Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 29.03.2016

Grupa: Buburuzelor – combinată (nivel I + nivel II)

Tema anuală: “Când/cum și de ce se întampla?”

Proiect tematic: “Primavara cea zglobie, la noi iarăși a sosit!”

Subtema(tema săptămânii): “Micii grădinari (flori de primăvară)”

Domeniul / domeniile de activitate: estetic și creativ (educație muzicală), om și societate (activitate practică).

Tema activității: „Înfloresc grădinile”

Tipul activității: mixtă

Mijloc de realizare - activitate integrată prin a) cântec;

b) lipire;

Metode și procedee: conversația, observația, demonstrația, explicația, exercițiul, lucrările practice.

Forme de organizare: frontal, individual, în grupuri mici.

Scopul activității: formarea deprinderii de a intona corect, expresiv, omogen cântecul, respectând poziția corectă, tonul,
semnalul de început și respirația în emiterea sunetului, precum și formarea și consolidarea unor deprinderi de lucru pentru
realizarea unor lucrari practice, dar și dezvoltarea simțului artistic și a gustului pentru frumos;
Obiective operaționale:
O1: să execute exercițiile de încălzire a vocii;
O2: să-și însușească melodia și conținutul cântecului;
O3: să aibă dicxd|ație și respirație corectă în interpretare;
O4: să descrie imaginea prezentată;
O5: să realizeze lucrarea practică respectând cerințele impuse;
Resurse umane: 13 preșcolari;
Resurse materiale: planșă imagine „Primăvara”, creioane de colorat, desene etc
Durata: 35-40 minute
Educatoare: Lidia-Alexandra Popa

Scenariul activității

Evenimentele Activitatea educatoarei și activitatea prescolarilor Metode și Forme de


activității procedee organizare
Momentul Asigur condițiile necesare desfășurarii activității.
organizatoric Îmi pregătesc materialul didactic. Așez scaunele și aerisesc sala de grupă. Asigur
intrarea organizată a copiiilor în sala de grupă și așezarea lor cât mai conforabil. Conversația Frontal
Captarea Acest moment al activității se realizează prin adresarea câtorva întrebări:
atenției - Copii, în ce anotimp ne aflăm noi acum ?
- Știm că fiecare anotimp aduce cu sine și multe schimbări. Așadar, acum, în
anotimpul primăvara, cum este vremea?
- Ce se întamplă cu copacii ? Conversația Frontal
- Dar cu păsările ?
Acum, urmează prezentarea planșei care va fi folosită ca suport intuitiv pentru
consolidarea cântecului.
Anunțarea - Copii, astăzi vom învăța cântecul „Înfloresc grădinile” și, de asemenea, ne
temei și vom distra colorând și lipind – ce anume, veți vedea puțin mai târziu. Conversația Frontal
enunțarea
obiectivelor
Dirijarea a) Familiarizarea cu conținutul cântecului
învățării Se va analiza imaginea prezentată, astfel voi ajunge, împreună cu preșcolarii la Observația
concluzia că în cântec este vorba despre primăvară, despre schimbările pe care le
aduce aceasta. Frontal
b) Activități muzicale pentru încălzirea vocii
Atrag atenția asupa adoptării poziției corecte a corpului atunci când cântăm:
spatele drept, picioarele sub scaun, mâinile pe genunchi.
Execut cu preșcolarii exerciții pentru reglarea respirației și omogenizarea vocii.
 Exerciții de respirație ( mirosim floarea, suflam într-o păpădie,stingem Exercițiul
lumânrea, umflam balonul);
 Exerciții de mobilizare a corzilor vocale (ca trompeta, ca toba, claxonul
mașinii);
 Scurte fragmente melodice din cantecul ce va fi predat
c) Interpretarea model a cântecului Demonstrația
Voi interpreta cântecul clar și expresiv, apoi voi explica expresiile necunoscute
de copii.
(„ceru-i ca oglinda” = cerul este curat, limpede, fără nori; albinele și-au pornit
Frontal
colinda = albinele au plecat să culeagă polen și să facă miere; ciocârlie= o pasăre
care cântă foarte frumos; bătătură = în ogradă, în curte)
d) Învățarea cântecului de către copii
 cânt prima strofă model, apoi o repet de 2-3 ori cu preșcolarii („Înfloresc În grupuri mici
grădinile/Ceru-i ca oglinda/Prin livezi albinele/Și-au pornit colinda” )
 cânt a doua strofă model, apoi o repet cu preșcolarii de 2-3 ori ( „Cântă
ciocrâliile/ Imn de veselile/Fluturii cu miile / Joacă pe câmpie”)
 cânt a treia strofă model, apoi o repet de 2-3 ori cu preșcolarii („Joacă fete și
băieți / Hora-n bătătură / Ah! De ce n-am zece vieți să te cânt natură!?”)
 cânt model întreg cântecul apoi repet cu preșcolarii de câteva ori.

Obținerea În cadrul acestul moment se va realiza și integrarea celor două domenii – DEC și
performanței DOS.
Acest lucru se va realiza în următorul mod:
 se pornește din nou de la analizarea imaginii care s-a folosit ca suport intuitiv
pentru învățarea cântecului; Conversația Frontal
- Haideți să mai analizăm o dată această imagine, copii ! Ce vedem ?
- În imagine vedem o grădină înflorită, albine ...
- În care strofă a cântecului apar toate acestea ?
- În prima strofă.
- Foarte bine, copii, așa este.
Acum voi ruga 2-3 copii să intoneze prima strofă. După aceea, copiii vor alege din Pe grupuri
desenele prezente pe masă, pe acelea care corespund primei strofe (copaci, floricele, mici
albine) și le vor lipi, urmând să reproducă imaginea folosită ca suport intuitiv pt Lucrările
învățarea cântecului. (imaginile sunt cele pe care copiii le-au colorat la ALA1 – arte) practice
Se procedează la fel cu fiecare strofă, copiii colsolidându-și cântecul și realizând o Explicația
lucrare practică foarte frumosă. Individual
Încheierea Lucrările se expun la panoul grupei; se fac aprecieri / recomandări preșcolarilor. Conversația Frontal
activitatii

S-ar putea să vă placă și