Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

PROF.ÎNV.PREŞC.: Matache Gabriela Madalina


GRUPA: Grupa Mare
TEMA ANUALĂ : ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?’’
SUBTEMA: „Bogaţiile toamnei ”
TEMA ACTIVITĂŢII: :”Toamna cea bogată!”
FORMA DE REALIZARE : activitate integrată
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
DŞ: ,,Roata Toamnei” -Joc didactic ( concurs)
DOS: ,,Tablou de toamnă – activitate practică
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic / activitate practică
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Consolidarea şi aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu
diferite aspecte ale anotimpului toamna
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să descrie succint muncile care se desfăşoară în anotimpul toamna ( cel puţin 3
munci);
- să precizeze modul în care diferite vieţuitoare se pregătesc pentru anotimpul rece ( cel
puţin la 4 vieţuitoare);
- să răspundă corect la ghicitori ( la cel puţin 4-5 ghicitori);
- să sorteze frunzele, fructele şi legumele de toamnă ( cel puţin 4 elemente din fiecare
categorie).
SARCINA DIDACTICĂ:
- descrierea muncilor care se desfăşoară în anotimpul toamna;
- precizarea modului în care animalele se pregătesc pentru iernat;
- sortarea fructelor în funcţie de grupa de elemente din care face parte;
- ghicirea răspunsului corect.

SARCINI ŞI REGULI DE JOC:

Fiecare preşcolar are un medalion în piept, în funcţie de care grupa se împarte în


doua echipe: fructe şi legume. Câte un reprezentant de la fiecare echipa va învârti o
roata şi va descrie imaginea. Se va alege un jeton-imagine cu o legumă sau un fruct si
va spune tot ce ştie despre el. Se răspunde rapid şi corect la câteva ghicitori. La ultima
probă copiii vor sorta dintr-un coş mare : fructe, legume de toamna. Echipa care rezolvă
corect sarcinile propuse pentru fiecare dintre probe, primeşte la sfârşitul probei câte o
frunză de toamna. Câştigă echipa care la sfârşitul concursului are cele mai multe frunze
adunate.

ELEMENTE DE JOC: competiţia, mânuirea materialului, ghicirea, aplauzele,


înregistrarea scorului.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,
expunerea, munca in echipa, jocul;
Material didactic: : roata cu aspecte de toamnă, jetoane-imagini cu animale, coş
cu fructe, legume, frunze .
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
“Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , Editura DIDACTIC PUBLISHING
HOUSE, 2009
“Revista Învăţământul preşcolar nr. 3-4/2009”, Editura ARLEQUIN, 2009
“Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura
GHEORGHE-CÂRŢU ALEXANDRU, 2009
“Metode interactive de grup”, Editura ARVES, 2009
Desfășurarea activităţilor pe domenii experienţiale (ADE)
Partea I-DȘ ( Cunoașterea mediului )
Evenimentul Conţinutul știinţific Strategii Evaluare
didactic didactice
Momentul Asigurarea condițțiilor pențru buna Conversațția
organizatoric desfaă sț urare a acțivițaă țților :
 Aerisirea saă lii de grupaă ;
 Amenajarea spațțiului de
desfaă sț urare a acțivițaă țților;
 Pregaă țirea mațerialului didacțic
necesar acțivițaă țții.
Captarea Se va araă ța copiilor mațerialele aduse de Observațția
atenţiei Zaâ na Toamna pe care le vor folosi la Conversațția
acțivițațe.
Anunţarea Pențru caă Zaâ na Toamna ne-a faă cuț o Conversațția Oralaă
temei și a aşa surprizaă haideţi saă -i facem şi noi o Insțrucțajul
obiectivelor bucurie araă țaâ ndu-i ce isțeţi şi pricepuţi verbal
sunțem şi caâ ț de mulțe şțim despre
anoțimpul țoamna. Vom desfaă sț ura un
concurs: Roața Toamnei
Prezentarea Copiii vor fi îâmpaă rţiţi îân doua echipe îân Insțrucțajul Oralaă
conţinutului și funcțție de ecusoanele primițe de la Zaâ na verbal
dirijarea Toamna: echipa frucțelor, echipa
învăţării legumelor .
Concursul va avea trei probe: proba roatei, Demonsțrația Aplauze
proba ghicitorilor şi proba coşului cu Exercițțiul
bogăţiile toamnei .
Apreciere
Proba 1 – „Roata hărniciei” pe grupe
Copiii rotesc roata şi descriu succint
fructele si legumele descoperite. Explicațția

Proba 2 – „Răspunde repede şi bine”


Copiii răspund la ghicitori despre
anotimpul toamna şi despre fructe şi
legume de toamnă.
Echipa care rezolvă corect sarcinile Apreciere
propuse pentru fiecare dintre probe, individu-
primeşte la sfârşitul probei câte o frunză. Exercițțiul ala

Obţinerea Proba 3 – „Coşul cu bogăţiile toamnei” Exercițțiul Aprecieri


performanţei Copiii sortează fructele şi legumele de Demonsțrațția verbale
toamnă, aşezându-le în coşuri.
La finalul jocului se numără frunzele
fiecărei echipe.
Câştigă echipa care la sfârşitul
concursului are cele mai multe frunze.

Evaluarea Evaluarea se face în mai multe moduri: Aprecieri


performanţelor aprecierea grupei adverse, aprecieri verbale
și încheierea individuale şi aprecierea finală a
activităţii educatoarei. Copiii de la echipa
câştigătoare vor primi câte o diplomă.

Tranzițția caă țre acțivițațea a doua se face prin caâ nțecelul: ,,Acum e țoamnaă , da!’’
Partea II
PROF.ÎNV.PREŞC.: VLAICA MARIANA
GRUPA: Grupa Mare ,,STELUTE’’
TEMA ACTIVITĂŢII: :”Tablou de toamnă”
FORMA DE REALIZARE : Lucrare colectivă
DOMENIUL DE ACTIVITATE : DOS – activitate practică
MIJLOC DE REALIZARE: lucrare colectivă
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de priceperi şi
deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderilor de a realiza o lucrare colectivă,
aducându-şi aportul personal la finalizarea temei.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să execute corect tăierea după contur, în linie dreaptă sau curbă
- să lipească frunzele, fructele şi legumele pe planşa mare
- să coopereze cu partenerii de lucru ( să ceara ajutorul sau să ofere
ajutor atunci când e nevoie);
- să respecte etapele de lucru pentru finalizarea lucrării

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,
expunerea, munca în echipa, jocul;
Material didactic: : planşa model, o plansa mare care ilustreaza aspecte de
toamna, elemente de toamna de decupat, foarfece, lipici, cosulete.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
Partea II-DOS – ,,Tablou de toamnă” – lucrare colectivă
Eveniment Conţinut știinţific Strategii Evaluare
didactic didactice
Moment Se creeazaă condițțiile necesare Exercițțiu
organizatoric desfaă sț uraă rii îân bune condițții a organizațoric
acțivițaă țții. Se pregaă țesc mațerialele
necesare: foarfece, mațerial
individual cu elemențe de țoamnaă
(frunze, frucțe, legume) din haâ rție
glace, suporț ,lipici.
Captarea Se va prezența copiilor plansț a model Conversațția
atenţiei dar sț i lucrarea îâncepuțaă care va țrebui
complețațaă de ei cu elemențele lipsa (
rochia Zaâ nei realizațaă din frunze,
umplerea celor douaă cosț uri cu frucțe
sț i legume).
Anunţarea Se anunțțaă țema acțivițaă țții : “Tablou
temei de toamnă” ce va fi realizaț prin
decupare, lipire. Se prezințaă sț i plansț a
model cu țabloul îân care Zaâ na are
rochia realizațaă din frunze de diferițe
forme sț i culori iar cosț urile ei sunț
pline cu frucțe sț i legume.
Intuirea Sunț ințuițe mațerialele cu ajuțorul Conversațția Formațivaă
materialelor caă rora se va realiza plansț a Observațția
incomplețaă “Tablou de toamna”:
foarfece, lipici, mațerial individual cu
elemențe de țoamnaă din haâ rție glace,
suporț pț.realizarea țaboului.
Demonstrarea Se prezințaă ețapele ce țrebuie urmațe Fronțalaă
modului de îân realizarea macheței:
lucru  Decuparea elemențelor de Explicațția
țoamnaă ; Demonsțrațția
 Asamblarea elemențelor la
locul indicaț;
 Lipirea pe plansț a mare.
Demonsțrațția esțe îânsoțțițaă de
exercițțiile corespunzaă țoare .
Exerciţii de IÎnaințe de îânceperea lucrului se vor Exercițțiul Fronțalaă
încălzire a execuța caâ țeva exercițții de îâncaă lzire a
mușchilor musț chilor maâ inii: ,,Ne jucaă m’’ –
mici ai mâinii caâ nțecel.

Executarea Copiii isț i aleg mațerialele Conversațția


lucrării de corespunzaă țoare, le decupeazaă , le Exercițțiul
către copii lipesc pe plansț a mare îâmbinaâ nd caâ ț
mai bine elemențele asțfel îâncaâ ț saă
realizeze un țablou de țoamnaă esțețic
sț i corecț.
Se supravegheazaă modul de lucru al
copiilor.

Încheierea Se fac aprecieri finale asupra felului Conversațția Aprecieri


activităţii îân care s-a desfaă sț uraț acțivițațea cu verbale
privire la respecțarea crițeriilor
sțabilițe.
Se acordaă bomboane îân formaă de
frucțe.

S-ar putea să vă placă și