbatorile de iarnă , cărţi, reviste, Spiriduşul Moşului, lego, hârtie glasată,
pastă de lipit, carton, acuarele, pensulă, podoabe de ghips.

CATEGORII DE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ADP: Rutine: prezenţa, calendarul naturii, servirea mesei .


Tranziţii: poezii liniştitoare; cântece: ,,Ninge, ninge”; ,,Iarna”; ,,Moş Crăciun”;
diferite forme de mers.

ALA: ♦ Artă: -,,Decoraţiuni” –forme;


-,,Podoabe pentru pomul de Crăciun”-pictură
♦ Ştiinţă:-,,Alege şi grupează podoabe” –sortează jetoane cu podoabe;
♦ Construcţii: -,,Suport pentru brad”
-,,Cadouri de Crăciun”
♦ Bibliotecă: ,,Citim imagini cu sărbatorile de iarnă” –citire de imagini;
ALA II - ,,Braduţul” –euritmie

ADE: ♦ DS: ,,Spune-i spiriduşului cum este şi unde este” –joc didactic;
♦ DOS: ,,Podoabe de Crăciun” –decorare.

BIBLIOGRAFIE:

▪ Curriculum pentru educaţie timpurie a copiilor de 3 la 6/7 ani –M.E.C.T. Universitatea de


Management al Proiectelor pentru Învăţământul Preuniversitar, 2008;
▪Libotean, I., Cicioc, E., Seling., M.- ,,Jocuri didactice matematice pentru grădiniţă”, Ed. V&I
Integral București, 1997;
▪Neagu, M., Beraru, G.- ,,Activităţi matematice în grădiniţă”, Ed. AS’ S Iasi 1995;
▪ Glava, A., Pascal, M., Tătaru, L., L. -,,Educaţie timpurie – ghid metodic pentru aplicarea
curriculumului preşcolar”, Ed. Paralela 45 Piteşti, 2009;
▪ Dumitru, G., Moroianu, M., Simiciuc, E., Novac, C., Bangă, Ionescu, I. -,,Metodica activităţilor
instructiv-educative în învăţământul (pre)primar, vol. II, Ed. Didactica Nova Craiova (2008)
SCENARIU DIDACTIC

În cadrul întâlnirii de dimineaţă educatoarea îi salută pe copii ,,Bună dimineaţă,


spirisusii Mosului”. Copiii salută educatoarea după care se salută de la stânga la dreapta cu
numele.

Tranziţie: ,,După ce ne-am adunat


Şi frumos ne-am salutat
Pe scăunele ne aşezăm,
Cu toţii să discutăm.”
Educatoarea va nominaliza copiii de serviciu, aceştia vor împărţi buburuze pentru
prezenţă. În timp ce educatoarea face prezenţa copiii îşi pun buburuzele în bolul notat cu P
(prezenţi). Educatoarea va număra buburuzele rămase în bolul notat cu A. Se identifică
absenţii.

Tranziţie: ,,Data, ziua, luna, anul


Anotimpul ni-l arată,
Calendarul naturii
Să îl completăm îndată.”
Se completează calendarul naturii.

Împărtăşirea cu ceilalţi. Educatoarea va iniţia o discuţie despre tema studiată în această


săptămână prin metoda brainstorming .

Noutatea zilei este Spiriduşul Moşului (o păpuşă ) care este introdus de educatoare sub
pretextul că acesta a adus o scrisoare de la Moş Crăciun. Spiriduşul le citeste copiilor scrisoarea
de la Moş Crăciun.

Moment de mişcare: Spiriduşul Moşului împreună cu copiii cântă şi dansează pe


cântecul ,,Ninge, ninge”:

Ninge,ninge,
Fulgi de zapadă
Pe case, pe stradă
Cad, cad, cad încetoişor

Moş Crăciun , vine


Moş Crăciun , vine
Şi aduce daruri
Şi aduce daruri
La copiii buni, bunişori

Ninge,ninge,
Fulgi de zapadă
Pe case, pe stradă
Cad, cad, cad încetoişor
Educatoarea: Azi copii ne vom juca jocul: ,,Spune-i spiriduăului cum este si unde
este”. Educatoarea le prezintă copiilor centrele de interes deschise şi sarcinile de lucru. Se va
lucra la centrele:
♦ Artă: -,,Decoraţiuni” –forme;
-,,Podoabe pentru pomul de Crăciun”-pictură
♦ Ştiinţă:-,,Alege şi grupează podoabe” –sortează jetoane cu podoabe;
♦ Construcţii: -,,Suport pentru brad”
-,,Cadouri de Crăciun”
♦ Bibliotecă: ,,Citim imagini cu sărbatorile de iarna” –citire de imagini;

Tranziţie: ,,Noi suntem spiriduşi


Veseli jucăuşi
Ne place să lucrăm
Spre centre noi plecăm.”
Copiii lucrează la centrele de interes deschise şi în funcţie de cum lucrează vor fii
apreciaţi. Se vor analiza lucrările prin metoda ,,Turul galeriei”.
Tranziţie: ,,Câte unul pe cărare
Mergem cu toţi la mâncare
Înainte ne spălăm
Şi la rând ne aşezăm.”

Rutină: Copiii merg la baie , se spală pe mâini.


Tranziţie: Copiii se întorc pe cantecul,,Iarna”:
,,Iarna ne-a sosit in zori
La fereastră ne-a pus flori
A sosit cu gerul ei
Cu zăpadă si polei.

Cât de veseli suntem noi


Că ne aduce bulgări moi
Cu zapadă ne jucăm
Si cu bulgări aruncăm”

Rutină: Se serveşte masa .


Copiii merg din nou la spălat pe mâini.

Tranziţie: Copiii se întorc mergând ca şi spiriduşii

Mobilierul este aşezat în formă de careu. Copiii se aşează pe scăunele.

Varianta I –joc didactic


Educatoarea le prezintă copiilor sub formă de surpriză materialul demonstrativ. Îi
anunţă titlul jocului ,,Spune-i spiriduşului cum este si unde este” şi scopul acestui joc.
Se anunţă regulile jocului şi se trece la demonstrarea jocului de către educatoare. Se
propune sarcina de grupare după criteriul formei(de acelasi fel) indiferent de marime şi
culoare.
Educatoarea solicită 2-3 copii pentru a sorta şi grupa respectând criteriul formei(de
acerlaşi fel). Copiii vor verbaliza acţiunea în termenii corespunzători.
Se solicită identificarea materialului din coşuleţe, se explică modul de desfăşurare a
jocului cu material individual şi se cere gruparea podoabelor dupa creiteriul formei(de
acelasi fel). Educatoarea prezinta copiilor cate o paleta pe care este reprezentata o
podoaba,copiii trebuie sa scoata din cosulet podoabele reprezentate pe paleta.

Varianta a II-a –joc didactic


Educatoarea propune gruparea podoabelor după criteriul marime. Insistă asupra
grupării după criteriul dat şi motivarea acţiunii în termeni matematici.
Spiridusul le mulţumeşte copiilor că au sortat podoabele după criteriul formă si
marime.

Spiridusul le aminteste copiilor de scrisoarea Moşului în care îi roagă să îi împodobească


bradul. Pentru acest lucru copiii trebuie sa decoreze podoabele pentru baradul de Crăciun.
Copiii vor extrage din bol cu ochii închişi un jeton cu podoaba de Crăciun pe care
urmează să o decoreze. Copiii extrag o podoaba (glob, clopoţel, lumânare) şi în funcţie de ce
au extras se îndreaptă spre măsuţele care au podoaba alesă. Copiii lipesc decoratiunile pe
podoabe (perforate la sectorul artă ) . Când lucrările vor fi gata se aşează pe brad ( varianta
III).
Spiridusul este bucuros că a indeplinit dorinta Moşului şi-i invită pe copii să se cânte
cântecul: ,,Moş Crăciun”

Moş Crăciun cu plete dalbe,


A sosit de prin nămeţi
Şi ne-duce daruri multe,
La fetiţe si baieţi.
Moş Crăciun, Moş Crăciun.

Din bătrâni se povesteşte


Că-n toţi anii negreşit
Moş Crăciun pribeag soseşte
Niciodată n-a lipsit.
Moş Crăciun, Moş Crăciun.

Moş Crăciun cu plete dalbe


Încotro vrei s-o apuci?
Ti-aş cânta florile dalbe
De la noi să nu te duci
Moş Crăciun, Moş Crăciun.

Tranziţie:
Copiii ies la baie cântând.

Varianta a- III-a –joc didactic


Spiriduşul Moşului îi roagă pe copii să aşeze podoabele pe brad, mulţimile de podoabe la
locul indicat (pe-sub, sus-jos, în fată- în spate), să verbalizeze şi să motiveze acţiunea
efectuată.
Tranziţie: ,,1-2, 1-2,
Mergeţi toţi
La fel ca noi.”

ALA II : Copiii vor cânta şi vor dansa în jurul bradului pe cântecul ,,Brăduleţul”:

Un brăduţ mititel, astăzi am primit


L-am privit si apoi l-am împodobit
Globuri mici si mai mari pe crenguţe-am pus
Lumânări, jucări şi-o steluţă sus.

R: Braduţule, prietene,
Tu înveşelesti sărbătorile
Cetina ta, stălucirea ta
Când le privesc, îmi tresare inima.

Tu din munţi ai venit si te-aş întreba


Nu cumva iţi este dor de pădurea ta?
Dar nu esti singurel si eu iţi şoptesc
Esti prietenul meu şi eu te iubesc

R: Braduţule, prietene,
Tu inveseleşti sarbătorile
Cetina ta, stălucirea ta
Când le privesc, îmi tresare inima.

În timp ce cânta copiii impodobesc bradul cu podoabele pictate la sectorul artă,


aşezându-le in poziţiile indicate.

După finalizarea jocului Spiriduşul Moşului le împarte copiilor dulciuri, le mulţumeşte


încă o dată pentru că l-au ajutat şi îi asigură că va mai veni la ei.
Educatoarea apreciază modul de desfăşurare al activităţii şi comportamentul copiilor.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Secvenţa Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactică didactice

1.Moment Asigurarea condiţiilor pentru buna Observarea


organizatoric desfăşurare a activităţii: comportamentu-
-aerisirea sălii de grupă; lui non-verbal
-aranjarea mobilierului;
-intrarea copiilor şi aranjarea pe
scăunele;

2.Captarea Se va realiza în cadrul întâlnirii de Conversaţia Observarea


atenţiei dimineaţă prin noutatea zilei care este capacităţii de
,,Spiriduşul Moşului”. concentrare a
atenţiei

3.Anunţarea Se anunţă tema activităţii Conversaţia Observarea


temei şi a integrate: ,, În aşteptarea lui Moş Explicaţia comportamentu-
obiectivelor Crăciun , scopul şi obiectivele în lui non-verbal
termeni accesibili.

4.Reactualizare Se va realiza la sectorul ştinţă unde Conversaţia Observarea


a cunoştinţelor copiii vor sorta jetoane cu podoabe de Explicaţia capacităţii de
Crăciun. Exerciţiul concentrare a
atenţiei

5.Prezentarea Copiii se îndreaptă către centrele Conversaţia Observarea


şi dirijarea deschise. Se vor explica sarcinile de comportamentu-
conţinutului lucru. Se vor desfăşura jocurile şi Explicaţia lui non-verbal
activităţile didactice alese:
♦ Artă: -,,Decoraţiuni” –forme;
-,,Podoabe pentru pomul de
Crăciun”-pictură
♦ Ştiinţă:-,,Alege şi grupează
podoabe” –sortează jetoane cu
podoabe;
♦ Construcţii: -,,Suport pentru brad”
-,,Cadouri de Crăciun” Exerciţiul
♦ Bibliotecă: ,,Citim imagini cu
sărbatorile de iarnă” –citire de
imagini;

După ce copiii şi-au încheiat Turul


activitatea la centrele de interes se face galeriei
turul galeriei . Cu ajutorul tranziţiei Observarea
prezentate în scenariul didactic , copiii comportamentu-
merg la baie , iar când revin se aşează la lui verbal şi
mesele aşezate sub formă de careu. non-verbal
a) Explicarea jocului
Se vor explica regulile jocului şi modul Explicaţia
de desfăşurare.
b) Executarea jocului demonstrativ
de către educatoare Demonstra- Observarea
Educatoarea propune şi ţia comportamentu-
demonstrează grupând podoabele după lui non-verbal
criteriul formă(de acelaşi fel).
c) Executarea jocului de probă.
Educatoarea solicită 2-3 copii pentru
a sorta şi grupa podoabele după forma.
Se precizează criteriile de reuşită. Se
aplaudă executarea corectă. Explicaţia Observarea
Exerciţiul comportamentu-
lui verbal şi
non-verbal

6.Obţinerea VARIANTA I Exerciţiul Observarea


performanţei Copiii identifică materialele existente în comportamentu-lui
coşuleţe. non-verbal
Educatoarea explică modul de
desfăşurare a jocului cu material individual.
Copiii aşteaptă semnalul de începere.
Educatoarea cere gruparea podoabelor
după criteriul formă(de acelaşi fel).
VARIANTA a II-a
Educatoarea propune gruparea
podoabelor după criteriul mărime.
Copiii selectează podoabele şi constituie
multimi de marimi diferite.
Educatoarea insistă asupra grupării Observarea
după criteriul dat. Explicaţia comportamentu-lui
Copiii motivează acţiunea în termeni Demonstra- verbal şi
matematici. ţia non-verbal
Spiriduşul le aminteşte copiilor de Exerciţiul
scrisoarea Moşului în care îi roagă să îi
împodobească bradul. Pentru acest lucru
copiii trebuie sa decoreze podoabele
pentru baradul de Crăciun.
Copiii vor extrage din bol cu ochii
închişi un jeton cu podoaba de Craciun
pe care urmează să o decoreze. Copiii
extrag câte un jeton (glob, clopotel,
lumânare) şi în funcţie de jetonul extras
se îndreaptă spre măsuţele care au
podoaba alesa. Copiii lipesc
decoratiunile pe glob (perforate la
sectorul artă ) pe suprafaţa siluetei.
Când lucrările vor fi gata se aşează pe
brad ( varianta III).

7.Asigurarea VARIANTA a III- a Observarea


retenţiei şi a Spiriduşul Moşului îi roagă pe copii comportamentu-lui
transferului să aşeze podoabele pe brad, multimile de non-verbal
podoabe la locul indicat (pe-sub, sus-jos,
în fată- în spate), să verbalizeze şi să
motiveze acţiunea efectuată. Explicaţia

Cu ajutorul tranziţiei: Exerciţiul Observarea


,,1-2, 1-2, comportamentu-lui
Mergeţi toţi la fel ca noi”, verbal şi
Copiii vor cânta şi dansa in jurul non-verbal
bradului pe cântecul ,,Brăduleţul”.
In timp ce danseaza copiii impodobesc
bradul cu podoabele pictate la sectorul
artă, aşezandu-le in poziţiile indicate.
După finalizarea jocului
8.Încheierea Spiriduşul Moşului le împarte copiilor Aprecieri finale
activităţii dulciuri, le mulţumeşte încă o dată Conversaţia individuale şi
pentru că l-au ajutat şi îi asigură că va colective.
mai veni la ei.
Educatoarea apreciază modul de
desfăşurare al activităţii şi comportamentul
copiilor.
Dragi copii,

Mă numesc MOŞ CRĂCIUN şi sunt bucuros să vă transmit


câteva gânduri bune.
Deşi v-am promis că o să fiu alături de voi, nu am putut fi
prezent deoarece trebuie să ajung şi la alţi copii care mă
aşteaptă ,dar vă promit că o să vin la serbarea voastră . Ca să nu
fiţi supăraţi v-am trimis un spiriduş care este ajutorul meu şi care
v-a adus podoabe pentru brad ca să vă jucaţi cu ele si să le
decoraţi şi apoi să împodobiţi bradul de Crăciun.

Vă îmbrăţisez cu drag,

MOŞ CRĂCIUN

S-ar putea să vă placă și