Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

Tema: „Magia primăverii”

Educatoare:
Grupa: Mijlocie

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 26 martie 2019


Unitatea de învățământ: Grupa: Mijlocie
Educatoare:
Tema anuală de studiu: CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
Proiect tematic: „Magia primăverii”
Subtema (tema săptămânii): „Mii de albine, sute de fluturi”
Tema zilei: „Darurile primăverii”
Tipul activităţii: mixtă (însușire şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi)
Forma de realizare: Activitate integrată (ADP + ALA1 + ADE + ALA2)
Componența activității:
1. Activități de dezvoltare personală (ADP):
Întâlnirea de dimineață: „Primăvara este minunată”
Rutine – Salutul, completarea calendarului naturii, discuţii despre anotimpul primăvara ( ),
noutățile zilei;
Tranziții – „ Vine, vine primăvara”
Finalizarea zilei: amenajarea centrului tematic cu produsele activității copiilor.
2. Jocuri și activități didactice alese:
ALA I: Sectorul Joc de masă: „Fluture” – mozaic;
Sectorul Construcții: „Adăposturi pentru fluturi” – construcţie prin alăturare şi
suprapunere;
Sectorul Joc de rol: „ La florărie”
ALA II: Joc distractiv: „Fluturii zboară la flori”;
Joc de mișcare : „Albinuța plimbăreață"

3. Activități pe domenii experiențiale (ADE):


 Domeniul Științe – Matematică:

JOC DIDACTIC – “Al câtelea fluturaș a zburat ”

 Domeniul om și societate – Activitate practică :

Tema: ”Fluturașul ”

Mijloc de realizare: colaj

Scopul activității:
 Folosirea corectă a numerelor ordinale până la 5;
 Dezvoltarea deprinderilor practic-aplicative prin mânuirea materialului pus la dispoziţie;
 Obiective operationale:
La sfarșitul activității, copiii vor fi capabili:
O1- să formeze șirul numeric completându-l cu numărul care lipsește;
O2- să identifice vecinii mai mari sau mai mici cu o unitate a unui număr dat;
O3- să enumere materialele pe care le vor utiliza în realizarea temei;
O4- să lipească pe planșa-suport elementele componente pentru realizarea lucrărilor;
O5-să utilizeze creativ materialele descoperite în centru;

Sarcina didactică:
Recunoașterea locului ocupat de fluturaș și a numărului din șirul numeric.
Regulile jocului:
Copilul indicat de educatoare va preciza al câtelea fluturaș a zburat și ce loc ocupă el în șirul
numeric.
Elemente de joc:
- mișcare;
- aplauze;
- închiderea și deschiderea ochilor;

Elemente de feedback:
Modul de rezolvare a sarcinilor de lucru formulate;
Modul de receptare a elementelor sintetizate la final.

Strategii didactice:
Metode: „Ciorchinele” , „Turul galeriei”.
Procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, demonstrația, exerciţiul, observația, jocul, jocul
didactic, lucrul individual, în perechi și în grupuri mici, interdisciplinaritate.
Material didactic: panoul de prezență, fotografii, calendarul naturii, polistiren unde sunt așezate
florile împreună cu fluturașii, Batman din polistiren, coronițte cu fluturași, coli colorate, lipici,

Forme de organizare: frontal, individual, în perechi, în grup.


Evaluare: - Evaluare continuă prin aprecieri;
- Verificare orală, observarea permanentă a comportamentului, analiza și corectarea
imediată a răspunsurilor.
Locul de desfașurare: sala de grupă
Durata: o zi

Bibliografie:

 Curriculum pentru învățământul preșcolar, MECT, 2008;


 Îndrumător metodic, Editura didactică și pedagogică, București, 1976.
 Metodica predării activităţilor manuale ȋn grădiniţa de copii, EDP Bucuresti 1974, M.
Petricica, M. Petre;

SCENARIUL ZILEI

Activitatea de astăzi debutează cu întâlnirea de dimineață. Salutul între copii se va


realiza utilizând : „Dimineaţa a venit, / Copilașii au sosit. / În cerc să ne adunăm,/Bucuroși
ne admirăm/ Pe scaune ne-așezăm”. Se face o scurtă referire la invitații nostri.

Prezența: Astăzi vom face o călătorie pe tărâmul plin de magie și bucurii al anotimpului
primăvara. Grupa „Fluturașilor” nu poate pleca până nu știm câți copii sunt azi la grădiniță. Se
verifică prezenții și absenții, apoi se completează Calendarul naturii.

Noutatea zilei constă în descoperiea lui Batman care a venit cu un balon în care se află un
bilețel. După spargerea balonului și citirea mesajului de pe bilețel se stabilește ce urmează să se
realizeze în ziua respectivă.
Domeniul Științe: Matematică
Copiii găsesc scaunele așezate în semicerc. Sunt anunțați că se vor juca jocul ,,Al câtelea
fluturaș a zburat?” deoarece a sosit anotimpul primăvara și trebuie să-i mulțumim pentru cât ne
bucură. Vom încerca să ajutăm pe Batman să ajungă la prietenii lui.
Folosind metoda ciorchinelui, copiii vor primi atât imagini de primăvară cât și de iarnă
iar ei le vor alege doar pe cele specifice anotimpului primăvara pe care le vor atașa ciorchinelui.
Pentru a alege copilul care va merge pe pașii de pe podea, se folosește masca lui Batman.
Toate răspunsurile copiilor sunt recompensate cu aplauze și aprecieri verbale. După ce
ciorchinele a fost completat, copiii vor fi împărţiţi în două echipe, fiecare echipă va trebui să
răspundă corect cerințelor jocului. Fiecare copil va primi câte un punct pentru fiecare răspuns
corect iar la sfârșit se va calcula punctele pentru a desemna echipa castigatoare. În încheierea
activității copiii vor interpreta cântecul „ Vine, vine, primăvara”.
Tranziţie. Copiii formează o coloană, și ajutându-se de jocul de mișcare ,,Trenul magic”
se îndreaptă spre centrele de interes. „Trenulețul a pornit și în centru s-a oprit.”
Domeniul Om și societate : La activitate practică, copiii vor realiza fluturași cu ajutorul
cartoanelor, coli colorate și lipici . Li se aminteşte copiilor comportamentul dorit în cazul
acestor activităţi – vorbim în şoaptă pentru a nu-i deranja pe alţii, lucrăm frumos, nu murdărim,
utilizăm cu grijă materialele, apreciem şi protejăm lucrările făcute de colegi.
Jocuri și activități didactice alese.
La Joc de masă copiii vor realiza fluturi cu ajutorul mozaicului.
La Joc de rol copiii se vor juca imaginându-și că lucrează la florărie .
La Construcții copiii vor construi “Adăposturi pentru fluturi".
După efectuarea exercițiilor pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii, copiii își aleg
centrele unde doresc să lucreze. Se va da startul de începere a lucrului, se vor îndruma copiii
acolo unde vor întâmpina greutăți. La finalul activității se analizează produsele din fiecare sector
prin metoda „Turul galeriei” .
După terminarea activității , copiii vor desfăşura jocurile distractive:„ Fluturii
zboară la flori” și „Albinuța plimbăreață ”
Tranziție: ,,Rândul iute să-l formăm…
Lângă ușa ne-așezăm…
Și cuminți să așteptăm,
Pe mâini să ne spălăm
Este timpul să mâncăm!”
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Momentele Conținutul activității Strategii didactice Evaluare


activității Ob Metode și Mijloace de Forme de

op. Procedee învățământ organizare

Moment Se creează condiţii optime pentru desfăşurarea Aprecieri


organizatoric activităţilor: Conversația Frontal verbale
- aerisirea sălii de grupă; Panoul de
- se aranjează mobilierul; prezență
- se aranjează materialul didactic în ordinea folosirii lui; Calendarul
- se organizează colectivul de copii pentru „Întâlnirea de naturii
dimineaţă”.
- se completează calendarul naturii și se insistă pe
deprinderea din această săptămână ( ).

Captarea Apariția lui Batman din polistiren, ce are cu el un bilețel


atenției într-un balon. Educatoarea citește bilețelul:
„Cred că voi mă cunoașteți deja iar dacă nu, numele meu Conversația Batman din
este Batman și am foarte mare nevoie de ajutorul vostru. Eu polistiren și Frontal
nu prea știu multe lucruri despre anotimpul primăvara și de un balon.
asemenea, nu mă prea pricep nici să număr. Doamna
educatoare a spus că voi știți iar eu am venit astăzi să mă
învățați printr-un joc”
Anuntarea Copiii sunt anunțați că se vor juca un joc în cadrul
temei și a activității de matematică, la activitate practică vor îmbina Conversația Observarea
obiectivelor piesele unor puzzle-uri pentru a reconstitui imaginea unor Explicația Frontal sistematică
tablouri de primăvară, vor realiza și se vor juca „Fluturii a copiilor
zboară la flori” , „Albinuța plimbăreață”.
Dirijarea Domeniul Știință - Matematică – Joc didactic ,,Al
învățării câtelea fluturaș a zburat?”
Copiii se îndreaptă spre scăunelele așezate în semicerc.
Sunt anunțați că se vor juca jocul ,,Al câtelea fluturaș a
zburat?”, deoarece a sosit anotimpul primăvara și trebuie
să-i mulțumim pentru cât ne bucură. Vom încerca să ajutăm imagini de Frontal
pe Batman să învețe să numere corect. iarnă și
Câte un copil de la fiecare echipă va merge pe drumul imagini de
spre Batman, va alege o imagine si va spune dacă este primăvară
specifică anotimpului primăvara. Dacă este, o va atașa Metoda
ciorchinelui, dacă nu este o va lăsa jos. Copilul ales va purta ciorchinelui
masca lui Batman și va păși pe pașii acestuia până ajunge la
imagini. Individual Observarea
Se trece la desfășurarea jocului de probă. Educatoarea sistematică
dă masca unui copil. Acesta va purta masca pășind cu foarte Explicația a copiilor
mare atenție pe urmele lăsate pe covor până ajunge la
imagini. Ia o imagine și spune dacă este speicifică
anotimpului primăvara. Dacă este specifică , o va atașa
ciorchinelui iar dacă nu este o va lăsa acolo.
După realizarea jocului de probă se trece la desfășurarea
propriu-zisă a jocului și se execută până la identificarea Jocul
ultimei imagini. didactic
Se realizează complicarea jocului.
O1 Ieri, când mă duceam spre casă, m-am oprit în parc și
credeți că am văzut? Niște fluturași care zburau din floare
în floare. La un moment dat, mai mulți fluturași s-au așezat Ȋn grup
în șir pe câte no floare. Zbura câte unul și se întorcea Fluturasi
O2 înapoi, zbura altul și iar venea înapoi. Jocul fluturașilor mi- Floricele
a plăcut foarte mult! M-am gândit să ne jucăm și noi cu
fluturașii, mai ales că prin acest joc îl putem ajuta și pe
Batman să numere corect.
Copiii sunt împărțiți în 2 echipe,câte un copil de la
fiecare echipă va trebui să vină la educatoare și să răspundă Frontal
la întrebarea adresată de aceasta.
(ex: - Al câtelea fluturaș a zburat? Al doilea.
-A câta floare a rămas fără fluturaș? A doua. Individual
-Ce loc ocupă fluturașul în șirul numeric? Locul al
doilea.
După aceste întrebări fluturașul va fi adus la locul lui.)
Educatoarea va analiza panoul cu puncte și va decide
împreună cu copiii care echipă este câștigătoare. Rezolvarea
tuturor cerințelor jocului este recompensată cu aplauze și cu
o faţă zâmbitoare.
După finalizarea primei părți a activității, are loc tranziţia Recompen-
prin intermediul cântecului „Vine, vine primăvara”, iar se
copiii părăsec sala de grupă.
Rutină și tranziție: Copiii părăsesc sala de grupă pentru a
servi gustarea de fructe.
Obținerea Educatoarea se declară mulţumită de modul în care au
performanței participat copiii la activitate şi îi asigură pe aceștia că acum Conversaţia
Batman așteaptă îndeplinirea sarcinilor din centre. Observarea
Prin intermediul jocului de mișcare ,,Trenulețul magic” sistematică
se va trece la jocuri și activități didactice alese. a copiilor
În continuare, copiii se încolonează în șir câte unul și Frontal
pornesc prin sala de grupă, către locul în care sunt pregătite
cele patru sectoare de activitate deschise.
Voi anunţa jocurile şi activităţile ce urmează a fi
desfăşurate în fiecare sector de activitate, invitând grupa de
copii să le viziteze, intuind materialele puse la dispoziţie şi
alegând sectorul preferat. Se aminteşte copiilor
comportamentul dezirabil în cazul acestor activităţi – vorbim Explicaţia Frontal
în şoaptă pentru a nu-i deranja pe alţii, să lucrăm frumos, să
nu pătăm, să utilizăm cu grijă materialele, apreciem şi
protejăm lucrările făcute de colegi şi cooperăm pentru
realizarea acestora.

 Domeniul experiențial Om și societate –Activitate


Observarea
practică
sistematică
Tema-,,Fluturașul”
a copiilor
Mijloc de realizare- colaj
Se va propune desfăşurarea activităţii la centrul
ARTA , unde copiii vor avea de realizat fluturași pentru că a
venit anotimpul primăvara și în acelaș timp au venit și
Carton
fluturașii.
Coli
Prezentarea și analiza modelului
colorate
Voi analiza împreună cu copiii ,,fluturașul” model.
Conversaţia Lipici
Prezentarea şi intuirea materialelor de lucru
Se vor prezenta materialele de lucru. (Copiii intuiesc
O3 Individual
materialele şi le denumesc, precizând împreună cu
educatoarea utilitatea lor).
Explicația
Explicarea și demonstrarea tehnicii de lucru
Observarea
Voi explica modul în care vor realiza fluturașul
sistematică
pentru a o agăța la șemineu ( se întinde pastă de lipit pe a copiilor
spatele steluței-fulgului, bulinuței,…-și o vor aplica pe
șosetă după plecul fiecăruia) În timpul explicatiilor se
demonstrează modul de lucru.
Executarea exerciţiilor de încălzire a muşchilor
mici ai mâinilor:
Se va realiza prin recitativul ,,Mâna lebădă o fac,
Care dau mereu din cap.
Lebedele-n jur privesc,
Pumnișorii se rotesc./
Palmele nu stau deloc,
Ci se pregătesc de joc.
Degetele-mi sunt petale, Observarea
Le deschid ca la o floare./ În grup sistematică
Ploaia cade ne-ncetat, a copiilor
Vârfurile degetelor bat.
Și apoi le răsfirăm,
Ca la un pian cântăm.
Executarea temei de către copii Observarea
În realizarea temei, se va supraveghea şi li se va oferi sistematică
O4 sprijin copiilor acolo unde este necesar. Se aminteşte a copiilor
copiilor comportamentul dezirabil în cazul acestor activităţi Individual
– vorbim în şoaptă pentru a nu-i deranja pe alţii, lucrăm
O5 frumos, utilizăm cu grijă materialele, apreciem şi protejăm
lucrările făcute de colegi şi cooperăm pentru realizarea
acestora.

Jocuri și activități didactice alese - ALA I În grup


 La sectorul Joc de masă copiii vor realiza fluturași din
mozaic
 La sectorul Joc de rol rol copiii se vor juca “ La Individual
florărie” , unde vor vinde și cumpăra flori. mozaic
 La sectorul Construcții copiii vor realiza “Adăposturi
pentru fluturi “ prin alăturare și suprapunere cu ajutorul flori
cluburilor.
Se supraveghează copiii în timp ce lucrează, cuburi
(poziția corpului în timpul lucrului), se oferă explicații
suplimentare și sprijin celor care necesită, se stimuleză
verbal copiii, în vederea realizării lucrărilor în timpul
O4 propus.
Vom discuta despre ceea ce am realizat şi vom trece
pe la fiecare măsuţă să vedem rezultatele obţinute.
Asigurarea Se fac aprecieri asupra participării și comportării Aprecieri
retenției și a copiilor la activitate după care sunt conduși pentru verbale
transferului desfășurarea activității din partea a III-a. Explicația Frontal
Jocuri și activități didactice alese - ALA II
Pentru că au terminat cu bine tot ce i-a rugat Batman, este
timpul să desfășoare și câteva jocuri distractive: Observarea
- ,,Fluturii zboară la flori” – Se impart copiii în două sistematică
grupe: fluturii și florile. Copiii- fluturașii, vor avea în piept a copiilor
imagini cu fluturi de culori diferite iar copiii- flori, primesc
imagini cu flori de diverse culori. Floricelele se așază pe Jocul Individual
covor, iar fluturașii aleargă printre ele. La semnalul dat de În grup
educatoare, fiecare fluturaș se așază lângă floarea ce are În pereche
aceeași culoare ca și el. Pentru diversificare, se face schimb
îmtre fluturi și flori.
- “Albinuța plimbăreață” – Copiii sunt așezați în cerc și se
pune muzică. Aceștia trebuie să dea de la unul la altul o
albină până când se oprește muzica. Copilul la care a rămas
albină trebuie să spună ce i-a plăcut cel mai mult la
activitatea desfășurată.
Vor dansa „Dansul fluturașilor”.
Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare al întregii Conversația
activității activităţi, încercând să se evidențieze, în mod deosebit, cum Aprecieri
s-au simțit în diferitele etape ale activității. La final, copiii Explicația Recompen- Frontal verbale
părăsesc sala de grupă și se pregătesc pentru masa de prânz: se și materiale
„Rândul iute să-l formăm…
Lângă ușă ne-așezăm…
Și cuminți să așteptăm,
Pe mâini să ne spălăm
Este timpul să mâncăm!”

S-ar putea să vă placă și