Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor : GĂINĂ LĂCRĂMIOARA


Scoala : „Mihai Eminesu” Buhuşi
Clasa : a VI-a C
Data : 12 .03. 2013
Aria curriculară : Limbă şi comunicare
Obiectul : Limba si literatura română
Unitatea de învăţare : Naraţiunea la persoana I
Subiectul lectiei : „Amintiri din copilărie”,de I.Creangă. Interpretare atitudinii
lui Nică pe parcursul fragmentului.
Tipul lecţiei : dezbatere
Competenţe specifice:
1.5 - aplicarea principiilor ascultării în manifestarea unui comportament
comunicativ adecvat;
2.1 - construirea unui discurs oral pe o temă dată;
3.1- dovedirea înţelegerii unui text literar, pornind de la cerinţe date;
3.3 - identificarea valorilor etice şi culturale într-un text,exprimându-şi
impresiile;
4.1 - redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare
concretă.
Obiective operaţionale:
a) cognitive: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
1. să identifice şi să argumenteze trăsăturile morale ale Nică, care i-au
impresionat;
2. să exemplifice şi să explice anumite manifestări comportamentale ale
personajului pe parcursul fragmentului;
3. să aducă argumente pertinenete în favoarea acuzării lui Nicăde furt
calificat din bunurile publice, încercarea de înstrăinare a unui bun ce nu-i aparţine,
deranjarea liniştii publice etc.;
4. să aducă argumente pertinenete în favoarea apărării acestuia;
5. să evidentieze atitudinea celorlalte personaje faţă de Nică pe parcursul
fragmentului;
6. să concluzioneze asupra comportamentului protagonistului pe parcursul
întregului fragment;
7.să utilizeze termeni din domeniul juridic;
b)afective:
1.să participe cu interes la actul comunicării;
2.să dovedească receptivitate afectiv-intelectuală faţă de substanţa morală a
textului;
Strategia didactică:

Metode si procedee: conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu fişele de


lectură, dezbaterea, problematizarea, procesul literar.
Forme de organizare: frontală, individuală, activitate pe grupe.

Resurse: timpul-50 de minute


capacităţile normale de receptare ale elevilor;
cunoştinţele însuşite anterior;
Mijloace de învăţământ:manualul,fişe de lectură,fişe de lucru.
Bibliografie: -Parfene Constantin,Metodica studierii limbii şi literaturii
române,Ed.Polirom,Iaşi, 2000;
- Pamfil,Alina,Limba şi literatura română-Structuri didactice
deschise,Ed.Paralela 45, Piteşti,2003.
- Sergiu Şerban, Anca Şervan, Limba şi literatura română,
manual pentru clasa a VI -a, Ed. All, Bucureşti, 2002.

SCENARIUL DIDACTIC

I ORGANIZAREA CLASEI (1’) :


-notarea absenţelor;
-asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii;

II VERIFICAREA TEMEI (7’) :


Elevii au avut de realizat povestirea pe momentele subiectului al
„Amintirilor din copilărie”, de I.Creangă, fragmentul din manual.
Sunt ascultate câteva opinii ale lor în acest sens, citite de pe caiete.

III ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR DOBÂNDITE ANTERIOR (3’) :


Se realizează prin întrebări adresate frontal,referitoare la anumite secvenţe
din conţinutul fragmentului:
P: Ce personaj v-a impresionat din text şi de ce?
Ce anume v-a impresionat la Nică?

IV CAPTAREA ATENŢIEI PENTRU ACTIVITATEA CE URMEAZĂ (2’) :


P :Credeţi că Nică se face vinovat că a încălcat nişte reguli de conduită
sau, mai mult decât atât, a săvârşit anumite contravenţii?

V ANUNŢAREA TEMEI ŞI A COMPETENŢELOR VIZATE (5’) :


P: Astăzi ne propunem să înscenăm un proces de judecare a faptelor lui
Nică din acest fragment, pentru a constata daca el este sau nu vinovat pentru
încălcarea unor norme de conduită socială şi pentru săvârşirea unor contravenţii.
Va trebui ca la sfârşitul lecţiei să: (se anunţă competenţele vizate)
Ne vom împărţi în două echipe : prima va fi formată din avocaţii
acuzării, iar cea de-a doua din avocaţii apărării (fiecare echipă îşi va desemna si
martorii).Profesorul va fi preşedintele completului de judecată.
Un aprod va introduce martorii, iar un grefier va sintetiza, pe tablă,
principalele probleme discutate.
( Clasa se organizează după indicaţiile profesorului.)

VI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII (30’) :


Presedintele: Stimat auditoriu, vom judeca în faţa dumneavoastră cazul
lui Nic-a lui Ştefan a Petrei din romanul „Amintiri din copilărie”, de I.Creangă, cu
referire la fragmentul din manual, acuzat de săvârşirea unor contravenţii. Invit
avocaţii celor două părţi să-şi susţină pledoariile.
Acuzarea: Onorata Instanţă,îl acuz pe pârâtul Nic-a lui Ştefan a Petrei
din satul Humuleşti, judeţul Neamţ de furt calificat din bunurile publice, lipsirea de
libertate a pupezei, încercarea de înstrăinare a unui bun ce nu-i aparţine,
comportament neadecvat în relaţie cu adulţii şi deranjarea liniştii publice.
( se prezintă detaliat faptele lui Nică din fragmentul din manual)
Apărarea: Domnule Preşedinte, rog Înalta Curte să nu ia în consideraţie
acuzaţia formulată împotriva pârâtului, deoarece nu cunoaşte foarte bine situaţia.
Nică nu a cauzat nici un prejudiciu pupezei, care a revenit la tei şi nu are suficiente
probe pentru a fi acuzat.
Acuzarea: Obiectez: Când a încercat să scoată pupăza din tei, s-a
speriat, a pus o lespede peste scorbură, dupa care a plecat, iar pasărea a zdrobit
ouăle, apoi a chinuit-o vreo două zile prin pod etc.

Scenariul se continuă în felul acesta, fiecare parte aducând argumente în


favoarea sa.
Argumente acuzare: 1.Nică întârzie cu mâncarea la lingurari;
2. se îndreaptă spre tei cu intenţia de a fura pupăza;
3.distruge ouăle, care s-au făcut chisăliţă, până ce el
s-a întors din ţarină;
4. ţine pupăza sechestrată două zile prin pod;
5. are o atitudine nepotrivită faţă de moşneag, caruia
îi vorbeşte violent;
6. comportamentul lui arată că ar putea fi un viitor
delincvent, de aceea faptele sale ar trebui pedepsite;

Argumente apărare: 1.Nică era trezit în fiecare dimineaţă, când era somnul
mai dulce;
2. îşi duce la îndeplinire misiunea de a duce
mâncarea lingurarilor;
3. pupăza nu prezintă urme de vătămare corporală;
4.moşneagul înceracă să-l intimideze, spunând că
pupăza este o găinuşă;
5. băiatul primeşte ameninţări din partea moşului,
care ar putea fi acuzat de încercare de vătămare corporală a unui minor.
6. îşi recunoşte greşeala şi îi este ruşine de fapta
comisă.
Sunt audiaţi martorii: humuleşteanul care l-a văzut furând pupăza,
moşneagul din târg, mătuşa Măriuca, cel de-al doilea humuleştean din târg( care
asistă la discuţia dintre Nică şi moşneag)
Martorii sunt interogaţi de către avocaţii ambelor părţi,după cum urmează:
Acuzarea: Domnule Ion a Catincăi, relataţi împrejurarea în care aţi văzut
pe Nică furând pupăza din tei.
Ion a Catincăi improvizează o scenă pe care ar fi văzut-o la tei, în timp ce
Nică tot umbla pe la scorbura copacului.
Apărerea: Ce v- a făcut să credeţi că Nică a furat pupăza?
Se adresează întrebări asemănătoare şi celorlalţi martori.

Scenariul continuă.
În timpul procesului, grefierul notează pe tablă argumentele apărării şi ale acuzării
într-un tabel cu două rubrici, aşa cum au fost formulate anterior, iar restul elevilor
notează pe caiete pe măsură ce se discută.

VII ASIGURAREA FEEDBACKULUI :


(se realizează prin aprecieri verbale pe tot parcursul lecţiei)

VIII OBŢINEREA PERFORMANŢEI (3’) :


Profesorul solicită câte doi reprezentanţi din ambele părţi, cu care se consultă pentru
a da verdictul.
Preşedintele: Stimat auditoriu, Curtea a decis. Pârâtul Nic-a lui Ştefan a Petrei din
satul Humuleşti, judeţul Neamţ, acuzat de furt calificat nu este vinovat.

IX ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI TRANSFERULUI (1’) :


Elevii primesc ca tema pentru acasă redactarea unei scrisori către Nică, prin care să
îi comunice verdictul dat de curte, în urma desfăşurării procesului şi din care să reiasă
şi atitudinea sa faţă de acesta.

S-ar putea să vă placă și